1000Kitap Logosu
Güven Erkin Erkal

Güven Erkin Erkal

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
9.0
16 Kişi
30
Okunma
2
Beğeni
1.087
Gösterim
Unvan
Programcı-Radyocu-Yazar
Doğum
İstanbul, 1966
Yaşamı
1966’da İstanbul’da doğdu. 1985 yılında konser organizasyonlarıyla müzik dünyasındaki çalışmaları başladı. 1994’te Türkiye’nin çeşitli illerinde amatör ve profesyonel birçok müzisyen ve grubun konserlerini düzenledi. 1986’da müzik üzerine ilk yazı ve röportajları Hürriyet Gösteri ve Milliyet Sanat dergilerinde yayınlandı. Aralarında Stüdyo İmge, Blue Jean, Boom Müzik dergilerinin yer aldığı birçok yayında sayfalar hazırladı. 2005’te kendi kurduğu Rock Art yayınları adı altında Yüxexes müzik dergisi ve Karakalem edebiyat dergilerini 2009’a dek yayınladı. 1988 – 1993 arası İlhan İrem, Erkin Koray, Cem Karaca ve Moğollar gibi usta isimlere menajerlik ve asistanlık yaptı. 1993 yılında özel radyo ve televizyonların yayına başlamasıyla günümüze dek aralıksız bir biçimde program yapım ve sunuculuğuna yöneldi. Hür FM, Radyo Mega, Radyo Boğaziçi ve halen devam ettiği Radyo D radyolarında, HBB TV, TRT 2, Eko TV ve Dream TV televizyonlarında programlar hazırlayıp sundu. Rock müzik tarihi üzerine 2000 yılında Stüdyo İmge yayıncılıktan poster biçiminde “Türk Rock Antolojisi 1980 – 2000” ve aynı yıl Deniz Durukan’la “Türk Rock 2000” adlı kitapları yayınlandı. 2013 yılında Erkin Koray 55. Sanat yılı CD albümünde sanatçının biyografisini hazırladı. Yerli rock gruplarının çeşitli toplama albümlerin yayına hazırlamış ve koordinatörlüğünü yapmıştır. (1988 Değişim Rüzgarları- Uzelli Müzik, 1989 Hey Boys- Hey Dergisi ve Yankı Müzik, 1998 Kent Ozanları – Ada Müzik, 2003’te Mehmet Fırıl ile birlikteHomesapiens – Anadolu Müzik)
Meşrebi Kalender
Türkiye Rock Tarihi 1'i inceledi.
200 syf.
·
5 günde
·
Puan vermedi
Janjanlı, kımıl kımıl bir kitap bu. Ön kapağından son sayfasına kadar rengârenk fotoğraflarla dolu. Adnan Oktar’ın kedicikleriyle beraber gündemimizi işgal etmeye henüz başlamadığı zamanlarda, yani henüz Harun Yahya olduğu dönemlerden bahsediyorum, Taksimin ortasına getirilen koskoca bir tırdan, janti takım elbiseler giymiş manken gibi gençler tarafından halka bedava dağıtılan, hayatınızda görüp görebileceğiniz en kaliteli kağıtlara basılan, Harun Yahya kitapları kadar kaliteli bir baskıya sahip olamasa da baskısı gerçekten çok kaliteli. Bir de üstüne yazılar da sıkmadan, ilgi çekici bir şekilde özetlendiğinden bize düşen yemeyip yanında yatmak oluyor. Özellikle 60’larla beraber, saksı olmadığına sizin de biat edeceğiniz “ Elvis” Büyükburç; “Musıki”de bir çok gelişmenin öncüsü tabiri caiz ise BABAsı Erkin Koray; “ rockçısın sen rockçı kal” diye yalvaracağınız Cem Karaca ve twist kralı olmak için Öztürk Serengil ile kıyasiya rekabet eden Barış Manço’nun ard arda sahneye çıkmasıyla beraber kitabı elinizden bırakamayacak bir hale geliyorsunuz. Yusuf’un Kenan ilinde kaybedilmesi gibi; Türkiyemin de başka bir “Kenan” yüzünden kaybedilen yıllarının başlangıcına kadar, “Musıki”de tam bir cümbüş yaşanıyor. Ne yazık ki sadece güzel konuların anlatıldığı bir masal kitabı değil okuduğumuz. “Musıki” nin bizleri farklı duygular arasında gezdiren hoş bir meltem olmasının dışında; tüm iktidarlarca çıkarları uğruna bir enstrüman gibi kullanıldığını da göreceğiz. Sürekli olarak, tanrının yolundan gittiklerini söyleyen ve herkese de “sorgusuz itaat” inancını dikta eden iktidarların kurduğu düzenin haksızlıklarla dolu olduğunu gören; Halide Edip’in deyimiyle fikir hürriyeti namına, cennette ünlü bir melek olmayı feda eden ŞEYTAN’ın, bu sefer ÇOCUKLARInın kendi meşreplerinde haksızlıklara karşı direnmek için nasıl “müzikle” direndiklerini göreceğiz. ( Korkma hemen canım! Kimse şeytana tapmıyor… )
Türkiye Rock Tarihi 1
Okuyacaklarıma Ekle
4
Serkan Öztürk
Türkiye Rock Tarihi 1'i inceledi.
200 syf.
Kayserili Dikran Kelekyan'ın dünyada caz müziğin öncülerinden biri olması, Louis Armstrong'u 1959'da İstanbul'a getirenin İstanbul Vergi Dairesi olması, Cem Karaca'nın Tamirci Çırağı'nı Space Odyssey 2001'i izlerken yazması, Barış Manço'nun Belçika'da evlendiği Mari Claude'un iki ay sonra Fikret Kızılok'la evlilik kararı alması, Türkiye'nin ilk kadın rock grubu Eroğlu Kızlar Orkestrası vs vs.. Bir gecede bitti, kesinlikle el altında olmalı...
Türkiye Rock Tarihi 1
Okuyacaklarıma Ekle
2
CacavS
Türkiye Rock Tarihi 1'i inceledi.
200 syf.
·
39 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Saykodelik Yıllar
Snaırım bu konuda ülkemizde çıkmış nadir örneklerden. Özellikle Türk Rock Tarihi adı altında ele aldığı şarkıcılar, gruplar ve eserler, aynı zamanda Türk Müzik Tarihinin önemli basamaklarını da oluşturuyor. Kitabın sonuna doğru listelenen örnek albüm kapakları son derece nadide bir koleksiyonun patçaları olsa gerek. Sayfalarda kullanılan yazılı ve görsel materyaller ise tam bir fener alayı niteliğinde. Kitabı büyük bir keyifle okurken, bir yandan da bahsi geçen grup ve şarkıları internetten arayıp, bulup, dinleyerek takip etmeye çalıştım. Kesinlikle tavsiye ederim.
Türkiye Rock Tarihi 1
Okuyacaklarıma Ekle
1