Halid Ziya Uşaklıgil

Yazar 7,8/10 · 591 Oy · 28 kitap · 3392 okunma ·  298 beğeni

Yazarın Bilgileri

 • Yazarın Adı:
  Halid Ziya Uşaklıgil
 • Unvan:
  Servet-i Fünun ve Cumhuriyet Dönemi Türk Yazarı
 • Doğum:
  İstanbul 1866
 • Ölüm:
  İstanbul 27 Mart 1945

Yazar İstatistikleri

298 okur beğendi.
591 puanlama · 204 alıntı
3 haber · 6.157 gösterim
3.392 okur kitaplarını okudu.
1.204 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
74 okur kitaplarını şu anda okuyor.
93 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Halid Ziya Uşaklıgil'in Biyografisi

Bazı edebi yazılarını Hazine-i Evrak dergisinde Mehmet Halit Ziyaeddin adıyla yayımlamıştır. Servet-i Fünun edebiyatının en büyük nesir ustası kabul edilir. İlk büyük Türk romanı olarak kabul görmüş Aşk-ı Memnu'nun yazarıdır.

Aynı zamanda Osmanlı İmparatorluğu'nun Sultan Reşat devri Mabeyn Başkatibi (1909-1912), ve Ayan Meclisi üyesidir.

İstanbul'un Eyüp semtinde doğdu. Babası halı tüccarı Halil Efendi, Uşak'tan İzmir'e göçmüş varlıklı bir ailedendi. Halit Ziya, o sırada İstanbul'a yerleşmiş olan Halil Efendi ile Behiye Hanım'ın üçüncü çocuğu olarak dünyaya geldi. Mahalle mektebindeki ilk eğitiminin ardından Fatih Askeri Rüştiyesi'ne devam etti. 93 Harbi'nin başlaması ile Halil Efendi'nin işleri bozulunca aile, İzmir'e yerleşti ve Halit Ziya öğrenimini İzmir Rüştiyesi'nde sürdürdü. Ardından İzmir'de Ermeni Katolik rahiplerinin çocukları için kurulmuş yatılı bir okula devam ederek Fransızcasını geliştirdi; Fransız edebiyatını yakından tanıdı. Fransızca çeviri denemeleri yaptıktan sonra henüz öğrenci iken ilk yazılarını yayımlamaya başladı. Önce İzmir çevresinde kendini tanıttı. Bazı edebi yazılarını İstanbul'da Hazine-i Evrak adlı önemli bir dergide "Mehmet Halid" adıyla yayımladı. Son sınıfta iken okuldan ayrıldı, babasının kâtibi olarak iş yaşamına başladı. Aynı yıl, Bıçakçızade Hakkı ve Tevfik Nevzat adlı arkadaşlarıyla Nevruz adlı bir dergi yayımlamaya girişti. 10 sayı kadar yayın hayatında bulunan ve İzmir'in ilk edebiyat dergisi olan bu dergide çeviri şiir ve hikâyeler, mensur şiirler, bilimsel yazılar yayımladı. Babasının yanındaki işi edebiyat merakı ile bağdaştıramadığından farklı bir iş aradı. İstanbul'a giderek hariciyeci olmak için başvurdu; başvurusu kabul edilmeyince İzmir'e döndü. İstanbul'da bulunduğu süre içinde Fransız edebiyat tarihi ile ilgili olarak uzun süredir yazmak istediği kitabı yazdı. Garbdan Şarka Seyyale-i Edebiye: Fransa Edebiyatının Numune ve Tarihi adlı kitabı 1885'te 84 sayfa olarak basıldı. Bu eser, onun basılan ilk kitabıdır ve Türkçede basılmış ilk Fransız edebiyatı tarihi olma özelliği taşır. İzmir'e döndükten sonra İzmir Rüştiyesi'nde Fransızca öğretmenliği yaptı, öğretmenliğe devam ederken Osmanlı Bankası'nda çalışmaya başladı. İzmir İdadisi'nin açılmasından sonra öğretmenliğe bu okulda devam etti; Fransızcanın yanısıra Türk edebiyatı dersleri verdi.

Halid Ziya Uşaklıgil'in Kitapları Kitap Ekle

7,8/ 10  (228 Oy) ·  1.567 Okunma
7,8/ 10  (295 Oy) ·  1.563 Okunma
7,9/ 10  (7 Oy) ·  21 Okunma
Bütün Kitapları Göster
Nazlı Demir, bir alıntı ekledi.
24 Mar 01:50

Hayata yırtmaktan ziyade sevmek; fakat sevmekten evvel sevilmek için gelmişe benzer nazenin bir edanın baygınlıkları vardı.

Aşka Dair, Halid Ziya Uşaklıgil (Zerrin'in Hikayesi)Aşka Dair, Halid Ziya Uşaklıgil (Zerrin'in Hikayesi)
Aysel, bir alıntı ekledi.
22 Nis 2015

"İnsan, üzüntülü ve sevinçli zamanlarında, kalbinin dayanamayacağından fazlasını duyarlı bir kalple bölüşmek ister…."

Mai ve Siyah, Halid Ziya UşaklıgilMai ve Siyah, Halid Ziya Uşaklıgil
Apollo, bir alıntı ekledi.
17 Haz 17:07 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

"Sen kocanı bir kadının sevmesi lazım geldiği gibi sevmiyorsun.Kinle..."Biraz durarak, gülerek ilave etti:"Hatta fazla aşkla seviyorsun..."

Mai ve Siyah, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 262)Mai ve Siyah, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 262)
Başucumda Kitap, bir alıntı ekledi.
14 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Şiir bir nevi sihir olduğu için değil midir ki kalp üzerinde bu kadar etkiye sahiptir.

Bir Ölünün Defteri, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 74)Bir Ölünün Defteri, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 74)
Apollo, bir alıntı ekledi.
15 Haz 15:11 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

"Bilseniz, şiirin nasıl bir dile muhtaç olduğunu bilseniz!Öyle bir dil ki...Neye benzeteyim,bilmem...Konuşan bir ruh kadar güzel olsun,bütün kederlerimize,neşelerimize,düşüncelerimize,o kalbin bin türlü inceliklerine,fikrin bin çeşit derinliklerine,heyecanlara,öfkelere tercüman olsun;bir dil ki bizimle beraber güneşin batışının üzüntülü renklerine dalsın düşünsün,bir dil ki ruhumuzla beraber bir yas tutmanın ümitsizliğiyle ağlasın.Bir dil ki sinirlerimizin heyecanına arkadaşlık ederek çırpınsın...

Mai ve Siyah, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 14)Mai ve Siyah, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 14)
Buse Suci, bir alıntı ekledi.
29 Tem 12:39 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Fakat sen her şeyden evvel kendi hayatını düşünmekle yükümlüsün.

Mai ve Siyah, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 345)Mai ve Siyah, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 345)
Nur-AL, bir alıntı ekledi.
24 Şub 2015

Aman Yarabbi! Sevmek bu muydu? İnsanı sanki bir mengene içinde sıkıp da birisinin ayakları altına ezik, bitik, can çekişerek atmak isteyene bu öldürücü şey, sevmek bu muydu?

Mai ve Siyah, Halid Ziya UşaklıgilMai ve Siyah, Halid Ziya Uşaklıgil
Bütün Alıntıları Göster

Halid Ziya Uşaklıgil ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

Halid Ziya, yaşlılık fotoğraflarından birinin altına şunları yazmıştı: "Bu ihtiyar adamın fotoğrafına bakarken inanamıyorum, mümkün müdür bu ben olayım? Ben ki henüz çocukluktan çıkmadım."

Bu yazarın romanları bir harika. Şuana kadar iki kitabını okumuşum ki bence bu büyük bir eksiklik benim için. Kısa zamanda bütün kaleme almış olduğu romanları okumak istiyorum.