Gilbert Sinoué

Gilbert Sinoué

Yazar
7.6/10
64 Kişi
·
202
Okunma
·
13
Beğeni
·
1488
Gösterim
Adı:
Gilbert Sinoué
Unvan:
Gitarist,yazar
Doğum:
Kahire, Mısır, 18 Şubat 1947
Gilbert Sinoué, 1947 yılında Kahire'de doğdu. "Le Livre de Saphir"le 1996 Fransa Kitapçılar Ödülü'nü kazandı. 1987'de "La Pourpre et l'Olivier", 1989'da "İsfahan Yolu", 1991'de "L'Egyptienne" ve 1993 yılında "La Fille du Nil" adlı kitapları yayımlandı. Yayınevimiz tarafından 1999'da yayımlanan "Kavalalı Mehmed Ali Paşa", yazarın Türkçeye çevrilen ilk kitabıdır. "Verona Toprağı" (2000), "Sen Bana Mevsimlerden Söz Et" (2003), Doğan Kitap tarafından yayımlanan diğer yapıtlarıdır.
İnsana yaşamının sonunu düşünmeyi engelleten şey , yaşama doğru yapılan bir hamledir. Yaşama gücünü bu hamlenin içinde buluruz.
Hayatım boyunca somut tutarlı sorunlarla karşılaştım. Şimdiyse kendimi hiçbir anlamı olmayan bir denklemin karşısında hissediyorum.
- Schrödinger'in kedisinden söz edildiğini duydun mu hiç?
Genç kızın kocaman açılan gözleri Morcar'ın yüzünde bir memnuniyet tebessümüne yol açtı :
- Bilimsel sohbetinize karıştığım için özür dilerim , diyerek söze girdi Clarissa. Schrödinger'in kedisi de nedir?
- Erwin Scrödinger'in kuantum fiziğinin önemli isimleri arasında sayılır. Ama özellikle kuantum fiziğinin makroskopik adı verilen , yani kendi ölçeğimizde ki karmaşık nesnelere uygulanmaya çalışıldığında meydana çıkan saçmalığı göstermek için ortaya attığı kedi paradoksuyla ünlüdür.
236 syf.
·7 günde·Beğendi·7/10
Kitabın % 50 tam istediğim gibi tıngır mıngır oldukça keyifle ilerliyordu ki geri kalan % 50 için resmen Supernatural dizisinden kesitler izliyormuşum gibi izlenimler edinmeye başladım yalan yok yarı kurgu yarı gerçek karışımı bir alaşım içinde okundu ve bitti mutluyum mesudum. :))
236 syf.
·9 günde
Kartezyen düşünceye sahip bir kafa, not defterinin sahibinin Başmelek Cebrail olduğunu kabul edebilir mi?
Bir seri katilin Cennet'e girerek melekleri hedef aldığına inanabilir mi?
Kabala düşüncesinin, mistisizmin ve nümerolojinin iç içe geçtiği metafizik bir gerilim.
Kalıpları bilinçli olarak yıkan, herkesin eline geçmemesi gereken bir kitap.
Sahafta gözüme ilk çarpan ve okursam sıkılmayacağımı düşündüren kitap.. :)
Polisiye/gerilim kitaplarından vazgeçemeyen birisi olarak bayıldım. Biraz kurgu, biraz gerçek diyebiliriz.
238 syf.
·Puan vermedi
Yorucu bir ikilemle yola çıkan , mutluluğu da yorucu bir yolculukta
bulan bir adamın öyküsü.. Hayallerinin peşinden gitmesi gerektiğine inanan her insan gibi bir yolculuk başlıyor...İnsanın kabusu gerçeği olur mu ? Olmalı ve yaşanmalı ....Değişik bir hikaye ..
512 syf.
·33 günde
Nilin kızı Osmanlı'ya bağlı olan Mısır'ın bağımsızlık arayışından Mısır asıllı birinin kaleminden çıktığı için olayları biraz kendi açısından yazmış bu durum biraz sinir bozucu. Aile içi çatışmalar ve güçlü bir kadının aşkının arkasında olmasından bahsediyor fena değil ama okumasanız da olur.
256 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Bazıları için Acımasız Pedro, bazıları içinse Adaletli Pedro olarak bilinen Kral Dom Pedro... Sevgilisi İnes ile efsane aşklar arasına girmiş, pek çok romana konu olmuş, Çarmıhtaki Kraliçe' de bunlardan birisi. Tarihin gerçekleri ve kendi kurgusuyla Gilbert Sinoue okunulası bir eser çıkartmış. Kayıp haritanın gizemiyle başlayan, tarihi bir aşkla örülmüş bir dönem romanı. Okurken pek çok tadı bir arada alabilirsiniz. Beni okurken yoran karakterlerin ve ünvanların çok fazla oluşuydu. Kuran'ı Kerim' den ayetlere de yer vermesi sevdiğim bir detay oldu. Okumak isteyenlere keyifli okumalar dilerim.
512 syf.
·29 günde·Puan vermedi
Arapların nasıl insanlar olduğunu anlatan bir kitap. Zamanında Osmanlıya kafa kaldıran, Fransa ve İngiltere sömürüsünden memnun bir Mısır kitabı.... Kitabı büyük bir merakla alıp okudum... Öyle anlatıldığı gibi tarihi, mükemmel bir kitap değildi. Benim için tam bir hayal kırıklığı oldu.....
376 syf.
·Puan vermedi
#kitapyorumu
"Allah kuşları sevdi ve ağaçları yarattı, insan kuşları sevdi ve kafesleri yarattı."
Taşların Çığlığı ortadoğu anlatan bir kitap, tarihi roman. Kitabı okurken Zülfü Livaneli'nin Huzursuzkuk kitabındaki şu bölüm sürekli aklımdaydı:
" Harese nedir, bilir misin? Develerin çölde çok sevdiği bir diken var. Deve dikeni yedikçe ağzı kanar. Tuzlu kanın tadı dikeninkiyle karışınca bu, devenin daha çok hoşuna gider. Kanadıkça yer, bir türlü kendi kanına doyamaz… Ortadoğu’nun âdeti budur, tarih boyunca birbirini öldürür ama aslında kendini öldürdüğünü anlamaz. Kendi kanının tadından sarhoş olur." Kitap 1960'lardaki ortadoğuya ışık tutuyor. Darbeler, savaşlar, katliamlar, yıllardır çözüme kavuşamamış İsrail-Filistin meselesi... Fikir sahibi olabilmek adına okunulabilecek bir kitap. Birçok bilgiyi vermiş yazar,birçok kahraman üzerinden. Kendi kanına nasıl doymadığını belki de hiç doymayacağını anlatmış. Ortadoğuda herkes haklı, İsrail, Filistin ve diğer arap milletler. Ama hepsi eksildikçe eksiliyor ve eksilerek kazanacaklarını düşünüyorlar. Eksinin bir şeyler götürdüğünün farkında olmayarak. "İnsan sevdiğini bağışlar." keşke ortadoğu da bağışlasa. Sevgiyle
456 syf.
·9 günde·8/10
Osmanlının parçalanma döneminde Ortadoğu coğrafyasında sınırların emperyalist güçlerce paylaşılarak, yeniden yazılması sürecinin Iraklı, Filistinli, Yahudi ve Mısırlı dört ailenin gözünden anlatıldığı bir kitap . Kitapla Zülfi Livaneli'nin bir makalesindeki tavsiyesi ile tanıştım. Üstadın dediği gibi kitap sadece bölüm geçişlerindeki alıntıları için bile okunur. Maalesef ortadoğu gittikçe bataklığa döndü, bulaşan gömülüyor. Güç dengeleri değişse de halk için , yaşanan acılar açısından değişen bir şey yok. Yakın zamanda da değişecek gibi gözükmüyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Gilbert Sinoué
Unvan:
Gitarist,yazar
Doğum:
Kahire, Mısır, 18 Şubat 1947
Gilbert Sinoué, 1947 yılında Kahire'de doğdu. "Le Livre de Saphir"le 1996 Fransa Kitapçılar Ödülü'nü kazandı. 1987'de "La Pourpre et l'Olivier", 1989'da "İsfahan Yolu", 1991'de "L'Egyptienne" ve 1993 yılında "La Fille du Nil" adlı kitapları yayımlandı. Yayınevimiz tarafından 1999'da yayımlanan "Kavalalı Mehmed Ali Paşa", yazarın Türkçeye çevrilen ilk kitabıdır. "Verona Toprağı" (2000), "Sen Bana Mevsimlerden Söz Et" (2003), Doğan Kitap tarafından yayımlanan diğer yapıtlarıdır.

Yazar istatistikleri

  • 13 okur beğendi.
  • 202 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 143 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.