1000Kitap Logosu
Gerald Messadié
Gerald Messadié
Gerald Messadié

Gerald Messadié

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.1
140 Kişi
393
Okunma
24
Beğeni
1.781
Gösterim
Unvan
Fransız Yazar
Doğum
Kahire, 1931
Yaşamı
Gerald Messadié 1931'de Kahire'de doğdu. Sainte-Famille Cizvit Okulu'nda öğrenim gördü. Paris'teki gençlik yılları, öğrenim gördüğü Doğu Dilleri Okulu'ndan (Hintçe, Tamilce) çok Jean Paulhan'ın Nouvelle Revue Française'deki bürosunda ve sıkça yinelenen Almanya kaçamaklarıyla geçti. İlk romanı "Une personnage sans couronne"u 1955'te yayımladı, roman daha sonra "Combat"da tefrika edildi; üçüncü romanı "Le Chien de Francfort"un (1961) ardından on yedi yılını yolculuklara, bilim gazeteciliği çalışmalarına ve dostlarına ayırdı. Birilerince evlat ya da kardeş –hiç değilse manevî evlat– olarak bellenmiş, keşiflere, okumalara susamış Messadié, uzun bir dönem Roma ve New York'ta yaşadı, bu arada Sudan'dan Samoa'ya, Gana'dan Bolivya'ya koşuşturup durdu, böylelikle insanlar arasındaki kardeşliğin kültürlerden ve dinlerden daha üstün olduğuna ilişkin inancını sürekli pekiştirdi. Messadié yıllar boyu "Sciences et Vie" dergisinin başyazarlığını da yürütmüştür.
Öyküm Kurtuluş
Sokrates'in Karısı'nı inceledi.
360 syf.
·
35 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Sokrates'in Karısı
"Bütün iktidarlar zorba olabilir, dedi Sokrates gülümseyerek. Güzel sözler kalabalıkları etkiler, inandırma gücü akılları esir alır ve güzellik kalpleri büyüler. Hiçbir yetenek, hiçbir erdem, hiçbir haz ve hiçbir acı yoktur ki zorba olmasın!" Sokratesi hepimiz biliyoruz. Bilmesek bile illa ki bir yerlerde duymuşuzdur. Filozofların en büyükleri arasında yer alan Sokrates karısından korktuğu kadar kimseden korkmayan bir adamdı. Ksantippi (eşi) dönemin Atina'sı zamanında bir çocuğun yaşadığı hüzünlü olaydan çok fazla etkilenerek bir cinayeti araştırmaya koyulur ve sonucunu da öğrenir. O günden sonra ve öncesinde düşündükleriyle birlikte Atina'nın erkeklerinden hoşlanmamaya başlar. Sokrates ile yaşadıkları hayatı, özellikle Sokrates'in aristokrat çevresini, aşıklarını, Atina halkını ele alan aslında bakılırsa Atina'nın yıkılışını ele alan ve bunu anlatırken hikayeleştiren bir kitap. İçerisinde filozofların sözlerini sıkça görebileceğiniz, aynı zamanda tarihten alınan ilhamla gerçek ve kurguyu bir arada yaşayabileceğiniz çok güzel bir kitap. Şuan üretimi devam ediyor mu bilmiyorum ben sahaflardan almıştım (sahaf abinin övgüsü üzerine ) Bulursanız kaçırmayın derim. Tek sorun yayın evinin çok fazla yazım yanlışı yapmış olması. Eski bir kitap olduğu için ve okunmayacak kadar sorun yaratmadığı için ben pek takılmadım.
Sokrates'in Karısı
OKUYACAKLARIMA EKLE
9
Murat Gür
Kurtların Yargısı 2. Cilt'i inceledi.
424 syf.
·
3 günde
·
9/10 puan
" Giderken , ellerinde mumlar, yalinayak Saint-Merri 'ye dogru yuruyen tovbekarlara rastladilar. Dadi hac cikardi. Joseph, vebayi, kuskusuz , kentin gunahlarina karsi tantisal bir ceza olarak giren bu insanlari merakla seyretti. Hangi gunahlar acaba? "
Kurtların Yargısı 2. Cilt
OKUYACAKLARIMA EKLE
2