Giriş Yap

Godfrey Harold Hardy

Yazar
8.3
83 Kişi
Unvan
Matematikçi-yazar
Doğum
Cranleigh, 7 Şubat 1877
Ölüm
1 Aralık 1947
Yaşamı
Godfrey Hardy (d. 7 Şubat 1877, Cranleigh - ö. 1 Aralık 1947), Asal Sayı Teorisindeki birçok sorunu çözüme kavuşturan İngiliz matematikçi.rnrnHardy-Wingberg yasası olarak da bilinen, tür içi gen alışverişinin fazla olduğu bilinen toplulukta başat ve çekinik genetik özelliklerin dağılımının oranı hakkındaki teorisiyle bu konudaki tartışmaya son verdi. Matematik eğitimi almayan Ramanujanı Hindistandan getirdi ve birlikte önemli matematik çalışmaları yaptılar.

İncelemeler

Tümünü Gör
157 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Bir Matematikçinin Savunması, uzun bir ön söz ile başlıyor. Bu ön sözde Hardy 'nin arkadaşı C. P. Snow bizlere Hardy 'i anlatıyor. İtiraf etmek gerekirse kitabın bu kısmını daha çok sevdim. Matematikçilerin hayatlarını öğrenmek onları anlamanın ön koşulu gibi geliyor bana. Hardy kendinden bahsetmeyi sevmediği için bunu birinin yapması gerekiyordu. Bu ilk kısmı okurken "Sonsuzluk Teorisi" filmini tekrar izliyormuşum hissi oluştu. (Filmi izlemeyenlere ayrıca tavsiye ederim.) Kitabın esas kısmına gelirsek, matematiğe pek çok katkısı olan Hardy yaşlanması sebebi ile yaratıcılığını yitirdiğini düşünüyor, bunun sonucunda da en azından düşüncelerimi yazıya aktarayım diyor. Bu düşüncelerden bir tanesi matematikçilerin yıllardır üzerinde tartıştığı "Matematik bir keşif midir yoksa icat mıdır?" sorusu. Yani acaba matematikçiler matematiği üretiyor mu yoksa zaten doğada var olan bir şeyi açığa mı çıkarmış oluyor. Tartışmalı bir konu. Hardy 'nin buna bir cevabı var. "Benim inancıma göre, matematiksel gerçeklik bizim dışımızdadır ; bizim işlevimiz onu bulup çıkarmak ya da gözlemektir ; ispatladığımızı veya tumturaklı sözlerle yarattığımızı söylediğimiz teoremler ; gözlemlerimizden çıkardığımız sonuçlardan ibarettir." Hardy bu görüşü savunsa da henüz bu konu hakkında net bir yargıya varılmış değildir. Hangi taraf kendini savunsa o taraf daha haklı gibi görünüyor. Öğretici, düşündürücü, güzel bir eser olduğunu düşünüyorum. Okuyacaklara şimdiden iyi okumalar dilerim.
Reklam
157 syf.
·
7/10 puan
İki tür matematik vardır: Gerçek matematik ve önemsiz matematik. Gerçek matematik pür matematik, önemsiz matematik ise pratik matematik. Bundan dolayı önemsiz matematik yararlı, gerçek matematiğin ise yararlı olmadığı açığa çıkar. Diyor Hardy. Öncelikle felsefik matematik yaklaşımlarını içeren bir kitap olduğunu belirtmekte yarar var. Çünkü bazı düşünceleri kabul etmeyebilirsiniz. Örneğin pratik matematiğin önemsiz olması gibi, ya da gerçek matematiğin yararlı olmaması gibi. Ayrıca yıllardır süregelen matematik keşif midir icat mıdır sorusuna da Platon yaklaşımıyla keşiftir diyen yazara katılıp katılmamak da yine size kalmış...
·
117 syf.
Matematik, matematik için midir; yoksa matematik, toplum için midir?
Kitabın önsöz kısmı, Hardy'nin ortak matematiksel çalışmalar yaptığı bir arkadaşı olan C. P. Snow tarafından yazılmış. Uzun bir önsözün ardından Hardy'nin savunmasını okuyoruz. Pür matematiğin yararlı olmaması gerektiğini savunurken aslında kendisini de savunmuş. Ona göre, matematik insanlara faydalı olmak zorunda değildir; yalnızca bilim ve estetik zevk için yapılmalıdır. Matematiğin sanatsal bir yaratım olduğunu, bu yüzden de ileri yaşlardaki insanların bu yaratımdan yoksun olduğunu söylüyor. Yaşının ilerlemesiyle birlikte yaratıcılığını azaldığını düşünerek ancak matematik hakkında yazmak gibi (kendi deyimiyle) "ikinci sınıf" bir işe kalkışmış. Çünkü matematikçinin işlevi bir şeyler ortaya koyarak, matematik bilimine katkıda bulunmaktır; kendisinin ya da diğer matematikçilerin ne yapmış olduğunu anlatmak değildir. Matematik yapmak yerine onun hakkında yazmaktan başka bir çaresi olmadığını hüzünlü bir dille anlatıyor.
·
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42