Halit Kakınç

Halit Kakınç

YazarÇevirmen
8.1/10
90 Kişi
·
217
Okunma
·
6
Beğeni
·
1.314
Gösterim
Adı:
Halit Kakınç
Unvan:
Uluslararası İlişkiler Uzmanı Gazeteci
Doğum:
Ankara, Türkiye, 1952
Uluslararası ilişkiler uzmanı, gazeteci. 1952 yılında Ankara'da doğdu. İlkokulu İzmir'de, ortaokulu Alman ortaokulunda, liseyi ise Avusturya lisesinde bitirdi. Siyasal Bilgiler Yükseokulu'ndan sonra, İstanbul Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi'nde siyaset üzerine yüksek lisans öğrenimini yapmıştır. Doktorasını ise uluslararası ilişkiler üzerine tamamlamıştır. Yıllarca gazetecilikle uğraşan Halit Kakınç , Bilgi Üniversitesi müteveyyil heyeti icra komitesi üyesidir. Almanca ve İngilizce bildiği yabancı dillerdir. Evli ve iki çocuk babasıdır.
Bu ülkede, rejim her ne olursa olsun, belirli kanallara rüşvet verdikten sonra, halledilemeyecek hiçbir sorun yoktur, inan bana...
Struma' da 18 yaşın altında 101 yolcu vardı. Kucaktaki bebeklerden 10 yaşa kadar olanların sayısı ise tam 69 du.
Bu İngilizler Türk hükümetine arka arkaya telgraf çekmiyorlar mı?
"çekiyorlar"
En büyük dertleri geminin Boğazlar' dan geçmesine engel olunması. Gayretleri bu yönde...
ve en nihayet beklenen gün geldi çattı 31 Aralık çarşamba günü akşamı yolcuların artık alışkanlık haline getirdikleri bütün dertler hiç değilse bir akşam için unutulacak yeni yıl hep birlikte inşallah en şenlikli bir biçimde karşılanacaktı. En çok ihtiyaç duydukları şey,
umut aşılanacaktı bütün yolculara
... faşizmin sonsuza kadar ortadan kalkması için bütün gücünüzle savaşın bu ve buna benzer insanlık dramlarının bir daha da hiç ama hiç yaşanmamasını temenni ediyor...
"Türkler' de her duruma uygun atasözleri çoktur..." diye cevap verdi Simon Brod. Sözgelimi derler ki, ne şiş yansın ne de kebap... Aşağıya tükürsen sakal, yukarıya tükürsen bıyık sözü de yine onlara aittir. Açıkçası şu beyler... Türkler bu savaşta taraf olmak istemiyorlar. Savaşın nasıl bir seyir izleyeceğini hiç kimse bilmiyor. Emin olamamanın sıkıntısını çekiyorlar. Almanlar' ı kızdırmak istemiyorlar. Çünkü gamalı haç sınırlarına kadar dayandı Almanlar' a karşı koyabilmek için elinde yeterli askeri güçleri de yok.
Dış politikalarında İngiltere'den etkileniyorlar. İngilizler' i gönülden sevmemelerine rağmen, ne yazık ki baskıları karşısında pek fazla direnemiyorlar. Ülkelerini işgal eden Batılı güçleri kovan ve Cumhuriyeti kuran Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümünden bu yana çok şey değişti Türkiye'de. Olayı şu şekilde özetleyeyim sizlere... Atatürk, son derece şahsiyetli bir liderdi. Dengeleri gayet iyi takip ederdi, ama kimselerde pabuç bırakmazdı.
Yerine geçen İsmet İnönü ise tersine son derece basit ve epey korkak bir politika izliyor. Anladığım kadarıyla durumu idare ediyor ve rüzgar nereden eserse Türkiye o tarafa meylediyor.
1939 yılında Hitler'in 50. doğum günü kutlamak için Türkiye'den Berlin'e özel bir heyet gönderilmişti. Orgeneral Ali Fuat Cebesoy başkanlığında Asım Gündüz, Yunus Nadi ve Falih Rıfkı Atay'dan oluşan heyet Adolf Hitler tarafından Cumhuriyet gazetesinde anlatıldığı şekilde, pek samimi bir şekilde karşılanmıştı
Struma' nın İstanbul Limanı' na gelişinden itibaren ilk üç gün Britanyalı yetkililerle gayet sıkı pazarlıklar yapıldı. Allah'tan bu İngilizler' in arasında öyle Yahudi düşmanlaro var ki bizim müdahale etmemesi ihtiyaç bırakmıyorlar. Filistin' deki huzursuzlukları bahane eden bu görüşteki İngiliz yetkililer, kitlesel Yahudi göçlerine karşı oldukları gerekçesiyle Refik Saydam hükümetini geminin yolculuğuna devam etmesi yönünde baskı yaptılar.
Şu ana kadar da gayet başarılı oldular.Türkiye, yolcuların karaya çıkmalarını yasakladı. Filistin vizeli birkaç yolcu için çıkış izni verilebilir. Ama bu hiç önemli değil. Nitekim üç kişi de bu izni kopardı. Hamile bir kadını da Yahudi Hastanesi'ne naklettiler. Üst seviyede tanıdıkları olan bir kaç kişi daha çıkabilir. Geri kalanların hepsi Yüzen Tabut' ta kalacak
Hepinize akla ve mantığa davet ediyorum. Yaşadığımız koşulların insanın en akla gelmeyecek şeyleri bile yaptıracak kadar korkunç olduğunu unutmayın
232 syf.
·3 günde·Puan vermedi
STRUMA bana bakıyor yanıbaşımda, ben STRUMA'ya ...

#SPOILER

Ne yazsam boş geliyor artık ,bu günahlar bu ayıplar beni yoruyor mu artık ne ?
her okuduğum kitap kalbime başka bir keder yüklüyor ..
___kaçmam gerek bu çemberden dedikçe daha çok batıyorum savaş hikayelerine ..

__bu artık "merak" değil "saplantı " diyorum ...

___okuma keyfi değil "Mecburiyet " ... daha çok okumalısın, daha çok yazmalısın ki sende bil _bilmeyene de bildir ....(yanlış yapıyorum )


STRUMA bir yüzen mezar ..
en klasik tabiri bu herkezce bilinen ... ilk defa onun hakkında bir kitap okuyorum. .tabiiki adını duymuşuğum var pek çoğunuz gibi ..

72 gün ve 769 insan'a gelmeden önce (özellikle insan diyorum ) geminin kendisi bile " hazin ".
Son umut adına biletleri 1000 dolar ve üzeri fiyatlara satılırken bile bir kandırmaca mağduru ..
"ışte insan insanın kurdu"dur dediğim yer burda başlıyor ..
Fotoğraflarda ranzalı, yemek salonlu lux transatlantik Queen Mary servis edilirken karşımıza çıkan 4 banyo 8 tuvaletli sadece 2 tahliye sandalına sahip ..Motoru Tuna nehrindeki eski bir batıktan çıkarılan ,Panama bayraklı (savaşta tarafsız ateş edilemez demek bu bayrak )
Denize açılması bile mümkün görülmeyen bir perişan gemi .. "hüzün "lü bir insan gibi ,gölgesi suların üzerine vuruyor STRUMA 'nın..

Romanlaştırımaya çalışılarak yazılmış kitap ama aslolan tarihler ,rakamlar ,kararlar ...

"1941 ikinci dünya savaşı yahudi hareketi Romanya yı da içine alarak devam ediyor ..
Filistin'e gidebilmek için (henüz israil diye bir yer yok biliyorsunuz ) binilen gemiler pek çok bölgede batırılıyor ..25/Kasım /1940 Patria gibi .(onun da öyküsü araştırılacak )...
yine de insanlar Alman zulmünden kaçabilmek için bu tehlikeli yolculuğa çıkıyorlar .. gemilere binmekten vazgeçmiyorlar çünkü her yol tehlike her yol ölüm onlar için ..
"dünya toprağı üzerinde yaşayacaķ yer yok size ! Jude Verrecke !!!! "

Kitaptaki "Türklerin samimiyeti " bölümü başka bir araştırmaya sevk edecek sizi ki .. 22 Nisan 1926 ticari yazışmalarda sadece Tükçe kullanılması kanunu bir örnek olsun burada dursun ..


Konuyu dağıtmayayım ..STRUMA'nın yolcu listesine bakıyorum ..12 Aralık sabahı güvertesine yüz kişi zor sığar denilen geminin 769 kişiyi nasıl alacağını düşünüyorum ..

STRUMA efendim ..
Bir savaş ,insan,politika hikayesi ve ne yazık ki gerçek ...

14 Aralık 1941 sabahı Istanbula ulaştı ..
Önce motorları stop etti ..
üzeri ağlarla kaplanmış mayınları doğru sürüklendi ..
Türk römorkörü "Alemdar "a bağlanarak Boğaziçine çekildi ..
Sarı bayrakla karantina ya alındı ve gemiden kimsenin inmesine izin verilmedi...

Bundan sonrasını siz okuyun 72 gün STRUMA da ne yaşandı ..

Çocukları bile umursamadan verilen kararların altında kimlerin imzası var ...

Dip not ..

"Ülkelerini işgal eden Batılı güçleri kovan ve Cumhuriyeti kuran Mustafa Kemal Atatürk 'ün ölümünden bu yana çok şey değişti Türkiyede ...
Atatürk son derece şahsiyetli bir liderdi .Dengeleri gayet iyi takip ederdi ama kimselere de pabuç bırakmazdı.
Yerine geçen Ismet Inönü ise son derece pasif ve epey korkak "
Sf/213

Sizlere
Iyi okumalar ... derken kendime de "yemek ye artık diye not düşüyorum "
Çünkü bu dramlar insana akşam yemeklerini ,normal sabah kahvaltılarını unutturuyor ...

Sevgiyle kalın ..NOKTA.
232 syf.
·9 günde·Beğendi·8/10
15 aralık 1941 yılında gelen bir gemi...
24 şubat 1942 yılı ilk baştaki amaçları neyse onun gerçekleştirildiği zaman.

Yaşamak için ellerine geçen şanslarını kullanan, bir o kadar da ölüm ihtimalleri yüksek olan çoluk çocuk, genç, ihtiyar. Hastalık, soğuk, yemek, pislik her türlü sıkıntı...Umut dolu yaşam savaşı....Ve hep denizin üzerinde...

Okuduğum kitapları hep gerçek yaşammış gibi hayal edip okurum ama bu bambaşka... gerçekten yaşandığını bilmek çok acı...

"Alamanya bizden krom almaz" vs... vs....

Maddi değerler uğruna, manevi! değerlerden vazgeçmek...


Hep söylüyorum Allah'tan müslümanız, Allah' tan... Kula kulluk edene yazıklar olsun diye şarkılar yapıp ve komik ki en başta bunu yapan biz oluyoruz.


Sayfa 6 "İnsanoğlu planlar, Tanrı güler"Dili, dini, ırkı her ne olursa olsun her canlının yaşama hakkı var. Ki bu bir katliam, utanç verici- yüz kızartıcı... ne ilk ne de son ama bu bir gerçeği değiştirmiyor; ortaksınız, suçlusunuz ve katilsiniz, bunun hiçbir bahanesi olamaz!!!
232 syf.
·17 günde·Puan vermedi
Ne demeli, ne yorum yapmalı ki? Yaşanan o kadar acı, kaybedilen o kadar can… Yazık…
Okudukça, “Ne çok nefret barındırabiliyor insanoğlu içinde böyle,” dedim. Kendi çıkarları doğrultusunda her şeyi yapabileceğini, yapabileceğimizi okumak gerçekten de sarsıcı. İnsanları sınıflandırmak, bize doğru gelmeyen sınıfı dışlamak, acılarından mutlu olmak, hatta öldürmek ve ölümlerinden memnuniyet duymak… İnsanlığımızı sorgulatıyor.
Kitabın geçtiği zaman, İkinci Dünya Savaşı ve en acımasız diktatörlerden Hitler’in Dünya’da başlattığı kaos dönemi. Ölümden kaçıp, gelecek umuduyla başka bir ülkede yurt edinmek için, başka milletlerden medet uman milyona yakın insan. Genç, yaşlı, çocuk… Biraz diplomasi, biraz nefret, biraz ırkçılıkla sonları ölüm masum insanlar…
Bu kitabı okuduktan sonra Türkiye’nin İkinci Dünya Savaşı’ndaki etkisi konusunda hiçbir fikrim yokmuş dedim. Daha fazlasını öğrenme isteğim ve yine bu konudan bahseden Zülfü Livaneli’nin eserini okuyarak başlama arzum arttı.
Sadece kitabı okurken, bu kadar genel değil de daha öznel yazılmış olsaydı bu kitabın daha da vurucu olabileceğini düşündüm ama buna rağmen bu hali de oldukça etkileyici.
Ben politikadan, diplomasiden, birinin taraf olup olmamasından anlamıyorum. Ben bu kitabı duygularımla okudum. O 800 kişinin neler yaşadığını, neler hissettiğini düşünerek okudum. Okuyacak olanlara tavsiyem de budur. Benim gibi duygularıyla okumaları.
232 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Zülfü Livaneli'nin Serenad kitabı ile öğrendiğim büyük bir insanlık trajedisidir. Halit Kakınç ise bu olayı birebir yaşadığını söylüyor, şahit olduklarını biraz araştırma da yaparak derlemiş. Sade dille tarihi bir roman oluşturmuş.

Nazi soykırımından kaçmak pahasına, son kuruşlarını ödeyerek bu gemiye binen 769 insan, 15 aralık 1941 günü sarayburnu açıklarına gelir dayanır.
Struma yolcuları türkiye ve ingiltere arasındaki siyasi pazarlıkların sürdüğü yaklaşık 2,5 ay boyunca karantina koşulları altında bu limanda bekletilir.
Türkiye bu gemideki mülteciler için Almanya ile değil Ingiltere ile mücadele etmiştir, bu gemideki Yahudiler Turkiyeye yerleşmek için değil, Filistine geçmek için transit olarak kullanmak üzere karaya çıkmak istiyorlardı.
Istanbul’da kaldığı süre içinde, bir kaç şanslı yolcu, çeşitli gerekçelerle bu talihsiz gemiden kurtulmayı başarır. 800’e yakın yolcu ve mürettebatla köstence’den gelen gemi, siyasi pazarlıkların beklenen neticeyi vermemesi sonucu, 1942 yılının şubat ayında bu limandan koparılarak, geldiği yere, karadeniz’e iade edilir. ertesi gün, şile açıkların bir sovyet denizaltısı tarafından torpillenerek batırılır.

Tarih, acılarla, savaşla doludur; değişmesine olanak yoktur, ama gelecek? Hoyratlık, hiç ders alınmamışcasına sürüyor. Zalimler her devirde zalim.
232 syf.
·Puan vermedi
Struma'yı Zülfü Livaneli'nin Serenad kitabında okuduktan sonra daha detaylı bilgi kazanmak amacıyla araştırdım.Şaşırtıcı derecede bilgilere ulaştım.Malesef kendi adıma söylemek isterim ki öğrenim gördüğümüz bütün yıllar boyunca sadece bize verilen bilgileri almışız.Özellikle tarih ile ilgili kitaplar okumaya başladığımdan itibaren okulda öğrendiklerimi zihnimden silmeye başladım.Kendi bilgilerimi farklı kitaplar okuyarak yeniliyorum.Bu kitabın da mutlaka okunmasını geçmişle yüzleşilmesini ve gelecekte de bu tür olaylarla karşılaşılmamasını diliyorum.
232 syf.
·13 günde·Beğendi·8/10
Struma faciası günümüzde Zülfü Livaneli'nin kitabıyla gündeme gelmişti. Bu kitaptan sonra benimde ilgimi çekerek okumaya başladım.
Kitap genel anlamda tarihi bir inceleme içine küçük kurgu bölümler eklenerek bir tarihi roman ortaya çıkarılmış. Bu eklenen bölümlerin zayıf olduğunu söyleyebilirim.
Kitapta, Romenlerin Yahudi toplumuna yaptığı katliamlar, çıkardığı zorluklar, işlediği cinayetler ve buna paralel olarak yahudilerin Struma gemisiyle Filistin'e yaptıkları yolculuk (Struma gemisi ile) serüvenini ve hazin sonunu işliyor.
Genel anlamda bu olayı ilgisini çeken arkadaşlar rahatlıkla okuyabilirler.
232 syf.
Yahudilerin basına gelenleri belgesel tadında anlatan enfes bir kitap. Struma belki de gizli kalmış büyük gerceklerden biri. Okumanizi öneririm
200 syf.
·21 günde·Beğendi·10/10
Ne kadar bilimkurgu romanları okumuyor isem, bu kitabı tarih - bilim - kurgu olarak beğendim. Yerebatan Sarayı’nın gizli bir geçidinden ulaşılan, ucu Üsküdar’dan Kınalı Ada’ya kadar uzanan bu tünellerde araştırma yapmak isteyen ekip, asırlardır sarnıcın içinde bulunan gizemli Medusa başlarının aracılığıyla kendilerini bir anda bambaşka ve gizemli bir dünyada buluyor. Doğu Roma’nın 18 yüzyıl önce kurulmuş ama günümüzden herşey olarak daha ilerisinde olan başkentine davet ediyor. Günümüz dünyasından daha ileri bir uygarlık kuran dünyalılardı. bizdendiler. İstanbulluydular.
232 syf.
·5 günde·9/10
Zülfü livaneli'nin Serenad adlı kitabı sayesinde strumanın hikayesini öğrenmiştim. Ve bu üzücü olay hakkında ne kadar az bilgi olduğunu görünce üzüntüm ikiye katlandı sonunda Halit Kakınç'ın kitabını bulup içim acıyarak okudum. Kitapta yahudi soykırımı sebebiyle romanyadan kaçan 800'e yakın insanın kandırılarak motorları bile çalışmayan bir gemiyle istanbul açıkların da 72 gün verdikleri yaşam mücadelesi anlatılmış. Belgesel roman özellikliği taşıyan kitapta dönemin siyasi olaylarından da kısaca bahsediliyor. Okumalı ve insanların din ve uyrukları sebebiyle yaşadıkları acıları görmeliyiz.
232 syf.
·Puan vermedi
"Ülkemizin önde gelen araştırmacı akademisyenlerinden yazar dostum Halit Kakınç, Struma olayı hakkında bugüne kadar karanlıkta kalmış birçok bilgiyi de içeren önemli bir eseri yayımlıyor.

Ben, Struma cinayetini bire bir yaşadım. 1941 yılında, 15 Aralık'ta Struma gemisi Sarayburnu açıklarına demir attı. Rıhtıma yanaşmasına izin verilmedi. Gece gündüz polis nezaretinde, 769 insan 72 gün boyunca deniz ortasında hapsedildi ve sonra katledildi.

Yazar Halit Kakınç'ın bu eserinin en sonunda, Anadolu Ajansı'nın 24 Şubat 1942 tarihli açıklamasını bulacaksınız. Vatandaşlarına saygısı sıfır olan ceberut ve despot devlet anlayışını yansıtan bu açıklama, aynı zamanda utanç verici bir yalanı da içeriyor: "Geminin tamiri hitam bulduğu halde..." diye başlıyor.

Aslında motor arızalı olarak, atölyede kalmıştı. Yani, Struma motorsuzdu. Motorsuz bir gemi, kaderine terk edilen 769 insanı taşıyan bir büyük yüzen tabuttu. Ve devletin Anadolu Ajansı, utanç verici bir şekilde, geminin tamirinin bittiğini iddia ediyor, yalan söylüyordu. Katillerin cinayetlerini örtmeye çalışıyordu.
Struma cinayetinin üzerinden 70 yıl geçti. Mensubu olduğum Türk toplumunun eleştirilecek birçok yönü var. Bence bunların başında, eskiden beri süregelen geçmişte kalmış sayısız günahlarıyla yüzleşememek ve huzura erememek var. Bu cesareti ıskalamak... Cesetleri arka arkaya, üst üste yığıp dolap kapılarını kilitlemek... İyi de, cesetler orada kokuşup duruyor. Koku etrafa yayılıyor, havayı zehirliyor. Şu dolapları artık açıp havalandırsak, günahlarımızla yüzleşsek, huzura ermeyi denesek daha iyi olmaz mı?"
-İshak Alaton-

Yazarın biyografisi

Adı:
Halit Kakınç
Unvan:
Uluslararası İlişkiler Uzmanı Gazeteci
Doğum:
Ankara, Türkiye, 1952
Uluslararası ilişkiler uzmanı, gazeteci. 1952 yılında Ankara'da doğdu. İlkokulu İzmir'de, ortaokulu Alman ortaokulunda, liseyi ise Avusturya lisesinde bitirdi. Siyasal Bilgiler Yükseokulu'ndan sonra, İstanbul Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi'nde siyaset üzerine yüksek lisans öğrenimini yapmıştır. Doktorasını ise uluslararası ilişkiler üzerine tamamlamıştır. Yıllarca gazetecilikle uğraşan Halit Kakınç , Bilgi Üniversitesi müteveyyil heyeti icra komitesi üyesidir. Almanca ve İngilizce bildiği yabancı dillerdir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Yazar istatistikleri

  • 6 okur beğendi.
  • 217 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 144 okur okuyacak.
  • 5 okur yarım bıraktı.