Gary Small

Gary Small

Yazar
7.7/10
2.097 Kişi
·
7.230
Okunma
·
146
Beğeni
·
6.991
Gösterim
Adı:
Gary Small
Unvan:
Doktor,yazar,konuşmacı
Doğum:
1951
Dr Gary Small Nörobilim ve İnsan Davranışı için Semel Enstitüsü Psikiyatri ve * UCLA Ömür Merkezi'nin direktörü profesörüdür. Ulusal Sağlık Enstitüsü tarafından desteklenen yaptığı araştırma, Wall Street Journal ve New York Times da manşet olmuştur. Scientific American dergisi onu bilim ve teknoloji alanında dünyanın önde gelen yenilikçilerinden biri seçdi. Dr Small dünyada konferanslar verir ve sık sık Today Show, Günaydın Amerikan PBS ve CNN de görünür. O New York Times da en çok satan, "Hafıza" "İncil "de dahil olmak üzere altı kitap yazmıştır.
"İnsan hafızasına güvenemezse, neyin gerçek olduğunu nasıl bilir? İki gerçeklik de eşit derecede sahici geliyorsa hangisine inanacağını nereden bilebilir?"
Bazen insanlar kaçmaya çalıştıkları duygusal acının yerini alması için fiziksel acı deneyimlemek adına kendilerini incitirler.
Bazen şiddetli depresyon, stres ya da travma insanı uçlara itebilir ve kişi başkalarının delilik gibi gördüğü çarpıtılmış bir zihinsel duruma kaçış yapabilir.
Hayatımız boyunca hemen hepimiz duygusal çatışmalarla karşılaşırız. Bu çatışmalarla mücadelede savunma mekanizması olarak ister mizahı kullanalım ister inkarı, zihnimizin nasıl işlediğini durup düşünmek hiç şüphesiz bize hem içsel bir aydınlanma hem de rahatlama sağlayacaktır.
Anksiyetesi olan insanlar uykuya dalmakta zorluk çekerken, depresyonu olanlar geceleri uyanır ve yeniden uyumakta zorlanırlar.
336 syf.
·Beğendi·9/10
Psikoloji üzerine gerçek hayattaki hastalar ile ilgili yazılmış güzel bir eser. Dr. Small 'ın hastaları ile ilgili diyalogları ve teşhisleri sıkılmadan okuyacakları bir kitap...Tavsiye ederim..
336 syf.
·Beğendi·8/10
Dr. Gary Small'ın hayatı boyunca tecrübe ettiği en ilginç vakaları anlattığı bir kitap.Hasta doktor güvenirliğini ihlal etmemek için hastaların adlarını,mekanları değiştirmiş.Gray`in mesleğine ilk başladığı yıllardan bizde onunla kitaba başlıyoruz.Kitapta toplanan en ilginç vakalar okurken size pekte ilginç gelmiyor ama olayların yaşandığı yıllar göz ardına alınırsa o zaman için çok ilginç olan vakalar arasına girdiği belli.

Kitap çeşitli bölümlerden oluşuyor ve her bölümde farklı hikayeler anlatılıyor. Yazar 30 yıllık meslek hayatını kitapta anlatıyor.Dikkatimizi çektiyi en uç nokta insanların "kafalarında" sorun varsa bunu kolay kolay kabul etmemeleri, piskologu deli doktoru adlandırmaları. Ne yazıkki...

Oldukça akıcı ve eğlenceli kitap. Hem okuyorsunuz hem de düşünüyorsunuz...

15 hikaye var. Benim beğendiğim hikaye "Bebek aşkı" dı.Hikayede dikkatimi çeken,doktorun da yanılıyor ola bilmesi. Okursanız neyi anlatmak istediğimi anlayacaksınız :)

Bunu da belirtmeden geçemiyceğim. Kitapta böyle bir cümle vardı ve beni çok güldürmüştü. Dr.Gary`ın hastalarından biri başka bir psikiyatristin de yanına gidiyormuş ve Gary bunu öğrendiğinde ilk tepkisi :
"Brenda beni başka bir psikiyatrist ile `aldatıyordu`. Herhangi bir psikiyatristle de değil,yakın dostum Charlie`yle." idi. Böyle okuyunca komik gelmiyor belkide ama okursanız sizinde yüzünüze kocaman gülümseme yayılacaktır. Eminim :))

Okuyun, inanın ki bir şey kaybetmeyeceksiniz :)
336 syf.
·7/10
NTV Yayınları en başından beri takip ettiğim bir yayıneviydi. İsminin gerisinde kalmamak için çoğunlukla ilgi çekici, Amerika/Avrupa'da çok satan ve insana vakit geçirten kitaplara odaklanmışlardı. Hedef kitlesi de edebiyat aşıkları değildi zaten, sadece cebinde parası olup güzel görünen ve hoşa gidecek şeyleri almak isteyen insan güruhu yeterdi. Pazarlamayı da iyi yapıyorlardı. Haliyle ben de epey kitaplarını aldım:) (Şu anda bu misyonu Domingo Yayınları üstlenmiş gibi, ben de onları takip ediyorum ) Bir Psikiyatrın Gizli Defteri de NTV Yayınlarının döneminde çok satan kitaplarından biri.İngilizce adı Kanepenin Diğer Tarafı. Dr. Gary Small ve eşinin birlikte yazdıkları kitap, doktorun meslek hayatı boyunca yaşadığı ve ilginç olarak değerlendiği vakaları güzel bir dille, sıkmadan anlatıyor. Akıcı bir kitap ve çabucak bitiyor. Tabi psikiyatri deyince insan haliyle Irvin Yalom ile kıyaslamak zorunda hissediyor kendini. Daha önce Divan'ı, Nietzche Ağladığında'yı ya da en azından Günübirlik Hayatlar'ı okumuşsanız eğer; ne yazık ki bu kitap size "Herhangi bir doktordan aktarılan sıradan hikayeler"in ötesine geçmiyor. Yakın zamanda izlediğiniz "In treatment" dizisinde bile çok daha derin vakalarla karşılaştığınızı hatırlayınca da, güzel deyip geçiyorsunuz sadece. Dediğim gibi kötü ya da sıkıcı bir kitap değil. Okumak hiç bir şey kaybettirmez başka bir arkadaşın dediği gibi. Ama bir şey kazandırmaz da. Konu ilginizi çekiyorsa okuyabilrsiniz.
336 syf.
·3 günde·7/10
Öncelikle kitaba karşı tarafsız olmadığım kesin. psikoanalitik yaklaşım ve benzerleri bende biraz önyargı oluşturuyor. Yine de kitabı pek beğenmememin başka sebepleri de var. Basit yazılmış, tedavi süreçleri de basite indirgenmiş. Psikoloji ve psikiyatri hakkında fazla bilgisi olmayanlar için yazılmış olduğundan olabilir. Üstelik sıradışı vakalar denilse de bana pek de öyle gelmedi. Kitapta sevdiğim şeyler de yok değildi tabi. Yazarın yaptığı işteki hataları sıkça belirtmesini sevdim. Oldukça akıcı yazılmıştı. Konuya ilgisi olan insanlar için ilginç bilgiler sağlayacağı da kesin.
336 syf.
·7 günde·Beğendi·Puan vermedi
Bir arkadaşımın “ sen bunu seversin “ sözü ile okumaya başladığım bir kitap. Gary Small’ ın kendi ağzından anlattığı hastaları ile yaptığı terapilerden kendine ilginç gelenleri derlediği gerçek bir anı defteri gibi düşünebiliriz.

Anlatımı güzel, okurken sıkılmıyorsunuz. Benim en hoşuma giden Dr. Gary’ nin karısı ile diyalogları. Özellikle kayak meselesine gülmüştüm epey. Fakat arkadaşım çok övdüğü için beklentimin altında kalan bir kitap oldu. Yani kitap güzel tabi ama ben daha ilginç vak’alar bekliyordum.

Bir gün psikiyatri doktoruma randevumdan çıkarken bir arkadaşımla karşılaştım kapıda . Birden ne diyeceğimi şaşırıp kitapta Freud’un espri ile ilgili savlarına örnek oluşturacak bir tepki ile “ Aaa Meva kız vallahi deli değilim. Yanlış bir şey anlama... Aklım gayet başımda” deyip gülmüştüm. Kendimi bu tatsız karşılaşmanın verdiği sıkıntıdan kurtarabilmek için. Dr. Gary de en çok buna değiniyor kitapta. Psikiyatriste gitmek korkutucu bir şey, kimsenin bilmemesi lazım... Halbuki o kadar doğal ve bazen gerekli ki. İnsan kendine yeni bir pencere açıyor.

Eklemeden edemeyeceğim doktor önüne gelen herkese teşhis koyma konusunda - mesleğinin verdiği bir özellik- müthiş...

Psikiyatriye ilginiz var ise daha önce azıcık bir incelemişliğiniz, kitap sizi tatmin etmeyebilir. Ama eğer bir psikiyatr gözüyle bakmak isterseniz çok güzel anlatımı var.
336 syf.
·10/10
On beş hikayeden oluşan bir kitap. Ama hikayeler öyle sıradan değil. Eğlenceli, komik, hüzünlü. Hikayeleri okurken bir psikiyatrist oluyorsunuz bir doktor. Hastalara bazen acıyorsunuz çoğu zamanda eğleniyorsunuz.

Kitabi bitirince de kendinizi bir psikiyatrist zannetmeye başlıyorsunuz çünkü kitaptaki kahramanların hastalıklarının tedavilerini de ilaçların isimlerini de öğreniyorsunuz.
336 syf.
·12 günde·Beğendi·Puan vermedi
Seksenli, doksanlı yıllar derken günümüzden de örneklerle okuyucusuna büyük katkıları olan ara ara kendini hasta hissettiren bir kitap. Dr. Small'ın büyük ihtimalle hastalarından onay alarak derlediği oldukça enteresan ve sıra dışı sayılabilecek vakalar var. Aklınızda tutabilirseniz çok zengin bir bilgi aktarımı da söz konusu. Okuyun derim.
336 syf.
Gerçek hikâyeler kurgudan çok daha tuhaftır, Dr. Gary Small da bunu gayet iyi biliyor. Psikiyatriyle ve insan beyni üstüne çığır açıcı araştırmalarla geçen otuz yıl içinde Dr. Small pek çok şey görmüş. Şimdi ofisinin kapılarını açmaya ve kariyerinin en gizemli, ilginç ve tuhaf hastalarını anlatmaya hazır.
Bu kitap bir psikiyatristin zihnine ve onun giderek gelişim gösteren mesleki yaşamına yapılan aydınlatıcı bir yolculuk. Aynı zamanda bu branşın ve daha önce görülmemiş, tanısı koyulmamış çeşitli akıl hastalıklarının perde arkasına da bir bakış... Kitabı okurken kendinizi, bizi insan yapan şaşırtıcı tuhaflıklar üstüne düşünürken bulacaksınız.
Sıkça komik, kimi zaman trajik ve daima etkileyici Dr. Small, sizleri kariyeri içinde Boston'un kalabalık acil servis koridorlarından başlayıp ülke elitlerinin multimilyon dolarlık kayak localarına dek uzayan bir geziye çıkarıyor. Bu gezi sırasında birbirinden tuhaf gerçek karakterleri anlatırken, bir yandan da esrarengiz histerik körlükle, penisinin küçüldüğüne inanan bir adamla, gizli sürdürülen çifte hayatlarla ve ürkütücü derecede psikotik romantik arzularla baş ediyor. Akıl hocası kendi hastası olduğunda Dr. Small'un kariyeri ve kişisel hayatı tam bir döngüyü tamamlıyor ve Small'un kimsenin zihinsel araştırmanın ötesinde olmadığını anlamasını sağlıyor; kendisinin bile.
336 syf.
·1 günde
Kitabın isminden dolayı merak edip okumuştum ancak kitap sıkıcı geldi bana. Psikolojik vakaların anlatıldığı bu tarz kitapları bundan sonra okumam herhalde.
Irvin Yalom'u daha başarılı bulmuştum. Birkaç tuhaf vaka dışında ilgimi çeken bir şey yoktu.
Bana göre okumaya değer bir kitap değil ama psikologlara veya eğitimini alanlara yol gösterici bir rehber kitabı olabilir.
336 syf.
·9/10
Psikoloji sevenler için baya iyi bi kitap. Kelimeler nehir akışı gibi gözümün önünden akıp gitti. Sıradışı vakalarla hayrete düşüyor insan. Tavsiye kitap listemdedir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Gary Small
Unvan:
Doktor,yazar,konuşmacı
Doğum:
1951
Dr Gary Small Nörobilim ve İnsan Davranışı için Semel Enstitüsü Psikiyatri ve * UCLA Ömür Merkezi'nin direktörü profesörüdür. Ulusal Sağlık Enstitüsü tarafından desteklenen yaptığı araştırma, Wall Street Journal ve New York Times da manşet olmuştur. Scientific American dergisi onu bilim ve teknoloji alanında dünyanın önde gelen yenilikçilerinden biri seçdi. Dr Small dünyada konferanslar verir ve sık sık Today Show, Günaydın Amerikan PBS ve CNN de görünür. O New York Times da en çok satan, "Hafıza" "İncil "de dahil olmak üzere altı kitap yazmıştır.

Yazar istatistikleri

  • 146 okur beğendi.
  • 7.230 okur okudu.
  • 376 okur okuyor.
  • 6.435 okur okuyacak.
  • 342 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları