Feyzullah Birışık

Yazar 7,9/10 · 92 Oy · 39 kitap · 212 okunma ·  33 beğeni
Sümeyye TETİK, bir alıntı ekledi.
09 Tem 2017

Evet şehre yeni bir güneş doğacaktı
Şehir karanlıklardan sıyrılacak ve koşuşturmaca başlayacak.
Herkes bir yana dağılacak
Çocuklar ağlayacak,
Anneler yorgun,
Babalar kızgın
Dayılar alışverişte olacak
Gençler yine umursamaz,
Kızlar yine havalı
Delikanlılar yine sanat sever olacak
Yaşlılar bir gün daha yaşlı
Esnaf biraz daha mutsuz olacaklardı.
Şehrin üzerine yeni bir gün doğacak
Ve her şey yeniden başlayacaktı.
Şehir karanlıkla ölüyor
Yeni doğan güneşle diriliyordu.
Kendimi düşündüm yine.
Kendi dirilişimi.
Ne var ki şehre doğan güneş bana doğmayacaktı.
Benim uyanışıma gökler başka bir gök, yerler başka bir yer oluvermişti.

Ölüm Kitabı, Ölümü Düşünmeyenler İçin, Feyzullah Birışık (Sayfa 164)Ölüm Kitabı, Ölümü Düşünmeyenler İçin, Feyzullah Birışık (Sayfa 164)
Sümeyye TETİK, bir alıntı ekledi.
09 Tem 2017

Eksik kalmış işler, bugün tamamlanacak.
Umutlar bugün yaşanacak ve gerçek olacak.
Korkular sona erecek ya da
Büyük bir çıkmaza bürünecekti.

Ölüm Kitabı, Ölümü Düşünmeyenler İçin, Feyzullah Birışık (Sayfa 164)Ölüm Kitabı, Ölümü Düşünmeyenler İçin, Feyzullah Birışık (Sayfa 164)
Onur Kanık, bir alıntı ekledi.
07 May 20:39 · İnceledi

Hiç bir varlığın önceden yaratılmamış olması, yaratılan her bir varlığın güçsüz ve Allah'ın iradesi altında olduğunu gösterir...

Sen Allah'ın Özel Misafirisin, Feyzullah Birışık (Sayfa 13)Sen Allah'ın Özel Misafirisin, Feyzullah Birışık (Sayfa 13)
Ebru Kartal, bir alıntı ekledi.
09 May 18:50 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Soldaki Melek: Ben mürekkebimi cehennemden çektim... Yazarsam, yanarsın!..

Allah İle Dostluk Nasıl Kurulabilir, Feyzullah Birışık (Sayfa 141 - Karınca & Polen Yayınları)Allah İle Dostluk Nasıl Kurulabilir, Feyzullah Birışık (Sayfa 141 - Karınca & Polen Yayınları)
Onur Kanık, bir alıntı ekledi.
12 May 10:12 · İnceledi

Ölümü hatırlamak ve ölümden dersler çıkarmak işlenecek herhangi bir günahın cazibesini minimuma çekmek demektir.' Bu açıdan bakıldığında gerçekten de yerinde bir konu seçtiğimi söyleyebilirim.
Dünya hayatının bir tiyatro sahnesinden ibaret olduğunu, her güneş doğduğunda 'gündüz' : ay çıktığında ise 'gece sahnesi' oynandığını ve rolü bitenlerin de sahneden ayrıldığına inanan bir Müslüman olarak size hayatın en gerçek yüzünü hatırlatmak istiyorum.

Farzet ki Kabirdesin, Feyzullah BirışıkFarzet ki Kabirdesin, Feyzullah Birışık
Onur Kanık, bir alıntı ekledi.
12 May 09:46 · İnceledi

Doğum ve ölümlerin gecenin her saniyesinde vuku bulduğuna şahit olmamız, bu Biri'nin (subhanehu ve teala) uyumadığını gösterir. Kafası koparılmış bir canlının hala can çekişiyor olmaması o Biri'nin ihmalkar olmadığını gösterir. Mevsimi geldiğinde yuttuğu tohumun filizlenmesine engel olmayanın toprağa hakim olduğunu gösterir...

Seni Örtünmekten Alıkoyan Neydi?, Feyzullah Birışık (Sayfa 13)Seni Örtünmekten Alıkoyan Neydi?, Feyzullah Birışık (Sayfa 13)
Onur Kanık, bir alıntı ekledi.
12 May 09:51 · İnceledi

Elinize içi dolu bir bardak su alin ve o suya bakın. Aklınıza Yermük savaşında yaralanmış, "su, su" diye can çekişen Sahabeleri getirin. Suyu kana kana içmenin verdiği tadı çok iyi bilmelerine rağmen, hemen yanındaki kardeşini tercih etmesi... O sahabenin de suyu içmeyip diğer kardeşine ikram edilmesini istemesi. En ihtiyaç anında bile kardeşini nefsine tercih etmesine vesile olan işte o bir bardak su değil miydi?

Cenaze Dolayısıyla Açığız..!, Feyzullah Birışık (Sayfa 12)Cenaze Dolayısıyla Açığız..!, Feyzullah Birışık (Sayfa 12)
Onur Kanık, bir alıntı ekledi.
18 May 10:59 · İnceledi

Hiçbir bayan;
- ‘Benim kalbim temiz. Makyaj da yaparım, seksi de giyinirim. Kimse karışamaz. Karşıdakinin düşüncesinden banane’ diyemez.
Bir bayan unutmamalıdır ki, güzelliği de Allah tarafından kendisine emaneten verilmiş.43 Dileseydi o güzelliği vermezdi. Yine unutmamalıdır ki, Allahu Teala erkeklerin yapısına kadının her halini cazip olarak programlamasaydı, kimse kadının yüzüne dahi bakmazdı.

Bir Bayan Niçin Örtünmek İstemez?, Feyzullah Birışık (Sayfa 125)Bir Bayan Niçin Örtünmek İstemez?, Feyzullah Birışık (Sayfa 125)
Büşra Şahin, bir alıntı ekledi.
07 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Nasıl kandırıldık?
Kurutamayacağınıza inandığınız nehrin yatağını değiştirirseniz emelinize ulaşmış sayılırsınız. Ve yine küçük çocukları ürküten "hayalet" kavramını yumuşatarak güzel bir tipleme çizerseniz; "Hayalet terimini dejenerasyona uğratıp içini boşaltmış olursunuz. Artık hayalet terimi hiçbir zaman ürkütücü gelmeyecektir.
Kullanılmasından ya da yaşanılmasından rahatsız olduğunuz bir kavram ya da ideolojiyle baş edemiyorsanız kullanacağınız tek bir yöntem var: "Anlam değişikliğine giderek içini boşaltmak."
Tıpkı, okuyup yaşanıldığında dünyadaki tüm beşeri sistemleri sallantıya uğratacağını bildikleri Kur'ân-ı kerim'in muhatabını ölülere atfetmeleri gibi.
Kur'an-ı kerim i yeryüzünde yok edemezlerdi. Diğer dinlerin kitapları tahrif edildiği gibi Kur'an'a "ek" yapamayacakları gibi bir harfini de silemezlerdi.
Küfür/beşerî rejiminin başvuracağı üç yol kalmıştı.
•Kur'an-ı kerim'i kutsallaştırıp duvarlara astırmak,
•Muhatabını en asgariye indirmeye çalışmak
•İnsanların zihniyetinde inkılap yapacak terimlerin içini boşaltmak.

Yüzde Kaç Müslümanım?, Feyzullah Birışık (Sayfa 87)Yüzde Kaç Müslümanım?, Feyzullah Birışık (Sayfa 87)
Ebru Kartal, bir alıntı ekledi.
07 May 17:16 · Kitabı okudu · 9/10 puan

'Dostluk' dersinden imtihan oluyorsunuz...

Allah İle Dostluk Nasıl Kurulabilir, Feyzullah Birışık (Sayfa 38 - Karınca & Polen Yayınları)Allah İle Dostluk Nasıl Kurulabilir, Feyzullah Birışık (Sayfa 38 - Karınca & Polen Yayınları)
Ebru Kartal, bir alıntı ekledi.
08 May 15:10 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Günahlardan masum olan bir peygamber bile;
'Rabbim! Bana hikmet ver ve beni iyilerin arasına kat.' (Şuara/83) diye dua ediyorsa çevrenizdeki insanların önemini siz düşünün!

Allah İle Dostluk Nasıl Kurulabilir, Feyzullah Birışık (Sayfa 99 - Karınca & Polen Yayınları)Allah İle Dostluk Nasıl Kurulabilir, Feyzullah Birışık (Sayfa 99 - Karınca & Polen Yayınları)
Onur Kanık, bir alıntı ekledi.
12 May 10:01 · İnceledi

İblis’in yüz çevirip büyüklenerek kafirlerden olması Allah’ın emrine karşı büyüklenmedir. Namazı ve Allah için secdeleri kasten terk ederek Allah Subhanehu ve Teâlâ’nın zatına karşı bu büyüklenme ise daha tehlikelidir.

Şeyhulislam rahimehullah Camiu’r-Resail ve’l-Mesail’de (6/295) şöyle demiştir: “Allah Teâlâ hatırlatıldığı zaman secde etmeyenin ayetlerine iman etmemiş olacağını haber vererek şöyle buyurmuştur: “Âyetlerimize iman edenler ancak kendilerine hatırlatıldığı zaman hemen secdeye kapananlar, büyüklük taslamadan hamd ile Rablerini tesbih edenlerdir…” (Secde 15) Bu ayet Allah için secde etmeyenin iman etmiş olmadığına delildir. Bu da namazı terk edenin kafir olduğunu gösterir.”

Yine en kuvvetli delillerden birisi Nebî sallallahu aleyhi ve sellem’in: “Kul ile küfr arasında namazın terki vardır”[4] hadisidir. Burada küfür kelimesi marife olarak “el-kufr” şeklinde gelmiştir. Yine Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur: “Aramızdaki ahit namazdır. Namazı terk eden kafir olur.”[5]

[4] Muslim (82)

[5] Tirmizî (2809) İbn Mâce (1079) Nesâî (463) Ahmed (5/346)

Müslümanım Diyen Bir İnsan Niçin Namaz Kılmak İstemez?, Feyzullah BirışıkMüslümanım Diyen Bir İnsan Niçin Namaz Kılmak İstemez?, Feyzullah Birışık
Onur Kanık, bir alıntı ekledi.
18 May 11:05 · İnceledi

Bir kişinin müslüman olabilmesi için, La İlahe İllallah'ın ne manaya geldiğini anlayıp kalple tasdikten sonra Kelime-i Şehadet'in şartlarını yerine getirmekle mümkün olacaktır. Dil ile LA ( hayır ) derken, Allah'tan başka kanun koyuculara LA diyemezse, onlara karşı olamazsa, diliyle söylediğinin gerçekte hiçbir faydası olmaz.

Hem Cennete Götüren Hem Cehennemden Çıkartan Bir Kelime; Tevhid, Feyzullah BirışıkHem Cennete Götüren Hem Cehennemden Çıkartan Bir Kelime; Tevhid, Feyzullah Birışık