Fırat Çakır

Fırat Çakır

Yazar
7.7/10
78 Kişi
·
243
Okunma
·
20
Beğeni
·
3004
Gösterim
Adı:
Fırat Çakır
Unvan:
Sağlıklı Yaşam Koçu, Beden Bilgesi, Profesyonel Sporcu, TV Programcısı, Yazar ve Eğitmen
Doğum:
İstanbul, 1971
1971 yılında dünyaya gelen Fırat Çakır, 1983‘te futbol ile başladığı spor hayatına atletizm ve masa tenisi ile devam etti. Bu dönem içerisinde katıldığı birçok turnuvada şampiyon oldu. Devamında Kung-Fu, Kick Boks ve Tayland Boksu üzerinde uzmanlaşıp bu dallarda eğitmenliğe başladı.

İstanbul Anadolu yakasındaki ilk spor merkezi “Hit Form Club”’tan sonra Türkiye’nin en büyük spor merkezlerinden biri olan “Hit Form Life Club”’ı Göztepe’de kurdu. Yıllarca bu merkezi işlettikten sonra İstanbul Çekmeköy’de “Club 2006 Fitness Center”’i açarak o bölgede de hizmet verdi.

2009 yılında sektör değiştirerek çok sevdiği kişisel gelişim alanında faaliyet göstermeye başladı. NLP Master Trainer ve Health Life Coaching Trainer sertifikalarına sahip olan Sayın Çakır, Nişantaşı’nda bulunan merkezinde 2011 yılından bu yana Life Coaching, NLP ve Health Life Coaching eğitimleri vermektedir. Ayrıca koçluk alanında hizmet veren birçok önemli ismin de koçluk eğitimlerini vermiştir.

Çakır, birçok ünlü isme koçluk yapmanın yanı sıra kurumsal alanda eğitimler de vermektedir. Çeşitli kurum ve kuruluşlarda “Kurumsal Enerji Yükseltme Çalışmaları” adını verdiği programı ile eğitim ve seminerlerine devam eden Fırat Çakır’ın 100’ün üzerinde üniversite ve lisede başarı, motivasyon ve zorluklarla mücadele ile alakalı etkileyici seminerlerine binlerce kişi katılmıştır. Kendisi iflas etmiş şirketinden tekrar zirveye çıkış öyküsü ile binlerce kişiye inanılmaz tecrübeler katmaya devam etmektedir.

KİTAPLARI
“BEN SADECE KİLO VERECEKTİM. HEPSİ BU” 2009,
“KİLONUZU SİZ BELİRLEYİN” 2010,
“UYKUYA DAİR HERŞEY” 2010,
2011 Yılında “KIYAMET” isimli kişisel gelişim romanı yayınlanan Sayın ÇAKIR’ın,
2012 yılında “SAĞLIKLI YAŞA KARİYERİN OLSUN” isimli kitabı yayınlanmıştır.

Fırat ÇAKIR birçok televizyon programına konuk olmuştur / olmaktadır.
Ana Haber ve Sabah Haberleri olarak; Star, ATV, Cine 5, Fox TV, Show TV, TRT Haber, SHaber, TVNet, Kanal A.

Program konuğu olarak katıldığı kanallardan bazıları: Kanal Türk, Sky Türk, Kanal A, Kanal 7, S haber, TVNet, Show TV, Kanal T, Tempo Tv, Expo Channel, Vergi TV, Mpl TV, Vatan Tv.

Sayın Çakır’ın hazırlayıp sunduğu TV PROGRAMLARI:
- 7 ay boyunca hafta içi her gün canlı yayın olarak Tempo TV’de “İstediğin Gibi Yaşa” isimli program,
- TV 8’de hafta sonları yayınlanan “Şifa Olsun” programının Sağlıklı Yaşam Koçluğu bölümü,
- FOX TV’de hafta sonları yayınlanan “Bambaşka” isimli programın Sağlıklı Yaşam Koçluğu bölümü,
- Cem TV’de “Yaşam Mimarı” isimli program,
- Bea TV’de son kitabıyla aynı ismi taşıyan “Sağlıklı Yaşa Kariyerin Olsun” programı,
- Türkiye’nin tek sağlıklı yaşam televizyonu HTV’de “Yeni Bir Ben” isimli program.

GAZETE VE DERGİ YAZILARI:
- Takvim Gazetesi’nde yedi günlük bir yazı dizisinden sonra “Beden Bilgesi Yanıtlıyor” bölümüyle de gelen sorulara cevap verdi.
- Guest Dergisi’nde sağlıklı yaşam köşesinde her ay okuyucuları ile buluştu.
- Hürriyet, Posta, Haber Türk, Akşam ve Star gazetelerinde; Seninle, Genç Gelişim Dergileri ve Şişli Kültür Dergisi gibi birçok dergi ve gazetede röportajları yayınlandı.
- Şu an Men’s Fitness ve Women’s Fitness dergilerinde sağlıklı yaşam koçluğu ve kişisel gelişim ile ilgili yazılarına devam etmektedir.
Düzenim bozulur ,
hayatımın altı üstüne gelir diye endişe etme .
Nereden biliyorsun
hayatın altının üstünden daha iyi olmayacağını ?
Fırat Çakır
Sayfa 125 - Yediveren Yayınları
Verirken iyiydi de alırken mi kötüydü ? Sonra kimin malını vermiş de geri almıştı ki ? Her şeyin mutlak sahibi O değil miydi ?
Fırat Çakır
Sayfa 60 - Yediveren Yayınları
272 syf.
·6 günde·10/10
Hiç Düşündünüz mü? Allah insana kaldıramayacağı yükü vermez denildiğinde ne kadar yük kaldırabileceğinizi? Nelere karşı savaşıp nelerle karşılaştığınızda kaybedeceğinizi. Peki her kaybedilmiş şey gerçekten kaybedilmek için mi hayatımızdan çıkmak zorundaydı yoksa bunun arkasında yatan sebep hak etmediğimiz için miydi ? Hz. Mevlananın sözüyle olaya bakarsak eğer aslında kaybetmenin ne anlama geldiğini çok daha iyi anlamamıza sebep olacaktı. “Sopayla kilime vuranın gayesi, kilimi dövmek değil, tozunu almaktır. Allah sana sıkıntı vermekle tozunu, kirini alır. Niye kederlenirsin.”

Hayatında çok iyi işler başardığı çok para kazandığı ve parasının hesabını kendi bile bilmediği bir anda, ülkede devalüasyon olur ve bütün varlığını kaybeder. Birkaç ayda bütün mal varlığını kaybeder ve 5 parasız ortada kalır. Çekler,senetler,ödenmemiş krediler, borçlarının karşısında kızı için hayatını yaşamaya devam ettirmek zorunda olan bir adam. Günde Aylık 175.000 Dolar kazandığı zamanlarda sabah kahvaltısını bir ülkede öğlen yemeğini başka bir ülkede yiyen iflas ettiği zaman 3 gün boyunca bir simitle geçirmek zorunda olan bir adama dönüşmüştü. Cebinde sadece 7.5 lira parası olduğu için şirketlerle iş görüşmesine gitmek istediğinde bir şehirden bir şehre 4.5 saat yürümek zorunda kaldı. Çok parası olduğu zamanlarda dostlarınında çok olduğunu zannetmişti. Oysa parası bitip iflas ettiğinde dostları da onu terk etmişti. Anlamıştı ki Parayla dostluklar doğru orantılıydı, paran varsa herkes dostun paran yoksa dostunda yoktu.

Benden daha kötü bir hayat yaşayan varmı acaba diye düşünmeye başladığı bir anca Cengizle Tanıştı. Cengiz vücudunda kasılmalar, Yüzünde istemsiz bir şekilde hareketler gözlerinin ve yüzünün ara ara tiklere maruz kaldığı ve bundan dolayı çevresindeki insanların alaya aldığı bir insandı. Her ne kadar ifadelerin neden olduğunu soramasa da, Cengiz anlatamaya başlamıştı. Gecenin bir yarısı işten çok yorgun geldiği için pencere kenarındaki çekyatın üzerinde gözlerini kapatmıştı. Bir zaman sonra çok şiddetli bir sesin geldiğini gözlerini açıp pencereden dışarıya baktığında karşı binanın sağa sola sallandığını bir zaman sonrada binanın duvarlarının çatlayıp yıkıldığını gördü. Tam o esnada apartman kapısından çıkmak da olan Aynı zamanda görüştüğü komşuları da olan Anne kıza gözü takıldı. Apartman kapısından çıktıkları anda oturdukları bina bir anda üzerlerinde çöktü ve enkaz altında kalmışlardı. Donuk gözlerle sadece onları izliyordu. Az sonra içeride Annesinin babasının ve kardeşlerinin çığlıklarını duymaya başlamış ama hiç bir şey yapamıyordu. Az önce karşı binada seyrettiği şeyler şimdi kendi binalarında gerçekleşiyordu. Bir zaman sonra gözlerini açtığında beton yığınların altında olduğunu her tarafın doz duman olduğunu Anne, Babası ve kardeşlerinin seslerinin kesildiği bir ana gözlerini açmıştı. Bağırmak istiyor ama Toz o kadar ciğerlerine işlemiş ki sesi çıkmıyordu. Böyle ne kadar zaman geçirdi bilmiyordu ne kadar gün olmuştu. Sadece acıktığını ve çok susadığını hatırlıyordu hemen başının sol üst tarafında bir suyun aktığını gördü ne kadar temiz olduğuna bakmaksızın betonun üzerinden akan suyu yalamaya başladı. Bu sayede kuruyan boğazını ıslatmış ve biraz olsun kendine gelmişti. Her taraf ağır rutubet toz ve ceset kokuyordu. Kokan cesetler Anne babası ve kardeşlerinin cesetleri idi. Bu şekilde geçirilen birkaç günden sonra. Bir ses duydu “Orda kimse varmı?, Sesimi duyan varmı? “ Seslenecekti ama ses veremedi Evet dedi ama sesi çıkmadı o kadar zaman sessiz kalmıştı ki O anda konuşmayı evet demeyi akıl edememişti. Bir zaman sonra Evet dedi Tekrar aynı ses “Sesimi duyan varmı?” Yine evet dedi ama o kadar cılızdı ki sesi bir türlü sesini duyuramıyordu. Bir zaman sonra sesler kesildi ve artık bulunamayacağını biliyordu. Çok geçmemişti ki Daha yakından bir ses “Orda kimse varmı?” Tüm nefesini kullanarak Evettttt Demiş ve sonrasını hatırlamıyordu. Gözlerini açtığında hastanedeydi… Bir an sordu kendine Cengiz de yaşamaya çalışıyor bu hayatta bende. Peki hangimiz daha büyük dertle imtihan edilmiştik?

Herkes kendi derdinin çok daha büyük olduğunu savunur. Ayakkabısı yırtık bir adam ayakkabısının yırtık olduğu için üzülür bir başka tarafta bir ayağı olmadığı için geriye kalan tek ayakla hayata tutunmaya çalışan birinin umudu yer alır. Bu dertlerden kurtulmanın tek çaresi insanın sırtını nereye yasladığıyla ilgiliydi. Eğer yaratıcıya yaslanmış bir sırt ve teslim olmuş bir kalp varsa Yaşanılan her şer hayra dönüşecekti. Ama evvela teslimiyet. Hayat Yolunda düşmek bir eylemdi. Ama tekrardan ayağa kalkıp yürümek bir devrimdi. Çünkü insan “ÖLÜNCEYE KADAR ÖLÜMSÜZDÜ…”
%41 (110/272)
·Puan vermedi
Çok sade bir dille yazılması ve sadece olay odaklı ilerlemesine rağmen beni içine çeken bir kitap olmadı. Anlatım tarzı falan benim hiç hoşuma gitmeyen tarzdan. Özellikle sürekli nasihat havasında geçmesi beni boğdu.
Gerçekten kişisel gelişim kitapları okuyamadığımı bir kez daha anladım.
272 syf.
·Beğendi·9/10
Bu kitap, yazarın okuduğum ilk kitabıydı ve tek kelimeyle bayıldım. İflas eden bir insanın neler yaşadığını, neleri sorguladığını, neler öğrendiğini ve Allah'a nasıl teslim olup inanarak bu durumdan kurtulduğunu anlatan çok güzel bir kitap. Okuduktan sonra herşeye bakış açınız değişecek emin olun.
336 syf.
·10/10
Kitap başlığı kadar güzel bir kitap çok güzel "Hayat Bitti Dediğin Yerde Başlar" Gerçektende öyle değilmi zaten bunu bence uzun bi süre düşünmek gerekir ama bu kitabı okursanız kafanızı fazla yormadan anlarsınız. Şiddetle tavsiye
336 syf.
·Puan vermedi
"Cok zorda kaldiginda, ayakta durmaya mecalin kalmadiginda, artik adin atmaya gucun, yarinlara karsi en ufak bir beklentin olmadiginda vazgecmeyi dusunebilirsin. Iste boyle zamanlarda kendine ' Ben vazgececek, birakacak biri degilim. Her ne olursa olsun yoluma devam edecek ve istedigimi alacagim. Bu yapacagim son sey olsa da basarmadan birakmayacagim.' De." diyor Firat Cakir @bedenbilgesi. Oyle ya zaman zaman hepimiz bu durumun icine dusmuyor muyuz? Sanki her seyi yapmis, da yine de basarisiz olmus gibi hissetmiyor muyuz? Iste bu noktada ozguveninizi kuvvetlendirin. Cunku basariyi getirecek en buyuk guc icinizde mevcut ve eger bu gucu kesfedebilirseniz basariya giden yolda onunuzde engel kalmayacak.
Uzun zamandir yol arkadasi olarak yanimda tasidigim kitabin son sayfalarindayim artik ve bitmesini istemiyorum. Oyle cok noktada hayatimizdan kesitler sunmus ki bize sevgili Firat hocamiz, ihtiyaciniz oldugunda sik sik geri donup okuyacaksiniz. #kitap #kitapkokusu #kitapkurdu #kitapaşkı #okumahalleri #okumagunlukleri #instabook #okumaaski #okumakgüzeldir #okumak #neokuyorum #whatiread #kitapaşkı #kitapsever #kitapsevgisi #hayatbittidediğinyerdebaşlar #bedenbilgesi #pozitifdusunce #NLP #profesyonelyasamkocu #yasamkocu #kisiselgelisimuzmani #kitapyorumu #yorum
208 syf.
·Beğendi·10/10
Kitabı okumayı yeni bitirdim.Normalde kişisel gelişim kitapları okurken sıkılırım.Fakat bu kitabı çok beğendim.Tekrar tekrar açılıp okunacak bir başucu kitabı olmuş.Kısaca kendinizle nasıl başa çıkacağınızı,sevmediğiniz ,değiştirmek istediğiniz özelliklerinin nedenlerinin neler olabileceğini akıcı bir dille anlatmış.Kişisel gelişim adı altında ne okusam diye düşünenlere tavsiye ediyorum.Yazarın diğer kitaplarınıda takip edeceğim.
336 syf.
·9/10
Uzun sürdü ama sindire sindire okuma fırsatı buldum diyebilirim.Öncelikle okuduğum diğer gelişim kitaplarından en büyük farkı yazar Fırat Çakır'ın içimizden biri olması diyebilirim.Başına gelen onca kötü olaydan sonra ayağa kalkmak gerçekten zor olmalı,iflaslar maddi sıkıntılar, yalnızlıklar hepsini görmüş yaşamış olan yazar için kitabı yazmak sanırım zor olmasa gerek neticede yazar bunlara rağmen pes etmeyerek defalarca ayağa kalkarak ibretlik bir yaşam savaşı ile iyi güneşli günleri haketmiş.Onca olanak içinde sadece mutsuzluğa odaklanan insanlara bence ders niteliğinde bir kitap keyifle okudum herkese tavsiye ederim.
Gercek ve güzel bir hikaye bböyle seylerin bir insanin basina gelmesi bile insani uzuyor gercekten. Hayatin icicden ve gercekci hayatlarin olusturdugu ve dramatik duygularin hakim oldugu bir oyku
326 syf.
·4 günde
Bana yarıyıl tatilinde güç veren güzel bir kitaptı.Hayallerimizden,isteklerimizden,gülmekten ve sabretmekten vazgeçmemez gerektiğini anlatıyor yazar.Kendi hayatından parçalar ile anlatıyor yazar.Çok güzeldi.Beni etkiledi.Çünkü üç haftalık tatil bile olsa -bir haftası bitmiş olsa da- bana uzun gelirken neler yapabileceğimi hatırlatan bir kitap oldu.Tavsiye ederim.Keyifli okumalar.
272 syf.
·Beğendi·10/10
Gerçek yaşanmış bir hikayeyi kaleme almış yazar.
Hikaye de çocukluğu, fakirlik içinde geçen bir isa adamının , yanlış yapılan yatırım sonucu iflası ettiğini, bu dönemde ki yasanmisliklarini gayet güzel bir dille anlatılmış.
İflas sonrası dost dediklerini etrafında yok oluşunu destek olacaklari yerde aksine daha da zorluklar çıkardıklarını . Bir zaman lüks restoran larda yemek ediklerinin is ihtiyacı olduğunda kapıları yüzüne kapattiklarini. En acısı ise bir babanın kizina hamburger alacak paranın olmayışı nin acı trajik hikayesi.
Herkesin kendine bir des çıkaramadım bilecegi bir hikaye harika bir kitap
Bu kitap öğreticiligi yazarın güçlü kalemini de dikkate alarak
Puanım :10 üzerinden 10 dur .

Yazarın biyografisi

Adı:
Fırat Çakır
Unvan:
Sağlıklı Yaşam Koçu, Beden Bilgesi, Profesyonel Sporcu, TV Programcısı, Yazar ve Eğitmen
Doğum:
İstanbul, 1971
1971 yılında dünyaya gelen Fırat Çakır, 1983‘te futbol ile başladığı spor hayatına atletizm ve masa tenisi ile devam etti. Bu dönem içerisinde katıldığı birçok turnuvada şampiyon oldu. Devamında Kung-Fu, Kick Boks ve Tayland Boksu üzerinde uzmanlaşıp bu dallarda eğitmenliğe başladı.

İstanbul Anadolu yakasındaki ilk spor merkezi “Hit Form Club”’tan sonra Türkiye’nin en büyük spor merkezlerinden biri olan “Hit Form Life Club”’ı Göztepe’de kurdu. Yıllarca bu merkezi işlettikten sonra İstanbul Çekmeköy’de “Club 2006 Fitness Center”’i açarak o bölgede de hizmet verdi.

2009 yılında sektör değiştirerek çok sevdiği kişisel gelişim alanında faaliyet göstermeye başladı. NLP Master Trainer ve Health Life Coaching Trainer sertifikalarına sahip olan Sayın Çakır, Nişantaşı’nda bulunan merkezinde 2011 yılından bu yana Life Coaching, NLP ve Health Life Coaching eğitimleri vermektedir. Ayrıca koçluk alanında hizmet veren birçok önemli ismin de koçluk eğitimlerini vermiştir.

Çakır, birçok ünlü isme koçluk yapmanın yanı sıra kurumsal alanda eğitimler de vermektedir. Çeşitli kurum ve kuruluşlarda “Kurumsal Enerji Yükseltme Çalışmaları” adını verdiği programı ile eğitim ve seminerlerine devam eden Fırat Çakır’ın 100’ün üzerinde üniversite ve lisede başarı, motivasyon ve zorluklarla mücadele ile alakalı etkileyici seminerlerine binlerce kişi katılmıştır. Kendisi iflas etmiş şirketinden tekrar zirveye çıkış öyküsü ile binlerce kişiye inanılmaz tecrübeler katmaya devam etmektedir.

KİTAPLARI
“BEN SADECE KİLO VERECEKTİM. HEPSİ BU” 2009,
“KİLONUZU SİZ BELİRLEYİN” 2010,
“UYKUYA DAİR HERŞEY” 2010,
2011 Yılında “KIYAMET” isimli kişisel gelişim romanı yayınlanan Sayın ÇAKIR’ın,
2012 yılında “SAĞLIKLI YAŞA KARİYERİN OLSUN” isimli kitabı yayınlanmıştır.

Fırat ÇAKIR birçok televizyon programına konuk olmuştur / olmaktadır.
Ana Haber ve Sabah Haberleri olarak; Star, ATV, Cine 5, Fox TV, Show TV, TRT Haber, SHaber, TVNet, Kanal A.

Program konuğu olarak katıldığı kanallardan bazıları: Kanal Türk, Sky Türk, Kanal A, Kanal 7, S haber, TVNet, Show TV, Kanal T, Tempo Tv, Expo Channel, Vergi TV, Mpl TV, Vatan Tv.

Sayın Çakır’ın hazırlayıp sunduğu TV PROGRAMLARI:
- 7 ay boyunca hafta içi her gün canlı yayın olarak Tempo TV’de “İstediğin Gibi Yaşa” isimli program,
- TV 8’de hafta sonları yayınlanan “Şifa Olsun” programının Sağlıklı Yaşam Koçluğu bölümü,
- FOX TV’de hafta sonları yayınlanan “Bambaşka” isimli programın Sağlıklı Yaşam Koçluğu bölümü,
- Cem TV’de “Yaşam Mimarı” isimli program,
- Bea TV’de son kitabıyla aynı ismi taşıyan “Sağlıklı Yaşa Kariyerin Olsun” programı,
- Türkiye’nin tek sağlıklı yaşam televizyonu HTV’de “Yeni Bir Ben” isimli program.

GAZETE VE DERGİ YAZILARI:
- Takvim Gazetesi’nde yedi günlük bir yazı dizisinden sonra “Beden Bilgesi Yanıtlıyor” bölümüyle de gelen sorulara cevap verdi.
- Guest Dergisi’nde sağlıklı yaşam köşesinde her ay okuyucuları ile buluştu.
- Hürriyet, Posta, Haber Türk, Akşam ve Star gazetelerinde; Seninle, Genç Gelişim Dergileri ve Şişli Kültür Dergisi gibi birçok dergi ve gazetede röportajları yayınlandı.
- Şu an Men’s Fitness ve Women’s Fitness dergilerinde sağlıklı yaşam koçluğu ve kişisel gelişim ile ilgili yazılarına devam etmektedir.

Yazar istatistikleri

  • 20 okur beğendi.
  • 243 okur okudu.
  • 8 okur okuyor.
  • 114 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.