Hamdi Döndüren

Hamdi DöndürenDelilleriyle İslâm İlmihali yazarı
Yazar
Derleyen
8.8/10
40 Kişi
171
Okunma
24
Beğeni
3.759
Gösterim

Hamdi Döndüren Kimdir?

1943 Balıkesir doğumlu. Hıfzını ikmal ettikten sonra İmam Hatip Lisesi ve genel liseyi bitirdi. İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü ve İ.Ü. Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Balıkesir merkez valiliği ve Çanakkale Bozcaada Müftülüğü görevlerinde bulundu. 20.4.1975 tarihinde Konya Yüksek İslâm Enstitüsüne İslâm Hukuk ve Fıkıh Usulü Öğretim Üyesi olarak atandı. Aynı görevi 6.11.1973 tarihinden bu yana Bursa Yüksek İslâm Enstitüsü ve U.Ü.İlahiyat Fakültesinde sürdürmektedir. Ankara Ü. İlahiyat Fakültesinde 1978'de İslâm Hukuku alanında başladığı doktora çalışmasını 1983'te tamamladı. 25.10.1998 de de doçent unvanını aldı. 1986'da Suudi Arabistan İmam Muhammed b. Suud el-İslamiyye Üniversitesinin daveti ile bir süre bu üniversitede araştırmalar yaptı. Müellifin İslâm Hukuku ve İslâm İktisadı alanında yayınlanmış çeşitli eserleri, makale ve araştırmaları vardır. - Delilleriyle İslâm Hukuku, Şahıs, Aile ve Çözümlü Miras. - İslâm Hukukuna Göre Alım - Satımda Kâr Hadleri - Çağdaş Ekonomik Problemlere İslâmi Yaklaşımlar - İbn Abidin Tercümesi Fihristi ve Terimler Sözlüğü - Ehl-i Sünnetle Şia Arasındaki Görüş Ayrılıkları (terceme basılmadı) bunlar arasındadır. Para, Kredi, Enflasyon, Şirket, İslâm Bankacılığı, Mudarabe, Sermaye Riski ve Faiz, Para vakıfları, İşçi ve İşveren gibi günümüz ekonomisinde karşılaşılan çeşitli problemlerle ilgili araştırmaları vardır.
Unvan:
İslami Yazar
Doğum:
Balıkesir, 1943

Okurlar

24 okur beğendi.
171 okur okudu.
28 okur okuyor.
111 okur okuyacak.
14 okur yarım bıraktı.

Hamdi Döndüren Sözleri ve Alıntıları

Tümünü gör
Önsöz'den...
"Eksiksiz olma Yüce Allah'a mahsustur. Biz noksanlarımızla birlikte O'nun rızasına kavuşmayı dileriz. Gayret bizden, başarıya ulaştırma Yüce Allah'tan dır."
Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuşlardır: “Şüphesiz Allah, bir topluma, bir şeyin yenilmesi haram kıldığı zaman, onlara bu şeyin satış bedelini de haram kılar”
Akdin tarafları bir olur, bunlardan birisi satılan şeyin bir bölümünü kabul, diğer kısmını ret ederse, safkanın bölünmesi sebebiyle satım akdi sahih olmaz.Mesela; satıcı, “on ton buğdayı şu fiyata satıyorum” diye teklifte bulunsa alıcı “beş tonunu şu fiyata alıyorum” diye kabul etse, safka bölündüğü için satış meydana gelmez.
Sayfa 123Kitabı okudu
Evliliğin kocanın ölümü ile sona ermesi halinde kadının bekleyeceği iddet süresi dört ay on gündür.
Sayfa 235
Hac İbadetinde Kadınlara Getirilen Kolaylıklar
Hac, şartlarını taşıyan erkek ve kadın mü'minlere farzdır. Beden sağlığı, maddi güç ve yol güvenliği yanında, kadınlar için ayrıca yol arkadaşının bulunması, boşanma veya ölüm iddetlisi olmaması da gereklidir. Bu son şartları taşımayan kadına hac farz olmaz. Hadislerde şöyle buyurulmuştur: "Kadın, yanında mahremi bulunmadıkça üç günden fazla yolculuk yapamaz." "Bir kadın yanında kocası bulunmadıkça hac yapmasın. Bu duruma göre, zengin olmak ve diğer şartları bulunmakla birlikte, yanında koca, oğul, torun, kardeş, baba, dede, süt oğul, süt kardeş ve kayın peder gibi sürekli evlenme yasağı olan mahrem bir hısımı bulunmayan kadına hac, bu şartın gerçekleşeceği yıla kadar farz olmaz. İleriki yıllarda bu belirtilen hısımlardan birisi hacca gider ve onu da birlikte götürmeyi üstlenirlerse kadına o yıl hac farz olur. Aksi halde şartlar gerçekleşmeden ömrü geçerse hac farizası üstünden düşer. Ancak böyle bir kadın artık hacca gitmekten ümit kesince, kendi yerine hac vekili gönderirse haccın sevabına kavuşacağı umulur. Şâfiî ve Mâlikilere göre ise kadın, güvenilir kadın arkadaşları ile birlikte hac farizasını ifa edebilir. Hatta Mâlikiler buna yalnız güvenilir erkek veya erkek-kadın karışık toplulukları da eklerler. Kadın bunlarla birlikte de hacca gidebilir. Bu müctehitler; "Oraya gitmeye gücü yeten herkese, Allah için Kabe'yi ziyaret edip hac etmek farzdır" âyetinin genel anlamına dayanırlar. Günümüzde Diyanet İşleri Başkanlığı bu konuda Şâfiî mezhebinin görüşünü uygulamaktadır.
Sayfa 145

Hamdi Döndüren İletileri

Tümünü gör
Acil
Delilleriyle İslâm İlmihali
Delilleriyle İslâm İlmihali
bu kitapdan evinde olan bana ulasabilirmi lütfen Veya organ nakli ve bagisiyla ilgili olan dini bi kitap

Hamdi Döndüren Yorum ve İncelemeleri

Tümünü gör
9/10 puan verdi
·
Beğendi
Her evde bulunması gerekli harika bir İlmihal Kitabı
İlk İzlenimim mükemmel bir İlmihal kitabı diyebilirim. Konular özenle hazırlanmış ve tasnif edilmiş, günümüz diliyle net, akıcı, bol dip notlu... Ayrıca delilleriyle birlikte verilmiş, yani demek istediğim diğer İlmihal kitaplarında şunu yap bunu yapma, şu haram bu haram değil derken bu ilmihalde neden ve nasıl yapmamız gerektiği ve hangi ayet ve hadise dayanarak yapıp yapmadığımız anlatılmakta, Kısacası her evde bulunması gereken dört dörtlük bir İlmihal kitabı, her müslümanın evinde bulunmalı devamlı okunmalı...Kitabı okumaya devam ediyorum, kitaptan alıntılara başladım. Zihin açıcı okumalar dilerim...
Delilleriyle İslam İlmihali
Delilleriyle İslam İlmihaliHamdi Döndüren · Erkam Yayınları · 20219 okunma
634 syf.
·
Puan vermedi
Eser, delilleriyle yazılmış olduğundan konular oldukça uzun uzadıya anlatılmış. Fıkhi kavramlar o kadar tekrarlı bir biçimde anlatılıyor ki serbest okuyucular bir miktar sıkılabilir. Öğrenmek istediğiniz konuyu özel olarak okursanız bu daha keyifli olacaktır. Kitabın bazı ayrıntılı kısımlarını göz gezdirerek geçmek zorunda kaldım. Aile ilmihali olarak daha sade eserlerin okunmasını tavsiye ederim.
Delilleriyle Aile İlmihali
Delilleriyle Aile İlmihaliHamdi Döndüren · Yeni Şafak Kitap · 201143 okunma
1510 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
46 günde okudu
Ben tüm meali sesli dinlendim muhteşem bir anlatı tavsiye ederim. Bizi yaratan Rabbimizin mesajı net olarak nüzul (iniş) sırasına göre konu bağlamında daha alaşır şeklinde oluyor. Bağlantısını buraya koydum. youtu.be/xpLIPVy5TLY
Hamdi Döndüren
Hamdi Döndüren
Evrensel Çağrı Kur'ân-ı Kerim
Evrensel Çağrı Kur'ân-ı Kerim
O.Kadirhan /bay mavi
O.Kadirhan /bay mavi
Evrensel Çağrı Kur'ân-ı Kerim
Evrensel Çağrı Kur'ân-ı KerimHamdi Döndüren · Çelik Yayınevi · 200611 okunma