1000Kitap Logosu
Francis Wheen

Francis Wheen

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
59
Okunma
0
Beğeni
655
Gösterim
Unvan
İngiliz Gazeteci, Yazar ve Yayıncı
Doğum
İngiltere, 1957
116 syf.
·
5/10 puan
Karl Marx'ın yazmış olduğu ,karmaşık ve ağır edebi dille kaleme aldığı 3 ciltten oluşan Das Kapital hakkında bilgi veriyor.Kapitalizmin işçiler üzerindeki sömürücü etkisi Karl Marx etkisi ile güzel bir biçimde kaleme alınmış ..Bir ekonomistin okuması gereken kitaplar arasında..
Das Kapital
7.5/10 · 57 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
116 syf.
Karl Marx bir kitap yazdı (Spoiler) Karl Marx'ın Das Kapital'i yazmaya başlaması, bu süreç ve eleştirileri ile birlikte sonrasını ele alan kitap. Arkadaşı Engels çok heyecanlıydı Marx'ın yazacağı bu kitap için.. Fakat Marx her ne kadar çalışsa da araştırma uzuyor ve derinleşiyordu. Aynı zamanda verdiği yayınlamaya hazır tarihi hep bir bahane ile erteliyordu çünkü hep araştırılacak ve bilgi verilecek bir çok yeni konu ekleniyordu. Öyle ki Marx'ın yıllarca süren bu çalışmasınım sonucunda hayatta iken sadece ilk kitabı basıldı. Kalan iki cildi ise ölümünden sonra notlarından ve karalamalarından düzenlenerek hazırlandı. Fakat 1. Cilt anlaşılması zor olması nedeniyle hep eleştirilerin odağı oldu. Kitap pek çok iktisatçı ve siyasetçi tarafından eleştirilse de içinde az bir kısmında bahsedilen Rusya'da büyük bir takipçi kitlesi toplamıştı. Lenin ve Troçki de kitabı okuyanlar arasındaydı. 2. Dünya Savaşı ve Soğuk Savaş döneminde Marx'a tam karşıt görüşler meydana çıktı. Honore de Balzac Bilinmeyen Şaheser adlı kitabında bahsettiği ressamın eseri döneminde hiçbir anlam ifade etmemişti. Çünkü eser 100 yıl sonrası 20.yy da fenomen olan soyut kavramının en güzel örneğiydi. 21.yy akademisyenleri de aynı bu ressamın eseri gibi Das Kapital için aynı şeyleri söylemekte Marxism'in gündem olacağını savunmaktadırlar. Kapital'i Okumak adlı eserde dedikleri gibi: "Fakat bir gün Kapital'i harfiyen okumak gerek. Metnin kendisini okumak..."
Das Kapital
7.5/10 · 57 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
116 syf.
·
5 günde
·
5/10 puan
Toplumları etkilemiş düşüncelerin anlamını kavramadan önce o düşüncenin fikir adamının yaşamını bilmenizde her zaman fayda vardır böylelikle okumalarınız daha sağlıklı olacaktır. Marx hakkında gayet açık ve anlaşılır bir biyografiyi bu kitapta okuyabilirseniz.
Das Kapital
7.5/10 · 57 okunma
Okuyacaklarıma Ekle