1000Kitap Logosu
Furuğ Ferruhzad
Furuğ Ferruhzad
Furuğ Ferruhzad

Furuğ Ferruhzad

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.7
1.607 Kişi
5,8bin
Okunma
2.301
Beğeni
90,6bin
Gösterim
Tam adı
Forough Farrokhzadفروغ فرخزاد
Unvan
İranlı şair, yazar, oyuncu, yönetmen, ressam
Doğum
Tahran, İran, 5 Ocak 1935
Ölüm
Darband, Tehran, İran, 13 Şubat 1967
Yaşamı
Füruğ Ferruhzad, (Farsça: فروغ فرخزاد, Forough Farrokhzad) (d. 5 Ocak 1935 - ö. 13 Şubat 1967), İranlı şair, yazar, oyuncu, yönetmen, ressam. İran'ın 20. yy'da yetiştirdiği en önemli kadın şairlerindendir. Yaşamı Babası Albay Muhammed Ferruhzad ve annesi Turan Veziri Tebar'ın yedi çocuğundan üçüncüsüydü. Mahalle mektebinde 9. sınıfa kadar devam ettikten sonra kız sanat okuluna gitti. Burada resim, dikiş-nakış ve el sanatları öğrendi. Hicivci şair Füruğ, 16 ya da 17 yaşlarına geldiğinde Perviz Şapur ile evlendi. Eğitimine kocasının yanında Ahvaz'da devam etti. Bir yıl sonra tek çocuğu olan Kāmyār'ı dünyaya getirdi. Evliliğinden iki yıl sonra 1954 yılında Füruğ, eşinden ayrıldı. Mahkeme Kāmyār'ın velayetini babasına verdi. Füruğ, Tahran'a geri dönüp şiir yazmaya devam etti ve Esir adını verdiği ilk kitabını yayınladı. 1958 yılında İbrahim Gülistan'la tanışır ve dokuz ayını Avrupa'da geçirir. Şair bu dönemde yaşamının esin kaynağı olan şiirlerine devam eder ve hızla iki kitabını daha piyasaya sürer. Bunlardan ilki Duvar ve diğeri de İsyandır. İranlı cüzzam hastalarını ve onların sorunları ile ilgili olarak Tebriz'de film yapar. 1962 yılında filmi Kara Ev adını verdiği filmiyle dünyanın çeşitli yerlerinde ödüller kazanır. Film çekimi sırasında cüzzamlılar evinde tanıştığı Hüseyin Mansur isimli çocuğu evlat edinir. 1963 yılında Füruğ, Yeniden Doğuş adlı eserini yayınlar. Artık şiirde olgunlaşma dönemidir ve sanatsal düzeyi yüksektir. Bu kitabıyla şair, İran şiirinde derin ve etkileyici değişikliklere yol açmıştır. 13 Şubat 1967 tarihinde öğleden sonra saat 14.30'da stüdyoya gitmek için hızla seyir halindeyken karşısına çıkan okul aracına çarpamamak için direksiyonu kıran Füruğ, aracından fırlayıp, boynunun kırılmasıyla 32 yaşında hayata gözlerini yummuştur. Modern İran şiirine önemli katkılar sağlayan şairin ölümünden sonra çalışmaları Soğuk Mevsim adı altında bir kitapta toplandı. Michael Hillman, Yalnız Kadın adıyla onun hayatını ve şiirlerini 1987 yılında yayınladı. Şairin şiirleri ve yaşamı hakkında daha pek çok makale ve kitap yayınlandı, hayatı filme çekildi. Füruğ Ferruhzad şiirlerinde derin bir yalnızlık duygusu dikkat çeker. Bunun yanında, şiirlerinde kadınların sorunlarını da ele almakta, İran toplumunun kadınlara karşı uyguladığı ayrımcılığı eleştirmektedir. Bu fikirleri zaman zaman şiddetli tartışmalara yol açmıştır. İran'da kadınların yaşamlarının daha iyi hak ve koşullara kavuşmasını savunmaktaydı. Dönemindeki Şah'ın despotluğuna da karşı çıkmıştır. Şiirleri kimi zaman İran toplumunca erotikbulunmuştur. İranlı yönetmen Abbas Kiyarüstemi'nin 1999 yapımı Rüzgar Bizi Sürükleyecek filminin adı, şairin bir dizesinden alıntıdır. Ödülleri 1962 yılında yaptığı belgeselle İtalya Belgesel Filmler Festivali'nde birincilik. 1963 yılında “Kara Ev” filmiyle, Almanya'daki Oberhausen Film Festivali'nde en iyi film ödülü.
Erhan
Yeryüzü Ayetleri'ni inceledi.
120 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Sevdiğim bir arkadaşım demişti, gerçekten hak ediyor musun bu kitabı diye. Başka bir kitaptı tabii ve hak etmemiştim elbette daha. Ama ya Furüğ’u hak etmek için ne yaptım ben. Okumak için , bitirmek için. Yeterli mi beğenmek, sevmek , paylaşmak , buralara bir şeyler karalamak. Ne bileyim ölüm yıldönümünde anmak, hatta onun için şiir yazmak. Bilmiyorum . Aslında biliyorum, tükettim her şey gibi bu kitabı da bir gecede. Kadının ömrünü verdiği her şeyi beynimin kıyıcısından geçirdim küçük zevklerim pahasına. Çıkardığım anlık esansları attım hafızamın balta girmemiş ormanlarına. Sonra hiçbir şey yokmuş gibi devam ettim /ediyorum her şeye. Bahçe deyince birisi a, evet çok güzeldi okudum diyeceğim. Ya da ev karadır diye bir filmi büyük bir sorumluluk duygusuyla içim kan ağlayarak paylaşacağım. Ama bahçenin bitiminden aya doğru koşan bir ağustosböceği sesi duymaya çalışmayacağım hiç. Ya da memelerine yaslandığımda, kendimi dinleyeceğim sadece her zamanki gibi. 678 sayısı gülümsetmeyecek de beni herhalde. Fethi bilmeyeceğim, merhaba demeyeceğim o eşikteki kıza hiç. Ya da bilmiyorum, belki değişmişimdir, belki de gerçekten sevmişimdir, hak etmişimdir, bir daha okuyacağım, yeniden doğacağım. Belki o koca bahçesinde kalbinin, saçma birisine de yer vardır. Hayat belki… Ama ben ne anlarım ki. Bırakmalıyım artık bu anlamsız yazıları incelemelere yazdığım, yarın sabah başka biri olacağım yine, tüm masalları unutacağım. Ama bu gece, sanırım yeniden okuyacağım yeryüzündeki ayetleri.
Yeryüzü Ayetleri
8.6/10
· 2.031 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
45
Elif
Yeryüzü Ayetleri'ni inceledi.
104 syf.
·
1 günde
·
Puan vermedi
İlk Furûğ kitabım. İyi ki okumuşum,ne çok etkiledi beni... Ne çok satırında kendimi buldum. :) Temada "Aşk" ın olmadığı muhteşem bir şiir kitabıydı. Ne güzel dokunmuş toplum sorunlarına, yalnızlığa ve hatta ne güzel hatırlattı unuttuğumuz ölümü bazı satırlarında okuyucuya. Okurken öyle bir an dirseğimi masaya dayayıp, yüzümü elimin içine alıp dalmışlığım, düşünmüşlüğüm oldu. :) çok hoşuma gitti çok... Tamamen kendine özgü bir üslupla karşılaştım. Ne güzel dem vuruyor şu satırlarında yalnızlıktan : " Bak Yıldızlar doluyor Bütün gökyüzüme" Yalnızlığın yanı sıra ne kadar umut dolu bir cümle... Aslında fazlasıyla örnek verebileceğim cümle vardı kitapta ama kendi mahremim olmasını istediğim için alıntılamadım. Onlar benim gizli hazinelerim olarak kalsınlar. :))) Kısacası diyebilirim ki ; Furûğ, kendi içinden akıttığı dizeleri, bizim içimize kadar ulaştırmayı başardı. Çeviri olmasına rağmen bunu başardıysa, acaba kendi dilinde okusak neler hissederdik diye de düşünmedim değil. Mutlaka okunası muhteşem bir eser, tavsiyemdir. :)) Keyifli okumalar arkadaşlar.
Yeryüzü Ayetleri
8.6/10
· 2.031 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
38
Arya
Rüzgâr Bizi Götürecek'i inceledi.
312 syf.
·
3 günde
·
Puan vermedi
Rüzgar bizi sonu olmayan bütün güzelliklere götürsün.
Herkese selam! Bugün İran şiirinin sıra dışı ismi olan Furuğ Ferruhzad'ın 'Rüzgar Bizi Götürecek' isimli şiir kitabıyla geldim. Furuğ Ferruhzad 29 Aralık 1934'te Tahran'da asker bir babanın kızı olarak dünyaya geldi. 16 yaşında hiciv yazarı ve aynı zamanda uzak akrabası olan Perviz Şapur ile evlendi. İki yıl sonra ise oğlu Kâmyâr dünyaya geldi. 1954'te dönemin koşullarında cesur sayılabilecek bir karar alarak eşinden boşandı ve mahkeme kararıyla çocuğunun velayeti babasına verildi. O günden sonra da bir daha oğlunu göremedi. Bu olay, onun en büyük trajedisine dönüştü. Kadın kimliğini yok eden her kurala, her baskıya, ataerkil bakış açısına karşı çıktı. Şiire sığındı ve başkaldırısını şiirle dillendirdi. İran'daki pek çok kadının da sesi ve ışığı oldu. Şiirin yanı sıra sinema ve tiyatroyla da ilgilendi, resim yaptı, gazetelerde editör olarak çalıştı. 13 Şubat 1967 yılında ise trafik kazası sonucunda hayatını kaybetti. Furuğ Ferruhzad kısacık yaşamına pek çok şey sığdırdı. Onun bu mücadeleci, kadın olarak toplumda var olma süreci, her türlü yıkıma, sosyal benliğe, bireyin özgürlüğüne karşı sergilenen her bir tutuma karşı o güçlü duruşu adeta bir örnek niteliğinde. Şiirleri de hafife alınmayacak kadar güzel ve ağır. Hatta oğlu Kâmyâr için yazdığı şiir de kitabın içinde bulunuyor. (Senin İçin Bir Sır) Ben şiirlerini çok sevdim. En çok da "Ben Sende Ölürdüm" isimli şiirine bayıldım. Umarım siz de beğenir ve seversiniz. Herkese iyi okumalar. Sağlıkla ve kitaplarla kalın!
Rüzgâr Bizi Götürecek
OKUYACAKLARIMA EKLE
16
gulestan
Önce Ben Öleceğim'i inceledi.
400 syf.
Nocturne in C sharp minor dinlerken okuyabileceginiz bir hayat
Önce Ben Öleceğim’de Furuğ’un öykülerini, mektuplarını, yazılarını, kendisiyle yapılan söyleşileri ve sinemacılığını, yaşamı ve aşklarını öğreniyoruz.. Bu kitapta yer alan detaylar, notlar, bilgiler o yazıların yayınlandığı yıllara ait orijinal nüshalarından çevrilerek aktarılmıştır.. Sinemacılığını demisken kitapta ismi zikredilen Iran da yonetmenligini yaptigi "Ev Karadır" belgeselini merak edip Youtube dan izledim ve Furuğ’un bir yonunu daha kesfetmis oldum. Otuz küsür yaşamına ne çok şey sigdirmis.. Ne asklar, ne acılar.. O siirleri zaten sıradan biri yazamazdi. Dostoyevski nin "gercekten buyuk insanlar buyuk acılar çekmek zorundadırlar" sozundeki insanlardan biridir Furuğ.. Furuğ’u daha yakından tanımak isteyen herkese tavsiye edeceğim bir kitap..
Önce Ben Öleceğim
OKUYACAKLARIMA EKLE
15