Godfrey Harold Hardy

Yazar 8,1/10 · 14 Oy · 1 kitap · 40 okunma ·  2 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

2 okur beğendi.
14 puanlama · 22 alıntı
0 haber · 1.016 gösterim
40 okur kitaplarını okudu.
29 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
0 okur kitaplarını şu anda okuyor.
0 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Godfrey Harold Hardy'ın Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Godfrey Harold Hardy'ın Biyografisi

Godfrey Hardy (d. 7 Şubat 1877, Cranleigh - ö. 1 Aralık 1947), Asal Sayı Teorisindeki birçok sorunu çözüme kavuşturan İngiliz matematikçi.rnrnHardy-Wingberg yasası olarak da bilinen, tür içi gen alışverişinin fazla olduğu bilinen toplulukta başat ve çekinik genetik özelliklerin dağılımının oranı hakkındaki teorisiyle bu konudaki tartışmaya son verdi. Matematik eğitimi almayan Ramanujanı Hindistandan getirdi ve birlikte önemli matematik çalışmaları yaptılar.
gürkan özsoy, bir alıntı ekledi.
30 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Açıklama, eleştirme, övgü ikinci sınıf beyinlerin işidir.
Profesyonel bir matematikçinin, matematik hakkında yazı yazmakta olduğunu algılaması hüzün verici bir olgudur. Matematikçinin işlevi bir şeyler ortaya koymak, yeni teoremler ispatlamak, matematik bilimine katkıda bulunmaktır; kendisinin ya da diğer matematikçilerin neler yapmış olduğunu anlatmak değil. Devlet adamları politika yazarlarını, ressamlar sanat eleştirmenlerini küçümserler; filozoflar, fizikçiler ve matematikçiler de genellikle benzer duyguları taşırlar. İnsanların yararına çalışan kişilerin, bu çalışmaları açıklayan kişilere karşı duyduğundan daha derin, genellikle de daha haklı, başka bir küçümseme duygusu yoktur. Açıklama, eleştirme, övgü ikinci sınıf beyinlerin işidir.

Bir Matematikçinin Savunması, Godfrey Harold Hardy (Sayfa 42 - tübitak)Bir Matematikçinin Savunması, Godfrey Harold Hardy (Sayfa 42 - tübitak)
galaxias, bir alıntı ekledi.
25 Oca 18:56 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"Gençler kendini beğenmiş olmalı; ancak, ahmak olmamalıdırlar."

Bir Matematikçinin Savunması, Godfrey Harold HardyBir Matematikçinin Savunması, Godfrey Harold Hardy
Ruh-u Revan, bir alıntı ekledi.
31 Ara 2017

Bir bilim, eğer gelişmekle servet dağılımındaki dengesizlikleri kamçılıyor veya insan yaşamını tahrip ediyorsa ona yararlı deniyor.

Bir Matematikçinin Savunması, Godfrey Harold HardyBir Matematikçinin Savunması, Godfrey Harold Hardy
galaxias, bir alıntı ekledi.
25 Oca 18:57 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"Hiç kimse, hiç bir zaman can sıkıntısı duymamalıdır; insan korka-bilir, nefret edebilir ama canı sıkılamaz."

Bir Matematikçinin Savunması, Godfrey Harold HardyBir Matematikçinin Savunması, Godfrey Harold Hardy
greg house, bir alıntı ekledi.
11 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çoğu insanın hiçbir şeyi iyi yapamadığı bir gerçektir. Öyleyse hangi mesleği seçtikleri de pek farketmez.

Bir Matematikçinin Savunması, Godfrey Harold HardyBir Matematikçinin Savunması, Godfrey Harold Hardy
greg house, bir alıntı ekledi.
11 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hırslı olmak, insanların, hiç değilse gençlerin, ilk görevidir. Hırs asil bir tutkudur ve yerine göre farklı şekiller alabilir.

Bir Matematikçinin Savunması, Godfrey Harold HardyBir Matematikçinin Savunması, Godfrey Harold Hardy
büşra nur gümüşsuyu, bir alıntı ekledi.
03 May 08:29 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Satranç tahtası ve taşları sadece bizim ağır işleyen hayal gücümüzü harekete geçiren araçlardır.

Bir Matematikçinin Savunması, Godfrey Harold Hardy (Sayfa 82)Bir Matematikçinin Savunması, Godfrey Harold Hardy (Sayfa 82)
Bütün Alıntıları Göster

Godfrey Harold Hardy kitap incelemeleri

Mantık Akademi, Bir Matematikçinin Savunması'ı inceledi.
26 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Hardy nin sadece pür(soyut) matematiği desteklemesi bende değişik bir his oluşturdu.Kitabı okuma sebebim de aslında buydu.Aslında Hardy ye hem hak verilebilir hem de çok ciddi eleştiriler getirilebilir.Sonuçta matematik koskoca bilimlerin temelini teşkil etmektedir.Mesela müzik veya resmi ele alacak olursak bunlar sanattır ve bir yerlere uygulanabilir olmasına fayda göstermesine önem vermeyiz.Sanatsal hazzı sağlayıp sağlamadığına bakarız ancak matta durum bence değişir.Sanatsal özelliği olmakla beraber yadsıyamayacağımız sanayisel ve teknolojik değeri de vardır. ....
Bu tarz matematik felsefesinde ele alabileceğimiz konuların kapsamı çok geniştir ve kesin yargılarda da bulunamayız.En iyimser ihtimalle yüksek doğruluk oranından ihtimalinden bahsedebiliriz.Tez antitez ilişkisi içinde sadece bu kitabı okumayın.Diğer somut ve soyut matematik kitaplarını da okuyun ve kararınızı verin derim.Çünkü baştan aşağı felsefe içeriyor bundan dolayı tüm görüşleri inceleyin.
Snow un önsözü Hardy nin kişiliğini ve hayatını vermesi açısından önemli.Uzun da yazmış.Sonuç itibariyle kitabı okuyun ama okuduktan sonra tarafgirliğini yapmayın.Çünkü felsefe kitabı.Diğer felsefe kitaplarını da okuyun matla ilgili.

semih, Bir Matematikçinin Savunması'ı inceledi.
 24 Oca 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sevgili İlhan Hoca'nın Matematik Dünyası Dergisindeki tanıtım yazısından alınmıştır.

Yirminci yüzyılın en parlak matematikçilerinden biri olarak kabul edilen G.H. Hardy’nin“Gerçek anlamda matematik nedir?” sorusu üzerine hazırladığı felsefi bir yapıt... Bu küçük kitap, matematik ya da felsefeyle ilgili herkesin kütüphanesinde bulunması gereken önemli bir yapıttır. Usta matematikçi Hardy, kitabında, okura gerçek anlamda matematiğin ne olduğunu örnekler vererek anlatmaya çalışıyor. Hardy’nin matematiği bilimden ziyade sanat olarak ve araştırma yapan matematikçileri de sanatçı olarak algıladığını anlıyoruz. Ayrıca, sanat dalları arasında matematiğin hermetik bir yapıda olduğunu, bu nedenle sanat
dalları arasında matematiğin en elitist konumda olduğunu da anlıyoruz. Kitap, C.P.Snow’un Cambridge ve Oxford üniversitelerinin 1930’lu yıllardaki entellektüel atmosferinide betimleyen, son derece renkli uzun önsözüyle başlıyor ve 29 kısa bölümden oluşuyor. Pek çok bölümde, güncel araştırma konularından yansımalarla dolu. Mutlaka okunmalı!

gürkan özsoy, Bir Matematikçinin Savunması'ı inceledi.
30 Kas 2016 · Kitabı okudu · 26 günde · Beğendi · 10/10 puan

çapı küçük ama içeriği oldukça büyük sevdiğim ve her daim başvurduğum kitaplardan biri. matematik hakkında, matematik üzerine yazılmış kitapları okumak genelde sıkıcı olsa da matematik üzerine yazılmış tavsiye edebileceğim güzel kitaplardan biri.

Okuyalı uzun zaman olduğundan hatırımda kalan iki olasılıkla, ya Mr. Hardy ya da önsöz yazarı, kitabı takdim ederken bir Matematikçi'nin Matematik hakkında yazmasının kolay olmamasından bahsediyordu. Bu sunum ile kitaba yaklaşım adına size bir pencere açmış olunuyor, kitap gerçek bir Matematikçi'nin kaleminden çıkan nadir kitaplardan biri. Matematik nazarı ile bakmazsanız bazı yerler gereksiz veya fazla gelebilir fakat, bir Matematikçi'nin kaleminden bakarak yaklaşırsanız Matematik hakkında heyecanlanma şansı bulacağınızı düşünüyorum. Kitapta Matematik yapıldığını veya sadece Matematik konuşulduğunu düşünmeyin. Zamanın bilime yön veren insanlarının diyalogları ile karşılaşabilirsiniz. Hardy kişiliğinin getirdiği sonuçları kitabın bazı kısımlarına yansıtmış olsa da okunmaya ve meraka değer...

Cansu Aydın, Bir Matematikçinin Savunması'ı inceledi.
03 Şub 13:11 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayatın somutluğundan kaçıp matematiğin soyutluğuna dahil olmak için güzel bir eser. Beni şaşırttı ve düşüncelerimi değiştirdi. Her zaman yanıbaşımda bulundurmak istediğim bir kitap..