Gülbahar Kurtoğlu

Gülbahar Kurtoğlu

Yazar
7.4/10
9 Kişi
·
27
Okunma
·
3
Beğeni
·
463
Gösterim
Adı:
Gülbahar Kurtoğlu
Unvan:
Yazar, Öğretmen
Doğum:
İskenderun, Türkiye, 1 Mayıs 1975
1 Mayıs 1975 yılında İskenderun’da doğdu. Uludağ Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği mezunu. 1997’den beri İngilizce öğretmenliği yapmaktadır. Evli, iki çocuk annesidir.
... Yola çıktığında göreceksin yalnız olmadığını, herkesin sen gibi yol aldığını; aynı ama bir o kadar da farklı olan parçalarını tamamlamaya çalıştıklarını..
Aslında her yerdeyim; aslında hiçbir yerdeyim. Sıkışmış! Çokça gözyaşı içeren; uçuşan, dağılan birbirine girmiş kelimelerle dolu bir zihin. Hem her yerde hem hiçbir yerde olan bir ruh! Sadece ruh! Etim, kemiğim yok gibi..
"Sen de varsın bu dünyada. Varsın, varsın, varsın... "
"Var olduğun gerçeğini unutma. Bu şekilde varsan eğer, bu şekilde katmalısın hayata kendini."
"Duygular, duygular, duygular. Bırak kentleri, bırak yapıların görkemini, yoksulluğunu bırak yolları, istasyonları, insanları, yabancıları, sevdiklerini, çocukluğunu, ölen uzaklardaki insanlarını, bırak, bırak, bırak içinde seni kemiren seni bırak. Bak nerelere varıyor gökyüzü.
Hangi zamanlara, hangi sonsuzluğa.. "
Varılan yer, sen her vardığında sana yeni bir yol yaratacak. Sen ise varılacak yere, gittiğin mesafeye, ne kadar gittiğini ya da gideceğine odaklanmak yerine, yürüdüğün yolda karşılaştıkları ile ilgilen.
Varsın her şey sonraya kalsın
Sonraya en sonraya
Sözgelimi iki bin altı yüz kırk bir mil.
Bir papatya ne kadar uzağı görebilirse
O kadar yakın kalplerimiz birbirine.

EDİP CANSEVER
Anladığınız zaman gerçeklik size bağlıdır, anlamadığınız zaman ise siz gerçekliğe bağlısınızdır. Gerçeklik size bağlı olduğu zaman gerçek olmayan gerçek olur ve her şey doğrudur, siz gerçekliğe bağlı olduğunuzda ise her şey asılsızdır.
Tek bir gün bir öncekinin tıpatıp tekrarıysa yazık. Her an her nefeste yenilenmeli. Yepyeni bir yaşama doğmak için ölmeden önce ölmeli.
176 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Günaydın dostlar #24saatlikokumamaratonu mun son kitabı olarak daha önce iki kitabını okuyup çok beğendiğim sevgili yazarım Gülbahar Kurtoğlu'nun son kitabı "Benim Adım Hiç"in yorumuyla geldim. Yazarımızın kalemini, okurken yaşattığı içtenliği ve güzel yüreğinin derinliğini hissediyorum. Sanırım tüm okurları aynı şeyi hissediyordur.
Kitapta yine çok sevdiğim tasavvuf hakimdi. Muhteşem bir kurgu yine farklı zamanlarda geçen olaylar, tasavvuf, gerçeklik ve uzun araştırmalar sonucu ortaya çıkan muhteşem bir kitaptı. Hallac-ı Mansur'un Ene'l-Hakk Gizli Öğretisi kitabın hakim öğretisiyken, içinde bir çok kaynak vardı. Bir çok kitap ismi not aldım özellikle Mesnevi'yi gecikmeden okumak istiyorum. Anlatacak çok şey var, kelimeler kifayetsiz, boğazım düğüm düğüm mutlaka okuyun ve okutun tavsiyemdir
.
#kitapyorumu
Hiç ve Buket... Onları buluşturan olaylar ve Hiçlik mertebesine ulaşmak, tekamül, tevafuk, kuantum fiziği, telekinezi ve daha neler neler...
176 syf.
·7/10
176 sayfalık bir kitap ile biz okurlarına, yoğun bilgi birikimi, araştırma, kurgulama yeteneği, oldukça akıcı ve samimi bir yazım dili sunuyor. .
Gerek kahramanları, gerek olay örgüsü ve özellikle kurgusu ile muhteşem bir kitap. Nasıl başladım , nasıl bitirdim bilemedim. Okurken bir sonraki sayfayı merak ettiren, son sayfalara gelindiğinde eyvah bitiyor mu dediğim bir kitap ile okuma deneyimi oldu benim için. .
Yüce yaratıcının bazı insanları özel yetenekler ile yarattığına inanıyorum. Kitapta ismini bir türlü öğrenemediğimiz Hiç de işte bu özel insanlardan. Yazar "duru görü" olarak ifade ediyor . Hiç'in çocukluğundan ömrünün son günlerine doğru hayatı kesit kesit anlatılıyor. Geçmiş, bugün, gelecek.. Özel yeteneğini insanların yararına kullanıyor ve bunu hayatının merkezine yerleştiriyor. Hiç'in etrafında oluşan olaylar ve karakterler de oldukça başarılıydı. .
Rüyaların gücüne inanır mısınız ya da insan uyanıkken de rüya görür mü? Sanrı, hayal ya da gerçeğin ta kendisi... Daha fazla anlatmıyorum, hadi sizde okuyun, tavsiyemdir.
176 syf.
·11 günde·Beğendi·Puan vermedi
Öncelikle söylemem gereken şey şu olmalı Gülbahar ile ilgili, kitabın kapağında ismi yazmasaydı bile ben kuşkusuz yazarının kim olduğunu bilirdim. Bu bence bir yazar için çok önemli bir özellik.
Yine farklı bakış açıları ile bir çok bölümden oluşan bir kitap. Bu aslında okuru bazen yoruyor ve kafasının karışmasına sebep oluyor nitekim bende öyle oldu. Lakin kitabı uygun zamanda okuyor ve çok ara vermiyorsanız kitapta verileni kaçırmamak adına dikkatinizi diri tutmak zorunda olduğunuz için yaşayarak okuyorsunuz satırları.

Farklı zaman dilimlerine gitgeller yaparak ve bilim, felsefe, tasavvuf, telekinezi, çeşitli psikolojik rahatsızlıkları içinde çokça barındıran, sizi araştırmaya iten dolu dolu bir kitap. Bence daha uzun olmalıydı, hem keyfin daha uzun süreceğinden hem de daha anlaşılır olacağından.

İsmi olmayan kahramanımız Hiç ile Buket arasında geçen sırlarla dolu olaylar sayfaları keyifle ve heyecanla geçmenizi sağlıyor. Yazarın Hallac-ı Mansur'un Ene'l Hakk Gizli Öğretisini satırlar arasına yerleştirmesi en hoşuma giden şey oldu kitap boyunca. Hiçlik mertebesi ve bu mertebeye ulaşmanın insan nefsindeki karşılığı çok güzel işlenmişti.

Yine bir Gülbahar Kurtoğlu klasiği ve dolu dolu bir kitaptı.
270 syf.
·Beğendi·10/10
İster bir aydınlanış deyin ister Allah yolu, ister evrene pozitif mesaj verelim, diyerek bilime dayanın ister Allah’a tevekkül edin … Yolun sonu aynı aslında ve doğru hiçbir zaman şaşmaz, yerini bulur. Geç olur belki, çok şey alır götürür ama mutlaka yerini bulur.

Gülbahar Kurtoğlu, doğruya ve iyiliğe çıkan yolu öyle güzel kaleme almış ve bunu öyle güzel kurgulamış ki farkına varmadan bir dergâha konuk oluyor ya da masum bir çocuğun başını okşarken buluyorsunuz kendinizi.

Reh-Güzar, sadece dünyaya çalışmayı yok sayan, ahireti ve Hakk’ı insanoğlunun aklından çıkarmamasını salık veren bir roman, bir anlatı, bir iyilik harmanı.

Eğer dünya işi ile meşgul edeceksen kendini, bu iş senin menfaatine olmasın, başka bir muhtaç için yor bedenini ve ruhunu, diyor.

Ahmet ve Asu iyilik ile doğruluğu harmanlayıp biraz da işin içine aşk katıp güzellikler ortaya çıkaran ve mucizelere tanık olan iki ayrı hayat yolcusu. Aşk deyince öyle sadece ikili ilişkiler gelmesin aklınıza; Allah aşkı, insan aşkı, çiçek aşkı… Aşk işte. Yaratılmış her şeye Yaradan’dan ötürü duyulan aşk…

Kurtoğlu`nun kalemini önceki kitabı “Fısılda” ile tanımıştım ve yine aynı şekilde yalın anlaşılır ve keyif veren bir üslubu olduğunu düşünmüştüm. Bu kitapta da yanıltmadı okuru, hatta daha da derin ve merak uyandırıcı bir kurgu ile çıtayı yükseltti, bana göre.

Ailelerini kaybetmiş birçok kahramanın yollarının kesiştiği ve iyiliğe açılan kapıdan başkarakter Asu sayesinde geçtiği, mesneviden, psikolojiden ve felsefeden faydalanarak yazılan elden düşürülmeden okunacak bir roman.

Allah`ın eli yoktur belki ama elçisi çoktur biliriz ve günün hangi saatinde bize hangi yoldan dönerken yardım ettiği hakkında fikrimiz yok… İşte mucize gibi görünse de “Reh-Güzar” bize o elçilerin varlığını hatırlatıyor.

Tesadüf diye bir şey yoktur çoğu zaman, tevafuk vardır. Arkasında muazzam bir güç ile olacak olanla zaten olmuşlar, bir araya uyum içinde gelir ya da iki ayrı gelecek şu saniyelerde uyuma dahil olmak için kendi döngüsünde işliyor…

Yazar ile mutlaka tanışmalı ve hayal gücünün tadına bakmalısınız.

“Kader, hayatımızın önceden çizilmiş olması demek değildir. Bu sebepten, ‘ne yapalım kaderimiz böyle deyip boyun bükmek, cehalet göstergesidir. Kader yolun tamamını değil, sadece yol ayrımlarını belirler. Güzergah bellidir ama tüm dönemeç ve sapanlar yolcuya aittir. Öyleyse ne hayatın hâkimisin ne de hayat karşısında çaresizsin.” (sayfa 262)
144 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Sıradışı bir aşk öyküsü istiyorsanız bu kitabı mutlaka okumanızı salık veririm. Yiğit ve Selen kader onları mevcut rahatsızlıklarından sebep tesadüfen tanışmalarına sebep oluyor. Her ikisi de geçmişte yaşadıkları acılardan yaralı. Birbirlerine merhem olabilecekler mi? Ve hikaye dopdolu gerçekten dili sade anlatımı akıcı.

Yazarın biyografisi

Adı:
Gülbahar Kurtoğlu
Unvan:
Yazar, Öğretmen
Doğum:
İskenderun, Türkiye, 1 Mayıs 1975
1 Mayıs 1975 yılında İskenderun’da doğdu. Uludağ Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği mezunu. 1997’den beri İngilizce öğretmenliği yapmaktadır. Evli, iki çocuk annesidir.

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 27 okur okudu.
  • 8 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.