Francesc Miralles

Francesc Miralles

YazarÇevirmen
7.3/10
2.503 Kişi
·
8,1bin
Okunma
·
52
Beğeni
·
2.864
Gösterim
Adı:
Francesc Miralles
Unvan:
İspanyol Yazar ve Çevirmen
Doğum:
Barselona, İspanya, 27 Ağustos 1968
1968 Barcelona doğumlu Francesc Miralles Alman Dili ve Edebiyatı mezunudur. Yayınevlerinde editör olarak çalışmış olan yazar, Franz Kafka ve Hermann Hesse’ye ithaf ettiği birkaç makaleden sonra roman yazmaya karar vermiştir. Yetişkin ve gençlere yönelik yazdığı romanlarının çoğu çok satanlar listesine girmiş ve çeşitli edebiyat ödüllerine layık görülmüştür. Kalp Hapishanesi başta olmak üzere yetişkinlere yönelik romanları birçok ülkede yayınlanmıştır. Miralles Álex Rovira’yla birlikte Einstein’in Son Sırrı ve Mutluluk Labirenti kitaplarını yazmıştır. Yazarın yoğunlaştığı bir diğer alan da kişisel gelişim, rehberlik ve spiritüel edebiyattır. Miralles bu alanlarda birçok kitap yazmış, Kalp Hapishanesi kitabı ülkemizde Pena Yayınları tarafından yayımlanmıştır.Ayrıca Care Santos ile ve Alex Rovira ile yazdığı kitaplar bulunmaktadır.
Sahip oldugumuz herseyin ve sevdigimiz herkesin birgun yok olacagini asla unutmamaliyiz. Bu hep aklimizda tutmamiz ama karamsarliga kapilmamamiz gereken bir seydir. Birseylerin kalici olmadiginin farkinda olmak bizi uzmemeli,ani ve etrafimizdakileri sevmemize yardimci olmalidir.
"Japonca öğrenmeye başlayan birinin ilk öğrendiği kelimelerden biri ganbaru'dur, yani 'sonuna kadar direnmek' ya da 'kişinin elinden gelenin en iyisini yaparak dik durması' anlamına gelir."
HACER UYSAL
HACER UYSAL Ikigai - Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırrı'ı inceledi.
176 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
İkigai = Hayatın amacını keşfetme
Kiminin ikigaisi ebeveynlik, kiminin bahçe işleri, kiminin ise yemek yapmaktır. Ama önemli olan bunları tutkuyla ve mutlu olarak yapmaktır. İşte kitap ikigaimizi keşfetme sürecinde bizlere yardımcı oluyor.
Herkesin bir ikigaisi vardır. Kimileri onu bulmuştur, kimileri ise hala arıyordur. Peki bunun için neler yapacağız? Kitabı okurken tuttuğum notlardan esinlenerek aşağıdaki maddeleri oluşturdum.
- Tıka basa yemek yemeyin.
- Az şeker ve tuz, fazla sebze ve meyve yiyin.
- Haftada iki gün oruç tutun.
- Hep meşgul olun, mutlu olun.
- Bedensel ve zihinsel egzersiz yapın.
- Zorluklar karşısında hiç bir zaman yılmayın.
- Duygularınızı kontrol edin.
- Gülümseyin.
- Meditasyon yapın.
- Öğrenmeyi hiç bırakmayın.
- Acele etmeden yaşayın.
- Endişelenmeyin.
- İyimser olun.
- Arkadaşlıklarınızı her gün besleyin.
- İyi alışkanlıklar edinin.
- Anı yaşayın.
- Doğayla bağlantı kurun.
- Erken yatın, erken kalkın.
Maddelere baktığımızda uygulaması hiç de zor değil diyorsunuzdur. Ya da bunları zaten biliyorduk diyenler de vardır aramızda. Evet biliyoruz ama çoğunu yerine getirmiyoruz. Örneğin anı yaşamadığımız gibi hep gelecek endişesi içindeyiz. Ya da yemek yeme kısmı. Muhakkak yemekten sonra o tatlıyı yiyeceğiz. Bunları bırakmak hiç de zor değil aslında. Birazcık sabır ve çabayla hepsini yapmak mümkün. İkigaimiz bir tane olabileceği gibi birden fazla da olabilir. Eğer bir şeyi tutkuyla, mutlulukla yapıyorsanız ve yaparken zamanın nasıl geçtiğini farketmiyorsanız muhtemelen o şey sizin ikigainizdir.
Hepimizin ikigaimizi keşfetmesi ümidiyle...
NOT : Ben keşfettim ️
gamzellik
gamzellik Ikigai - Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırrı'ı inceledi.
176 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Kitabı ilk aldığımda pişman olmuştum çünkü bu bir kişisel gelişim kitabıydı ve ben bu tür kitaplardan hoşlanmıyordum. Sıkıla sıkıla da olsa okumaya başlayınca fikrim değişti. Çünkü sıradan bir kişisel gelişim kitabı gibi “Aslansın, kaplansın, uçarsın, kaçarsın, yaparsın...” tarzı öğütler vermiyordu.
Kitabın adı Ikıgaı peki nedir bu? Sabahları sizi yataktan kaldıran şeydir. Sevdiğiniz, yaparken mutlu olduğunuz, önünüze hedef olarak koyduğunuz şey. Eğer onu bulursanız uzun ve mutlu yaşam serüveninde önemli bir yol kat etmiş olursunuz. Bunun dışında uzun yaşayan insanlarla yapılan sohbetlerden satır başları var. Önemli nokta: tabi ki hepsinin ıkıgaısi var. Gün içerisinde kendilerine mutlaka yapacak işler buluyorlar, emekli olmuyorlar. Mutlu olmak için bir çok sebepleri var. Toprakla uğraşıyorlar, az yiyorlar, sağlıklı besleniyorlar ve dahası..
Kitap gerçekten dolu dolu. Kişisel gelişim alanıyla da ilgileniyorsanız mutlaka okuyun derim .
176 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
"Mutluluk daima kalbin kararıdır." diyor Miralles. Yaptığımız her şeyi sevmeliyiz, o iş ile uğraşırken mutlu olmalıyız. Kim ister ki hoşlanmadığı bir işi yapsın?..
İkigai... Hayatınızın amacını keşfetme. Nelerden hoşlanırız, neyi severiz, nasıl severiz, kimi severiz, nelerin yapmaktan hoşlanırız?.. gibi soruları en anlamlı şekilde cevaplayıp mutlu, huzurlu yaşama sanatıdır. Herkesin birçok ikigaisi vardır lakin herkes ikigaisini keşfedememiştir. Çünkü ikigai yaratılmaz, keşfedilir. Japonya' da insanların huzurlu ve uzun yaşama sırları kısacası şöyle geçmektedir;
1) Aktif kalın, emekli olmayın.
2) Ağırdan alın.
3) Miğdenizi tıka basa doldurmayın.
4) Çevrenizde iyi arkadaşlarınız olsun.
5) Bir sonraki doğum gününüze kadar şekle girin.
6) Gülümseyin.
7) Doğayla tekrar bağlantı kurun.
8) Teşekkürlerinizi sunun.
9) Anı yaşayın.
10) İkigainizi takip edin.
Mutlu ve huzurlu yaşamak göründüğü gibi, zor değil lakin alışkanlık haline getirilmelidir.
Bedenimizi, ruhumuzu, nefsimizi huzurlu tutmak için, yaşam sevincimizi artırmak için sizleri ikigainizi bulmaya davet ediyorum...
TT
TT Ikigai - Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırrı'ı inceledi.
176 syf.
·3 günde
İkigainin on kuralı:

1-)Aktif kalın emekli olmayın.
2-)Ağırdan alın.
3-)Midenizi tıka basa doldurmayın.
4-)Çevrenizde iyi arkadaşlarınız olsun.
5-)Bir sonraki doğum gününüze kadar şekle girin.
6-)Gülümseyin.
7-)Doğayla tekrar bağlantı kurun.
8-)Teşekkürlerinizi sunun.
9-)Anı yaşayın.
10-)İkigainizi takip edin.
Nephren Ka
Nephren Ka Ikigai - Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırrı'ı inceledi.
176 syf.
·12 günde·Beğendi·8/10
Evet 1K’nin cicişleri...

Uzun bir okuma süreci sonunda İkigai ile vizyondayız...
İkigai nedir önce onu belirteyim. İkigai VAROLUŞ sebebidir. Her insanın bir ikigaisi vardır. Kimi bilir ikigaisini kimi keşfetmeye çalışır kimi üzerinde durmaz bile.
Şimdi okumaya devam etmeden önce şu soruyu okuyun ve gözlerinizi kapatıp düşünün...
VAROLUŞ SEBEBİNİZ NE?
Her sabah yataktan sizi kalkmaya iten bir güç var, nedir o?......

CARPE DİEM
Kişisel gelişim kitaplarını son derece saçma bulurum. Spiritüel yaşamı destekleyenlerin benim hayatım hakkımda ahkam kesmesi de cabası. O ne öyle : “Carpe diem (Anı yaşa) ?Sanki dünsüz geldim bugüne , sızıyor işte ....
Dünüm bugünüme sızıyor...
Eee peki sevmem de niye okudum mazoşist miyim ben?
Okudum çünkü mevzu bahsi geçenler Japonlar efendim. Hindistan ve Japon kültürü ve geleneği , arınma biçimleri günümüzde oldukça popüler.
Kibirli bir bilgiçlik taslamanın aksine alçakgönüllü ve dingin yaklaşımlarına kapılmıyor değilim.
Derdim 120 yaşına kadar yaşamak mı? Cıks...
Ömrün yarısını geçeli de hayli oldu, o halde ne kadar kaldığını bilmediğim nefesimin geri kalanını bozuk para misali harcamayayım dedim.
( Dipnot: Sigarayı bırakışımın bugün 9. günü... Ben bıraktım siz de bırakın, ne demiş atalarımız : Elle gelen düğün bayram . :) )

HAYAT KUSURLUDUR
Japonlara göre güzellik mükemmellikte değil kusurlu ve eksik şeylerdedir. Bu yüzden Japonlar kusurlu ya da kırık bir çay fincanına büyük değer verirlermiş çünkü gerçek dünyaya benzeyen sadece onlardır.
Halbuki biz naparız çatlayan her bardak nazardandır deyip kırılmadıysa biz kırarız ... :))))

OM MANİ PADME HUM
Bu mantra olumsuz duyguları kontrol etme odaklıdır.
2. egzersiz :Gözlerinizi kapatıp 20 kez tekrarlayınız efendim . :)

MUTLULUK DAİMA KALBİN KARARIDIR
Bana sorarsanız herkesin ikigaisi mutlu olmak... Yapabiliyorsanız buyrun reçete yazıyorum: :)
Reinhold Nieburh ‘un ünlü sükûnet duası:
Tanrım, değiştiremeyeceğim şeyleri
Sükûnetle kabul etme lütfunu bahşet,
Değiştirmem gereken şeyleri
Değiştirmem için cesaret
Ve ikisi arasındaki ayrımı
Yapabilmek için bilgelik ver.
Dua edin...

İŞTE UZUN VE SAĞLIKLI YAŞAMANIN SIRLARI
Aktif kalın, emekli olmayın...
Ağırdan alın, acele etmeyin...
Midenizi tıka basa doyurmayın...
Çevrenizde iyi arkadaşlarınız olsun...
Bir sonraki doğum gününüze kadar şekle girin :)
Gülümseyin :)))
Doğayla tekrar bağlantı kurun
Şükredin...
Anı yaşayın, tadını çıkarın...
İkigainizi takip edin...
Son Söz: Bu bir kamu hizmetidir...
176 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
En basit tanımıyla “Hayat” anlamındaki ‘İKİ’ ve amaç anlamındaki ‘GAİ’ sözcüklerinin birleşimi “İKİGAİ”. Size mutlu olmak için yapmanız gerekenleri sıralayıp sinirlerinizi harap etmiyor size mutsuzluğunuzun temeldeki nedenini bulabilmeniz için bir adım atma şansı sunuyor. Hayır hayır inanın bana psikanaliz gibi çocukluğunuza falan inmeye çalışmıyor. Aslına bakarsanız geçmiş yaşantılarınız bu felsefenin hiç de umurunda değil. Gelecek gibi belirsiz bir olguya tutunmaya da hiç niyeti yok. Düşünüyorum da bence açık ve net. Doğru yanıtlar almak istiyorsak kendimize doğru soruları sormamız gerekir. Yaşadığımız anın ne kadar içindeyiz? Televizyon izlerken yediğimiz yemeğin tadının farkında mıyız gerçekten? Aynı anda birden fazla iş yapma tutkunları, aslında en verimsiz çalışanlar sizlersiniz, itiraz etmeden önce konuyla ilgili bilimsel çalışmalara bir göz atmak ister miydiniz? Peki atom bombasının yarattığı tahribata rağmen asırlık insanların ezici çoğunluğunun Okinawa bölgesinde yaşadığını biliyor muydunuz? Çok mu geç yaşam ve beslenme stilimizi değiştirmek için? Bu kitabın hiçbir işe yaramayacağı konusunda peşin hükümlü davranacak dostlar, düşünce şeklinizi değiştirmek için çok mu geç? =)
176 syf.
·4 günde
Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırrı. Evet, kitabın adı bize uzun bir yaşam iksiri vadediyor gibi. Ama tam olarak öyle değil. Araştırmalara göre Dünya nüfusunun çok çok az bir kısmı bir asrı geçkin hayat sürüyor. Bu sayı resmi verilere dayanmamakla birlikte 300 ila 450 arası. Bunun da yaklaşık yüzde yetmiş beşinin gerçek yaşı doğrulanabiliyor. Bu sayının dünya genel nüfusuna oranla ne kadar istisnai bir durum olduğu aşikar. Hal böyle olunca kitabın bize de bunu vadetmesi manidar.
Ancak genel anlamda hayatta bizi mutlu edecek ve biraz daha rahat bir yaşlılık dönemi geçirmemizi sağlayacak birkaç güzel tüyo var elbette. Söze Ikigai terimiyle başlayalım: Ikigai, genel anlamda hayatta amaç edinme anlamına gelir. Yani bir amacınız olsun bu hayatta kesinlikle. Ve bu amacınıza tutkuyla bağlanın. Sizi ömür boyu aktif tutabilecek işlerle ilgilenin diyor kitap. Asla emekli olmayın diyor mesela. Ki bu çok çok önemli bir durum ve benim kitaptan ders aldığım önerilerden biri. İnsan ilişkilerinizde sosyal kalmayı elden bırakmayın. Erken yat, erken kalk kuralı da gözardı etmememiz gereken diğer bir husus.
Yeme içme üzerine '80 kuralı' diye uyguladıkları bir yöntem var. "Hara hachi bu" dedikleri, yani midenin yüzde seksenini doldur anlamına gelen bu cümle, yeme alışkanlıklarının temelini oluşturur. Amaç doymaya başladığınızı hissettiğiniz an yemeyi bırakmaktır. Yiyeceklerinizin büyük bir kısmını yeşillikler oluştursun. Ve küçük küçük porsiyonlarda yemeyi tercih edin. Bu beyninize çok yemek yedim hissi uyandırır ve yemeyi kesip az yemiş olursunuz. Çay olarak yeşil çay (yasemin çayı) için.
   Bunlara ek olarak vücudu hareketsiz bırakmamak gerek. Bundan kasıt spor salonlarında saatlerinizi geçirmek değil, aksine hareket halinde olmak, çok oturmamaktır. Kendinizi yormadan vücut egzersizleri ve olmazsa olmaz yürüme eylemi günlük rutinleriniz olmalı. Her gün muhakkak en az yarım saat yürümek de ihmal edilmemeli.
Kitapta tabiki bu anlattıklarımdan daha fazlası var ama benim hoşuma giden ve uygulayabileceğim tavsiyeler bunlar. Umarım siz okurlar da kitaptan kendinize sağlıklı yaşam için başka tüyolar yakalarsınız. İyi okumalar...
...Endless...
...Endless... Ikigai - Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırrı'ı inceledi.
176 syf.
·8 günde·Beğendi·8/10
Kitaba ismini veren ikigai ideolojisi her insanın yaşamının bir amacı olması gerektiğini ifade ediyor. Kitaba göre ikigai, “yaşam” anlamına gelen “iki” sözcüğü ile, hedef, amaç, gaye gibi anlamları karşılayan “gai” sözcüğünün birleşmesi ile oluşuyor. Kitapta ikigai kavramı için “sabahları yataktan çıkmak için bir sebep” şeklinde zarif bir tanımlama yapılmış. Bu tanım okuyucu olarak bizleri sorgulamaya sevk ediyor. Kitabın temelinde aslında tutku ve hevesten söz edildiğini anlıyoruz. İnsan ancak hayata tutku ile bağlandığı zaman mutlu ve uzun yaşayabiliyor. Sakin bir gününüzde elinize aldığınızda hemen bitirebilirsiniz. Kitapta yer alan bilgilerden öte Okinawa adasında yaşayan halkın hayata dair bakış açısını anlamak adına keyifle okunacak bir kitap. Hayattaki ikigai'nizi bulmanız dileğiyle.
176 syf.
Bi Arkadaşta görüp ilgimi çektiği için okudum ama ne yalan kitapta pekte bişey bulamadım.

Bizim Canan hocaya kurban olsun bu Japonlar.
Yok İkigai perhizi, yok mabui, yok rajio taisou...
Bunlar ne ya..?

Bu kitabı okurken hiç İştahım yoktu.
Sona doğru öyle bi açıktım ki..
Çeyrek Ekmek'e çemen sürüp yedim,
Bu kesmedi iki de yumurta kırdım.

Bi daha böyle bende ters tepen kitaplar okursam nolayım..

Herkese İyi Okumalar

Yazarın biyografisi

Adı:
Francesc Miralles
Unvan:
İspanyol Yazar ve Çevirmen
Doğum:
Barselona, İspanya, 27 Ağustos 1968
1968 Barcelona doğumlu Francesc Miralles Alman Dili ve Edebiyatı mezunudur. Yayınevlerinde editör olarak çalışmış olan yazar, Franz Kafka ve Hermann Hesse’ye ithaf ettiği birkaç makaleden sonra roman yazmaya karar vermiştir. Yetişkin ve gençlere yönelik yazdığı romanlarının çoğu çok satanlar listesine girmiş ve çeşitli edebiyat ödüllerine layık görülmüştür. Kalp Hapishanesi başta olmak üzere yetişkinlere yönelik romanları birçok ülkede yayınlanmıştır. Miralles Álex Rovira’yla birlikte Einstein’in Son Sırrı ve Mutluluk Labirenti kitaplarını yazmıştır. Yazarın yoğunlaştığı bir diğer alan da kişisel gelişim, rehberlik ve spiritüel edebiyattır. Miralles bu alanlarda birçok kitap yazmış, Kalp Hapishanesi kitabı ülkemizde Pena Yayınları tarafından yayımlanmıştır.Ayrıca Care Santos ile ve Alex Rovira ile yazdığı kitaplar bulunmaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 52 okur beğendi.
  • 8,1bin okur okudu.
  • 434 okur okuyor.
  • 3.495 okur okuyacak.
  • 186 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları