Haldun Taner

Yazar 8,5/10 · 184 Oy · 27 kitap · 536 okunma ·  108 beğeni

Yazarın Bilgileri

 • Yazarın Adı:
  Haldun Taner
 • Unvan:
  Öykü, Tiyatro ve Kabare Yazarı, Öğretim Üyesi ve Gazeteci
 • Doğum:
  İstanbul 16 Mart 1915
 • Ölüm:
  İstanbul 7 Mayıs 1986
 • Yazar kitaplarını satın al Sponsorlu

Yazar İstatistikleri

108 okur beğendi.
184 puanlama · 344 alıntı
3 haber · 5.156 gösterim
536 okur kitaplarını okudu.
362 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
15 okur kitaplarını şu anda okuyor.
3 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Haldun Taner'in Biyografisi

Haldun Taner (d. 16 Mart 1915, İstanbul - ö. 7 Mayıs 1986 İstanbul), öykü, tiyatro ve kabare yazarı, öğretim üyesi ve gazeteci.
Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatının önde gelen yazarlarından birisidir. Türkiye'de epik tiyatro türü ve kabare tiyatrosunun öncüsüdür.

1915 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Babası Ahmet Selahaddin, Son Osmanlı Meclis-i Mebusanı üyesi ve mütareke yıllarında yazıları, dersleri ve nutuklarıyla ülkenin bağımsızlığını savunmuş bir aydındır. Beş yaşında iken babasını kaybetti. Annesiyle birlikte büyükbabasının konağında yaşadı[1].
Vatana hizmeti geçenlerin ve şehit olanların çocuklarına tanınan haktan yararlanarak parasız yatılı olarak girdiği[1] Galatasaray Sultanisi'ndeki orta öğrenimini 1935 yılında tamamladı. Mezuniyetinden sonra devlet tarafından Heidelberg Üniversitesi'nde öğrenim görmek üzere Almanya’ya gönderildi. Siyasal Bilgiler alanındaki öğrenimini geçirdiği ağır tüberküloz nedeniyle 1938’de yarıda bıraktı ve yurda döndü. 1938-1942 yılları arasında Erenköy Sanatoryumunda tedavi gördü.
Yüksek öğrenimini 1950’de İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Filolojisi Bölümü’nde tamamladı. 1950-54 yıllarında üniversitenin sanat tarihi kürsüsünde asistanlık yaptı.
Edebiyat yaşamına gençlik yıllarında yazdığı skeçlerle başladı. "Töhmet" adlı ilk öyküsü Yedigün dergisinde "Haldun Yağcıoğlu" takma ismiyle 1946'da yayınlandı. New York Herald Tribune Gazetesi'nin 1953'te İstanbul'da düzenlediği öykü yarışmasında "Şişhaneye Yağmur Yağıyordu" öyküsüyle birinci oldu. 1956'da Varlık Dergisi’nin araştırmasında yılın en beğenilen öykücüsü seçildi.
Asistanlığı sırasında yazdığı “Günün Adamı” oyunu, İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda sahnelenmeden yasaklandı[2]. Asistanlığı bırakıp Viyana’ya tiyatro bilimi eğitimi için gitti. 1955-1957’de Max Reinhardt Tiyatro Akademisi’nde öğrenim gördü. Viyana’daki bazı tiyatrolarda reji asistanı olarak çalıştı. 1957'de tekrar Türkiye’ye döndü. İstanbul Üniversitesi Gazeteci¬lik Enstitüsü'nde edebiyat ve sanat tarihi, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi ile İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde tiyat¬ro tarihi okuttu Bir yandan da Tercüman Gazetesi’nde (1952-1960) köşe yazıları yazmayı ve oyun yazarlığını sürdürdü.
1950’lerde oyun yazmaya başlayan ve tiyatrodaki ilk eserlerinde dramatik türün başarılı örneklerini veren Haldun Taner, ardından epik tiyatro denemelerine girişmişti. Türk Tiyatrosu’ndaki ilk epik tiyatro örneği olan "Keşanlı Ali Destanı" adlı oyunu ile dünya çapında tanındı. Bu oyun yurtdışında Almanya, İngiltere, Çekoslovakya, eski Yugoslavya'nın çeşitli kentlerinde oynandı. Atıf Yılmaz tarafından sinemaya aktarıldı (1964). Daha sonraki dönemlerde konularını güncel olaylardan alan siyasal-sosyal taşlamaların ağır bastığı oyunlar yazdı. Epik tiyatro ve kabarenin alanında verdiği yapıtlar çağdaş Türk tiyatrosunun klasikleri oldu. Eşsiz bir arı Türkçe kullanan Haldun Taner, Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatının ve tiyatrosunun önde gelen yazarları arasına girdi.
Devekuşu Kabare'yi (1967), Bizim Tiyatro'yu, Tef Kabare Tiyatrosu'nu kurdu. Küçük Dergi'yi çıkardı. Fıkra yazarlığını 1973’ten itibaren Milliyet’te sürdürdü. Öyküleri ve yazıları Yedigün, Ülkü, Yücel, Varlık, Küçük Dergi, Yeni İnsan dergilerinde de yayınlandı.
Filme de alınan "Kaçak" (1955) ile "Dağlar Delisi Ferhat" (Lütfi Akad ve Orhan Kemal'le birlikte, 1957) adlı senaryoları sırasıyla Türk Film Dostları Derneği'nin senaryo ödülünü ve Basın-Yayın Senaryo Armağanı'nı kazandı. “Sancho'nun Sabah Yürüyüşü” (1969) ile Bordighera Uluslararası Mizah Festivali Öykü Ödülü'nü, tiyatro dalında da “Sersem Kocanın Kurnaz Karısı” (1971) oyunuyla 1972 Türk Dil Kurumu Tiyatro Ödülü'nü kazandı. Sedat Simavi Vakfı 1983 Edebiyat Ödülü'nü Pertev Naili Boratav'la paylaştı.
Milliyet Gazetesinde "Deve Kuşuna Mektuplar" başlığı altında haftalık köşe yazıları yazan Taner, güncel olayları değerlendirdiği bu yazılarda yaşadığı dönemin bir çeşit edebi belgeselini sundu.
Yazarlığının yanı sıra İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsünde ve Edebiyat Fakültesinde, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nde edebiyat, sanat tarihi ve tiyatro dersleri veren Haldun Taner, Milliyet Gazetesi yazarlığı yaparken 7 Mayıs 1986’da İstanbul’da hayatını yitirdi.
Adı, İstanbul Şehir Tiyatroları’nın Kadıköy’deki sahnesine verilmiştir. Bilgi Yayınevi, bütün eserlerini dizi halinde basmıştır. Milliyet gazetesi Haldun Taner anısına 1987’den beri her yıl Haldun Taner Öykü ödüllerini düzenlemektedir.

Haldun Taner'in Kitapları Kitap Ekle

8,6/ 10  (11 Oy) ·  28 Okunma
10. Fazilet Eczanesi ((Bütün Oyunları 7))
9,6/ 10  (5 Oy) ·  17 Okunma
11. Sersem Kocanın Kurnaz Karısı ((Bütün Oyunları 3))
10,0/ 10  (5 Oy) ·  16 Okunma
12. Ayışığında Şamata ((Bütün Oyunları 9))
9,3/ 10  (4 Oy) ·  14 Okunma
9,5/ 10  (4 Oy) ·  11 Okunma
7,7/ 10  (3 Oy) ·  8 Okunma
19. Berlin Mektupları (Düz Yazıları 2)
8,0/ 10  (3 Oy) ·  6 Okunma
Bütün Kitapları Göster
Zagor, bir alıntı ekledi.
04 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Atatürk diktatörmüş. Öylesi diktatör, dostlar başına."

Çok Güzelsin Gitme Dur, Haldun Taner (Sayfa 79 - YKY)Çok Güzelsin Gitme Dur, Haldun Taner (Sayfa 79 - YKY)
Sadettin TANIK, bir alıntı ekledi.
 05 Nis 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Emek
...Kanunmuş! Kanun varsa, insaf da kalmadı mı? Vicdan eter olup uçtu mu? Alın terine hürmetin yok mu senin...?

Fazilet Eczanesi, Haldun TanerFazilet Eczanesi, Haldun Taner
Zagor, bir alıntı ekledi.
03 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Analara Övgü
"Ana, çocuğunu dokuz ay karnında taşır, yürüyebilecek hale gelinceye kadar bir o kadar da kollarında taşır. Ondan sonra da bir yaşam boyu kalbinde taşır."

Çok Güzelsin Gitme Dur, Haldun Taner (Sayfa 24 - YKY)Çok Güzelsin Gitme Dur, Haldun Taner (Sayfa 24 - YKY)
Zagor, bir alıntı ekledi.
03 Şub 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Kime kalmış bu dünya? Hepsi gidecek, hepsi. Kralı da, karunu da."

Fazilet Eczanesi, Haldun Taner (Sayfa 48 - Yapı Kredi Yayınları 1.Baskı 2016)Fazilet Eczanesi, Haldun Taner (Sayfa 48 - Yapı Kredi Yayınları 1.Baskı 2016)
Sadettin TANIK, bir alıntı ekledi.
05 Nis 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

...Nerden geliyor, böyle sinirlenme hakkınız? Zengin oluşunuzdan mı?

Fazilet Eczanesi, Haldun TanerFazilet Eczanesi, Haldun Taner
Zagor, bir alıntı ekledi.
10 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"An, anı kovalıyor, anlar sonsuzlukta eriyor. Çarşamba perşembeyi, perşembe cumayı sürüklüyor. Kasım, aralık oldu, aralık ocak, ocak şubat olacak. Şubat da mart. Ve biz, karanlığın içinde şu vapur gibi zamanı yara yara ilerliyoruz. Nereye? Bir zamansızlık ülkesine doğru... Karşıda sahil göründü. Esrarlı ve karanlık. Yaklaştıkça yaklaşıyoruz. Ah şu vapur bir dursa... İyisi, geri geri gitse... Akreple yelkovan, yollarını şaşırıp ters işlemeye başlasalar. Gün kadranı perşembeden çarşambaya dönse, neticeden sebebe doğru ters bir akış başlasa... Başladı diyelim ne olacak? Vapur geri geri gitse, ulaşacağımız sahil, bu sefer de ilk kalktığımız zamansızlık ülkesi olmayacak mı? İster öne git, ister geri; dünyanın denizleri biter efendi."

Onikiye Bir Var - Sancho'nun Sabah Yürüyüşü - Gülerek Ölmek, Haldun Taner (Sayfa 9 - YKY Yayınları)Onikiye Bir Var - Sancho'nun Sabah Yürüyüşü - Gülerek Ölmek, Haldun Taner (Sayfa 9 - YKY Yayınları)
Zagor, bir alıntı ekledi.
02 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Keşanlı Ali
"Demem şu ki, bu dünyada namuslu, insaniyetli oldun mu alaya alınıyorsun. Zorba, katil oldun mu saygı, itibar görüyorsun."

Keşanlı Ali Destanı, Haldun Taner (Sayfa 51 - YKY Yayınları)Keşanlı Ali Destanı, Haldun Taner (Sayfa 51 - YKY Yayınları)
Zagor, bir alıntı ekledi.
16 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Mutluluk
"Sebepsiz mutluluktur, asıl mutluluk."

Yalıda Sabah, Haldun Taner (Sayfa 44 - Yky Yayınları)Yalıda Sabah, Haldun Taner (Sayfa 44 - Yky Yayınları)
Zagor, bir alıntı ekledi.
03 Şub 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Gece kurulan hayaller sabaha dayanamıyor" dedim. "İlk gün ışığı onları soldurup eritiyor."

Fazilet Eczanesi, Haldun Taner (Sayfa 90 - Yapı Kredi Yayınları 1.Baskı 2016)Fazilet Eczanesi, Haldun Taner (Sayfa 90 - Yapı Kredi Yayınları 1.Baskı 2016)
Zagor, bir alıntı ekledi.
12 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Fuzuli
"Selam verdim rüşvet değildir deyu almadılar"

Koyma Akıl Oyma Akıl, Haldun Taner (Sayfa 140 - YKY)Koyma Akıl Oyma Akıl, Haldun Taner (Sayfa 140 - YKY)
Bütün Alıntıları Göster

Haldun Taner ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

Edebiyatımız tiyatrosunda ayrı bir soluk Haldun Taner. Tiyatro onunla bambaşka bir seviyede sadece bizim edebiyatımızda değil bana kalırsa dünyanın en iyi tiyatro yazarlarından biri