Harold Robbins

Harold Robbins

Yazar
7.6/10
44 Kişi
·
143
Okunma
·
18
Beğeni
·
2.540
Gösterim
Adı:
Harold Robbins
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
New York, Amerika Birleşik Devletleri, 21 Mayıs 1916
Ölüm:
14 Ekim 1997
Harold Robbins
Yazar
Doğum: 21 Mayıs 1916, New York, New York, ABD
Ölüm: 14 Ekim 1997, Palm Springs, Kaliforniya, ABD
Filmler: Gangsterlerin Pençesinde, Kaybolan Aşk
Eşi: Jann Stapp (e. 1992–1997), Lillian Machnivitz (e. 1937–1962)
"Eğer bir insanı anlarsanız, bazı şeyleri neden yaptığını bilirseniz ondan korkmanıza gerek yoktur. Korkunuz, ondan hoşlanmamanıza, hoşlanmamış olmanız da onu yıkmanıza sebep olmamalıdır."
Politikacıların seçmenlere verdiği sözleri tutmamalarını bir dereceye kadar affediyorum ama ufacık çocukların kalpleriyle oynayanları bir türlü affedemiyorum.
"...Senden hoşlanmıyorum.
Aşk, böyle sözler karşısında ölüme mahkumdu. Aşk insanı bir anda sarar, sonra nefret ve karşılıklı şikayetlerle yine bir anda yıkılıverirdi. Aşkın parçalanmasından sonra bile bazı işler, tıpkı yarım kalmış bir umut ve sonuç içinde yaşardı. Ve sonunda aşk hemen hemen çocukça birkaç basit sözle tamamen kaybolurdu. Böylece hayaletler sizi terk eder, hatalar tek tek yok olurdu. Her zaman için bu böyleydi. Hiç kimse bu kanunu bozamazdı. Ne yaparsanız yapın, bu sonuçtan başkasını asla elde edemezdiniz."
Harold Robbins
Sayfa 356 - ALTIN KİTAPLAR
Adalet Binasının bulunduğu alan kentin tam ortasındaydı. Jimmy'le Molly Ann oraya geldiklerinde, alan en güzel pazarlık giysilerini giymiş kent halkıyla dolmuştu bile. Ortalıkta bir bayram havası esiyordu. Çocuklar oradan oraya neşeyle koşuyorlar, büyükler aralarında heyecanlı heyecanlı konuşuyorlardı. Duruşma binasına doğru ilerleyen Jimmy'le Molly Ann'ın çevresini aldılar. Hepside Jimmy'e dokunmak onun sırtını sıvazlamak istiyordu. Halkın kimden yana olduğunu anlamamak için aptal olmak gerekirdi.
Sam Fitch'le Şerif caddenin karşı tarafında, Fitch'in mağazası önünde duruyorlardı. Şerif, " Hiç hoşuma gitmiyor bu durum." diye başını salladı. "Hiç."
O gün sabah işime son verilmişti. Öğleden sonrada televizyonda bir Beyzbol maçı seyretmiştim. Marris topa vurdukça Cincinnati Reds oyuncularının yüzlerinden; duydukları heyecanı anlamak kolaydı. Oyunun bitmesine daha dört devre vardı ama oyuncuların hareketlerinden maçın sona erdiğini sanırdınız. Ve aynı günün gecesi telefon zilinin sesiyle yatağımdan fırlamıştım. Neyse o anda uyumuyor, sadece kurşuni renkteki tavana gözlerimi dikmiş yatıyordum. Bir yandan Elizabeth'in anlattıklarını dinliyor, bir yandan da uyumaya çalışıyordum.
-- "C'est pas possible!" diye, sakin sakin yatan erkeğin kulağına fısıldadı. Kız erkeğin solumasının yavaşladığını hissedince gözlerini kapadı, gülümsedi. Kadın her zaman savaşı kazanır. Erkek sadece o an için kuvvetlidir.
Erkek ayağa kalktı."Giyinmem gerekiyor" dedi. "Aşağılardan birileri gelip aramadan önce."
--"Haklısın" dedi kız. "Sana yardım edeyim."
İkisi de görülmüş olduklarını bilmiyordu.
Kayınpederini uyandırıp, aşağıdaki davete götürürse çok eğlenceli olur, diye düşünen yeni gelin tarafından görülmüşlerdi.
Bahis kuponlarını çıkartıp tezgahın üzerine koydum. Bir hesap yaptım. 51,50 Dolarlık bilet satmıştım. Ona parayı teslim edip işimin başına döndüm. Ortalığı temizlemeye başladım. Akşamüstü göz açıp kapayıncaya kadar geçiverdi. O günkü kazancımız 22,50 Dolardı. Keough'un söz verdiği gibi karı bölüştük. Hisseme 11,25 Dolar düşmüştü. Yetimhaneye dönerken sevinçten eteklerim zil çalıyordu. Günlük kazancım, haftalık kazancımı geçmişti. Doğrusu bu vurgun, yaz tatilini sayfiyede geçirmememe değerdi.
Boğazıma bir şey takılıp kalmıştı. Yutkunamıyordum. Konuşamıyordum.
Ağlama. "Seni seviyorum Jeri Lee." Sonra gülümsedi. Suratını buruşturdu. "Yani... Benim gibi bir... Bir o biçim.. Gerçek bir kadını ne kadar sevebilirse... Ben de seni o kadar seviyorum canikom."
416 syf.
·17 günde
Altin kitaplar yayinevinden cikan ve Şen Ziyalan'a ait olan ceviri kitabini okudum.
Kitap hicbirsey yokmus gibi sanki hereyi biliyormussunuz gibi gunluk bir olay tarzinda konuya giriyor. (Bu tarz kitaplari seviyorum). Kitabim icerisinde (*) bilinmeyen terimlere özgü bilgilendirmeler yer almaktadir. (Bazi kitaplarda olmuyor.) Dikkatinizi de cekecektir surekli konusma cumleleri karsiniza cikmakta.

"Teypin gereği yoktu. ikimiz de icimizdeki müziği duyduk."
529 syf.
·Puan vermedi
Elvis Presley'in başrolünü oynadığı bir sinema filmi çekildi bu kitabın. Annemin elinde görmüştüm ilk kez ama annem okumamı istememişti. Biraz müstehcen olduğu içinmiş yıllar sonra okuyunca anladım :)
293 syf.
·Puan vermedi
Adına aldanarak aldığım bir kitaptı. Piranaların insanlarla olan mücadelesini okumak isterken başında geçen bir olay ve ardından gelen mafya işleri ile karşı karşıya kaldım. Kitap bir mafya kitabı diyebilirim. Aksiyon da yok bununla birlikte entrikalar mevcut. Bu açıdan bakılırsa fena bir kitap değil ama isim aldatmacasına çok sinir oldum.
260 syf.
·6/10
Harold Robbins adlı yazarı belki de hayatınızda ilk defa duymuşsunuzdur. Ben de bir zamanlar bilmiyordum ta ki yıllar önce bu yazarla kütüphanede tanışana kadar. 20. yüzyılda yaşamış bir yazar. İncelememde de yazarın Beni Bırakma adlı kitabını inceledim.
http://ahmedyasirorman.blogspot.com.tr/...d-robbins-kitap.html
356 syf.
·Beğendi·8/10
Güzel bir macera romanı. Jim Crown adlı bir yazarın meşhur oluş hikayesini anlatıyor. Geçmişte uyuşturucu satması, kadınlarla olan ilişkileri ve Hollywood dünyasına senaryo yazarken yaşadıklarından sonra hayatının kadınını bulup esas işi olan yazarlığa odaklanması ve birbirinden güzel romanlar yazmasını anlatıyor. Oldukça güzel ve akıcı bir roman. Mutlaka okunması gerekenlerden.
487 syf.
·8/10
Okuduktan sonra kütüphanemde bulunmalı dediğim ancak hiç bir kitapçıda bulamadığım, bulunmama sebebini araştırdığımda yasaklı olduğunu öğrendiğim kitap
Anlatımının guzelligi sayesinde aslında yaşam tarzımiza aykırı olan olaylari bile heyecanla ve seve seve okudum. Tavsiye ederim

Yazarın biyografisi

Adı:
Harold Robbins
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
New York, Amerika Birleşik Devletleri, 21 Mayıs 1916
Ölüm:
14 Ekim 1997
Harold Robbins
Yazar
Doğum: 21 Mayıs 1916, New York, New York, ABD
Ölüm: 14 Ekim 1997, Palm Springs, Kaliforniya, ABD
Filmler: Gangsterlerin Pençesinde, Kaybolan Aşk
Eşi: Jann Stapp (e. 1992–1997), Lillian Machnivitz (e. 1937–1962)

Yazar istatistikleri

  • 18 okur beğendi.
  • 143 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 68 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.