Harold Robbins

Harold Robbins

Yazar
7.7/10
64 Kişi
·
245
Okunma
·
19
Beğeni
·
3058
Gösterim
Adı:
Harold Robbins
Tam adı:
Harold Francis Rubin
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
New York, ABD, 21 Mayıs 1916
Ölüm:
Kaliforniya, ABD, 14 Ekim 1997
Harold Robbins, tüm zamanların en çok satan yazarlarından biridir.

Harold Robbins, 21 Mayıs 1916 tarihinde New York, ABD’de doğduğunda kısa bir süre sonra annesi öldü. Babası onu New York'un kenar mahallelerinin birinde terk edince bulunan ve "Francis Kane" adı verilen bebek, Katolik Kilisesi'ne ait bir yetimhaneye yerleştiriliyor. Yetimhanede bir süre kalan bebeği Charles Rubin ve Fannie Smith çifti evlatlık olarak alıyor. İsmini "Rubens" olarak değiştiriyor. Asıl adı Harold Francis Rubin’dir.

Harold Robbins, onbeş yaşında iken liseyi terk edip sağda solda çalışmaya başlıyor. Önce bir kitapçı dükkanında getir-götür işi yapıyor. Sonra bir bakkaliye dükkanında "erzak işlerine" bakıyor. 1934 yılında liseden mezun oldu. Bu yıllarda ABD'de ekonomideki çöküntü yılları. Rubens "erzak işlerine" bakarken, gıda maddeleri fiyatındaki hızlı oynamalar dikkatini çekiyor. Borç olarak temin ettiği 800 dolar ile gıda maddesi "spekülasyonu"na başlıyor. Bir yılda dolar milyoneri oluyor. Dolar milyoneri olduğunda Rubens henüz 20 yaşındadır.

Milyoner hayatı 1939 yıllarına kadar sürüyor. O yıllarda İkinci Dünya Savaşı başlamış. Rubens harp döneminde en fazla aranacak gıda maddesinin şeker olduğunu görüyor ve şeker spekülasyonuna bütün parasını bağlıyor. Dört gemi dolusu şekeri, 100 poundu 4.85 dolardan bağlıyor. Şansızlığa bakınız ki, ABD hükümeti şeker spekülasyonunu önlemek için şeker fiyatını 4.65 dolar olarak "donduruyor". Dört gemi dolusu şekerde 100 pund başına 20 cent zarar eden Rubens, iflas bayrağını çekiyor.

Milyoner Rubens beş parasız kalıyor. Tekrar iş arıyor. 1940 yılında New York'ta Universal Pictures’da depo memuru olarak çalışmaya başlar. İki yıl sonra da bütçe ve planlama müdürlüğüne getiriliyor.

Harold Robbins, Universal stüdyolarının film çekmek için satın aldığı "senaryoları" beğenmediğini söylediğinde "Sen sanki daha iyisini yazabilir misin?" karşılığını alıyor. "İddiaya giriyor ve bu iddia üzerine 1948 yılında ilk defa bir roman yazıyor. Rubens adını "Robbins"e çevirerek "Harold Robbins" adı ile yayınladığı ilk romanının adı, "Never Love A Stranger" (Bir Yabancıyı Hiçbir Zaman sevme). Türkçe'ye "Hayal Tacirleri" başlığı ile çevrilen ikinci romanını 1949 yılında tamamlıyor. 1952 yılında üçüncü romanı "A Stone For Danny Fisher" yayınlıyor. Bu üç roman da film haline getiriliyor. İlgi görüyor.

Romancı adı ile "Harold Robbins" Universal film şirketinin New York bürosundaki işini 1957 yılına kadar sürdürüyor. Daha sonra tüm vaktini roman yazmaya veriyor.

Harold Robbins, ilk romanını 1948 yılında yazdı. Daha rahat roman yazabilmek için Universal Pictures’daki işinden 1957 yılında ayrıldı. En başarılı romanı, Carpetbaggers’i 1961 yılında yazdı.

Harold Robbins çok sayfalı romanlarını her gün en az 12 veya 16 saat daktilo başında iki parmağı ile yazarak tamamlıyor. Taslak yapmıyor. Müsvedde yapmıyor. Doğrudan yazıyor.

1961 yılında tamamladığı gizemli ve de ünlü milyarder "Howard Hughes"in hayat öyküsüne dayanan "The Carpetbaggers" isimli roman Harold Robbins'in yazarlık hayatının dönüm noktasını teşkil ediyor. Bu kitap 6 milyon adet baskı yapıyor.

Romanları sayesinde Robbins tekrar "milyoner-hatta milyarder" oluyor.

En lüks otomobilleri kullanıyor. Güney Fransa, Meksika ve ABD'de Beverly Hills'de villalar satın alıyor. Büyük ve lüks yatı ile Akdeniz'de ünlü işadamlarını, film ve müzik sanatçılarını ve de dünyanın en lüks fahişelerini ağırlıyor.

Para, güç ve seks temsilcileriyle "her türlü serseriliği ve macerayı" deniyor. Yaşıyor.

Parayı sadece "rezil eğlenceler için" ve "kumar"a harcamıyor, kaliteli bir yaşamın gereklerini de yapıyor. Sanata, güzel şeylere ilgisini kesmiyor. Marc Chagall, Pablo Picasso, Fernard Leger'in tablolarını içeren resim koleksiyonuna sahip oluyor.

Tanıdığı kişileri, yaşadığı hayatı romanlarına geçiriyor. Harold Robbins diyor ki, "Romanlarımdaki kişilerin hepsi gerçektir. Olaylar gerçektir. Ben kimseyi yaralamamak için isimleri ve olayları değiştirerek romanlarıma aktardım."

Süper zenginlerin hayatını ve süper seksi işlediği 23 roman dünyanın en fazla satan romanları olarak biliniyor. 42 ülkede 750 milyon romanı satılıyor. Tahminlere göre dünyanın dört köşesinde her gün en az 25 bin kişi Harold Robbins'in bir kitabını satın alıyor.

Kendi, "üç defa", başkaları "altı defa" evlendiğini söylüyor.

Hızlı hayatı 1985 yılında geçirdiği kalp krizi ile yavaşlıyor. İki yıl sonra düşüp iki kalça kemiği kırılınca tekerlekli iskemleye bağlı kalıyor.

ABD'den zenginlerin yaşadığı Palm Springs kentindeki evinden dışarı çıkamaz oluyor. Kalça kemiklerini onartmak için geçirdiği sayısız ameliyat başarı sağlayamıyor. Bu arada sinir sistemi zedeleniyor. Çektiği acıları dindirmek için tıbbın her türlü imkanını zorluyor.

Sağlık için harcadığı para servetini eritiyor. Değişik ülkelerdeki evleri, yatı, otomobilleri ve bankadaki paraları kaybediyor.

Tekerlekli sandalyeye bağlı olmasına ve acı çekmesine rağmen her gün üç veya dört saat, daktilo başına geçip iki parmakla roman yazmaya devam etti.

Evlilikleri :
1.eşi: 1937 yılında Lillian Machnivitz ile evlendi. 1962 yılında boşandı.
2.eşi: 1965 yılında Grace Palermo Robbins ile evlendi. 1990 yılında boşandı.
3.eşi: 14 Şubat 1992 tarihinde Jann Stapp ile evlendi.

Kitapları :
1948 - Never Love a Stranger (Yalnız Seninim)
1949 - Hayal Tacirleri
1952 - A Stone For Danny Fisher
1953 - Never Leave Me
1960 - Beni Bırakma
1960 - Stiletto
1961 - Carpetbaggers
1962 - Where Love Has Gone
1964 - Cellat Kozu
1966 - Maceracılar
1969 - Mirasçılar
1971 - Betsy
1973 - 79 Park Avenue
1974 - Korsan
1974 - Fedai
1974 - Mezar
1976 - Lonely Lady
1976 - Tek Başına
1977 - Önce Hayaller Ölür
1980 - Bir Başka Günün Anıları
1980 - Kanunsuzlar
1981 - Elveda Janet
1981 - Sensiz Yaşanmaz
1982 - Spellbinder
1982 - Tecavüz (Aşk ve Günah)
1983 - Büyücü
1984 - Descent from Xanadu
1984 - Park Caddesi
1986 - Piranhalar
1986 - Şöhretin Yasası
1995 - Raiders
1996 - Aygır
1997 - Tycoon

Filmleri :
Senaryo :
1983 - The Lonely Lady (Sinema Filmi)
1969 - Stiletto (Sinema Filmi)
1966 - Nevada Katilleri (Sinema Filmi)
1964 - The Carpetbaggers (Sinema Filmi)
1958 - King Creole (Sinema Filmi)

Eser :
1978 - The Betsy (Sinema Filmi)
1966 - Nevada Katilleri (Sinema Filmi)
Politikacıların seçmenlere verdiği sözleri tutmamalarını bir dereceye kadar affediyorum ama ufacık çocukların kalpleriyle oynayanları bir türlü affedemiyorum.
Yıldız olmanın zorunluluklarından biri de buydu. Herkesin size okutmak istediği bir senaryosu vardır, hepsi de şaheserler yarattıklarını sanırlar.
"...Senden hoşlanmıyorum.
Aşk, böyle sözler karşısında ölüme mahkumdu. Aşk insanı bir anda sarar, sonra nefret ve karşılıklı şikayetlerle yine bir anda yıkılıverirdi. Aşkın parçalanmasından sonra bile bazı işler, tıpkı yarım kalmış bir umut ve sonuç içinde yaşardı. Ve sonunda aşk hemen hemen çocukça birkaç basit sözle tamamen kaybolurdu. Böylece hayaletler sizi terk eder, hatalar tek tek yok olurdu. Her zaman için bu böyleydi. Hiç kimse bu kanunu bozamazdı. Ne yaparsanız yapın, bu sonuçtan başkasını asla elde edemezdiniz."
Harold Robbins
Sayfa 356 - ALTIN KİTAPLAR
O gün sabah işime son verilmişti. Öğleden sonrada televizyonda bir Beyzbol maçı seyretmiştim. Marris topa vurdukça Cincinnati Reds oyuncularının yüzlerinden; duydukları heyecanı anlamak kolaydı. Oyunun bitmesine daha dört devre vardı ama oyuncuların hareketlerinden maçın sona erdiğini sanırdınız. Ve aynı günün gecesi telefon zilinin sesiyle yatağımdan fırlamıştım. Neyse o anda uyumuyor, sadece kurşuni renkteki tavana gözlerimi dikmiş yatıyordum. Bir yandan Elizabeth'in anlattıklarını dinliyor, bir yandan da uyumaya çalışıyordum.
478 syf.
·Puan vermedi
Pek eski bir kitap. Ve paraya oldukça düşkün kahramanlar barındırıyor. Hırslarına yenik düşen ve gerçek duyguların farkına geç varan kahramanlar. Pe faydalı ya da okunması gereken bir kitap olduğunu sanmıyorum. Can sıkıntısı sadece. Ya da kitap okuma aşkı..
404 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
16 yaşında güzeller güzeli, gören herkesin etkilendiği bir kız Maryann...

Çocukluk arakdaşı Ross ve Mike... Başında ayyaş ve kendisine gözkoymuş bir üveybaba ile birlikte yaşamak zorunda ve bu onun tüm hayatını mahvoluşa sürükleyecek... Fakat her ne olursa olsun o mağrur ve kendine hakim yapısıyla herşeyin üstesinden gelecek...

Tanıdığı her erkek onu severken o sadece bir erkeği sevecek ve çalkantılı oradan oraya sürüklenen bir hayatın zorluklarıyla uğraşacak...

Güzel bir Harold Robbins romanı daha... Bu romanları okumama sebep, benim dünyaya geldiğim zamanlara insanların bu romanları okuyor olması... 70'li yıllara ait bu romanlar ilgimi çekmeye başladı... Çabuk ve kolay okunabilir olması açısındanda bir avantaj... Aşk ihtiras ve zorluklarla dolu kadın hikayelerini sevenlere tavsiye ederim...
529 syf.
·Puan vermedi
Elvis Presley'in başrolünü oynadığı bir sinema filmi çekildi bu kitabın. Annemin elinde görmüştüm ilk kez ama annem okumamı istememişti. Biraz müstehcen olduğu içinmiş yıllar sonra okuyunca anladım :)
487 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
"En iyi yazar benim, işte o kadar" demiş Harold Robbins....

Okuduğum ilk kitabı ve bu sözü söylemekte çok haklıymış, iyi bir yazar.... Bu kitaba başladığımda hemen bir kaç kitabını daha edindim...

Kitap kadın bir yazarın gerçek yaşamını konu alıyor ve Robbins bu kitabı ona atfediyor...

Kitapta kadın yazarımızın bugününden başlıyoruz ve geçmişine çocukluğuna, büyürken genç bir kız olurken ve kadın olurken yaşadığı olayları sorunları ve kendini arayışını okuyoruz...

Öyle bir kadın ki JeriLee ne olursa olsun yardım almaz hep kendi ayakları üstünde durmaya çalışır, bazen başarır bazen dibe çöker, çalkantılı ve acımasız bir çevredir tiyatro ve film dünyası....

Çocukluğundan çıkarken ünlü bir yazar ile evlenip ailesinden ayrılan JeriLee , eşinden ayrıldığında tüm şatafatlı ve gösterişli hayatıda biter. Başı dik ve kalıplara sığmayan düşüncelere sahip bir kadın olduğu için bundan sonra tek başınadır ve mücadelesi başlamıştır.

İşte JeriLee'nin hayatta kalmak için her işe sarılmasını ve ne kadar batağa saplanırsa saplansın yazma tutkusundan vazgeçmemesini okurken kitaptan vazgeçemeyeceksiniz... O kadar akıcı ve bağlayıcı bir kitapki sürekli merak edeceksiniz... Sürükleyici ve tutku ile bağlanacağınız bir hikâye JeriLee'nin hayatı....

Bazı arkadaşlar bu kitabın yasaklı olduğundan bahsetti ama ne zaman ne şartlarda yasaklanmış bilemiyorum, araştırıp öğrenmedim. Sanırım JeriLee'nin cinsel kimliğini keşfetmesi aşamasında yaşadıkları ve hayata tutunma aşamasındaki cinsel tercihlerinin anlatımı sebebiyle olabilir. Bana sorarsanız yasaklanıcak bir durum yok, hepsi yazarın hayatında gerçekleşen şeyler ve anlatılması gerekli şeyler, çünkü onu JeriLee yapan tercihler...

Bu kitap muhakkak okunması gereken güzel bir yaşam öyküsü, JeriLee ile düşüp JeriLee ile hayata tutunacaksınız... Temin edebilirseniz mutlaka okumanızı öneriyorum...

Keyifli Okumalar Dilerim Herkese.....
260 syf.
·6/10
Harold Robbins adlı yazarı belki de hayatınızda ilk defa duymuşsunuzdur. Ben de bir zamanlar bilmiyordum ta ki yıllar önce bu yazarla kütüphanede tanışana kadar. 20. yüzyılda yaşamış bir yazar. İncelememde de yazarın Beni Bırakma adlı kitabını inceledim.
http://ahmedyasirorman.blogspot.com.tr/...d-robbins-kitap.html
380 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Harold Robbins'in güzel bir romanı daha...

Herşey bir çölde şiddetli bir kum fırtınasına yakalandıkları gece başladı. Kader o gece yazıldı... Bir Arap Müslüman ve İsrail'li yahudi aile o gece karşılaştı ve doğan bebeklerin kaderi hikâyeyi belirledi...

Lübnan'lı ve Arap Emir'lerin tüm parasını yöneten Bedir'in yaşamını konu alıyor hikâyemiz. Arap dünyasının savurganlıkları lüks yaşam tutkuları ve İsrail'le yaşanan gerilim ve savaşın farklı bir boyutunu gösteriyor bize... Tabi bu hikâye romanın yazılış tarihine uyfun olarak 1950 ve 1960'ları anlatıyor...

Bedir Amerika ve Avrupa'daki tüm yatırımlardan sorumlu ve keskin zekasıyla parayı katlaması hiçde zor olmuyor. Ortadoğu'nun savaşı ekonomik olarak kazanacığına inanan ve bunu başarıyla yapan genç bir adam. İslam kurallarının artık dışına çıkmış fakat yinede dinine yüz çevirmemiş bir Müslüman ? İki kez evlenmiş ve ikinci çocuğu Lübnan Emiri'nin veliahtı... İkinci karısı ile yaşadığı sorunlar ilk evliliğinden kızı Leyla'nın babasına düşmanlığı, lüks ve salatanat içinde bir yaşam... Peki herşey gerçekten mükemmel mi ?

Birçok bölümde Peygamber Efendimizden(s.a.v) bahsediliyor ve Robbiins bunu ustalıkla gerçekleştiriyor...

Okuma imkânınız olursa mutlaka tavsiye ederim...
414 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
Yine bir Harold Robbins klasiği... Genç bir işadamının şirketlerini büyütürken yaşadıkları, zekâsı ve tutkularıyla zirveye tırmanışı fakat o kadar insana hükmederken aslında tek başına kimsesiz olduğunu anlatan bir hikâye...

Jınas Cord 21 yaşında patlayıcı maddeler üreten zengin bir fabrika sahibinin oğludur. Aniden babasını kaybettiği an şirketin tüm yükleri ve yeni anlaşmalar onun sırtına binmiştir. Fakat Cord oldukça zeki ve kararlı biri olduğunu o gün ispatlar ve şirketi yukarıya taşımaya başlarken yeni sanayi dallarına giriş yapar. Zamanla uçak fabrikası bir film şirketi plâstik fabrikası derken bir çok alanda başarılı ve kurnaz bir iaşadamı olmuştur. Etrafında dönen dolapları çabuk sezinleyip her türlü sıkıntıdan daha güçlü çıkabilmiştir.

Kitap Jonas Cord'un hayatı boyunca yollarının kesiştiği birlikte çalıştığı sevdiği evlendiği nefret ettiği insanları anlatmaktadır ve sırayla hepsinin ağzından yapılan anlatımlara ilerlemekte...

Diğer romanları kadar beğenmedim açıkçası ama sanırım bu yazara biraz doymuş olmamla ilgili olabilir. Bu tür fırtınalı ve zengin hayatların anlatımını Robbins çok güzel kaleme almış...
293 syf.
Adına aldanarak aldığım bir kitaptı. Piranaların insanlarla olan mücadelesini okumak isterken başında geçen bir olay ve ardından gelen mafya işleri ile karşı karşıya kaldım. Kitap bir mafya kitabı diyebilirim. Aksiyon da yok bununla birlikte entrikalar mevcut. Bu açıdan bakılırsa fena bir kitap değil ama isim aldatmacasına çok sinir oldum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Harold Robbins
Tam adı:
Harold Francis Rubin
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
New York, ABD, 21 Mayıs 1916
Ölüm:
Kaliforniya, ABD, 14 Ekim 1997
Harold Robbins, tüm zamanların en çok satan yazarlarından biridir.

Harold Robbins, 21 Mayıs 1916 tarihinde New York, ABD’de doğduğunda kısa bir süre sonra annesi öldü. Babası onu New York'un kenar mahallelerinin birinde terk edince bulunan ve "Francis Kane" adı verilen bebek, Katolik Kilisesi'ne ait bir yetimhaneye yerleştiriliyor. Yetimhanede bir süre kalan bebeği Charles Rubin ve Fannie Smith çifti evlatlık olarak alıyor. İsmini "Rubens" olarak değiştiriyor. Asıl adı Harold Francis Rubin’dir.

Harold Robbins, onbeş yaşında iken liseyi terk edip sağda solda çalışmaya başlıyor. Önce bir kitapçı dükkanında getir-götür işi yapıyor. Sonra bir bakkaliye dükkanında "erzak işlerine" bakıyor. 1934 yılında liseden mezun oldu. Bu yıllarda ABD'de ekonomideki çöküntü yılları. Rubens "erzak işlerine" bakarken, gıda maddeleri fiyatındaki hızlı oynamalar dikkatini çekiyor. Borç olarak temin ettiği 800 dolar ile gıda maddesi "spekülasyonu"na başlıyor. Bir yılda dolar milyoneri oluyor. Dolar milyoneri olduğunda Rubens henüz 20 yaşındadır.

Milyoner hayatı 1939 yıllarına kadar sürüyor. O yıllarda İkinci Dünya Savaşı başlamış. Rubens harp döneminde en fazla aranacak gıda maddesinin şeker olduğunu görüyor ve şeker spekülasyonuna bütün parasını bağlıyor. Dört gemi dolusu şekeri, 100 poundu 4.85 dolardan bağlıyor. Şansızlığa bakınız ki, ABD hükümeti şeker spekülasyonunu önlemek için şeker fiyatını 4.65 dolar olarak "donduruyor". Dört gemi dolusu şekerde 100 pund başına 20 cent zarar eden Rubens, iflas bayrağını çekiyor.

Milyoner Rubens beş parasız kalıyor. Tekrar iş arıyor. 1940 yılında New York'ta Universal Pictures’da depo memuru olarak çalışmaya başlar. İki yıl sonra da bütçe ve planlama müdürlüğüne getiriliyor.

Harold Robbins, Universal stüdyolarının film çekmek için satın aldığı "senaryoları" beğenmediğini söylediğinde "Sen sanki daha iyisini yazabilir misin?" karşılığını alıyor. "İddiaya giriyor ve bu iddia üzerine 1948 yılında ilk defa bir roman yazıyor. Rubens adını "Robbins"e çevirerek "Harold Robbins" adı ile yayınladığı ilk romanının adı, "Never Love A Stranger" (Bir Yabancıyı Hiçbir Zaman sevme). Türkçe'ye "Hayal Tacirleri" başlığı ile çevrilen ikinci romanını 1949 yılında tamamlıyor. 1952 yılında üçüncü romanı "A Stone For Danny Fisher" yayınlıyor. Bu üç roman da film haline getiriliyor. İlgi görüyor.

Romancı adı ile "Harold Robbins" Universal film şirketinin New York bürosundaki işini 1957 yılına kadar sürdürüyor. Daha sonra tüm vaktini roman yazmaya veriyor.

Harold Robbins, ilk romanını 1948 yılında yazdı. Daha rahat roman yazabilmek için Universal Pictures’daki işinden 1957 yılında ayrıldı. En başarılı romanı, Carpetbaggers’i 1961 yılında yazdı.

Harold Robbins çok sayfalı romanlarını her gün en az 12 veya 16 saat daktilo başında iki parmağı ile yazarak tamamlıyor. Taslak yapmıyor. Müsvedde yapmıyor. Doğrudan yazıyor.

1961 yılında tamamladığı gizemli ve de ünlü milyarder "Howard Hughes"in hayat öyküsüne dayanan "The Carpetbaggers" isimli roman Harold Robbins'in yazarlık hayatının dönüm noktasını teşkil ediyor. Bu kitap 6 milyon adet baskı yapıyor.

Romanları sayesinde Robbins tekrar "milyoner-hatta milyarder" oluyor.

En lüks otomobilleri kullanıyor. Güney Fransa, Meksika ve ABD'de Beverly Hills'de villalar satın alıyor. Büyük ve lüks yatı ile Akdeniz'de ünlü işadamlarını, film ve müzik sanatçılarını ve de dünyanın en lüks fahişelerini ağırlıyor.

Para, güç ve seks temsilcileriyle "her türlü serseriliği ve macerayı" deniyor. Yaşıyor.

Parayı sadece "rezil eğlenceler için" ve "kumar"a harcamıyor, kaliteli bir yaşamın gereklerini de yapıyor. Sanata, güzel şeylere ilgisini kesmiyor. Marc Chagall, Pablo Picasso, Fernard Leger'in tablolarını içeren resim koleksiyonuna sahip oluyor.

Tanıdığı kişileri, yaşadığı hayatı romanlarına geçiriyor. Harold Robbins diyor ki, "Romanlarımdaki kişilerin hepsi gerçektir. Olaylar gerçektir. Ben kimseyi yaralamamak için isimleri ve olayları değiştirerek romanlarıma aktardım."

Süper zenginlerin hayatını ve süper seksi işlediği 23 roman dünyanın en fazla satan romanları olarak biliniyor. 42 ülkede 750 milyon romanı satılıyor. Tahminlere göre dünyanın dört köşesinde her gün en az 25 bin kişi Harold Robbins'in bir kitabını satın alıyor.

Kendi, "üç defa", başkaları "altı defa" evlendiğini söylüyor.

Hızlı hayatı 1985 yılında geçirdiği kalp krizi ile yavaşlıyor. İki yıl sonra düşüp iki kalça kemiği kırılınca tekerlekli iskemleye bağlı kalıyor.

ABD'den zenginlerin yaşadığı Palm Springs kentindeki evinden dışarı çıkamaz oluyor. Kalça kemiklerini onartmak için geçirdiği sayısız ameliyat başarı sağlayamıyor. Bu arada sinir sistemi zedeleniyor. Çektiği acıları dindirmek için tıbbın her türlü imkanını zorluyor.

Sağlık için harcadığı para servetini eritiyor. Değişik ülkelerdeki evleri, yatı, otomobilleri ve bankadaki paraları kaybediyor.

Tekerlekli sandalyeye bağlı olmasına ve acı çekmesine rağmen her gün üç veya dört saat, daktilo başına geçip iki parmakla roman yazmaya devam etti.

Evlilikleri :
1.eşi: 1937 yılında Lillian Machnivitz ile evlendi. 1962 yılında boşandı.
2.eşi: 1965 yılında Grace Palermo Robbins ile evlendi. 1990 yılında boşandı.
3.eşi: 14 Şubat 1992 tarihinde Jann Stapp ile evlendi.

Kitapları :
1948 - Never Love a Stranger (Yalnız Seninim)
1949 - Hayal Tacirleri
1952 - A Stone For Danny Fisher
1953 - Never Leave Me
1960 - Beni Bırakma
1960 - Stiletto
1961 - Carpetbaggers
1962 - Where Love Has Gone
1964 - Cellat Kozu
1966 - Maceracılar
1969 - Mirasçılar
1971 - Betsy
1973 - 79 Park Avenue
1974 - Korsan
1974 - Fedai
1974 - Mezar
1976 - Lonely Lady
1976 - Tek Başına
1977 - Önce Hayaller Ölür
1980 - Bir Başka Günün Anıları
1980 - Kanunsuzlar
1981 - Elveda Janet
1981 - Sensiz Yaşanmaz
1982 - Spellbinder
1982 - Tecavüz (Aşk ve Günah)
1983 - Büyücü
1984 - Descent from Xanadu
1984 - Park Caddesi
1986 - Piranhalar
1986 - Şöhretin Yasası
1995 - Raiders
1996 - Aygır
1997 - Tycoon

Filmleri :
Senaryo :
1983 - The Lonely Lady (Sinema Filmi)
1969 - Stiletto (Sinema Filmi)
1966 - Nevada Katilleri (Sinema Filmi)
1964 - The Carpetbaggers (Sinema Filmi)
1958 - King Creole (Sinema Filmi)

Eser :
1978 - The Betsy (Sinema Filmi)
1966 - Nevada Katilleri (Sinema Filmi)

Yazar istatistikleri

  • 19 okur beğendi.
  • 245 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 127 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.