Fuat Aydın

Fuat Aydın

YazarÇevirmen
7.7/10
6 Kişi
·
24
Okunma
·
2
Beğeni
·
649
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
273 syf.
·Beğendi·7/10
Watt "Din"i, İslam kültüründe yakın zamana kadar pek yaygın olmayan yöntemle; sosyoloji ve psikolojiyle birlikteliğiyle inceler. Öncelikle toplumu bina eden dinamikleri, coğrafi ve ekonomik çerçeveleri içine katarak, toplumsal zihni,öteki yaratma eğilimlerini, kozmolojilerini ele alır. Daha sonra da bireye inip psikolojik çıkarımlar yapar. Bu çalışması her ne kadar "Din" merkezli olsa da, içerisinde genel sosyoloji ve psikoloji yaklaşımlarına dair çerçevelerle sizi aydınlatır. Yazıldığı dönem için değerli bir eserdir.
416 syf.
* Kuran'da geçen "Hanif" ve "Nasara" kelimeleri ile ilgili olarak yayınlanmış etimoloji makalelerinin derlemesidir. Akademik bir kitaptır.

* Kelimelerin önemi, Kuran'daki kullanım itibarıyla kimi tanımladıklarının açık ve net olmamasıdır. Bu sebeple iki kelime hakkında çok sayıda teori öne sürülmüştür.

* "Hanif" kelimesi günümüzde Müslümanların "tek tanrıcı" olarak anlamlandırdığı bir kelimedir. Fakat son yüzyılda bu konudaki araştırmalarda "putperest" anlamında olma ihtimali veya yanlış olarak "Hanefi" mezhebiyle ilişkilendirilmesi fikirleri öne sürülmüştür.

*"Nasara" ise daha çok Hristiyanların ilgisini çeken bir kelime olmuştur. Nitekim İsa'nın memleketi olan Nasıra ile ilişkilendirilmiştir. Fakat gnostik tarikatlerde ve Yahudi-Hristiyanlıkta başka anlamlar da yüklenebilmektedir.

* Kuran terimleri etimolojisiyle ilgili insanların okuyabileceği bir kitaptır, diğerleri için tavsiye etmem.

Yazarın biyografisi

Adı:
Fuat Aydın
Unvan:
Akademisyen

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 24 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 65 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.