1000Kitap Logosu
Hanri Benazus
Hanri Benazus
Hanri Benazus

Hanri Benazus

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.5
82 Kişi
205
Okunma
27
Beğeni
3.004
Gösterim
Unvan
Türk Yazar ve İş Adamı
Doğum
İzmir, 27 Mart 1930
Yaşamı
Hanri Benazus (d. 27 Mart 1930, İzmir), Türk yazar ve iş adamıdır. Bir dönem Altay Spor Kulübü başkanlığını yapan Hanri Benazus, Mustafa Kemal Atatürk hakkında yazdığı kitaplar ve binlerce fotoğraftan oluşan Atatürk fotoğrafları koleksiyonuyla tanınmıştır. Kökleri çok eskiye dayanan İzmirli bir aileden gelen Hanri Benazus, ilk ve ortaöğrenimini İzmir'de yaptı. İzmir Atatürk Lisesi'nden mezun olduktan sonra, maddi olanaksızlıklar nedeniyle yükseköğrenimini tamamlayamadı. Daha sonra iş yaşamına atıldı ve Yupi Piliç'i kurdu. İş yaşamını sürdürürken, taraftarı olduğu Altay Spor Kulübü'ne başkan seçildi. 11 Aralık 1985-30 Aralık 1987 tarihleri arasında Altay başkanı olarak görev yaptı. 1988 yılında emekli oldu ve aktif iş yaşamını sona erdirdi. Daha sonra yazarlık kariyerini sürdürdü ve pek çok kitap yazdı.
Ferman Mamedov
Önce İnsan Olmak'ı inceledi.
384 syf.
Kitap fuarında gördüğümde Hanri Benazus ismi yabancı olarak geldi bana.Eserin ismi "Önce İnsan Olmak", yabancı gözüyle iyi bir insan nasıl olunur merakıyla almıştım.Ama eve gelip okumaya başladığımda, yazarın İzmirli olduğunu yazıyordu.Kendime çok kızdım; nasıl bakmamışım alınca.Okuyup bitirdim ve arkadaşa da hediye ettim, şimdi o günü hatırlayıp iyi ki öyle olmuş diyorum; kaymak gibi, bal gibi kitap.
Önce İnsan Olmak
OKUYACAKLARIMA EKLE
18
alchera
Atatürk ve Gençlik'i inceledi.
112 syf.
Şimdi size bir çok kişinin bilmediği bir kitaptan bahsedeceğim. Öncelikle yazardan bahsedeyim, Hanri Benazus 1930 tarihinde doğmuş , Atatürk'ü çok seven , onu görmüş ve en büyük Atatürk koleksiyonuna sahip kişidir . Yaşamının en önemli anısı, 1937 de Aydın'da Atatürk ile karşılaşması ve onun masasındaki leblebileri yemesidir Yazmış olduğu 96 tane kitabı vardır.Bu kitabında da bizlerle Atatürk'ün gençler hakkında söylediği sözleri , düşünceleri paylaşmıştır. Okuyabileceğiniz küçük , Kitaplığınızda bılundurabileceğiniz bir kitap...
Atatürk ve Gençlik
OKUYACAKLARIMA EKLE
12
Menekşe
Özel Anılarla Atatürk Ve Çocuk Fotoğrafları Albümü'ü inceledi.
262 syf.
·
55 günde
·
9/10 puan
Okuyun, okutun..
Hiçbir zaman sarı saçına mavi gözüne aşığım deyip Atatürk’ü putlaştıramadım, hiçbir zaman yeniliklerini reddedip ona nefret kusacak kadar bağnazda olmadım. Zaten böyle insanları da bir türlü çözemedim. Ama şu bir gerçek ki ben Atatürk’ün zekasına, dahiliğine hep hayran kaldım. Küçüklüğümden bu yaşıma kadar nutuk dahil birçok Atatürk’ün ele aldığı veyahut Atatürk’ü ele alan eserlerde de onun ileri görüşlülüğüne, hazır cevaplılığına aşık oldum.. Bu albümü daha doğrusu kitabı demek istiyorum, her gün bir anısını her gün bir fotoğrafını inceleyerek yavaş yavaş okudum. Zaten öyle hızlı hızlı sayfaları çevirtecek türden bir kitap değil.. her bir anı, üzerinde sürekli düşünüp yoğunlaşmak zorunda bırakıyor sizi. Neden böyle demiş neden böyle yapmış, doğrusunu-yanlışını sürekli sorguluyorsunuz. Evet kabul etmeliyim ki bazı anılar biraz şişirilmiş.. hatta bazıları fazlaca doldurulmuş, bazıları kaynakça gösterilmeden yazılmış, birkaçını araştırdığınızda bulabiliyorsunuz birkaçı ise zaten öğrenim hayatımızda karşımıza çıkanlardan. Ayrıca bazı anılar tekrar edilmiş, bazı önemli sözleri tekrar tekrar okuyorsunuz.. Bunlar benim gördüğüm eksikliklerdi. Bir eleştirimde anıların kronolojik olmamasından yanadır.. bir anıda kurtuluş savaşında duygulanırken hemen sonraki anıda devrim zamanına gidiyorsunuz. Bu biraz karışık geldi, bunca çalışmayla emek verilerek yapılan albümün kronolojik olmasını isterdim..tabi bunlara rağmen kitabı çok beğendim. Çünkü daha önce okumadığım, bilmediğim birçok anıyı ve tarihi olayları öğrenmiş oldum. Albümün en güzel özelliği ise..internette ve öyle kolayca yerlerde bulamayacağınız Atatürk fotoğraflarına rastlamanız..daha önce hiçbir yerde görmediğim, araştırdığımda bulamadığım bir çok fotoğrafı mevcut. Son olarak, şu korona illetinden sonra ilk işim öğrencilerime kitabı götürüp fotoğraflarını göstermek, anılarını okumak olacak.. idealistliğime bir tik daha atabilmiş olacağım :)
13