Göktuğ Canbaba

Göktuğ Canbaba

Yazar
7.3/10
36 Kişi
·
75
Okunma
·
4
Beğeni
·
1457
Gösterim
Adı:
Göktuğ Canbaba
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
Ankara, Türkiye, 1981
Göktuğ Canbaba 1981 yılında Ankara’da doğdu.

İlk ve orta öğrenimini yine Ankara’da tamamladı. 2006 yılında Anadolu Üniversitesi Basın-Yayın bölümünden mezun oldu. Bitirme tezini “Şarap ve İnsan” adlı fotoğraf projesiyle yaptı.

İstanbul Fotoğrafevi ve Eskişehir’de fotoğraf sergilerine katıldı. İki senedir Patika dergisi için fotoğraf çekiyor.

2006 yılında Frpworld ve Okuyanus yayınevinin ortaklaşa düzenlediği fantastik kısa öykü yarışmasında üçüncü oldu.
Eğer sıvası dökülmüş apartman dairemin duvarları beni duyabiliyorsa soğuk duvarların benimle bir an önce sevişmek istediğine hiç kuşkum yoktu. Taştan duvarları bile etkilemiş olmalıydım her gün haykırdığım itiraflarımla.
Blue Moon adlı pansiyonun altıncı katında, çoğu zaman insanlardan metrelerce yüksekte ama aslında hırpalanmış duygularım yüzünden Toprak Ana'nın rahmine yakın bir yerlerdeydim. Her gece bir Çinli müzisyen tarafından öldürülüyor ve baharat kokan toprakla gömülüyordum.
İkinci kat ruh öküzü olduğumuz yönünde benimle hemfikirdi. Birinci katta kusmasaydım eminim o da güzel şeyler söylerdi.
Uğultuların arasında bir ses duydum,
Öte diyardan bir haykırış.
Araladım bin zincirli kapıyı ardına dek,
Korkuyla kavrulan birini buldum.
Kıl gibi ince bir ipin üzerinde yürüdüm,
Kanım yere damlarken insan tohumlarını gördüm,
Bedenim alevin korudur, yalanın özü,
Ateşten toprağa, hiçlikten varlığa döndüm
Ryo-Yun gitmişti diyorum size. Onunla birlikte giden belki de caddenin tamamıydı. Katmandu toptan gitmişti belki de bir gecede. Dünya, Ryo-Yun'un zencefil kokan bavuluna girmiş ve galaksiyi terk etmişti.
Hayaletleri yaratıp sonra da onlardan korkan gerzeklerdik! Oysa karanlık şeyleri düşünmesek ortaya ne hayalet ne de korku çıkacaktı. Düşünceler evrenindeydik ne de olsa ve her düşünce aslında dokunabileceğimiz kadar sertti.
36 syf.
Geçmişteki yaşananların gelecekteki yansımaları yaşamı etkileyebilir. Özellikle özgüven açısından etkisi daha fazla olacaktır.

Kitapta da buna benzer bir durum söz konusudur. Ama kendine güvenle bu durum hafifletilebilir. Daha sonra tam bir yükseliş ortaya çıkar ve sürükler.

İyi okumalar.
36 syf.
Çocuklara aralarındaki ilişkileri farklı bir yolla anlatmaya çalışan bu kitap, her ferdin, kendinden farklı olsa bile mutlaka birbirini sevebileceğini irdelelemektedir.

Ayrıca imkansızlıkların bizi bağlayamayacağını da bilmemiz gerektiğini ders niteliğinde anlatıyor.

Kısa ama öz anlatım, şahane dersler.

İyi okumalar.
36 syf.
Arkadaşlığı güzel bir şekilde anlatmaya çalışan bu kitap, değerler eğitimi açısından güzel bir eserdir.

Küçükler için eğlenceli bir kitap.

İyi okumalar.
192 syf.
·3 günde·7/10
Karakterimiz kocasının ondan boşanmak istemesi ile bir anda kendisini büyük bir çıkmazda bulur. Düğün fotoğrafçısı Sibel bir yandan işinin getirdiği çileler diğer yanda bu çıkmazla uğraşırken hayatına bir pelüş panda girer. içkisi sigarası eksik olmayan panda gayet mantıklıdır. Sibel delirdiğini düşünse de aslında panda ile bir geçmişleri vardır. Ben elimden bırakamadan okudum kitabı. Yeni bir kitap. Tatilde okumaktan zevk alacaksınız.
212 syf.
·73 günde·Beğendi·9/10
Bir kedi yanlışlıkla bir valizde uyur ve uyandığında İstanbuldadır.Başka kedilerle tanışır ve kedilerin en büyük düşmanı farelerle yaşar ve onların yeraltındaki evlerine girer.
Büyük bir maceraya atılan Valizdeki Kedi,sonunda evine dönebilecek mi?Yoksa burdaki sokak kedileriyle mi yaşıyacak.
HAYDİ OKUYUN
264 syf.
·Puan vermedi
Arayış ormanında geçen macera dolu bir serüveni anlatmıştır Göktuğ Canbaba.
Cesur bir çocuk ve arkadaşları ,ormanın çeşitli yerlerinde farklı yaratıklara ve canavarlara rastlarlar.

Adrenalin dolu anlar yaşarlar.
Kimi zaman eğlenir kimi zaman heyecanlanır ve korkarlar. Bilmeceleri çözerek sonunda amaçlarına ulaşırlar.
İnşallah siz de okur ve beğenirsiniz......
392 syf.
·Puan vermedi
Romanı internette gördüğünüzde, arka kapak yazısında tanıtım metnini görürsünüz. Bu kısa metni yazmak kolay değildir, çünkü küçücük kısımda eseri olabildiğince iyi ve doğru bir şekilde aktarmak ve tanıtmak gereklidir. Bunu vurgulamamın nedeniyse, kitabın tanıtım bülteni; içerikte vadedileni, masalsı anlatım dilini ve girilecek macerayı güzelce anlatmış, bu kısmın nasıl yazılması gerektiğiyle ilgili iyi bir örnek olmuş.

Kitabı ilk açtığımızda, yazarın kendisi tarafından yazılan önsözü okumaya koyuluyoruz. İnceleme için önem teşkil eden bazı hususlar var bu kısımda, bu yüzden kitaba geçmeden önce anlatmak gerekli. Sitemizde yayımlanan Yazarın Kaleminden’de de genişçe yazdığı gibi, önsöz romanın perde arkasına odaklanıyor.

Cem Altınışık

İncelemenin tamamı: https://kayiprihtim.com/...ulu-gizem-yolculugu/
320 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Türk bir yazarın elinden çıkmış fantastik bir roman, kurgusu, konusu, anlatım tarzı , insanı hikayenin içine çekme sanatı başarılı bir şekilde işlenmiş...1 gece de bitirdiğim nadir kitaplardandır. tavsiye ederim efenim...
320 syf.
·8/10
Tılsım-ı Kudret |4/5|

Arkeoloji, ülkemizde hak ettiği değeri göremiyor olmasından dolayı hep üzülmüşümdür. Halbuki üstüne düşmemiz ve değer vermemiz gereken bir disiplin. Eğer siz de böyle düşünüyorsanız ve yabancıların hazine avcılarını izlemeye doyamıyorsanız size tavsiye edebileceğim bir kitapla geldim bugün.

Tılsım-I Kudret, Göktuğ Canbaba tarafından yazılan bir Fantastik/Gizem romanı. Oldukça başarılı, anlatımı keyifli ve enteresan olan öyküsüyle Türk fantastik kitapları açlığınızı giderebilecek ölçüde olan bir yapıt.

Hikayeyi de şöyle anlatabiliriz. Frederic isimli bir Fransız karakterimiz var. Kendisine bir hazine avcısı diyebiliriz. Dedesi ve babası gibi, dünyada açığa çıkamamış olan gizemleri kovalıyor ve A.B.T adlı bir örgüte çalışıyor. Ancak son zamanların da hiç de başarılı değilken ve örgüt tarafından yavaş yavaş gözden düşerken bir tılsımın varlığından haberi oluyor. Tılsımın peşine düşmesiyle başlıyor hikayemiz.
Hikaye iki paralel yoldan ilerliyor. Bir taraftan geçmiş kısmı ilerlerken bir yandan günümüz kısmı ilerliyor. Paralel ilerliyor olmalarını sevdim. Bir geçmişe bir de günümüze dönmekle iki hikaye arasında da sıkılmıyorsunuz, atmosfer değişimi yaşandığından dolayı. Yazarın betimlemeleri bu paralel giden iki kısmı ayırmıyor olsa da, bu ayrımı diyaloglar gerçekleştiriyor. Karakterlerin konuşma tarzları olabildiğinde geçmişteki Türkçeye benzetilmiş. Yüzde yüz tutarlı olmasa da televizyonda gördükleriniz kadar başarılı olduğunu söyleyebilirim.

Bu baskı, genişletilmiş bir baskı. Önsözde de okuyacağınızda göreceğiniz gibi, bu baskının içerisinde önceki baskılarda olmayan bir kısım var. Bence o kısımlar olmasa da olurmuş. Eklenti olarak durduğu biraz belli oluyor. Bir de, kitabın genel akışı beklentimi karşılamadı. Muhtemelen yazar da o akışı değiştirebilmek için yeni baskıda bahsettiğim kısmı ekledi. Okurken, metnin bir ilk roman olduğunu anlıyorsunuz.

Tarihin ve fantastiğin yoğrulduğu ama gerçeğin sınırlarından da çıkmadıkları, akıcı bir anlatımı olan güzel bir kitap Tılsım-ı Kudret. Güzel günler dileğiyle. Kendinize iyi bakın.
336 syf.
·8/10
Kitabı okurken karakterlerin çeşitliliği ve kurgusu çok hoşuma gitmişti, bir çırpıda bitiverdi, hiç ummadığım kadar iyi çıkmıştı. Bu kitabın tek eksi tarafı serinin devamının senelerdir gelmemiş olması.

Yazarın biyografisi

Adı:
Göktuğ Canbaba
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
Ankara, Türkiye, 1981
Göktuğ Canbaba 1981 yılında Ankara’da doğdu.

İlk ve orta öğrenimini yine Ankara’da tamamladı. 2006 yılında Anadolu Üniversitesi Basın-Yayın bölümünden mezun oldu. Bitirme tezini “Şarap ve İnsan” adlı fotoğraf projesiyle yaptı.

İstanbul Fotoğrafevi ve Eskişehir’de fotoğraf sergilerine katıldı. İki senedir Patika dergisi için fotoğraf çekiyor.

2006 yılında Frpworld ve Okuyanus yayınevinin ortaklaşa düzenlediği fantastik kısa öykü yarışmasında üçüncü oldu.

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 75 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 21 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.