Hasan Hüseyin Korkmazgil

Hasan Hüseyin Korkmazgil

Yazar
9.4/10
209 Kişi
·
536
Okunma
·
277
Beğeni
·
14.188
Gösterim
Adı:
Hasan Hüseyin Korkmazgil
Unvan:
Türk Şair
Doğum:
Gürün, Sivas, 1927
Ölüm:
Ankara, 26 Şubat 1984
1927'de Sivas'ın Gürün ilçesinde doğmuştur. Hasan Hüseyin, Adana Erkek Lisesi'ni 1948'de, Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü'nü 1950'de bitirdi. Öğretmenliği Göksun'da başladı. Siyasi eylemleri gerekçesiyle öğretmenlikten atıldı, tutuklandı, hüküm giydi. 1955-1960 yılları arasında Gürün ve Sivas'ta arzuhalcilik, tabela ve portre ressamlığı, inşaat işçiliği yaptı.

1960'da İstanbul'a, sonra Ankara'ya yerleşti. Akis dergisinde çalıştı. Bir süre de Forum dergisinin sanat sayfalarını yönetti (1968-1970).Kızılırmak kitabı nedeniyle hakkında 142. maddeden dava açıldı, yargılandı, aklandı.

Lise yıllarında şiir yazmaya başlayan Hasan Hüseyin'in ilk şiiri 1959'da Dost dergisinde çıktı. Bu yıllarda mizahi hikâyeleri de yayımlandı. Kavel (1963) adlı kitabı ile 1964 Yeditepe Şiir Armağanı'nı, Kızılkuğu (1971) ile TRT'nin 1970 Sanat Başarı Ödülü'nü, Filizkıran Fırtınası (1981) ile 1981 Ömer Faruk Toprak Şiir Ödülü'nü ve Nevzat Üstün Şiir Ödülü'nü aldı.

Şair 1983'te beyin kanaması geçirdikten sonra bir yıl bitkisel hayatta yaşadı. 26 Şubat 1984'te evinde yaşama gözlerini yumdu.

Ayrıca Hasan Hüseyin Korkmazgil'in eşi Azime Korkmazgil'den "Bir Oğlum Olacak Adı Temmuz" şiirinde adı geçen Temmuz Korkmazgil (1965) isimli bir oğlu vardır.
Ekmeği bol eyledik,
acıyı bal eyledik,
sıratı yol eyledik,
geldik bugüne...

Ekilir ekin geliriz;
ezilir un geliriz,
bir gider bin geliriz!
Beni vurmak kurtuluş mu?
Yaşadım kaç bin yılın ağrısını o ilk yıldızların altında
Yaşadım bir eski zaman heykelinin direnen yalnızlığını
Hasan Hüseyin Korkmazgil
Sayfa 17 - Bilgi Yayınları
Yıllar var ki şu ülkede
Şöyle sıcak şöyle mutlu
Şöyle yürek soğutan
Tek bir haber değmedi kulağıma
Tek bir olay yaşamadım
Hep kan gölü hep gözyaşı hep kargış
Sanki Yunus yaşamamış bu topraklarda
Hacıbektaş diye biri geçmemiş buralardan
Kitapta en beğendiğim şiirin seslendirilmiş halidir. Dinlemenizi tavsiye ederim. https://www.youtube.com/watch?v=BI2zPrpi6Ks

Üzülerek belirtmem gerekir ki Hasan Hüseyin Korkmazgil’i keşfetmem 3 ay önce gibi kısa bir süreye denk geldi. Hayran kaldığım harf dizelerini görebilmek için 8 tane kitabını hemen alıp kısa aralıklarla okumak istedim ve bu ilk okuduğum şiir kitabıydı. Hayatı olarak bildiğim ise kitaptan gördüğüm kadardı 1927’de Sivas’ta doğmuş, eğitim için birkaç il gezmiş ve TCK’nın akıl almaz maddeleri gereğince de meslekten ihraç edilip, kısa bir süreliğine cezaevi ile tanışmış.

“...
baktım
arandım onu
o yoktu oralarda
hepimiz oradaydık
o yoktu oralarda
dedim: görmediniz mi
dediler: yooook yok
...”

Şiirlerinde isyanı bağıran kelimeleri yakalamak çok heyecan vericiydi. Kesinlikle sessiz okunmayacak bir şiir kitabıdır Acıyı Bal Eyledik. Bağıra çağıra okunacak şiirlerde, tonu da yakaladın mı değmeyin okuyanın keyfine.

Özellikle benimsediğim iki adet şiirinden ilki “Her Yerde Birden Olmak” ve kitaba ismini veren “Acıyı Bal Eyledik” şiirleri dönemin gidişatına sitem etmenin şiirsel yolu olarak gözükmekte olup, bu tarz serzenişleri işin ehli yazarlarda pek bir şık durmaktadır.

Edebiyat camiasında şaire dil ustası/işçisi lakabını yakıştıran usta edebiyatçılara bende kendimce bir mahlas ekleyip kendisine “Dilbaz Şair” demek istiyorum. Şiirlerinde içten içten kıkırdayıp, gülmemek elden bile değil. Bazı anlar en derin duyguları yaşatırken, bir iki dize sonra tebessüme boğması beni çok mutlu etti.

Sözün özü; kitap kesinlikle okunulası ve tavsiye edilesidir. Şiirin her bedene ve ruha uymayacağını savunan biri olarak şunu diyebilirim ki; şiir severlerin Hasan Hüseyin’i tanımaması gerçekten çok büyük bir kayıptır.

Sevgi ile kalın…
“Bir ayrılık bir yoksulluk bir ölüm.”

#35747374 nolu incelemede yazar hayatını okuduğumuz kitaptan edindiğimiz bilgi kadarını sunduk. Oradan az da olsa yazar hakkında bilgi edinebilirsiniz. Hasan Hüseyin’den ikinci kitabımdı, normalde ilki kadar tat vermez sonrakiler… İşte burada bu tabuyu yıkıyor Hasan Hüseyin.

Şiire doyduk çok şükür! Harfler kelimelere, kelimeler dizelere, dizeler ise kalbe aktı da durdu. Of da dedim ah da dedim. Kitap Hasan Hüseyin’in “başka bir pencereden” adlı önsözüyle başlıyor. Muazzam kalitedeki önsüzü bizlere çocuklardan, ölümlerden ve nice şiirlerden bahsediyor. Önsözü dahi ayrı bir kitap gibiydi; bilgi ve birikimden nasibini almış, acıyı dahi bal eylemiş, şarkılara ve türkülere dizeleri konuk olmuş bir adamın edebi kişiliğini zaten sorgulamak yürek ister.

Hadi her şeyi anladık da güzel ağabeyciğim “Acılara Tutunmak” neyin nesidir. Ne olursa olsun, mutluluk kesinlikle işinin ehlinden çıkan işlerde bellidir. Takdir etmemek elde değildir. Diğer bütün şiirlerinde ise o coşkuyu yaşadım. Bazen güldürdün bazen isen düşündürüp, hüzne boğdu.

Dilini ilk kitabında olduğu gibi yine arı ve sade buldum. Şiirlerinde anlatmak istediğini kısa, öz ve okurunu sıkmadan veriyor. Toplumsal konular, çocuklar, analar, ayrılık, aşk, acı, özlem ve dahi bütün insani duyguları taşıyan şiirlerinle dolu bu kitap ile insan bir kalbi olduğunu anlıyor. Güldüğüm sözlerinde yine bir dolu. Çok bensin. Belki de bu yüzden bu kadar iyi anlaşıyoruz…

Ayrıca Yunus’a, Karacaoğlan’a, halk şiiri ve dahi divana bu kadar düşkün olduğunu yine bu kitapta gördüm. Zaten bu güzel şiirlerinde başka bir açıklaması olamayacağı kanısındayım.

Kitap iki bölümden oluşmaktadır. Acılara Tutunmak ve Umutlara tutunmak. Okurunu şiire doğuracak sağlam bir eserdir. Kitap kapağı ve ismi gerçekten muazzam derecede manalı, lakin ebat olarak hiç kullanışlı değil.

Sözün özü; kitap okunulası ve tavsiye edilesidir. Okurken dizeleri neredeyse yaşattı bana şairimiz.

Sevgi ile kalın.
1 saatlik maceram. Her şiirinde ayrı özlem ayrı bilinmişlik ve ayrı yaşanmışlık... toplumcu şiirin bence en iyi temsilcisidir Hasan Hüseyin. Dili o kadar arı ve anlaşılır ki, şiirin tadını okurken anlayabiliyorsunuz. Arada bir açın okuyun derim
Şiir üzerine bir inceleme yazmak benim gibi insanlar için hadsizlik sayılabilir. Hasan Hüseyin Korkmazgil’ in okuduğum ilk kitabıdır. Kitaba adını veren şiiri adaşı bir müzisyen olan Hasan Hüseyin Demirel tarafından da bestelenmiştir. Bunun dışında bir çok bestelenmiş şiirin sahibidir Hasan Hüseyin. Amenna, acılara tutunmak, öyle bir yerdeyim ki, haziranda ölmek zor diğer bilinen bestelenen şiirleri...
Şiir demek duygu demek yaşam demek benim için acıyı bal eyleyebilen şairin yazdığı hangi şiir kötü olabilir duygu var bu kitapta yaşam var bu kitapta...
“… Sanatı, bölgecilik uğruna, fraksiyon, klik, parti ve çıkar çevresi uğruna, zincire vurmaktan çekinmeyenler, sınıfsallık sorununu nasıl koyarlar, insanın kurtuluşunu nasıl savunabilirler?.. Açıkçası: sanatı köleleştirmeye çalışanlar, insanı kölelikten nasıl kurtarabilirler? …” Ancak bu kadar güzel ifade edilebilir di bir insanın sanata bakış açısı
Ben ne zaman bir şiir ya da şair seçsem "Sen de nerde kıyıda köşede kalmışlar var onları buluyorsun"diyorlar. Siz adam olup şairleri sağa sola atmasaydınız benim aslen daha çok göz önünde olan şairleri okuduğumu görürdünüz. Hasan Hüseyin kii farklılığın,sadeliğin ve bi o kadar kendine has olan sözlerin adamı benim için. Uzun zamandır aradığım kitaplarından biriydi buldum ve her satırına aşık oldum.
Nereden başlamalı bilemedigim yazar ve kitaplardan biri.

Ilk olarak ikinci kez bu duyguyu yaşıyorum ki tesadüfen karşıma çıkan bir yazarın yıllarca beni çok etkileyen türkülerin yazarı olduğunu öğrenmek .. Bunu daha önce de Sabahattin Ali'de yaşamıştım aynı şekilde .

Ve kitabı okurken bu kadar dolu dolu duygularla yazan kimdir dediğimde karşıma çıkan "acılara tutunmak " " acıyı baleyledik" şiirleri benim için Hasan Hüseyin Korkmazgil adını bambaşka bir boyuta taşımış oldu.
Kitap ise buram buram duygu kokan bir şiir kitabı. Aşk,sevgi,acı ,özlem ama en gerçek hali ile okuyana geliyor.
Bazı şiirleri defalarca okudum , kitabı çok yavaş sindirerek okudum çünkü şiir bana göre keyif işi duygu işi .. aceleyle en son alakası olabilecek yazım türü olsa gerek..
Ben beğendim diğer kitaplarını da okuyacağım .Tavsiye ederim
Ayrıca bu incelemeyi yazarın ölüm yıldönümünde yapmış olmakta ayrı bir tesadüf oldu.. Mekanı cennet olsun.
Hasan Hüseyin Korkmazgil' i daha önce duymamıştım, ta ki Ahmet Kaya tarafından bestelenen "Acılara Tutunmak" şiirinin kime ait olduğunu araştırana kadar. Kitabı beğendim mi evet, muhteşem miydi? Hayır. Ama içerisindeki yaşanmışlık, aşk, özlem, hasret ve ayrılıklar çok sade ve hoş biçimde verilmiş. "Ağlamalar, analar, acılara tutunmak" şiirleri çok iyiydi ancak diğerlerini pek sevemedim. Bilmiyorum belki bu yazarla tanışmanız için iyi bir kitap olmayabilir. Hasan Hüseyin hayranlarından öneri almak gerek. Şiir sevdalısı biri olarak arşivimde yerini aldı. Üstat be, "Acılara Tutunmak" şiirini nasıl bir kafayla, nasıl bir yürekle yazdın, inanılır gibi değil. Işıklar için de uyu.

Yazarın biyografisi

Adı:
Hasan Hüseyin Korkmazgil
Unvan:
Türk Şair
Doğum:
Gürün, Sivas, 1927
Ölüm:
Ankara, 26 Şubat 1984
1927'de Sivas'ın Gürün ilçesinde doğmuştur. Hasan Hüseyin, Adana Erkek Lisesi'ni 1948'de, Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü'nü 1950'de bitirdi. Öğretmenliği Göksun'da başladı. Siyasi eylemleri gerekçesiyle öğretmenlikten atıldı, tutuklandı, hüküm giydi. 1955-1960 yılları arasında Gürün ve Sivas'ta arzuhalcilik, tabela ve portre ressamlığı, inşaat işçiliği yaptı.

1960'da İstanbul'a, sonra Ankara'ya yerleşti. Akis dergisinde çalıştı. Bir süre de Forum dergisinin sanat sayfalarını yönetti (1968-1970).Kızılırmak kitabı nedeniyle hakkında 142. maddeden dava açıldı, yargılandı, aklandı.

Lise yıllarında şiir yazmaya başlayan Hasan Hüseyin'in ilk şiiri 1959'da Dost dergisinde çıktı. Bu yıllarda mizahi hikâyeleri de yayımlandı. Kavel (1963) adlı kitabı ile 1964 Yeditepe Şiir Armağanı'nı, Kızılkuğu (1971) ile TRT'nin 1970 Sanat Başarı Ödülü'nü, Filizkıran Fırtınası (1981) ile 1981 Ömer Faruk Toprak Şiir Ödülü'nü ve Nevzat Üstün Şiir Ödülü'nü aldı.

Şair 1983'te beyin kanaması geçirdikten sonra bir yıl bitkisel hayatta yaşadı. 26 Şubat 1984'te evinde yaşama gözlerini yumdu.

Ayrıca Hasan Hüseyin Korkmazgil'in eşi Azime Korkmazgil'den "Bir Oğlum Olacak Adı Temmuz" şiirinde adı geçen Temmuz Korkmazgil (1965) isimli bir oğlu vardır.

Yazar istatistikleri

  • 277 okur beğendi.
  • 536 okur okudu.
  • 6 okur okuyor.
  • 300 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları