Gaston Leroux

Yazar 8,2/10 · 71 Oy · 3 kitap · 167 okunma ·  5 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

5 okur beğendi.
71 puanlama · 80 alıntı
0 haber · 1.194 gösterim
167 okur kitaplarını okudu.
205 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
11 okur kitaplarını şu anda okuyor.
0 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Gaston Leroux'un Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Gaston Leroux'un Biyografisi

Gaston Leroux okul yıllarında Aleandre Dumas ile itor Hugo'nun yapıtlarından esinlenen romanlar yazarak geçiriyordu. Leroux sırf babasını memnun etmek için Hukuk alanında eğitim aldı ve Hukuk alanında çalıştı. Babasının ölümünden sonra, mesleğini bırakarak birkaç gazetede muhabirlik yapmaya ve dünyayı gezmeye başladı. Bu sıralarda birkaç romanını tefrika halinde yayınlamaya başladı. Operadaki Hayalet (1910) isimli yapıtını Palais Garnier Opera Binası'na duyduğu ilgi ile yazmıştır ve bu yapıtın konusunun gerçek esrarengiz bir olay olduğunu söylemiştir. Operadaki Hayalet'in daha sonra Andrew Lloyd Webber tarafından müzikali yapıldı ve birçok kez sinemaya uyarlandı ayrıca polisiyede başlangıçlardan biri sayılan Sarı Odanın Esrarı gibi romanların yazarıdır. Sarı Odanın Esrarı'yla birlikte polisiye romanlarda kilitli oda cinayeti tarzı başlar, yani, içeri girilmesi veya çıkılması imkânsız olan bir odada cinayet işlenmesinin ve en sonunda dedektif veya zeki bir amatör tarafından katilin yakalanmasının hikâyesi. Ayrıca mesleği gereği bazı suçluların idamını izleyip bunları çalıştığı gazetede yayınlamak zorunda bırakılmış, bu idamları izlemek onu etkilemiştir.Romanlarında da bu etkinin yazıya geçirilmiş hali görülebilir.
fazi, bir alıntı ekledi.
07 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Gaston Leroux - Operadaki Hayalet
"Bu gece sana ruhumu verdim ve ben artık bir ölüyüm."

Operadaki Hayalet, Gaston Leroux (Sayfa 39 - Martı Yayınları)Operadaki Hayalet, Gaston Leroux (Sayfa 39 - Martı Yayınları)
Filiz Taşcı, bir alıntı ekledi.
10 Oca 08:14 · İnceledi

"Sanki gerçek gökyüzü, çiçekler ve toprak ona sonsuza dek yasaklanmış gibiydi.

Operadaki Hayalet, Gaston Leroux (Sayfa 156)Operadaki Hayalet, Gaston Leroux (Sayfa 156)
Filiz Taşcı, bir alıntı ekledi.
11 Oca 16:42 · İnceledi

"Bak! Görmek istiyordun! Gör bakalım! Gözlerin bayram etsin, lanetli çirkinliğimle doyur ruhunu! "

Operadaki Hayalet, Gaston Leroux (Sayfa 184)Operadaki Hayalet, Gaston Leroux (Sayfa 184)
Filiz Taşcı, bir alıntı ekledi.
10 Oca 08:23 · İnceledi

"Kapılarını çalıp onlara Raoul "ü, elini tutan beyaz atlı prens olarak tanıttı. "

Operadaki Hayalet, Gaston Leroux (Sayfa 157)Operadaki Hayalet, Gaston Leroux (Sayfa 157)
Mona'nın Lisa'sı, bir alıntı ekledi.
28 Nis 19:33 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Beni sevdiğini söyle!Hayır sevmiyorsun beni...Ama fark etmez, seveceksin nasıl olsa..."

Operadaki Hayalet, Gaston Leroux (Sayfa 244)Operadaki Hayalet, Gaston Leroux (Sayfa 244)
Filiz Taşcı, bir alıntı ekledi.
13 Oca 23:22 · İnceledi

"Artık özgürsün. Ah, benim zavallı Christine' im, şu bileklerinin haline bir bak. Söyle, onlara zarar verdim mi?"

Operadaki Hayalet, Gaston Leroux (Sayfa 311)Operadaki Hayalet, Gaston Leroux (Sayfa 311)
Mona'nın Lisa'sı, bir alıntı ekledi.
28 Nis 11:39 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Sadece kendimizi düşünmeliyiz bu hayatta,kendi ölümümüzü..."

Operadaki Hayalet, Gaston Leroux (Sayfa 239)Operadaki Hayalet, Gaston Leroux (Sayfa 239)
fazi, bir alıntı ekledi.
07 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Gaston Leroux - Operadaki Hayalet
"Opera'daki Hayalet gerçekten vardı. Uzun süre inanıldığı gibi, opera sanatçılarının hayallerinin bir ürünü, menajerlerin ortaya attığı bir hurafe ya da genç balerinlerin, onların annelerinin, yer göstericilerin, vestiyer görevlilerinin veya odacıların kolay etkilenen ve mantıksız beyinlerinin mantıksız uydurması değildi. Evet, kanlı canlı vardı, tam bir hayalet gibi görünse de, aslında sadece hayalet görünümünün altında gizleniyordu."

Operadaki Hayalet, Gaston Leroux (Sayfa 7 - Martı Yayınları)Operadaki Hayalet, Gaston Leroux (Sayfa 7 - Martı Yayınları)
Bütün Alıntıları Göster

Gaston Leroux kitap incelemeleri

Nurhan Işkın, Operadaki Hayalet'i inceledi.
04 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Lisede,Almanca olarak tarih öğretmenimin tavsiyesi ile okumuştum...Muhteşemdi.Hayaletin aşkını unutmamışım...Yinede bu eseri Türkçe olarakta okuyacağım .Güzel bir klasikti...

**Kitap Kahve**, Operadaki Hayalet'i inceledi.
29 Mar 06:09 · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

Büyük bir opera binası ve bir hayalet söylentisi var.Hayaleti gören yok fakat beş numaralı loca her zaman ona ayrılıyor.Hayaleti kimse görmediğinden beş numaralı loca yada bilet kesilir ve olaylar başlar.Birde hayalet aşıksa ortalık karışır.

fazi, Operadaki Hayalet'i inceledi.
08 Mar 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Büyük bir zevkle filmini ve müzikalini izlediğim, çok sevdiğim bir karakter Operadaki Hayalet. Gerçek bir hikayeden esinlenerek yazılan roman başka alemlere alıp götürdü yine beni. Olayların akışını biliyor olmama rağmen yine de aynı tadı alarak okudum. Christine bir opera şarkıcısıdır ve Müzik Meleği olarak adlandırdığı (ve aslında Operadaki Hayaletin ta kendisi olan) kişi tarafından ses eğitimi almaktadır. Christine her şeyden habersiz müzik eğitimine devam ederken çocukluktan beri tanıdığı Raul ile aralarında başlayan aşk, Opera Hayaleti'nin öfkesini daha da arttırır ve Christine bir anda ortadan kaybolur. Sonrası ise zaten tam bir efsane! İzlediyseniz bile okumadan geçmemeniz gereken bir eser..

" Maskemin ardında gizlenen bu aşkı yalnızca sen görebilirsin..."

Trajik bir aşk hikayesi... Yüzünün korkunç görüntüsü Erik' in insanlardan uzak kalarak, bir hayalet gibi yaşamasına sebep olmuştur. Opera binasının mahzeninde yaşamını sürdürürken, korodaki Christine aşık olur, fakat Christine aşık olan tek kişi o değildir. Gizemli aşk üzerine dönen bir roman.Kurgusu güzel, sürükleyici ve etkileyici bir klasik. Aynı zamanda beyaz perdeye de uyarlanmış bir eser.

Peter McKENNITT HARPER, Operadaki Hayalet'i inceledi.
30 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

New York, Londra en son İstanbul'da anlatılmaz bir zevkle ve heyecanla seyrettiğim bir müzikalin libretosu diyebiliriz.
Hiç bıkmadığım ve tekrar tekrar dinleyebileceğim bir müzik (Sir Andrew Lloyd Weber).
Daha müzikali bilmeden kitap bana aynı büyüleyici bir etki yaratmıştır. Hiç eskimez, ölmez bir hikâyedir. Kitaplığımda farklı 5 dilde baskısı var.

yeşim teke, Operadaki Hayalet'i inceledi.
01 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

OPERADAKİ HAYALET

TEK GERÇEK VE TUTKULU HAYALET

Beyaz perde ve müzikalden sonra ölümsüzleşen Operadaki Hayalet, Gaston Leroux 'in 1909 senesinde yazmış olduğu dünya tarihine en iyi kitaplardan biri olarak adını yazdırmış tüylerinizi diken diken eden bir kitaptır. Gotik bir roman olarak kabul edilmektedir.

Gaston Leroux, gerçek bir eserden esinlenerek yazdığını söylemiştir. Hayaletle ilgili olarak "Onu tanıyordum, gerçekti fakat tıpkı bir hayalet gibi yaşıyordu." diye anlatmıştır.

"Maskemin altında gizlenen bu aşkı sadece sen görebilirsin."

Olaylar Paris'te bir opera binasında başlar. Opera binasında bir süredir tuhaf olaylar olmaktadır. İnsanlar Operada bir hayalet olduğunu ve hatta onu görenlerin bile olduğunu aralarında konuşmaya başlarlar. Christine operada şarkıcılık yapmaktadır. Roul ise Christine'e deliler gibi aşıktır. Christine yüzünü hiç görmediği sadece sesini duyduğu birinden bir süredir müzik dersi almaktadır. Sesin sahibi için Christine "Müzik Meleği" demektedir fakat o tam da tahmin ettiğiniz üzere Operadaki Hayalettir. Gerçek ismi Erik ve Christine'e aşık üstelik onu delirircesine kıskanmaktadır. Erik'in yüzü korkunç bir görüntüde olduğu için yüzünü bir maske ile gizlemektedir.

Ve bir gün Christine sahnede şarkısını söylerken aniden yok olur...

Raul her yerde nasıl Christine'i aradığını, bu tehlikeli ve aşık Operadaki Hayalet Erik'in gerçekte kim olduğunu ve bu aşk üçgeninin nasıl son bulduğunu öğrenmek için mutlaka Operadaki Hayalet'i okumalısınız.

"İnsanlar aşık olduklarında bu kadar bedbaht olurlar mı?
- Evet Christine. Sevip de sevildiklerine emin olamadıklarında."

Maskenin altında gizlenen tutku dolu aşk hikayesi, Paris opera binasının mahzeninde olan tuhaf olaylar, cinayetler, müzik dehası bir hayalet, güzel sesli bir kadın ve karanlıklarla dolu bir kitap.

Birçok defa sinemaya uyarlanmış ve müzikalleri yapılmıştır.Ayrıca "Phantom Of The Opera isminde bestesi yapılmış ve yıllardır çeşitli isimler tarafından defalarca seslendirilmiştir.

İlk olarak 1925 senesinde ABD de gösterime girmiştir. İngiliz besteci Andrew Lloyd Webber tarafından bestesi yapılarak dünya çapında en popüler müzikal haline gelmiştir.

Gaston Leroux'un bu sıradışı olduğu kadar da gerçek aşk, kıskançlık, tutku ve merhametin yer aldığı Operadaki Hayalet kitabını okumanızı tüm ruhumla tavsiye ederim. Tabi kitaptan sonra filmlerini ve de şarkılarını...

"Acı hissedilmeyi talep eder ancak bu kadar acı hepimiz için çok fazla değil mi?"

YEŞİM TEKE

funda cengiz, Operadaki Hayalet'i inceledi.
16 Mar 20:56 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bayıldım. Trajik bir aşk hikayesi... Aşk muhteşemdi. Hayaletin aşkıda Raoul aşkıda
... Karakterlerin psikolojisini ve duygularını derinden hissederek okuyorsunuz. Zaman zaman aksiyon kısımlarında da heyecanlanıyorsunuz. Bütün duyguları hissetim. Duygulandım, heyecanlandım, korktum, gerildim...
Opera binası nasıl bir mimarı ile yapıldıysa, binanın altında göl, zindanlar, mahzenler var. O mahzenlerde nelerle karşılaşıyorsunuz nelerle. Kapı örtücüleri eski adı "cereyan def edenler", ateşten başı olan sıçan tutucu, deniz kızı, Tonkin korsanları...Açıkçası ben o opera binasını çok merak ettim. Son olarak Erik ve Acem'in dostluğunu çok sevdim. Kesinlikle tavsiye ederim. Mutlaka okuyun..

Derya Hamiyet Işık, Operadaki Hayalet'i inceledi.
 17 Şub 13:04 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Kitapta en sevdiğim karakter hayaletti.Hayaletin tüm bunları yaparken ki zekası ise gerçekten beni kendine hayran bıraktı.Bitirmiş olmama rağmen tekrar tekrar okumak isteyeceği ve okurken hiç sıkılmayacağım bir kitap. Kitap entrika ve maceralarıyla farklı bir heyecana sürüklüyor insanı."

Ayfesa, Sarı Oda'nın Esrarı'ı inceledi.
07 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Hakkını yemeyelim evet olay çok ilginçti. Ama bence 20. yüzyılın en iyi polisiye kitabı değildi. Ve artık bu kitaptan sonra eminim ki o yüzyıldaki bütün polisiye kahramanlar ve kurgular birbirine benziyor. Şimdiki Grange furyası gibi.

Ayfesa, Operadaki Hayalet'i inceledi.
10 Ara 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bir çeşit güzel ve çirkin hikayesi... Her şeye rağmen sevilmek isteyen bir canavar ve onun sevmek için seçtiği gelini... Canavar en büyük problemi çirkinliği olarak görüyor sonuçta bebekler bile güzel insanların fotoğraflarına daha uzun süre bakıyor yani beyin güzelliğe eğilimli. Ancak bence hayaletin asıl sorunu bu değil; onun sorunu vücudunun görünümüyle ruhunu bağdaştırması, onu da görünümüne uydurması. Dolayısıyla gelini ikna etmek için o da sesini ve tünelleri kullanıyor tabii ruhunun çirkinliğine uydurarak...
Aslında filmi büyüleyiciydi ancak kitap bende onun kadar iyi bir etki bırakamadı. Yine de Paris Opera Binası'nın tasviri o kadar güzel ve bina o kadar gizemliydi ki sırf o yüzden bile okunabilir.

Bütün İncelemeleri Göster