Gary Chapman

Gary Chapman

Yazar
8.5/10
174 Kişi
·
596
Okunma
·
21
Beğeni
·
2.356
Gösterim
Adı:
Gary Chapman
Unvan:
İlişki danışmanı
Doğum:
10 Ocak 1938
Gary,ilişki danışma ve Beş Sevgili Dili yazarı.
Bu dünyada karşınızdakini bir bakışınızla kırabilir, bir sozunuzle dünyasını karartabilirsiniz .
Çoğumuz nasıl konuşacağımızı biliyoruz ama nasıl dinleyeceğimizi bilmiyoruz.
Gary Chapman
Sayfa 76 - Koridor Yayıncılık
Hic kimse bir şeyler yapmaya zorlanmayı sevmez. Gerçek şu ki sevgi her zaman özgürce verilmelidir.
"Kaliteli zaman yalnızca birlikte bir şeyler yapmak değil çoçuğunuzu daha iyi tanımak da demektir..!"
Eğer karşımdaki kişi konuşurken bütün dikkatimi ona verirsem, kendimi savunmak, ona suçlamalar yöneltmek ya da kendi düşüncelerimi açıklamak için bir çaba içine girmem. Sonuçta karşımdakini dinlerken amacım kendimi savunmak veya onu suçlamak değil, onun duygu ve düşüncelerini tam olarak anlamaktır.
Gary Chapman
Sayfa 77 - Koridor Yayıncılık
En temel duygusal gereksinmemiz aşık olmak değil, birbirimiz tarafından gerçekten sevilmek, bir sevginin içgüdü ile değil, akıl ve seçimle büyüdüğünü bilmektir. Benim, beni sevmeyi seçen, bende sevilmeye değer bir şey gören birisi tarafından sevilmeye ihtiyacım var.
Gary Chapman
Koridor Yayıncılık
"Bir çocuğun sevgi deposu boşaldığında ve onu doldurabilecek tek şey ilgi olduğunda muhtemelen bu ilgiyi almadan yakanızı bırakmaz."
Gary Chapman
Sayfa 74 - Koridor yayıncılık
Hepimiz bir şekilde birilerini seviyoruz,annemizi,babamızı,sevgilimizi,çocuğumuzu,eşimizi vs.vs. ama bunu aktarmaya ya da bazı durumlarda ıspatlamaya gelince sıkıntı yaşıyoruz.En çok kurduğumuz cümlelerden biri de ben onu seviyorum ama beni bir türlü anlamıyor cümlesidir.Sevginizi ifade ederken ya da bir takım ispatlara giderken hata yaptığınızı biliyor muydunuz?Seni seviyorum demenin bir çok yolu var ve herkesin başka beklentileri... Bu kitabı okuduktan sonra sevgiyi aktarma anlayışım tamamen değişti ve ben daha mutlu ve rahat davranabilen bir insan oldum.Şiddetle tavsiye ederim.
Her insanın yaradılış itibarı ile sevgiyi ve duyguyu nasıl aldığını uzun yıllar araştırmış ve bu eseri yazmış olan,Dr. Chapman'ın muhteşem eseri.Bu kitabı okuduktan sonra insanlar ile iletişiminizi tekrar gözden geçireceksiniz...
Evli misiniz , bekar mı ?
Evliyseniz incelemenin devamını okuyunuz. Yok bekarsaniz yine okuyunuz
Ee diyeceksiniz ki niye sordun ? Haklısınız niye sordum ?
Genel araştırma yapıyorum da 1K ailesinde en çok bekar mi var evli mi ? :)
Gelelim kitaba ...
Aslında üç nokta değil, sayısız nokta atmam gerekiyordu. Kitabı ödünç aldım. Çok kötü bir huyumda  kitabı bitirmeden indiremem . Bu sebeple kitabı bitirdim efendim. Ama sorun nasıl bitirdim . Bir kere dili basit geldi. Yani sanki karşısında çocuk var gibi bir dille yazmış yazar ve aynı zamanda Doktor olan Chapman.
Kişisel gelişim kitabı sevmem. Hep söylememe rağmen bir yerlerden elime geçer iste . Insanın sevmediği ot dibinde bitermis ya benimde o hesap . :/
Yalnız evliyseniz okumanızda bir zarar yok . Ben bekar olduğum için mi tat alamadım , bilmiyorum. Ama evli olsam da alamazdim sanırım.
Uzun uzun kitabı kotulemeyeyim :)
Okumayın demiyorum, okumazsaniz bir şey kaybetmezsiniz diyorum ;)
Sevginin her dili ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi. Yüreği katı bir insan ancak sevgiyle iyileşir. Tekrar tekrar okumaya doyamadığım bir kitap.
Bu kitabı okumadan önce sanırdım ki herkes kaliteli zaman geçirmekle sevildiğini hisseder. Halbuki bu benim sevgi dilimmiş. Herkesinki aynı olmak zorunda değilmiş. Kimisininki hizmet, kimisininki takdir edilmek. Bi insana onu sevdiğini hissettirmek için önce onun dilini çözmemiz gerektiğini öğretti bu kitap. Tavsiye ederim.
Eşinizi, sevgilinizi tanımak onunla daha iyi iletişim kurabilmek istiyorsanız bu kitap size faydalı olabilir. Kendi sevgi dilinizi merak ediyorsanız da mutlaka istifade edersiniz.
Kitapta çok kendini tekrar vardı. Kişisel gelişim alanında evlilik ve sevgi hakkında okuduğum diğer kitapları kiyaslarsak sınıfta kalır diyebilirim.Yinede okumak isteyen okuyabilir ama tavsiye edemiyorum.
İnsanların sevgilerini farklı yollarla ifade ettiklerini anlatan kişisel gelişim kitabı. Farklı dillerin kullanıldığını öğreniyorsunuz, çevrenizdeki insanlara daha farklı bir gözle bakıyorsunuz, ilişkilerinizi değerlendirirken aklınıza geliyor bu diller. Ne var ki yalnızca siz anlıyorsunuz, her zamanki gibi hep sizin farkındalığınız gelişiyor, etrafınız bu dillerden habersiz. Bu dilleri öğrenmek de öğrendikten sonra uygulamak da emek işi. ..
Insanlar hangi sevgi dilinde konusuyor, en çok ta yakinlarimiz. sevdiklerimize nasıl hitap etmeli onlara sevgimizi nasıl göstermeli? Bu tarz sorulara cevap veren guzel bir kitap. Herkese kendi bildiği dille hitap etmezseniz anlasamazsiniz. :)
Siz eşiniz ile oturup konuşmak istiyorsunuz, ama o size çiçek gönderiyor. Siz ev yemeği yemek istiyorsunuz, ama o size sarılarak doyuyor. Sorun sevginizde değil, karşılıklı sevgi dillerinizi (karşılıklı olarak; sevginizi karşınızdaki kişiye onun anlayacağı şekilde nasıl aktaracağınızı) bilmemenizde!..

Dünyaca ünlü Dr. Gary Chapman, farklı insanların sevgilerini nasıl farklı şekillerde ifade ettiklerini ortaya koyuyor ve bunların en yaygınlarını şöyle sıralıyor;

Nitelikli Zaman Geçirme,
Onay Sözleri,
Hediye Alma,
Hizmet Eylemleri,
Fiziksel Temas

Yazarın biyografisi

Adı:
Gary Chapman
Unvan:
İlişki danışmanı
Doğum:
10 Ocak 1938
Gary,ilişki danışma ve Beş Sevgili Dili yazarı.

Yazar istatistikleri

  • 21 okur beğendi.
  • 596 okur okudu.
  • 16 okur okuyor.
  • 284 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları