Glenn Meade

Glenn Meade

8.7/10
546 Kişi
·
1.164
Okunma
·
108
Beğeni
·
4.488
Gösterim
Adı:
Glenn Meade
Unvan:
Gazeteci Yazar
Doğum:
Finglas,Dublin, İrlanda, 21 Haziran 1957
Eski gazeteci ve uluslararası üne sahip yazar Glenn Meade, 1957 yılında İrlanda’nın başkenti Dublin’in Finglas kasabasında doğdu. "Irish Times" ve "Irish Independent" gazetelerinde yazdı. İlk romanı "Kar Kurdu"yla şöhreti yakalayan Glenn Meade’in romanları, yirmiden fazla dile çevrildi. Yazarlığının yanı sıra eğitim pilotu olarak da çalışan Meade, 1980’lerin ortalarından, ilk romanını yazana kadar (1994) Dublin’deki Strand Tiyatrosu’nda kendi yazdığı bir dizi oyunun yönetmenliğini de yaptı. Uzun yıllar pilot eğitmeni olarak çalışan Glenn Meade, artık sadece yazarlık yapıyor.

Eleştirmenler, Glenn Meade’in romanlarını, olay ve kurgu bakımından, Frederick Forsythe, John le Carre ve Tom Clancy’nin heyecanlı bir karışımı olarak niteliyor. Uluslararası başarı kazanan romanları, olayların geçtiği Rusya, Mısır, Avrupa ve ABD’de kılı kırk yaran araştırma ve incelemelerin ürünüdür.
Bildiğim o kadar az, öğrenmek istediklerim o denli çoktu ki...
Glenn Meade
Sayfa 25 - Kırmızı Kedi Yayınevi
Bazı şeyler hayatınızı tepeden tırnağa değiştirir. Evlenme, boşanma ya da telefonun öteki ucunda size sevdiğiniz birinin öldüğünü söyleyen ses gibi.
Glenn Meade
Sayfa 19 - Kırmızı Kedi Yayınevi
Korkacak ne var ki? Er geç ölümle karşılaşacağız.
Glenn Meade
Sayfa 244 - Kırmızı Kedi Yayınevi
Turgenyev ilginç bir gözlemde bulunur. Bir şey aramaya başladığında kendi kulaklarının arkasına bakmayı da unutma der.
Glenn Meade
Sayfa 308 - Kırmızı Kedi Yayınları
Her şey düzelecek. Düzeleceğini biliyorum. Zaman yüreğinin yarasını iyileştirecek.
Glenn Meade
Sayfa 81 - Kırmızı Kedi Yayınları
Göçmen gazetelerinden Kızılların tüm Sibirya köylerini nasıl göçe zorladıklarını, yollarına çıkan herkesi nasıl ezdiklerini, Josef Stalin'in tarım reformlarına karşı çıkmaya cesaret ettikleri için kulak adı verilen on binlerce küçük çiftçinin nasıl katledildiklerini öğrenecekti. Aileler bütünüyle kayboluyor, köyler yıkılıp halk göçe zorlanıyor, tek bir adamın iktidar tutkusu yüzünden milyonlar kurşuna diziliyordu.
Glenn Meade
Sayfa 91 - Kırmızı Kedi Yayınları
Ama geç kalmıştı. Hayatında birçok kez olduğu gibi, yine geç kalmıştı.
Glenn Meade
Sayfa 36 - Kırmızı Kedi Yayınları
Kremlin'dekilerin ilgilendikleri tek şey, güç. Nazilerin aynadaki görüntüsüne bakıyorsun sanki. Tek fark, gamalı haçın yerine bayrakta orak, çekiç ve kızıl bir yıldız bulunması.
Glenn Meade
Sayfa 77 - Kırmızı Kedi Yayınevi
- VAY GAVUR GORBAÇOV VAAAAAY!!! -

Ey bu incelemeye az sonra gark olacak olan siz canikolar canikosu , lamborghinimin krikosu , robdöşambr üstünde , elinde viski , havuz başında havana purosu ile iştirak eden ve işsizlik özlemiyle kavrulan saygıdeğer ve biricik 1K okuru çokoprens ve prensesler .. İşte "İŞSİZLİK RÜZGARLARI" eserken bir incelemeyle daha beraberiz..Normalde polisiye romanlara , siyasi ve tarihi araştırma kitaplarına inceleme yazmak pek adetim değil.. Çünkü olan biten zaten belli ( pek tabii alternatif tarih severlerdenseniz onu bilemem ).. Neyse efenim ...Bu kitaba da inceleme yazmak niyetinde değildim ama gördüğüm en saçma sapan ve mega bombastik rüyalardan birini bu kitabı okuduktan sonra bu sabah görüp kendi rekorumu kırınca bunda bir "hayır" var diyerek sizinle de paylaşmaya karar verdim =)) Takip edenler bilir bu rüyaları ama ilk kez karşılaştıklarımız için bir kaç örnek vereyim hemen ..

Örneklerden birkaçı için bkz:

* Tuncer Kurtiz ile üstümde Raiders formasıyla arzı endam ettiğim ve Toronto'da KADI ?!?!? olarak görev yaptığım sırada rakı sofrasına oturduğumuz ve sonrasında çıkan anlaşmazlıktan (Yiğit Bulut mezeleri silip süpürünce ) kelli mekanı bmx ile terk ettiğim rüyam..

Bir de yine burda paylaştığım kar yağarken 1 milyoncu tezgahı açmama mutakip yandaki karpuzcuyla anlaşamamızdan kelli karpuzcuyla dövüştüğümüz ve sonrasında emmoğlusu ile benim tezgaha baskın verip ısuzu bir kamyonetten tezgahıma karpuz atmaları suretiyle tezgahımın harap olması sonucu "çok" üzülerek uyandığım rüyam..


Rüyayı anlatıcam son kısımda .. Tatlılar sona kalır ...O yüzden ısrar etmeyiniz.. Yavaş yavaş, sindire sindire ve SLOVAKEEE!! (Slovake ne olaki diyenler.. Fakir Baykurt incelememe bakınız : #26316052 )

Geçen haftasonu yine bir başka sefer "vallahi de billahi de tillahi de kitap almıcam" diyerekten , kendime sözler vererekten indim kızılaya ..Daha önce sipariş verdiğim 2 adet özel basım siparişimi alıp gelmekti amacım sözde Gülden abladan (Kitapçı Yusuf) .. Tabii yine aynı tablo.. Ve tabii yine 3-5 liraya görünce dayanamayıp aldığım bir sırt cantası dolu kitap.. Normalde yazarı sağda solda , korsan kitap satan tayfanın tezgahında falan görüyordum .. Kültür bakanlığında çalışan ve zararlı neşriyat kontrol eden bir arkadaşımla konsere giderken onun arabada ve sitede takip ettiğim bir kaç arkadaşın yorumlarında da rastgelince bir bakayım dedim , yazdım aklımın bir köşesine .. Gülden ablayla kakara kikiri derken baktım onun kasanın önünde polisiyelerin orda duruyor attım çantaya geldim eve .. Azıcık bir ar - ge ve BİNGO !!! soğuk savaş dönemi..

Kitap tarihin görüp görebileceği en cani diktatörlerden biri olan Stalin 'in döneminde , Rusya' nın savaştan muzaffer ayrılıp Hitler' i kovalıyorum diyerek Avrupa ' nın yarısını yuttuğu , söz konusu bölgeyi "Demir Perde" çekerek dünyanın geri kalan kısmından izole ettiği , buna karşılık Amerika' nın Manhattan projesiyle Nukleer KINA GECELERİNE göz kırptığı Soğuk Savaş günlerinde geçiyor .. Meraklısı için bu kısım dahi kuzu çevirme - rakı - yoğurt ve KARPUZ (çilek yasaklansın!) dörtlüsünden oluşan bir sofranın üstünde tesadüf eseri uçmakta olan Yumoş reklamlarındaki sevimli ayının bilmem kaç bin fitten paraşütle atlayıp zedelenmeksizin işbu sofrada baş köşeye "KUF" (yere çarpma ses efekti =) ) diye inivermesine eşdeğer şanslara kapı aralıyor.. Şans diyorum çünkü böylesi kitaplara rast gelmek cidden büyük şans..Kurgu mükemmel.. Trafik ve olay örgüsü muhteşem senkronize edilmiş ... Hani bazen olur bir tarafta nefesler tutulur olay koptu kopacak orda araya diğer hikaye girer top yan ağlarda kalır falan fıstık .. Bu amca adrenalinin azalmasına kati suretle müsade etmiyor .. Konuya gelecek olursak ... Dediğim gibi iki büyük dev , iki nükleer güç ve kapının eşiğindeki 3. Dünya Savaşı ile beraber Stalin'e yapılacak olan suikastin startının verilmesi .. Ve son olarak şunu belirteyim kitapta geçen her ama her karakterin geçmişi ve yaşamı muazzam bir şekilde oluşturulmuş , dengeler cidden çok iyi sağlanmış ( şu an Buz Kapanı' nı okuyorum diyebilirim ki aynı özen bu romanda da gösterilmiş.)Roman polisiye gerilim statüsünde geçiyor ama tarih macera gerilim ne ararsan mevcut .. Alıp okuyacaklara zerre sıkılmayacaklarının garantisini veriririm ..

Veeee bu incelememe sebebiyet veren işsiz rüyam..

Peşinen uyarayım akıl - mantık - izan töbe billah arama .. Stalin rusyası dönemindeyim .. Kendisini görmüşlüğüm yok ama bunun bilincindeyim.. Üniversite bursumu geri ödeyemeyince işi gücü bırakmış bana takmış olan politbürodan ?!?!?! tarafıma Yıldırım Gürler imzalı tehdit dolu bir mektubun yeraldığı kara bir zarf geliyor.. Tez zamanda bu borç ödenecek yoksa gulag adalarına gidersin falan filan yazıyor ..İnanılmaz sinirleniyorum.. Ulan ben size gösteririm (ne gösterecek ne yapabileceksem djhflkasjhdflakjsdf =)) ) bursu der demez kapıma pencereme kavrulmuş ve kabuğu kırık tuzlu fındıklar yağmaya başlıyor kjhdflksdjhflaksjdhf.. Beni alıyor bir korku ..Fındıklarda demir aromalı mübarek camdan sekeyim diyen YOK!!! duvara gelen delip giriyor içeri.. Sanki obusten sallıyorlar ..Eğiliyorum , bir süre sonra geçer diyerek .. Ardı arkası kesilmeyince yere yatıyorum hepten .. Bir süre sonra bombardıman yavaşlıyor .. Tabii benim oramdan buramdan boncuk boncuk terler akmakta .. Neyse cesareti toplayıp camdan bir bakıyorum kiiii!!! AŞŞAĞIDA ALNINDA KIRMIZI LEKESİYLE GORBAÇOV ?!?!? VAR !! Elini alnına götürüp ;

- "BUNUN HESABINI VERECEKSİN !" diyor ... ( Ulan Gorbaçov' un alnını da biz yarmışız jdhfaskdhljfalsdkjhfds )

En son bir tarlada koşup , bunlardan kaçarken uyandım =))Bu aradaaaa o göbekli gavur Gorbaçov nasıl koşuyoooooorr!! Herifçioğlu oldu bir ELVAN ABEYLEGESSE !!!

KAÇARKENKİ HİSSİYAT İÇİN BKZ : 7:07 ' DE GİREN PARÇA!!

https://www.youtube.com/watch?v=UL44xq8Xh78

Ve böylece rüyalarımda gördüğüm birbirinden alakasız isimler kervanına Gorbaçov ' u da eklemiş oldum .. Haydi bakalım rüya tabir uzmanları yorun neye yoracaksanız...

RÜYADA GORBAÇOV GÖRMEK!!!

Son olarak, esen ve İŞSİZ kalınız ...
Üstünden altmış dört yıl geçmesine rağmen Stalin'in ölümünün doğal yollarla gerçekleşen bir ölüm mü olduğu, yoksa Rus liderin cinayete mi kurban gittiği sorusu hala cevap bulamadı. Kitapta da belirtildiği gibi Stalin'in yakın ailesi onun resmi açıklamada yer alan beyin kanaması nedeniyle ölmediğini, öldürüldüğünü ve ölümün gerçek nedeninin de devlet güvenliği gerekçesiyle örtbas edildiğini iddia etti ve bunu destekleyen tarihi gerçekler de var.  Glenn Meade de Kar Kurdu'nda bu konuyu ele alıyor, tabii ki kurgulayarak. Kar Kurdu yaşayan insanlarla bir bağ oluşturmak için yazılmamış olsa da kitapta yer alan bazı olaylar belgelenmiş tarihten alınmış. Kar Kurdu'nu mükemmel yapan noktaların başında da bu durum geliyor. Gerçeklik ve yazarın hayal gücünün bir araya gelmesi sonucu ortaya tek kelimeyle harika bir eser çıkmış. Kar Kurdu için tüm olumlu sözlerin, beğeni ifadelerinin yetersiz kalacağını düşünsem de bu kitabın bugüne kadar okuduğum en iyi kitaplardan biri olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

Glenn Meade okumaya karar vermemin ardından okumak için ilk olarak Kar Kurdu'nu seçtim. Kitap hakkında tek bir olumsuz yorum görmedim ve açıkçası bu kitap için yapılacak herhangi bir olumsuz yorumu kabul edeceğimi de sanmıyorum. Kitabı bitirdiğimde ilk düşüncem bu kitabın çok farklı bir seviyede olduğuydu.

Kar Kurdu Soğuk Savaş yıllarında yaşanan olayları konu alıyor. Milyonlarca kişinin hayatını kaybettiği İkinci Dünya Savaşı sona ermiş, ABD ve Rusya arasında dünyanın tek süper gücü olmak için kıyasıya bir mücadele başlamıştır. İkinci Dünya Savaşı'nı, verdiği atom bombası  kullanılması kararıyla bir anlamda bitiren Başkan Truman Oval Ofis'i Eisenhower'a devredecektir. SSCB'nin başında ise Stalin bulunmaktadır. CIA'nin eline Stalin'in psikolojik durumunun her geçen gün kötüye gittiği bilgisi ulaşır, rapor bizzat Stalin'in doktorlarının imzasını taşımaktadır. Ayrıca ABD ile Rusya arasında sular kaynama noktasına gelmiştir ve  Stalin önderliğinde Rusya hidrojen bombası çalışmalarında bir hayli öndedir. Stalin'in bu bombayı kullanma tutkusu sadece iki ülkeyi değil tüm dünyayı yeni bir savaşa sürükleyecektir. ABD'nin 34. Başkanı Eisenhower koltuğu devraldığında tüm dengeleri değiştirecek bir operasyonun da startını verir: Kar Kurdu Operasyonu. Operasyonunun amacı ise Stalin'i öldürmektir. Operasyon hazırlıklarına başlayan üst düzey yöneticilerin bilmediği şey ise, SSCB'nin gizli servisi KGB'nin bu operasyon hakkında bilgisi olduğudur.

Tarih, macera, polisiye ve daha birçok öğenin bir araya geldiği Kar Kurdu okura adeta ziyafet sunuyor. Kitabın başlarında isimler, olaylar biraz karmaşık gelse de, kısa süre sonra isimlere alıştığınızda sayfalar su gibi akıp gidiyor. Glenn Meade şaşırtıyor, bilgilendiriyor, bu tarz bir kitaptan isteyebileceği her şeyi okura veriyor. Çeşitli nedenlerle gitmek istediğiniz ülkeler veya şehirler vardır ve ben belki de sırf bu kitap nedeniyle Moskova ve kitapta sözü geçen diğer yerleri görmek istiyorum. Bir kitapta polisiye öğeleri, dramatik öğeler ve macera öğeleri ancak bu şekilde ustalıkla bir araya getirilebilir. Genel olarak tarihi çok seviyorum ve Kar Kurdu'nun konusunu tarihten alması, geçtigi yıllar kitabı daha ilgi çekici hale getiriyor. CIA, MOSSAD, KGB gibi kurumlar, önemli devlet yetkilileri, çıkar çatışmaları, toplama kampları ve bu şekilde daha birçok unsurla okuyucuyu buluşturan Glenn Meade Kar Kurdu ile size bambaşka bir boyuta taşıyor. Meade okuru alıp o dönemde giriş çıkışların çok zor olduğu, çetin kış şartlarının hüküm sürdüğü Rusya'ya bırakıyor ve olayları okura adeta yaşatıyor.

Yazarın Kar Kurdu için oldukça detaylı bir araştırma yaptığı belli, zaten yazar kitabın giriş kısmında ABD, Rusya ve Finlandiya gibi ülkelerde görev almış birçok kişiden yardım aldığını belirtiyor. Yazım aşamasında bu denli özen gösterilmiş kitaplar ve bu araştırmaları yapan yazarlar daha fazla saygıyı hak ediyor. Son olarak, Stalin'in öldüğü sıralarda ABD'nin normalden daha fazla CIA ajanını Moskova'ya göndermiş olduğu, Stalin'in yaşamının son dönemlerinde psikolojik anlamda gerçekten de rahatsızlıklar yaşadığı, Stalin'in hidrojen bombasını ABD'ye karşı kullanmak şeklinde bir tutkusu olduğu gibi konular göz önünde bulundurulduğunda Rus liderin ölümü daha da gizemli bir hale geliyor. Stalin'in rahatsızlığa yakalandığının bildirildiği günün sabahında kapıdan çıkarılan iki ceset ve bu cesetlerin Moskova'da gömüldüğü mezarlarda yer alan taşlarda isim olmaması gibi noktalar da diğer soru işaretleri. İncelememin son cümlesinde ise şunu söylemek istiyorum: Kullanılan dil, olayların kurgulanışı, konu seçimi, kitaba katılan gizemli durumlarla Kar Kurdu olağanüstü tanımının karşılığı.
Dünya tarihi ile birlikte, milyonlarca kişiye kan kusturmuş ya da insanların refahı için insana yaraşır biçimde gerçekten çabalamış kişiler hep süregelmiştir. Bu kişilerin yaşamları boyunca yaptıkları, gerek iyi gerek kötü, hep konuşulmuş, kimilerince Kafdağı’nın ulaşılmazlığına kadar yüceltilmiş, kimilerince de aşağılık bir eylem olarak anılmıştır. Böyle kişilerin yaşamları boyunca yaptıkları bu kadar konuşulmuşsa varın ölümlerinde ne kadar konuşulduklarını siz düşünün. Kitabımız Kar Kurdu da yaşamında çok konuşulan, ölümü hakkında çokça soru işareti bulunan, kendi emelleri uğruna milyonlarca masum insanın kanına girmiş Josef Stalin hakkında. Kitap kurgu ama tamamen gerçekle bağını da koparmıyor. Böyle bir kitap katiyen ezbere ya da düşünerek yazılmış olamaz. Sayısız araştırma yapılmış, bu konulara hakim kişilerin görüşleri alınarak meydana getirilmiş bir eser Kar Kurdu.

Soğuk savaşın insanlar üzerindeki etkisini fazlasıyla hissettirdiği bir dönemde geçiyor kitaptaki olaylar. Nagazaki ve Hiroşima’ya atom bombasının atılması emrini veren ABD başkanı Harry Truman görevini Dwight Eisenhower’a devretmiştir. İkinci Dünya Savaşı sonrası Stalin önderliğinde sivrilerek her alanda gelişme gösteren SSCB Üçüncü Dünya Savaşı’nı başlatmak için yer aramaktadır. Bu istekliliğin en önemli nedeni hidrojen bombasını üretmekte büyük aşama kaydetmeleridir. CIA Josef Stalin’in ruhsal dengesizlik içinde olduğuyla alakalı bir istihbarat alır. Bu bilgi sonucunda Başkan Eisenhower gerçekleşmesi sonucunda tüm güç dengelerini değiştirecek bir operasyon için düğmeye basmıştır: Kar Kurdu Operasyonu. Operasyonun amacı Stalin’e suikast düzenlemektir. Ama hesaplarında olmayan bir şey vardır. KGB bu operasyonun yapılacağı bilgisini almıştır. Buradan sonra olacaklar tam bir mini savaş niteliğinde. Okunmaya değer.

Kar Kurdu genel itibariyle parçadan bütüne giden olay örgüsünden oluşuyor. İlk 150 sayfada gelişen olaylara ve adı geçen kişilere alışmak biraz zaman alıyor. Kitaba alıştıktan sonra rahatça okuyabiliyorsunuz. Kitapta karakter ve mekân bolluğu var adeta. Amerika, Rusya, Finlandiya gibi ülkeler mekân olarak olaylara ev sahipliği yapıyor. Olayların arasında herhangi bir kurgusal kopukluk kesinlikle yok. Dolayısıyla sizde okurken herhangi bir şekilde kitaptan ve anlatılanlardan kopmuyorsunuz. Tarih kimine göre sadece tekerrür, kimine göre düz bir çizgi kimine göre de Tanrı’nın iradesi içinde oluşan bir olgudur. Tarih biraz da kurgusal olmalıdır bana göre. Çünkü tarihte yaşanan bazı olayların yaşanıldığını düşünmekten ziyade bu olayların kurgu olduğunu düşünmenin insanı biraz avutacağını düşünüyorum. Ki gerçeklerin acıtıcı olacağını düşünürsek bunu istemem de doğal olsa gerek. İşte tam da burada Kar Kurdu gibi kitaplar bu düşüncemi biraz destekliyor. Gerçeği kurguyla öğüterek bize sunan Kar Kurdu, konu bakımından Stephen King’in 22/11/63’üne benziyor. Aralarındaki fark birinde suikast gerçekleştirilmek istenirken birinde suikast engellenmeye çalışılıyor. Glenn Meade Kar Kurdu’nda harika bir iş ortaya çıkarmış. Çerez kitap tamlaması bu kitap için çok çok gülünç kalır. Zamanınızı bu kitaba ayırdığınız için kesinlikle pişman olmayacaksınız.

Gelelim kitapta öldürülmeye çalışılan Stalin’e. Ölümü hakkında çokça soru işaretleri olduğunu söyledik. Kaynaklara beyin kanaması olarak geçmiş ölüm sebebi. Bazı kaynaklar Lavrenti Beriya’nın yönetimi ele geçirmek için Stalin’i zehirlediğini yazmış. Ailesi de ölüm sebebinin beyin kanaması olmadığını, öldürüldüğünü, bunun da devlet güvenliği için örtbas edildiğini savunmuş. Ne şekilde olursa olsun Stalin öldü. Ama milyonlara işkence etmiş, kardeşi kardeşe vurdurmuş bu adamın iyi biri olarak ya da daha doğru bir ifadeyle savunduğu görüşü empoze etmek için bunları yaptığını savunan insanların kalplerinde vicdanın olup olmadığı sorusunu hep merak edeceğim. Kitap bol aksiyon ve heyecan içermesinin yanında gücü elinde bulunduran, sadece Stalin değil, kişiler hakkında da güzel tespitler sunuyor. Buyurun, bunlardan iki tanesi:

“Kremlin'dekilerin ilgilendikleri tek şey, güç. Nazilerin aynadaki görüntüsüne bakıyorsun sanki. Tek fark, gamalı haçın yerine bayrakta orak, çekiç ve kızıl bir yıldız bulunması.” Sayfa 77

“Göçmen gazetelerinden Kızılların tüm Sibirya köylerini nasıl göçe zorladıklarını, yollarına çıkan herkesi nasıl ezdiklerini, Josef Stalin'in tarım reformlarına karşı çıkmaya cesaret ettikleri için kulak adı verilen on binlerce küçük çiftçinin nasıl katledildiklerini öğrenecekti. Aileler bütünüyle kayboluyor, köyler yıkılıp halk göçe zorlanıyor, tek bir adamın iktidar tutkusu yüzünden milyonlar kurşuna diziliyordu.” Sayfa 91

Keyifli okumalar.
Yazarın okuduğum ilk kitabı, takip ettiğim ve okuduğu kitapları nitelikli bulduğum arkadaşların paylasimlarinda gezinirken gözüme çarpan ve okumak için sabırsızlanıyorum dediğim kitaplardan biriydi Kar Kurdu.
Kitap yaklaşık 100-150 sayfa karmakarışık gitti benim için, karakterler çok fazla hele rus isimleri akılda tutmak... kim kimdi? Bağlantısı neydi bu karakterle? Kim kgb ? Kim ss subayı? Vs vs... içine giremedim bir türlü, fakat öyle bir yerde kişiler birleşip karşımıza çıkıyor ki sonra aksiyon filmi tadında, okurken sayfaları nasıl geçtiğinizi bile anlamıyorsunuz.
Ölümünün üzerinden uzun yıllar geçmesine rağmen hitler gibi ölümünün üzerindeki sır, sorular hala cevaplanmamış, açığa çıkmamış bir cani!!! stalinin ölümü üzerine yazılmış mükemmel bir kitap. Milyonlarca insanın hayatına malolmuş ve milyonlarcasinin da hayatını etkilemiş bir caninin gerçekten doğal yollardan olmemesini diledim kitabı okurken, gerçekten bunu bir insanın başarmış olduğunu umuyorum.
Kitabı okurken ne kadarı kurgu ne kadarı gerçek kestirmemiz mümkün değil, yazar bunu okuyucuya o kadar güzel aktarmış ki bazen kendimi google girip karakter isimlerini , yer isimlerini ararken buldum.
Tavsiye edebileceğim bir kitap, herkese keyifli okumalar diliyorum.
Glenn Meade'den nefes kesen bir roman daha,ama öncelikle etki ve baskı altından kalmadan yoğunluk arasında bu kitabı Meade'e doğum günüm için imzalatan ve benim için çok kıymetli olan Undómiel (Merve D.) ve mithrandir21 | Uğur ' a çok teşekkür ederim.Kitap benim için daha da kıymetlendi….( https://i.hizliresim.com/PlYdaQ.jpg )

Yazarın kişiler arası yaptığı bağlantılar, klişeleşmiş kurguların dışında olmasına rağmen Glenn Meade'in diğer kitaplarındaki kurgularıyla örtüşen cinsteydi. Kitabın ekg analizini yapacak olursam, nabzın artış ve azalışlarının senkronizlerini yazarın adını bilmeden kitabı direkt okusam sanırım bu Glenn Meade derdim.
Gelelim kitabımıza, Irak savaşını konu alan ve tarihin gerçeklerine ışık tutan, 8 sene önce yaşanan bir uçak kazasında eşini ve iki çocuğunu kaybettiğini sanan Kath in, kırılan umutlarının 8 sene sonra ortaya çıkan uçak enkazının yerle bir etmesiyle gerçekler gün yüzüne çıkmaya başlıyor.
Hani ''büyük başların'' ''ülke'' adı altında yaptıkları savaşların zemininde karanlığında yatan gerçeklerde tamamen duygusal bağlantı olan ''para'' yatar ya, işte tam da onu yaşıyoruz bu romanda…Spoiler vermeden yorum yazmayı beceremediğimden dolayı kitabın içeriği ile ilgili bilgi vermekten kendimi uzak tutup Glenn meade in kesinlikle okunması gereken bir yazar olduğunu söyleyebilirim.Tavsiye edilen kitaplar arasında başta geleceği kesin.

Glenn Meade ile Huzursuz Hayaletler üzerine yapılmış olan Hürriyet yazarlarından İpek izcinin röportajına yer vermek istiyorum.Uzun ama okurken bir hayli keyif aldığım bir yazı.
‘’Son romanınız Irak Savaşı üzerine. Ana karakteriniz Kathy’nin babası, abisi ve sonradan eşi olacak sevgilisi birer asker. Irak’ta savaşıyor ve ABD’ye, ülkelerine travma sonrası stres bozukluğuyla dönüyorlar. Savaşlar sizin ana konularınızdan biri; daha önce de Yugoslavya iç savaşı hakkında yazmıştınız.

- Savaşlarda kurbanlar çoğu kez çaresiz siviller oluyor, bu da savaşın trajedisini artırıyor. İrlanda’da yaşarken, Kuzey İrlanda’daki savaş sırasında uzatmalı IRA kampanyasının etkilerine şahit oldum, bombaların sonuçlarını gördüm. Sokaklarda cesetler, sonrasındaysa acı ve keder vardı.

Yakınlarınızdan kaybettikleriniz oldu mu?
- Arkadaşlarım öldü. Sonuç olarak, İrlanda’da anlaşmazlık yaşayan tüm taraflar masaya oturup çözüm bulmak zorunda kaldı. İnsanların bunu savaşmadan yapamaması bana tek kelimeyle aptalca geliyor. Özellikle Müslüman sivillerin katledildiği ve bölgenin ırk olarak ‘temizlendiği’ Balkan Savaşı hakkında da tamamen öfke sonucu yazdım. Bir insan nasıl Sırp katillerin yaptığı gibi kasten, hunharca ve umarsızca öldürebilir? Sekiz bin erkek ve erkek çocuğun katledildiği Srebrenitsa katliamını bilhassa tiksindirici buluyorum. Birleşmiş Milletler bu konuda somut hiçbir adım atmadı. Avrupa böylesi savaşlara müdahale edecek istek ve lider yeteneğinden yoksun. Bu, utanç verici bir kayıp.

Eski bir gazeteci olmanız, gerçek olaylara dayanan romanlar yazmanızda etken mi?
- Gazeteci olmasaydım da bu tarz roman yazmaya yönelmiş olurdum. Ordular insanları her daim savaşa hazırlıyor, savaşın sonuçlarına değil. Oysa savaşa gidenle savaştan dönen aynı insan olmuyor. Bu kitapta, Irak Savaşı sırasında 12 milyar doların ve Irak müzelerinden paha biçilemez eserlerin kaybolmasını da yazdım. Büyük bir servet birçok Amerikalı ve Iraklının arka cebinde kayboldu. Bu konu Amerikan otoriteleri tarafından hiçbir zaman tamamıyla araştırılmadı. Sanırım çok fazla utanılacak sır ortaya çıkacaktı.
Sadece ölüm, yıkım, acı ve keder...

11 Eylül saldırılarından sonra polisiye roman ve filmlerde, Ortadoğu ve terörizm konuları daha fazla işlenir oldu ve...
- Terör saldırıları hız üzerine kuruludur. Son zamanlarda kendimi böyle bir durumda kalırsam nasıl kaçacağımı düşünürken buluyorum. Mağazalarda gözüm her zaman acil çıkış kapısında. Beladan mümkün olduğunca çabuk kaçmak veya saklanmak sanırım en akıllıca hareket. İnsanlar genellikle oldukları noktada donup kalıyor ve bu da onların korkunç sonu oluyor. Son birkaç senedir ABD’de yanımda tabanca taşıyorum.
Neden?

- Üzerinde çalıştığım hikâye oldukça tehlikeli hale geldiği için. Gazetecilik yaparken bir kez silahla vuruldum. Arabanızın kurşunlanması hoş değil! Şoförümüz arabayı çok hızlıca ters çevirdi ve bizi uzaklaştırdı. Mümkün olduğunca hızlı uzaklaşmak işe yarıyor. En azından benim için işe yaradı.

Ben artan terör olaylarına yorumunuzu soracaktım...
- Saldırılar bitmeyecek, korkarım ki gelecekte IŞİD parçalandığında uyduları ortaya çıkacak. Terörizm o kadar nihilistçe ki... Atatürk Havalimanı’ndaki terör saldırısında hayatını kaybeden 40 kurbanın anıtına bakıyorsunuz ve kendinize “Bu masum insanlar ne için öldü” diye soruyorsunuz. Bu saldırı neyi başardı? Hiçbir şey, sadece ölüm, yıkım, acı ve keder... Terörün genellikle korku yaymanın dışında gerçek bir amacı yoktur. Fakat kurbanların üzerindeki etkileri kalıcı bir şekilde acımasızdır.

Güzel bir şeyle bitirelim... Bu, Türkiye’ye kaçıncı ziyaretiniz?
- Beşinci... Yıllar önce turist olarak İzmir’e gittiğimde bölgeye âşık olmuştum. Sonra İstanbul’u ziyaret ettim ve gönül ilişkisi tamamlandı. Şehrin tarihini, atmosferini, yiyeceklerini ve insanını seviyorum.

Türkiye insanını nasıl buluyorsunuz?
- Şehri özel yapan insanlarıdır. Parisliler kaba olabilirler, Romalılar da farklı değil. Fakat İstanbullular, en azından tanıdığım birçoğu canayakın, kibar, eğlenceli ve dürüst. Ve Türkler çok insaflı. Kayınbiraderim Turgay, Türk. Kardeşim onun gibi çekici, sevgi dolu ve esprili bir Türkle tanıştığı için çok şanslı olduğunu söylüyor. Fakat onunla asla politika veya başka bir konuda tartışmam çünkü Türk erkekleriyle tartışma asla bitmiyor! İrlandalılara benziyorlar. Onlar da tutkulu birer konuşmacı ve ısrarcılar.
İyi fikirler haykırmaz, fısıldar

İlham size, ne zaman, nasıl gelir?
- Sakin ve sessiz anlarda gelir çünkü iyi fikirler size haykırmaz, fısıldar. Bu yüzden sakin anlar önemlidir. Her kitap öncesi dua ederim. Kovayı kaynağa çok sık indirme ve kaynağı kurutma korkusu çoğu yazarda olduğu gibi bende de var. Bundan dolayı kısa bir dua eder ve yardım isterim. Bu zamana dek hep işe yaradı. ‘’
Glenn Meade’ten yine freni boşalmış bir kamyon ile yokuş aşağı iniyormuş hissi verircesine son sürat okunan bir roman. Ve yine tarihten hammaddesini alan başarılı bir roman, tarihi olayımız da İkinci Körfez Savaşı, yani Irak Savaşı.

Huzursuz Hayaletler, klasik Meade romanları gibi ilk başta karakterleri uzunca tanıtan, tanıtırken de hayatları üzerinden okura birçok duyguyu veren roman. Aslında Meade’in en çok sevdiğim özelliği de romanlarında kullandığı bu yöntemdir. Aksiyonu, gerilimi yüksek seviyede verirken, bunların yanında da yoğun bir şekilde, okuru etkisi altına alabilecek şekilde duygu yüklü hisleri verebilmesidir. Meade için şüphesiz zamanımızın en iyi politik polisiye ve aksiyon romanı yazarı diyebiliriz ve yine hiç şüphesiz Glenn Meade, Robert Ludlum ve Frederick Forsyth ‘nin doğal mirasçısıdır da. Hatta yukarıda yazdığım unsurlar içinde bu iki dev yazardan da daha detaylı ve daha kuvvetli şekilde eserlerinde bu unsurları kullanabilmektedir. Yavaş başlar Meade’in romanları, giriş kısımlarını uzun tutar ve karakterlerin yaşamlarını kitapta bize lazım olacak şekilde en ince detayına kadar öğreniriz, bu kısımlarda da olay örgüsünü oluşturup, bu örgünün kıvrımlarını sayıca çoklayıp ve sıklaştırıp iyice karmaşık hale getirdikten sonra tempoyu yükselterek çözme kısımlarına girer. Bu kısımlarda da yer yer bu karışık örgüleri çözmek için biz okura ara bölümler ile fırsatlar sunar, belki de daha çok soru işareti de verir ama çözmemize yardımcı da olur. En sonunda da artık depara kalkmış finali ile okura hem heyecanı hem de duygu yüklü anları yaşatır. Kitaplarında da çoğunlukla uçuş ile ilgili kısımlar okuruz, kendisinin de uçuş eğitmeni olduğu için bu kısımları detaylıca ve öğretici bir şekilde okuruz.

Huzursuz Hayaletler, olay örgüsünün sağlam olduğu ve başarılı bir şekilde işlendiği güzel bir roman. Irak Savaşı’na giden askerlerin karıştığı birkaç olayla ilgili ve aile içi gerilimlerin olduğu bir roman. Yer yer Harlan Coben ‘in seri dışı romanlarını anımsattı ama en çok da David Baldacci ‘nin Gözaltı isimli mükemmel romanını anımsattı. Arka kapak yazılarını okuyunca bile aradaki bazı benzerlikler görülebiliyor. Ve yine bu kitabında da çoğu Meade kitabında olduğu ünlü bir aktöre benzeyen karakterimiz var. Meade ile özdeşlesen (hatta o kadar çok özdeşleşmiştir ki, çevirmen Ali Cevat Akkoyunlu’nun Hedef İblis isminde, tamamen Meade özentisi ya da taklidi romanı da vardır) çevirmenimiz Ali Cevat Akkoyunlu, hemen hemen her çevirisinde olduğu gibi bu çevirisinde de bazı kelimelere filan özel takıntısı olmuş, ya da takıntısı olduğunu ben düşünüyorum, Son Tanık’da nasıl sürekli “İki dirhem bir çekirdek” yazmışsa bu çevirisinde de esrarı sürekli sadece “cigaralık” olarak çevirmiş.

Sonuç olarak Huzursuz Hayaletler güzel ve okunabilecek hatta çok başarılı bir gerilim kitabı ama şu da bir gerçek ki bir Kar Kurdu, bir Sakkara’nı Kumları ya da Romanov Komplosu değil, aslında Son Tanık da değil ama Kar Kurdu da bazı yönlerden bir Son Tanık değil.
Biraz uzun bir inceleme yaptım ama okursanız size kitap hakkında yardımcı olacağına inanıyorum. Öncelikle bana bu kitabı veren https://1000kitap.com/mehtappp 'a sonra tavsiye eden mithrandir21 | Uğur 'a teşekkür ederim. İlk Glenn Meade okuyuşum. Yazarlarla tanışırken en iyi kitaplarıyla başlamak her zaman favorim. Neyse geçelim kitaba...

Kitap tarihi bir kitap olmakla beraber gerçek kişiler ve gerçek olaylara dayanıyor. Ne bu olaylar: Çarlık Rusya'sının son dönemindeki Çar ve ailesini ( Romanov Ailesi ) konu almış. Lenin'in Bolşevik Devrimi ile Çarlığa son verme daha doğrusu aileyi ortadan kaldırma konusunu işliyor. Tabi bu ortadan kaldırmaya dünya ülkeleri gizliden planlarla engel olmaya çalışıyor. Ana tema olarak bunu söyleyebilirim.

Kitap 3 bölümden oluşuyor. İlk bölümde kitaba giriş için bir arkeolog'un kazısıyla başlıyor. 2. bölümde ki bu tüm olayların gerçekleştiği bölüm. Son bölümde ise bugüne dönerek son kapanışı yapıyor.

Cinayetlerle dolu bir roman. Rus devrimini bir nebze öğrenmek için tarihçiler bile okuyabilir. Romanov ailesi hakkında bilinmeyen gerçekleri açıkladığı aşikar. Tam bir film arkadaşlar roman. İnanın çok ama çok sürükleyici. Başlarda belki sıkabilir ama sonlara doğru elimden kitabı bırakamadım. 220 sayfayı bir günde okudum. Zamanınız müsait ise bu 500 sayfalık kitabı 3-4 günde bitirebilirsiniz.

Ajanlıkla ilgili konular, İngilizlerin olaya karışması, İrlanda deyişlerinin araya serpiştirilmesi, Skorsky ve Uçak yapımı hakkında bilgi, elmaslar, trenden trene yolculuklar... Tren derken yazar tam bir betimleme ustası. İnanın her şey gözümde canlandı. Bu bakımdan esgeçmemem gerek. Madalyon, rahibeler, Rus vahşeti, kan ve tarih içeren bir roman. Diğer polisiyeler gibi finali şak diye kısaca kesmemiş. Son derece detaylı ve tadında mükemmel anlatmış. Duygu bakımından zengin hatta her duyguyu içinde barındıran Tarihi ve gerçek bir hikaye.... İzledikten sonra incelemeye bu linki koymam farz oldu arkadaşlar.
https://www.youtube.com/watch?v=8biQ0053e3Y kitabı bitirdikten sonra mutlaka izleyin. Finaldeki son vurucu temadan incelemede söz etmemiştim spoiler adına. Ama gerçekten süper bir belgesel olmuş.

Kesinlikle tavsiye edebileceğim bir eser. Glenn Meade bende devam edecek inşallah...

Bu arada bugünlük Hayırlı Cumalar.... Herkese iyi okumalar....
Glenn Meade' ın okuduğum ikinci romanı. Bu kitabından sonra diğerlerini de okumaya büyük bir heves ve merakla karar verdim. Tüm dünyanın gözünü kapattığı Bosna katliamı tanığı 12 yaşındaki Carla Lane, yıllar sonra unuttuğu katliamı kocasının öldürülmesiye birlikte tekrar hatırlamak zorunda kalır. Kaybettiği ailesinin intikamını almaya karar veren Carla'dan saklanan ancak okurların öğrendiği gerçekler ile sürükleyici ve beğeneceğiniz umduğum bir kitap..
Kitabı bitirmem çok uzun sürdü ama sebebi kesinlikle kötü olduğu veya yavaş ilerlediği için değil aksine kitabı gerçekten çok beğendim. Kısaca konusuna değinmem gerekirse Soğuk Savaş zamanı Stalin'in akıl sağlığının bozulduğuna ve Üçüncü Dünya Savaşı'nı başlatabilecek bir nükleer bombanın tamamlanmakta olduğuna ilişkin bir istihbarat alınması ve sonrasında Stalin'e karşı düzenlenen suikast planı.
Kitabın başları yer yer ağır ilerliyor hatta çok fazla karakter olduğu için biraz karışıyor. Ama ilerledikçe okurken aksiyon filmi izliyormuş gibi hissediyorsunuz. Sonlarına doğru olan kısımlarda duygulanabilirsiniz ama genel olarak her sayfada heyecanlanacağınız bir kitap diyebilirim. Kesinlikle tavsiye ediyorum.
Ulusun hayatı tehlikeye girmedikçe, savaş bir cinayettir. (Gazi Mustafa Kemal Atatürk)
Savaş... İnsanlığın başına gelebilecek en büyük felaket ve gelmeye de devam ediyor. Acı, gözyaşı, keder, hüzün... Huzurun, mutluluğun, sevinçlerin, en güzel hayallerin her zaman karşısında durmuştur savaş ve onu çıkaranlar. İlk önce eski bir şarkı ile başlamak istiyorum: Yıllardan beri hep dinlemişimdir, hem oyun hem müzik açısından. Çoğumuz bilmez, belki de bilir. Her neyse...
https://www.youtube.com/watch?v=WANNqr-vcx0 (Orijinal Remix)
https://www.youtube.com/watch?v=T0acN2v6aIc Vietnam Remix(Favorim)
https://www.youtube.com/watch?v=1z1J6u6ILlA (2000 Doğum ve üzeri Aleyna tilki Kategorisi)

Müzikler dinlenedursun kitapta dikkatimi çeken ve mithrandir21 | Uğur nickli dostuma bahsettiğim şu gizem ile ilgili birkaç şey söylemek istiyorum: Kitabı elimize aldığımızda, kapakta bakır sarısı rengi gibi bir maske ile karşılaşıyoruz. Kimimizin dikkatini çekmiştir belki de. Maskenin en üstünde arapça harfler ile yazılmış bir metin var. Ne yazıyor peki? Üstten alta doğru, '' Allah, La İlahe İllallah, Muhammedur Resulullah.'' Aslında bunu şunun için belirttim ki, net'ten ve kitaptan edindiğim bilgilere göre eski tarihte kullanılan bu maskeler, ölümsüzlük lakabı ile anılmıştır. Pers ordusu ve günümüz filmlerinde geçen sahnelerde kullanılan bu maske 300 Spartalı'nın bölümlerinde de yer edinmiştir. Tabii Pers ordusunun yanı sıra Babil ve İslam tarihinin içinde de yer almıştır. Yani birkaç birlik veya grup bu tür maskeleri kullanmışlardır. İşte Meade'nin, eserinde bunu belirtmesi, kitabın esas konusu oluyor.

Irak savaşı gazisi Jack ve çocukları birkaç günlük gezi için seyahate çıkarlar. Fakat bu yolculuk kötü sonuçlanır. ABD'nin Tennessee eyaletinde bulunan Smoky Dağları civarında uçakları bir kaza sonucu düşer ve izine 8 yıldır rastlanamaz. 8 yılın acısını ise en çok Jack'ın eşi, çocukların annesi Kath çeker. Bu süre zarfında Kath, ailesinin her zaman ansızın bir gün geleceğini umar ama öyle olmaz. Tabii olaylar bundan sonra, yani 8 sene sonra yine aynı bölgede bir uçak kazası ile eski kazanın kalıntılarına rastlanır. Ve Kath haberleri alır almaz FBI ile olay bölgesine gider ve orada eski bir çanta bulurlar. Bu çantada ise geçmiş ile esrarengiz bir bağlantı meydana çıkar ve Kath tekrar yıkılır. Irak Savaşı yılları Saddam'ın sarayından çalınan bir maske ve ansızın yok olan 25 milyon dolar para. Kazananı olmayan bir gerilim ise bizleri bekliyor.

Irak Savaşı yılları, yani ABD'nin Irak Devleti'ne güya barış getirme vaadiyle yaptığı operasyon, maalesef ki milyonlarca insanın ölümüne neden olmuştur. Zaten yazarın da belirttiği gibi savaşı en iyi ABD çıkarır fakat gerisini düşünmez. Irak halkının yanı sıra kendi askerini de düşünmez. Çünkü savaştan sonra yüzlerce belki de binlerce ABD askeri intihar etmiştir. Neden? Çünkü bakıyor ki yaptığı onurlu görev, onurluktan çıkıp kirli bir işe dönüşmüştür. Onur, kız çocuklarının bir çiçek gibi solmasına, annelerin ağlamasına, acıya, kedere dönüşmüştür. Ve ONURLU askerler bunun vicdanını kaldıramamıştır. Ömrü boyunca hem bedenen hem ruhen, psikolojinin en yıkımıyla hayatlarına devam etmişlerdir. Diyor ki yazar: '' Askerler hırsızlık yapmaz, parolaları onurdur.'' Nitekim eserde belirtildiği üzere para hep kurşundan daha hızlı olmuştur. Bu tuzağa bazı askerlerin yanı sıra, vatanseverliklerini kaybeden birtakım Irak'lı insanlar da düşmüştür. Tabii ki kaybeden yine insanlık.

Yazar ve esere bakacak olursak Huzursuz Hayaletler güzel, başarılı bir roman. Fakat asla bir Kar Kurdu değil. Aynı, Grange'nin Kızıl Nehirleri'nin diğerlerine üstünlüğü gibi. Ne yazık ki Glenn, yeni yeni tanınıyor günümüzde. Ama Glenn her zaman başarılı bir yazar olmuştur. Şeytanın Müridi gibi yapıtları hiç şüphesiz soluksuz okunacak türlerden. Grange'nin final sonlarında yaptığı bir belirsizlik, Meade'nin eserlerinde pek yaşanmaz. Girişte, karakter tanıtımları , ortalarda gizemlerin yavaş yavaş çözülmesi, finalde ise aniden bir depara kalkmayla sade ve hoş bir sonla karşılaşıyoruz. Yarım kalmıyor yani. Glenn Meade asla ertelenmemelidir... Saygılar.

Yazarın biyografisi

Adı:
Glenn Meade
Unvan:
Gazeteci Yazar
Doğum:
Finglas,Dublin, İrlanda, 21 Haziran 1957
Eski gazeteci ve uluslararası üne sahip yazar Glenn Meade, 1957 yılında İrlanda’nın başkenti Dublin’in Finglas kasabasında doğdu. "Irish Times" ve "Irish Independent" gazetelerinde yazdı. İlk romanı "Kar Kurdu"yla şöhreti yakalayan Glenn Meade’in romanları, yirmiden fazla dile çevrildi. Yazarlığının yanı sıra eğitim pilotu olarak da çalışan Meade, 1980’lerin ortalarından, ilk romanını yazana kadar (1994) Dublin’deki Strand Tiyatrosu’nda kendi yazdığı bir dizi oyunun yönetmenliğini de yaptı. Uzun yıllar pilot eğitmeni olarak çalışan Glenn Meade, artık sadece yazarlık yapıyor.

Eleştirmenler, Glenn Meade’in romanlarını, olay ve kurgu bakımından, Frederick Forsythe, John le Carre ve Tom Clancy’nin heyecanlı bir karışımı olarak niteliyor. Uluslararası başarı kazanan romanları, olayların geçtiği Rusya, Mısır, Avrupa ve ABD’de kılı kırk yaran araştırma ve incelemelerin ürünüdür.

Yazar istatistikleri

  • 108 okur beğendi.
  • 1.164 okur okudu.
  • 31 okur okuyor.
  • 627 okur okuyacak.
  • 11 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları