Giovanni Scognamillo

Yazar 6,5/10 · 13 Oy · 18 kitap · 38 okunma ·  9 beğeni

Yazarın Bilgileri

 • Yazarın Adı:
  Giovanni Scognamillo
 • Unvan:
  İtalyan Asıllı Levanten Yazar, Sinema Tarihçisi, Araştırmacı, Eleştirmen, Çevirmen, Eğitmen
 • Doğum:
  İstanbul 25 Nisan 1929
 • Ölüm:
  İstanbul 08.10.2016
 • Yazar kitaplarını satın al Sponsorlu

Yazar İstatistikleri

9 okur beğendi.
13 puanlama · 14 alıntı
0 haber · 1.623 gösterim
38 okur kitaplarını okudu.
65 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
3 okur kitaplarını şu anda okuyor.
0 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Giovanni Scognamillo'nun Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Giovanni Scognamillo'nun Biyografisi

Giovanni Scognamillo, (d. 25 Nisan 1929, İstanbul) İtalyan asıllı levanten yazar, sinema tarihçisi, araştırmacı, eleştirmen, çevirmen, eğitmen. Scognamillo ayrıca bazı Türk filmlerinde oyuncu olarak rol almış, bankacılık, reklamcılık, dekoratörlük, kitabevi yöneticiliği gibi pek çok farklı alanda da çalışmıştır.

Biyografisi
İstanbullu Rum bir anne ile yine İstanbul doğumlu İtalyan babanın tek çocuğu olarak 25 Nisan 1929'da İstanbul'da doğdu. Elhamra Sineması'nın müdürü olan babası Leone Scognamillo sayesinde sinemayla tanıştı. İtalyan Lisesi'ni bitirdikten sonra 1948 yılında yabancı basın kuruluşlarında sinema yazıları yazarak profesyonelliğe adım attı. 1948-61 yıllarında başta İtalyan, Fransız, ABD, Norveç basını olmak üzere yabancı dergi ve gazetelerde birçok yazısı çıktı. Daha sonra 1961'de Akşam Gazetesi'nde sinema eleştirileri yazmaya başladı. Akşam'la başladığı Türk basınındaki sinema yazarlığını Yön, Sinema 65, Ulusal Sinema, Yedinci Sanat, Yeni Sinema, Ses, Hayat, Bravo, Video-Sinema, Beyaz Perde, TV'de Yedi Gün gibi gazete ve dergilerde sürdürdü.

Bir süre Erler Film ve Ulusal Televizyon’da danışmanlık ve çevirmenlik görevlerini de üstlenen Scognamillo ilk iki kitabını 1965'te Agah Özgüç'le birlikte yazdı. Bu kitapların adları "1965 Sinema Yıllığı" ve "Türk Sinemasında Kadın ve Seks" ti. 1973'te yazdığı "Türk Sinemasında 6 Yönetmen" kitabıyla birlikte bugüne kadar 40'ın üzerinde kitap yazmış onlarca kitabı da Türkçe'ye çevirmiştir.

60 yıldır sinema, fantastik edebiyatı, bilimkurgu, korku edebiyatı ve okkültizm üzerine kitaplar ve yazılar yazan Giovanni Scognamillo 1997-1999 yılları arasında sadece dört sayısı çıkan Nostromo bilimkurgu dergisinin de editörlüğünü yapmıştır.
2006 yılında "Beyoğlu'nda Bir Levanten: Giovanni Scognamillo" adında belgeseli de yapılan Scognamillo, halen Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde "Türk Sineması" dersleri vermektedir.

Ödülleri
-1996 8. Uluslararası Ankara Film Festivali Yaşam Boyu Katkı Ödülü
-2000 19. İstanbul Film Festivali Sinema Onur Ödülü

Giovanni Scognamillo'nun Kitapları Kitap Ekle

1. İstanbul Gizemleri (Sırlar, Ziyaretçiler, Büyüler, Doğaüstü Olaylar)
6,0/ 10  (3 Oy) ·  7 Okunma
Rabia, bir alıntı ekledi.
18 Şub 22:03 · Kitabı okudu · İnceledi

İnsan yoluna devam etmeli, bu bir gelenektir.

Frankenstein'ın Laneti, Giovanni Scognamillo (Sayfa 17 - Bilge Karınca)Frankenstein'ın Laneti, Giovanni Scognamillo (Sayfa 17 - Bilge Karınca)
Rabia, bir alıntı ekledi.
19 Şub 16:08 · Kitabı okudu · İnceledi

Şu var ki, insan yüzünün ifadesi, biraz da insanın karakterine bağlıdır. İyi bir akıl, parlak bir zeka yüz hatlarını zamanla yumuşatır, kendini belli ettirir. Kötü bir akıl da kötü bir yüzü şekillendirir.

Frankenstein'ın Laneti, Giovanni Scognamillo (Sayfa 37 - Bilge Karınca)Frankenstein'ın Laneti, Giovanni Scognamillo (Sayfa 37 - Bilge Karınca)
Rabia, bir alıntı ekledi.
19 Şub 17:03 · Kitabı okudu · İnceledi

Düşmanı ta baştan düşman diye tanır, ona göre hareket edebilirsiniz ama, arkadaş saydığınız biri, aniden size karşı çıkarsa, hem düşmandan daha tehlikeli olur, hem de bütün işlerinizi altüst eder.

Frankenstein'ın Laneti, Giovanni Scognamillo (Sayfa 67 - Bilge Karınca)Frankenstein'ın Laneti, Giovanni Scognamillo (Sayfa 67 - Bilge Karınca)
Rabia, bir alıntı ekledi.
19 Şub 16:18 · Kitabı okudu · İnceledi

Bir gerçeği kavramak başka, onu kullanmak başkadır...

Frankenstein'ın Laneti, Giovanni Scognamillo (Sayfa 41 - Bilge Karınca)Frankenstein'ın Laneti, Giovanni Scognamillo (Sayfa 41 - Bilge Karınca)
Rabia, bir alıntı ekledi.
03 Ara 2017 · Kitabı okudu

İnsanın gerçek canavarlığını yüzeye çıkartan "tragedya" dır. Mitologyanın, destanların ve antik tragedyanın karabasanları ve sapıklıkları, yeni bir çağa uygun değişikliklerle ortak temellerden yararlanarak masallarada geçiyor ve bu tür masallar, gece vakti, Batı'nın ve Doğu' nun çoçuklarına anlatılıyor. Korkuları ve endişeleri, öcüleri ve kötü cadıları içermez mi bu sevimli, eğlendirici masallar?

Korkunun ve Dehşetin Kapıları, Giovanni Scognamillo (Sayfa 21 - Bilge Karınca)Korkunun ve Dehşetin Kapıları, Giovanni Scognamillo (Sayfa 21 - Bilge Karınca)
Rabia, bir alıntı ekledi.
02 Ara 2017 · Kitabı okudu

21'nci yüzyılada girsek, korku edebiyatı peşimizi bırakmayacaktır, çünkü, Dracula Karpatlar'daki şatosunda değil, dünyanın en korkunç labirenti olan beynimizin kıvrımları arasında yaşıyor.

Korkunun ve Dehşetin Kapıları, Giovanni Scognamillo (Sayfa 18 - Bilge Karınca)Korkunun ve Dehşetin Kapıları, Giovanni Scognamillo (Sayfa 18 - Bilge Karınca)
Rabia, bir alıntı ekledi.
02 Ara 2017 · Kitabı okudu

Hayaletlere gerçekten inananlar yalnızca hayaletlerdir.

(Julio Cortazar)

Korkunun ve Dehşetin Kapıları, Giovanni Scognamillo (Bilge Karınca)Korkunun ve Dehşetin Kapıları, Giovanni Scognamillo (Bilge Karınca)
Bütün Alıntıları Göster

Giovanni Scognamillo kitap incelemeleri

Rabia, Frankenstein'ın Laneti'yi inceledi.
21 Şub 23:36 · Kitabı okudu · 4 günde

Frankenstein'ın Laneti su gibi akıp bitti, filmini izlemiştim filmiyle pek alakası yoktu zaten genelde kitap dan uyarlanan filmler hep alakasız oluyor, kafanızı yormuyacak keyifli hikayesi var tavsiye ederim.

Emre Şeyda, Mumya’nın Mezarı'ı inceledi.
19 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 3/10 puan

Merakla okuduğum ama hüsranla sonuçlanan bir kitap oldu maalesef. Bundaki en temel sebep kitabın dili ve kurgusuydu. Gerekli heyecanı yaşayamadım karakterlere ısınamadım ve gerilemedim. Okumasaymışım da olurmuş açıkçası ama Giovanni Scagnomilla'ya bu eserle başlamak bir hayal kırıklığı oldu.

Meşrebi Kalender, Türk Sinema Tarihi'yi inceledi.
09 Oca 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Akademik olarak sinema ile ilgililenlerin mutlaka elinin altında bulunması gereken eşsiz bir eser.Ayrıca dili çok sade ve akıcı.