Gale E. Christianson

Gale E. Christianson

Yazar
8.6/10
8 Kişi
·
18
Okunma
·
0
Beğeni
·
530
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
Newton un hayatını, anılarını, yaptıklarını, hırsını vb anlatmıştır.Gelmiş geçmiş en önemli insanlardan biri olan Newton a gerçekten hayran kaldım.Bir insanın bu kadar büyük buluşlarda parmağı olmasının nedeni kendisinin de bahsettiği gibi durmak bilmeksizin çalışmasıdır.Astronomide aynalı merceklerden yıldızların haritalandırılmasına, yörüngelerine kadar birçok konuda çalışmıştır ve buluşlara ,keşiflere imza atmıştır.Yer çekimini incelemiştir.Simya alanında çok büyük uğraşlar vermiştir.Matematik literatürüne birçok mefhumu katmıştır.Oluşturduğu fizik yasaları neredeyse mühendisliğin temelidir diyebiliriz.Optikteki çalışmaları ışığın bileşenleri vb açıklayıp büyük dogmaları hallaç pamuğu gibi atmıştır.Ayrıca inanılmaz derecede hristiyan kültürüne bağlıydı ve dinsel bilgileri de gelişmişti.Kendisine çok da uzun bir ömür nasip olmuştur.Ömrü boyunca bilimle uğraşmış sonra hayata veda etmiştir.
Newtonun sevmediğim özelliği ise aşırı hırsıydı.Bilim dünyasında tartışan 2 kişi görürseniz bu kişilerden birinin Newton olma ihtimali oldukça yüksektir.Bu tartışmalarda bazen haklı bazen haksızdı.Kendisi gibi icat ve keşiflerde bulunmak isteyenlerin gözlemlediğim kadarıyla tüm ihtiraslarını baltalamıştır.(Leibniz ,Flamsteed vs).Bunu yapma sebebi olarak kendini ön plana çıkarmasını görüyorum.Yani enaniyetini.
Günlük hayatınıza tatbik edebileceğiniz bir dolu bilgi mevcuttur.Eser zaten biyografi mahiyetindedir.Rahatlıkla okunabilir.
Isaac Newton, teorilerinin bir kısmı üç yüzyıl boyunca yanlışlanamamış, tarihin en ünlü bilim adamlarındandır. Fizik ve matematik konularına yeni bakışlar getirmiştir. Bu konulardan özellikle kütle çekimi ve optik için önemi büyüktür. Geniş Kutsal Kitap bilgisi, Katolikliğe karşı Protestanlık savunması ve simyacılık uğraşıları onun hakkında az bilinenlerdir. Bu kitap, Newton hakkında bir biyografidir. Kaynak gösterme konusunda biraz sıkıntıları var fakat sade bir hayat hikayesi vermiş. Kolay okunabilir. Bu kitabın özü konusunda bir eleştirim yok fakat böyle kitapların "popüler bilim" serisinde yayınlanması, hatta Tübitak tarafından yayınlanmasının saçma olduğunu düşünüyorum. Neticede bu ve benzeri kitaplar bir "bilim" kitabı değil, bilim tarihi kitaplarıdır. Bilim kısmını merak edenler için bu kitapların hiçbir değeri yoktur.

Yazarın biyografisi

Adı:
Gale E. Christianson
Unvan:
Akademisyen

Yazar istatistikleri

  • 18 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 16 okur okuyacak.