Halid Ziya Uşaklıgil

Yazar 7,9/10 · 742 Oy · 28 kitap · 3994 okunma ·  341 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

341 okur beğendi.
742 puanlama · 261 alıntı
3 haber · 7.723 gösterim
3.994 okur kitaplarını okudu.
1.443 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
105 okur kitaplarını şu anda okuyor.
112 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Halid Ziya Uşaklıgil'in Biyografisi

Bazı edebi yazılarını Hazine-i Evrak dergisinde Mehmet Halit Ziyaeddin adıyla yayımlamıştır. Servet-i Fünun edebiyatının en büyük nesir ustası kabul edilir. İlk büyük Türk romanı olarak kabul görmüş Aşk-ı Memnu'nun yazarıdır.

Aynı zamanda Osmanlı İmparatorluğu'nun Sultan Reşat devri Mabeyn Başkatibi (1909-1912), ve Ayan Meclisi üyesidir.

İstanbul'un Eyüp semtinde doğdu. Babası halı tüccarı Halil Efendi, Uşak'tan İzmir'e göçmüş varlıklı bir ailedendi. Halit Ziya, o sırada İstanbul'a yerleşmiş olan Halil Efendi ile Behiye Hanım'ın üçüncü çocuğu olarak dünyaya geldi. Mahalle mektebindeki ilk eğitiminin ardından Fatih Askeri Rüştiyesi'ne devam etti. 93 Harbi'nin başlaması ile Halil Efendi'nin işleri bozulunca aile, İzmir'e yerleşti ve Halit Ziya öğrenimini İzmir Rüştiyesi'nde sürdürdü. Ardından İzmir'de Ermeni Katolik rahiplerinin çocukları için kurulmuş yatılı bir okula devam ederek Fransızcasını geliştirdi; Fransız edebiyatını yakından tanıdı. Fransızca çeviri denemeleri yaptıktan sonra henüz öğrenci iken ilk yazılarını yayımlamaya başladı. Önce İzmir çevresinde kendini tanıttı. Bazı edebi yazılarını İstanbul'da Hazine-i Evrak adlı önemli bir dergide "Mehmet Halid" adıyla yayımladı. Son sınıfta iken okuldan ayrıldı, babasının kâtibi olarak iş yaşamına başladı. Aynı yıl, Bıçakçızade Hakkı ve Tevfik Nevzat adlı arkadaşlarıyla Nevruz adlı bir dergi yayımlamaya girişti. 10 sayı kadar yayın hayatında bulunan ve İzmir'in ilk edebiyat dergisi olan bu dergide çeviri şiir ve hikâyeler, mensur şiirler, bilimsel yazılar yayımladı. Babasının yanındaki işi edebiyat merakı ile bağdaştıramadığından farklı bir iş aradı. İstanbul'a giderek hariciyeci olmak için başvurdu; başvurusu kabul edilmeyince İzmir'e döndü. İstanbul'da bulunduğu süre içinde Fransız edebiyat tarihi ile ilgili olarak uzun süredir yazmak istediği kitabı yazdı. Garbdan Şarka Seyyale-i Edebiye: Fransa Edebiyatının Numune ve Tarihi adlı kitabı 1885'te 84 sayfa olarak basıldı. Bu eser, onun basılan ilk kitabıdır ve Türkçede basılmış ilk Fransız edebiyatı tarihi olma özelliği taşır. İzmir'e döndükten sonra İzmir Rüştiyesi'nde Fransızca öğretmenliği yaptı, öğretmenliğe devam ederken Osmanlı Bankası'nda çalışmaya başladı. İzmir İdadisi'nin açılmasından sonra öğretmenliğe bu okulda devam etti; Fransızcanın yanısıra Türk edebiyatı dersleri verdi.

Halid Ziya Uşaklıgil'in Kitapları Kitap Ekle

7,9/ 10  (380 Oy) ·  1.899 Okunma
7,8/ 10  (268 Oy) ·  1.756 Okunma
7,4/ 10  (10 Oy) ·  26 Okunma
7,7/ 10  (7 Oy) ·  16 Okunma
Bütün Kitapları Göster
Nazlı Demir, bir alıntı ekledi.
24 Mar 2017

Hayata yırtmaktan ziyade sevmek; fakat sevmekten evvel sevilmek için gelmişe benzer nazenin bir edanın baygınlıkları vardı.

Aşka Dair, Halid Ziya Uşaklıgil (Zerrin'in Hikayesi)Aşka Dair, Halid Ziya Uşaklıgil (Zerrin'in Hikayesi)
Aysel, bir alıntı ekledi.
22 Nis 2015

"İnsan, üzüntülü ve sevinçli zamanlarında, kalbinin dayanamayacağından fazlasını duyarlı bir kalple bölüşmek ister…."

Mai ve Siyah, Halid Ziya UşaklıgilMai ve Siyah, Halid Ziya Uşaklıgil
Başucumda Kitap, bir alıntı ekledi.
14 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Şiir bir nevi sihir olduğu için değil midir ki kalp üzerinde bu kadar etkiye sahiptir.

Bir Ölünün Defteri, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 74)Bir Ölünün Defteri, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 74)
EBRU, bir alıntı ekledi.
15 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi

O genç kız ki tanımıyor, bilmiyor, görmemiş, vücudundan vuzuh ile haberi yok fakat seviyor, bütün gençliğin sevdadan mahrum geçen ihtiyacıyla, bütün aşk kabiliyetinin hasretiyle seviyor. Onun ayaklarına atılmak, başını dizlerine koymak, gözlerini bir rüyasının şiirinde kaybolarak gözlerine dikmek, ellerini bütün hayatının bir teslimiyet hücceti gibi ellerine terk etmek, sonra hazin fakat bahtiyar, gönlü kırık fakat mesut, yavaş yavaş, katre katre sıcak yaşlarla ağlamak isterdi. "

Mai ve Siyah, Halid Ziya UşaklıgilMai ve Siyah, Halid Ziya Uşaklıgil
Buse Suci, bir alıntı ekledi.
29 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Fakat sen her şeyden evvel kendi hayatını düşünmekle yükümlüsün.

Mai ve Siyah, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 345)Mai ve Siyah, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 345)
Nur-AL, bir alıntı ekledi.
24 Şub 2015

Aman Yarabbi! Sevmek bu muydu? İnsanı sanki bir mengene içinde sıkıp da birisinin ayakları altına ezik, bitik, can çekişerek atmak isteyene bu öldürücü şey, sevmek bu muydu?

Mai ve Siyah, Halid Ziya UşaklıgilMai ve Siyah, Halid Ziya Uşaklıgil
Hüseyin DEMİR, bir alıntı ekledi.
01 Oca 23:16 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"O benim olmayacak olursa hayat artık taşınamayacak bir yük hükmünde kalacak."

Mai ve Siyah, Halid Ziya UşaklıgilMai ve Siyah, Halid Ziya Uşaklıgil
Bütün Alıntıları Göster

Halid Ziya Uşaklıgil ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

Halid Ziya, yaşlılık fotoğraflarından birinin altına şunları yazmıştı: "Bu ihtiyar adamın fotoğrafına bakarken inanamıyorum, mümkün müdür bu ben olayım? Ben ki henüz çocukluktan çıkmadım."

Bu yazarın romanları bir harika. Şuana kadar iki kitabını okumuşum ki bence bu büyük bir eksiklik benim için. Kısa zamanda bütün kaleme almış olduğu romanları okumak istiyorum.