1000Kitap Logosu
Hamdi Döndüren

Hamdi Döndüren

Yazar
Derleyen
Çevirmen
BEĞEN
TAKİP ET
8.9
30 Kişi
104
Okunma
16
Beğeni
1.767
Gösterim
Unvan
İslami Yazar
Doğum
Balıkesir, 1943
Yaşamı
1943 Balıkesir doğumlu. Hıfzını ikmal ettikten sonra İmam Hatip Lisesi ve genel liseyi bitirdi. İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü ve İ.Ü. Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Balıkesir merkez valiliği ve Çanakkale Bozcaada Müftülüğü görevlerinde bulundu. 20.4.1975 tarihinde Konya Yüksek İslâm Enstitüsüne İslâm Hukuk ve Fıkıh Usulü Öğretim Üyesi olarak atandı. Aynı görevi 6.11.1973 tarihinden bu yana Bursa Yüksek İslâm Enstitüsü ve U.Ü.İlahiyat Fakültesinde sürdürmektedir. Ankara Ü. İlahiyat Fakültesinde 1978'de İslâm Hukuku alanında başladığı doktora çalışmasını 1983'te tamamladı. 25.10.1998 de de doçent unvanını aldı. 1986'da Suudi Arabistan İmam Muhammed b. Suud el-İslamiyye Üniversitesinin daveti ile bir süre bu üniversitede araştırmalar yaptı. Müellifin İslâm Hukuku ve İslâm İktisadı alanında yayınlanmış çeşitli eserleri, makale ve araştırmaları vardır. - Delilleriyle İslâm Hukuku, Şahıs, Aile ve Çözümlü Miras. - İslâm Hukukuna Göre Alım - Satımda Kâr Hadleri - Çağdaş Ekonomik Problemlere İslâmi Yaklaşımlar - İbn Abidin Tercümesi Fihristi ve Terimler Sözlüğü - Ehl-i Sünnetle Şia Arasındaki Görüş Ayrılıkları (terceme basılmadı) bunlar arasındadır. Para, Kredi, Enflasyon, Şirket, İslâm Bankacılığı, Mudarabe, Sermaye Riski ve Faiz, Para vakıfları, İşçi ve İşveren gibi günümüz ekonomisinde karşılaşılan çeşitli problemlerle ilgili araştırmaları vardır.
928 syf.
·
Beğendi
·
6/10 puan
Kitap klasik bir ilmihal olmanın yanında -adından da anlaşılacağı gibi- islamî vecibeleri nasslardan delilleriyle birlikte sunuyor. Üstelik delilleri dört mezhepten her birine göre ayrı ayrı sıralıyor. Bence herkesin istifade edebileceği güzel ve güncel bir kaynak. Tavsiye ederim.
Delilleriyle İslâm İlmihali
Okuyacaklarıma Ekle
2
928 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Ömer Nasuhi Bilmenin ilmihal kitabının sadeleştirilmiş halini, öğrencisi Hamdi Döndüren; istifademize sunmuş.Allah hizmetini kabul etsin. Kütüphanem içerisine aldığım, 14 yaşımdan beri 2 senede bir muhakkak okuduğum nadide eserlerden biri. Genelde bana sık sık "hangi ilmihali okumalıyız?" gibi sorular gelir. Senin de aynı sorular kafanı kurcalıyorsa, sade, anlaşılır, güvenilir bi kaynak arıyosan bir haberim var "aradığını buldun" :) Keyifli okumalar diliyorum okuduğuyla hemhal olan güzel insan...
Delilleriyle İslâm İlmihali
Okuyacaklarıma Ekle
1
26
640 syf.
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Evlenecek veya zaten halihazırda evli olan her çiftin çeyizinde bulunması gereken ve yahut onlara hediye verilmesi ve hatta ömür bitinceye kadar dönüp dönüp okunması gereken bir başucu kitabı. İkili ilişkilerde kadın erkek herkesin evlilik dairesi içinde ki görev, hak ve sorumluluklarını bildiren çıkacak her soruna önlem ve çözüm getiren değerli bir kitap. Şahsen ben bu kitabı ilerde çocuklarımla birlikte en az 2 sefer daha okumayı planlıyorum. Sizlere de bu kitap tavsiyesini kendime borç bildim. keyifli okumalar diliyorum
Delilleriyle Aile İlmihali
Okuyacaklarıma Ekle
47
674 syf.
·
1097 günde
·
Beğendi
·
4/10 puan
1994 yılında bir arkadaşımın hediyesi olan bu kitabı yavaş yavaş üç yıl gibi bir sürede okumuştum.Ticarete,iktisada insani ve İslami açıdan bakan,inceleyen bir kitap.İslamiyete göre ticaretin nasıl olması gerektiğinin ayrıntılarını bulabileceğiniz bu kitabı okuma fırsatınız olursa,göreceksiniz ki, şu an uygulanan ticaret kuralları,İslamiyetteki kurallarla çatışmaktadır.Fakat bilgi babında faydalı bir kitap olduğu kanaatindeyim.
Delilleriyle Ticaret ve İktisat İlmihali
Okuyacaklarıma Ekle
3