1000Kitap Logosu
Gabor Agoston
Gabor Agoston
Gabor Agoston

Gabor Agoston

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.9
18 Kişi
44
Okunma
8
Beğeni
612
Gösterim
Unvan
Yazar
Yaşamı
Gábor Ágoston, Budapeşte Üniversitesi Tarih ve Türkoloji bölümlerinden mezun olup, 1986’ta doktora, 1994’te doçentliğini aldı. 1986 ile 1998 tarihleri arasında Budapeşte ve Pécs Üniversitelerinde Macar ve Osmanlı tarihi dersleri verdi. 1998 yılından beri Georgetown Üniversitesi Tarih Bölümü’nde öğretim üyeliği yapan Gábor Ágoston, 15.-18. yüzyıllar arası Osmanlı, Habsburg ve Macar tarihi ile ilgili İngilizce, Türkçe, Macarca ve Almanca dillerinde yayımlanmış, 60’ı aşkın makalenin ve beş kitabın yazarıdır. Kitapları Oxford, Cambridge, Thames&Hudson gibi dünyanın önde gelen yayınevleri tarafından yayınlanmaktadır.
Gamze Toker
Osmanlı'da Savaş ve Serhad'ı inceledi.
304 syf.
·
22 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Osmanlı kaynaklarına da hakim olan ünlü Macar tarihçi Gabor Agoston, bu kitabında çeşitli yerlerde yayımlanan makalelerini bir araya getirmiş. Bu makalelerden büyük bir kısmı Türkçe'ye çevrilmemiş olan yazarın makalelerinin en azından bir kısmı bu vesileyle dilimize kazandırılmış. Bu derlemeler de olmasa biz ne yapacağız hiç bilmiyorum.
Osmanlı'da Savaş ve Serhad
OKUYACAKLARIMA EKLE
Celâl
Osmanlı'da Savaş ve Serhad'ı inceledi.
304 syf.
History
Dünyada Osmanlı Askeri Tarihi denince akla gelen ilk isimlerden biri Dr. Gábor Agoston... Farklı milliyetten olan bir tarihçinin gözünden Osmanlı tarihimize bakacak ve Avrupa tarihine imzasını atmış Osmanlı'nın savaş kabiliyetleri, taktikleri üzerine karşılaştırmalı bir tarih kitabı okuyacaksınız. Osmanlılar'ın kurduğu hanedana dayalı imparatorluk, dünya tarihinin askerî yönden en dehşetli, bürokratik açıdan en verimli ve kültürel açıdan en debdebeli imparatorluklardan birisi. 15. yüzyıl ortalarından 1. Dünya Savaşı sonrası çöküşüne dek Osmanlı İmparatorluğu Avrupa güç politikasında mühim bir oyuncu. Ágoston bu kitapta Osmanlı tarihçiliğinde pek az işlenen bir konuya Osmanlı'da Savaş ve Serhad'de dikkatleri çekmiştir. Ortaya koyduğu genel yaklaşımı, "Avrupa'daki savaşlarla ilgili pek çok meselenin ancak Osmanlı askerî genişlemesinin ışığı altında anlaşılabileceği" üzerine kuruludur. Ayrıca Avrupa'daki askeri değişimleri açıklarken Avrupa'nın en baş hasmı Osmanlı İmparatorluğu'nun bu değişimler üzerindeki etkisinin ihmal edilmiş olmasının doğurduğu derin eksikliğe dikkat çeker. Türkiye'de Osmanlı askeri tarihi alanında en iyisi olarak kabul edilen yazar, Osmanlı tarihine dair birçok yanlış bilgiyi düzeltmekte, hem Batı hem de Osmanlı kaynaklarını kullanabildiği için okura karşılaştırmalı bir tarih bilgisi sunmaktadır.
Osmanlı'da Savaş ve Serhad
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
Eren Mace
Osmanlı’da Ateşli Silahlar ve Askeri Devrim Tartışmaları'ı inceledi.
384 syf.
·
8 günde
·
8/10 puan
Osmanlı Askeri Tarihine tarafsız gözle bakmış, Oryantalist bakış açılarının bilimsel olarak yanlışlığını belgelerle göstermiştir. Kitap gayet güzeldi. Ama barut meselesi makale tarzında olduğundan sıkılabilen insanlar olabilir
1