Geoffrey Miller

Yazar 9,7/10 · 3 Oy · 2 kitap · 9 okunma ·  1 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

1 okur beğendi.
3 puanlama · 3 alıntı
0 haber · 572 gösterim
9 okur kitaplarını okudu.
16 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
0 okur kitaplarını şu anda okuyor.
1 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Geoffrey Miller'in Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Geoffrey Miller'in Biyografisi

Yazar hakkında bilgi girilmedi.

Geoffrey Miller'in Kitapları Kitap Ekle

1. Tüketimin Evrimi (Cinsiyet, Statü ve Tüketim)
9,5/ 10  (2 Oy) ·  6 Okunma
Günsenin, bir alıntı ekledi.
11 May 14:43 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Epiktetos
Herkes sırtında bedenini taşıyan küçük bir ruhtan ibarettir.

Tüketimin Evrimi, Geoffrey Miller (Sayfa 150 - Alfa)Tüketimin Evrimi, Geoffrey Miller (Sayfa 150 - Alfa)
JuvenâL Outsmart, bir alıntı ekledi.
22 Nis 15:29

Aldatmanın Milyon-yıllık Kökeni
Erkekler hiçbir zaman hangi çocuğun kendi genlerini taşıdığından emin olmaz, ancak kadınlar tamamen emindir. Babalık hakkındaki bu belirsizlik erkek memelilerin birçoğunu tam emin olamadıkları çocuklarına bakmaktansa, yeni seksüel fırsatlar aramaya yönelik faaliyetlere sevk eder.

Sevişen Beyin, Geoffrey MillerSevişen Beyin, Geoffrey Miller
Okan Yalçın, bir alıntı ekledi.
05 Mar 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tüketim kapitalizmi temelde materyalist değil, semiyotiktir.İşaretlerin, sembollerin, resimlerin ve markaların psikolojik dünyası ile ilgileniyorlar, elle tutulur ürünlerin fiziksel dünyasıyla değil. Pazarlamacılar bifteği değil, çızırtısını sattıklarını biliyorlar; çünkü prim yapacak bir biftegin çızırtısı yüksek kar payı sunarken bifteğin kendisi her kasabın satabileceği düşük marjlı metadır.

Tüketimin Evrimi, Geoffrey MillerTüketimin Evrimi, Geoffrey Miller

Geoffrey Miller kitap incelemeleri

DivaneAli, Sevişen Beyin'i inceledi.
 05 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitapta seksüel tercih; "Bazı seksüel partnerlerin diğerlerine göre tercih edilmesi." olarak açıklanıyor. Bu seksüel seçilimin de "evrimin itici gücü" olduğu söyleniyor.

Yazar, "Seksüel tercihin algısal, bilişsel, duygusal ya da sosyal kriterleri" ni bana göre güvenirliği yüksek kanıtlar göstererek açıklamaya çalışıyor, yani cinsel tercihin insan zihninin evriminde önemli bir unsur olduğunu söylüyor.

Kur yapma sürecinde dişi ve erkeğin yaratıcı zekalarının örtüştüğü, iyi mizah yapan erkeği bir kadının çekici bulabilmesi için, ondaki ince zekayı anlayabilmesi, yani öteki erkeklere göre iyi mizah yapanı seçebilmesi gerekiyor. Bu durumda her iki cinsde de kurlaşma süreci karşılıklık ilkesiyle oluyor.

Kitapta, "Her iki cinsiyet de uzun süreli eş ararken çok seçicidir, her ikisi de seksüel statü için rekabet ederler, her ikisi de çekiciliklerini ve zekalarını sergilemek için çaba gösterirler ve her ikisi de romantik aşkın sevincini ve kalp kırıklığının çaresizliğini yaşarlar." deniyor.

Kadın ve erkek arasındaki cinsiyet farklarının en çok kısa süreli ilişkiler söz konusu olduğunda belirgin olduğu, kısa süreli ilişkiler olduğunda kadınların daha seçici davrandığı; mesela zekaya daha çok önem verdikleri, kadınlar arasındaki seksüel rekabetin daha çok erkekle yatmak üzerinden değil, en arzulanan erkekle uzun süreli ilişki kurmak üzerinden gerçekleştiği ifade ediliyor.

Yazar dilin, kur yapma sürecinde cinsiyetler arasında karşılıklı olarak geliştiğini ve daha karmaşık hale geldiğini, sanatın, edebiyatın ve insana dair pek çok ürünün, seksüel seçilimin bir sonucu olarak oluştuğunu çeşitli bilimsel çalışmalarla destekleyerek açıklıyor.

Atalarımızdan günümüze dek, pek çok alanda pek çok değişim olduğu kesin. Yazarın "Ancak cinsel reddedilme, kalp kırılması, kıskançlık ve cinsel rekabet hemen hemen hiç değişmeden varlığını sürdürüyor" saptamasına katılmamak mümkün mü?

Elbette son kertede en ilginç açıklama; ahlakın oluşumunun da, seksüel tercih üzerinden olduğu durumlarla ilgili olanı. Eş tercihine yönelik çalışmaların sürekli biçimde iyiliğin, cömertliğin, duygudaşlığın ve şefkatin çekiciliğini vurguladığı söyleniyor.

Kitap, kadın-erkek ilişkisinin doğasına dair pek çok şeyi söyleyen bir el kitabı niteliğinde.

Söz konusu olan insanı anlamak tabii ki. Kadın-erkek ilişkisinin cinsel yolculuğunu Freud, Nietzsche ve Kant gibi pek çok düşünür ve bilim adamının görüşlerine de yer vererek inceleyen kitapta, benim en çok etkilendiğim tema hangisi? derseniz;

Nietzsche "Erdem ancak güçlü ve sağlıklı olabilenlerin sergileyebileceği bir şey" demiş. Bununla ilgili "Bir baştan çıkarma durumu olarak erdem", "Bir kur yapma durumu olarak erdem" diye de sıralamış. Kitapta bunu doğrulayan birçok tez ileri sürülüyor.

Eğer insan soyu devam edecekse; önümüzdeki yüzyıllar boyunca, seksüel tercihin evriminde, "erdem" in önemi ve önceliği hiç kaybolmasın diyelim.

Kitap Tavsiyelerim, Tüketimin Evrimi'yi inceledi.
19 Mar 21:49 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Tüketim alışkanlıklarınızı tamamen değiştirecek Geoffrey Miller kitabı. Maslow'un İhtiyaçlar Hiyerarşisi ile başlayıp devam eden bir anlatımı var. Evrim ve psikolojik evrim üzerine okuma yapan kişilere kesinlikle bu kitabı okumalarını tavsiye ediyorum.