Gigi Vorgan

Gigi Vorgan

Yazar
7.8/10
4.394 Kişi
·
17,4bin
Okunma
·
65
Beğeni
·
5,7bin
Gösterim
Adı:
Gigi Vorgan
Unvan:
Psikiyatrist ve Nörolog .oyuncu
Gigi Vorgan, senaristlik, yapımcılığın yanı sıra kitaplarını birlikte yazmak için kocası Dr. Gary Small`a yardım ediyor. Onun ilk önce uzun metrajlı film ve televizyon projeleri çok sayıda Kanepe ve Alzheimer Önleme Programı adlı işleri çıktı. Gigi Vorgan eşi Dr.Gary Small ve iki çocuğuyla birlikte Los Angeles'ta yaşıyor.
" Dehanın tanımı da bu değil mi zaten? En temel bilimsel yöntemdir söylediğin; gözlemleri alırsın, bir hipotez geliştirirsin ve onu teste tabi tutarsın. Yeni olan ve dünyayı daha güzel bir yere dönüştüren her şey, yaratıcılığın özünü oluşturur."
336 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Psikoloji üzerine gerçek hayattaki hastalar ile ilgili yazılmış güzel bir eser. Dr. Small 'ın hastaları ile ilgili diyalogları ve teşhisleri sıkılmadan okuyacakları bir kitap...Tavsiye ederim..
336 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Dr. Gary Small'ın hayatı boyunca tecrübe ettiği en ilginç vakaları anlattığı bir kitap.Hasta doktor güvenirliğini ihlal etmemek için hastaların adlarını,mekanları değiştirmiş.Gray`in mesleğine ilk başladığı yıllardan bizde onunla kitaba başlıyoruz.Kitapta toplanan en ilginç vakalar okurken size pekte ilginç gelmiyor ama olayların yaşandığı yıllar göz ardına alınırsa o zaman için çok ilginç olan vakalar arasına girdiği belli.

Kitap çeşitli bölümlerden oluşuyor ve her bölümde farklı hikayeler anlatılıyor. Yazar 30 yıllık meslek hayatını kitapta anlatıyor.Dikkatimizi çektiyi en uç nokta insanların "kafalarında" sorun varsa bunu kolay kolay kabul etmemeleri, piskologu deli doktoru adlandırmaları. Ne yazıkki...

Oldukça akıcı ve eğlenceli kitap. Hem okuyorsunuz hem de düşünüyorsunuz...

15 hikaye var. Benim beğendiğim hikaye "Bebek aşkı" dı.Hikayede dikkatimi çeken,doktorun da yanılıyor ola bilmesi. Okursanız neyi anlatmak istediğimi anlayacaksınız :)

Bunu da belirtmeden geçemiyceğim. Kitapta böyle bir cümle vardı ve beni çok güldürmüştü. Dr.Gary`ın hastalarından biri başka bir psikiyatristin de yanına gidiyormuş ve Gary bunu öğrendiğinde ilk tepkisi :
"Brenda beni başka bir psikiyatrist ile `aldatıyordu`. Herhangi bir psikiyatristle de değil,yakın dostum Charlie`yle." idi. Böyle okuyunca komik gelmiyor belkide ama okursanız sizinde yüzünüze kocaman gülümseme yayılacaktır. Eminim :))

Okuyun, inanın ki bir şey kaybetmeyeceksiniz :)
336 syf.
·7/10 puan
NTV Yayınları en başından beri takip ettiğim bir yayıneviydi. İsminin gerisinde kalmamak için çoğunlukla ilgi çekici, Amerika/Avrupa'da çok satan ve insana vakit geçirten kitaplara odaklanmışlardı. Hedef kitlesi de edebiyat aşıkları değildi zaten, sadece cebinde parası olup güzel görünen ve hoşa gidecek şeyleri almak isteyen insan güruhu yeterdi. Pazarlamayı da iyi yapıyorlardı. Haliyle ben de epey kitaplarını aldım:) (Şu anda bu misyonu Domingo Yayınları üstlenmiş gibi, ben de onları takip ediyorum ) Bir Psikiyatrın Gizli Defteri de NTV Yayınlarının döneminde çok satan kitaplarından biri.İngilizce adı Kanepenin Diğer Tarafı. Dr. Gary Small ve eşinin birlikte yazdıkları kitap, doktorun meslek hayatı boyunca yaşadığı ve ilginç olarak değerlendiği vakaları güzel bir dille, sıkmadan anlatıyor. Akıcı bir kitap ve çabucak bitiyor. Tabi psikiyatri deyince insan haliyle Irvin Yalom ile kıyaslamak zorunda hissediyor kendini. Daha önce Divan'ı, Nietzche Ağladığında'yı ya da en azından Günübirlik Hayatlar'ı okumuşsanız eğer; ne yazık ki bu kitap size "Herhangi bir doktordan aktarılan sıradan hikayeler"in ötesine geçmiyor. Yakın zamanda izlediğiniz "In treatment" dizisinde bile çok daha derin vakalarla karşılaştığınızı hatırlayınca da, güzel deyip geçiyorsunuz sadece. Dediğim gibi kötü ya da sıkıcı bir kitap değil. Okumak hiç bir şey kaybettirmez başka bir arkadaşın dediği gibi. Ama bir şey kazandırmaz da. Konu ilginizi çekiyorsa okuyabilrsiniz.
336 syf.
Kitap, bir psikiyatristin yaşadığı en sıradışı vakaları anlatan bölümlerden oluşuyor. Okurken keyif alsam da kitapta yer alan vakaları enteresan bulduğumu söyleyemeyeceğim. Daha önceden izlediğim dizilerde karşıma çıkan vakalar olduğundan pek ilginç bulmadım. Örneğin dismorfofobi bozukluğu diye bir hastalık varmış adını bilmesem de daha önce gördüğüm ilginç bir hastalıktı.

Psikiyatrinin bendeki yeri diğer tıp bölümlerine göre her zaman ayrı olmuştur. Bu nedenle okurken keyif aldım. Kitabın olumlu yanlarından bahsedecek olursak ilk diline değinmek isterim, dili son derece akıcı ve güzel aynı zamanda sizi yabancı tıp terimleriyle sıkmıyor. Bu yönden kesinlikle artı bir yön katmıştı kitaba. Tıpkı bir romandaymışsınız gibi sürüklüyor sizi.

Özellikle psikiyatriye ilginiz varsa okumanızı tavsiye ederim. İyi okumalar...

"Bir insanın sorununun kökenine inmek istiyorsanız, çocukluğunda başına ne geldiğini öğrenin..."
336 syf.
·2 günde·9/10 puan
Yaşantımızda çok defa anormal insanlarla yada anormal davranışlarla karşı karşıya kaldığımız olmuştur. Aniden delice davranışlarda bulunan, aşırı duygusallık gösteren, aşırı sinirlenen, histeri krizine giren vb. davranışlar karşısında ne tepki vereceğimizi, nasıl başedeceğimizi çoğu zaman bilemeyiz...
Bu kitabı okursanız eğer, bu gibi tuhaf anlarda ne tepki vereceğiniz, ayarı bozulan kişiye nasıl yardımcı olacağınız hakkında biraz fikir edinebilirsiniz...

Kitapta bir psikiyatristin meslek hayatı boyunca karşılaştığı en ilginç 15 vaka anlatılmış. Böyle söylenince okurken sıkılabileceğinizi düşünebilirsiniz ama birazcık psikojiye ilginiz varsa benim gibi bir günde okuyup bitirebilirsiniz. Anlatım sade ve akıcı, sizi sıkmıyor. Psikoloji yada tıp terimleri içinde kaybolmuyorsunuz. Her vaka kendi içinde ayrı bir merak uyandırıyor.
Vakalar kronolojik sırayla aktarılırken, psikiyatrist, dostlarını, aile hayatını , mesleki kariyerinide kısa kısa, vakaların içine serpiştirmiş.
Kesinlikle okunmasını tavsiye ettiğim bir kitap. Şunu da söyleyim 8+ puan alıpta hiç bir faydasını görmediğim çok kitap okudum, ama böyle bir kitabın 8+ puan alamaması beni üzdü biraz....
337 syf.
·Puan vermedi
Gary Small ve Gigi Vorgan tarafından yazılmış eğlenceli bir kitap. toplam 15 vaka anlatılıyor, bir çoğu oldukça "eğlenceli". yazarın amacı o anlatırken bir yandan sizin de olayı çözmeye çalışmanız. bazen beklemediğiniz sürpriz sonlar çıkabiliyor.
vaka analizlerinde ufuk açıcı bilgileri çok barındırmasa da keyifli bir kitap. Hele ki ilgili bir alandan geliyorsanız; her vakada kendi teorilerinizi geliştirme imkanı buluyorsunuz, her vakanın sonunu daha kolay getiriyorsunuz.

değişik vakaları tanımak ve psikiyatri alanına ilgililer için birebir kesinlikle. 2-3 günde bitiyor zaten.
336 syf.
·3 günde·7/10 puan
Öncelikle kitaba karşı tarafsız olmadığım kesin. psikoanalitik yaklaşım ve benzerleri bende biraz önyargı oluşturuyor. Yine de kitabı pek beğenmememin başka sebepleri de var. Basit yazılmış, tedavi süreçleri de basite indirgenmiş. Psikoloji ve psikiyatri hakkında fazla bilgisi olmayanlar için yazılmış olduğundan olabilir. Üstelik sıradışı vakalar denilse de bana pek de öyle gelmedi. Kitapta sevdiğim şeyler de yok değildi tabi. Yazarın yaptığı işteki hataları sıkça belirtmesini sevdim. Oldukça akıcı yazılmıştı. Konuya ilgisi olan insanlar için ilginç bilgiler sağlayacağı da kesin.
336 syf.
Merhaba Arkadaşlar, size her sayfasını merakla okuduğum bir kitap incelemesini payşarak geceyi kapatmak istiyorum. :)
Benim gibi Psikolojiye yönelik bütün kitaplara sempati duyan okurlara gönül rahatlığıyla tavsiye edebileceğim bir kitap. :)

Dr.Gary Small, California Üniversitesi'nde psikiyatri profesörüdür.Çalışmaları,WallStreet Journal,New York Times vb.yayınlara haber olmuştur. Yazarlığının yanında birçok ülkede seminerler veren ve TV programı yapan ünlü bir profesör anlayacağınız.Hatta Scientific American dergisi tarafından bilim ve teknolojide dünyanın önde gelen ısimleri arasında gösterilmiş.
Kitaptan biraz bahsetmem gerekirse ; Dr.Gary Small öğrencilik yıllarından itibaren kendisini insan psikolojisini iyileştirme yolunda sürekli geliştiren bu konuda araştırmalar yapan alanında çok iyi bir psikiyatri profesörüdür.Kitapta hastalarıyla ilgili kendisini etkileyen ilginç vakaları hikayeleştirerek anlatmıştır. Kitabın büyüsünü kaçırmamak için spoiler vermek istemiyorum.O yüzden en kısa zamanda edinin derim.
Kitapla kalın ;)
Teşekkürler Gary Small Gigi Vorgan
336 syf.
·10/10 puan
On beş hikayeden oluşan bir kitap. Ama hikayeler öyle sıradan değil. Eğlenceli, komik, hüzünlü. Hikayeleri okurken bir psikiyatrist oluyorsunuz bir doktor. Hastalara bazen acıyorsunuz çoğu zamanda eğleniyorsunuz.

Kitabi bitirince de kendinizi bir psikiyatrist zannetmeye başlıyorsunuz çünkü kitaptaki kahramanların hastalıklarının tedavilerini de ilaçların isimlerini de öğreniyorsunuz.

Yazarın biyografisi

Adı:
Gigi Vorgan
Unvan:
Psikiyatrist ve Nörolog .oyuncu
Gigi Vorgan, senaristlik, yapımcılığın yanı sıra kitaplarını birlikte yazmak için kocası Dr. Gary Small`a yardım ediyor. Onun ilk önce uzun metrajlı film ve televizyon projeleri çok sayıda Kanepe ve Alzheimer Önleme Programı adlı işleri çıktı. Gigi Vorgan eşi Dr.Gary Small ve iki çocuğuyla birlikte Los Angeles'ta yaşıyor.

Yazar istatistikleri

  • 65 okur beğendi.
  • 17,4bin okur okudu.
  • 710 okur okuyor.
  • 10,3bin okur okuyacak.
  • 657 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları