Hasan Hüseyin Korkmazgil

Hasan Hüseyin Korkmazgil

Yazar
9.1/10
483 Kişi
·
1.492
Okunma
·
592
Beğeni
·
23535
Gösterim
Adı:
Hasan Hüseyin Korkmazgil
Unvan:
Türk Şair
Doğum:
Gürün, Sivas, 1927
Ölüm:
Ankara, 26 Şubat 1984
1927'de Sivas'ın Gürün ilçesinde doğmuştur. Hasan Hüseyin, Adana Erkek Lisesi'ni 1948'de, Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü'nü 1950'de bitirdi. Öğretmenliği Göksun'da başladı. Siyasi eylemleri gerekçesiyle öğretmenlikten atıldı, tutuklandı, hüküm giydi. 1955-1960 yılları arasında Gürün ve Sivas'ta arzuhalcilik, tabela ve portre ressamlığı, inşaat işçiliği yaptı.

1960'da İstanbul'a, sonra Ankara'ya yerleşti. Akis dergisinde çalıştı. Bir süre de Forum dergisinin sanat sayfalarını yönetti (1968-1970).Kızılırmak kitabı nedeniyle hakkında 142. maddeden dava açıldı, yargılandı, aklandı.

Lise yıllarında şiir yazmaya başlayan Hasan Hüseyin'in ilk şiiri 1959'da Dost dergisinde çıktı. Bu yıllarda mizahi hikâyeleri de yayımlandı. Kavel (1963) adlı kitabı ile 1964 Yeditepe Şiir Armağanı'nı, Kızılkuğu (1971) ile TRT'nin 1970 Sanat Başarı Ödülü'nü, Filizkıran Fırtınası (1981) ile 1981 Ömer Faruk Toprak Şiir Ödülü'nü ve Nevzat Üstün Şiir Ödülü'nü aldı.

Şair 1983'te beyin kanaması geçirdikten sonra bir yıl bitkisel hayatta yaşadı. 26 Şubat 1984'te evinde yaşama gözlerini yumdu.

Ayrıca Hasan Hüseyin Korkmazgil'in eşi Azime Korkmazgil'den "Bir Oğlum Olacak Adı Temmuz" şiirinde adı geçen Temmuz Korkmazgil (1965) isimli bir oğlu vardır.
yürüyor zincir sesi
yürüyor açlık sarısı
yürüyor umut
ayakları kan içinde
yürüyor döl
evrenin nabzı gibi
karadır geceleri kan ırmakları
hele de senin katingalarda
amado
Hasan Hüseyin Korkmazgil
Sayfa 55 - Bilgi Yayınevi - 2018
kardelen deler karı
öper güneşi ağzının kıyısından
adam zorlar duvarları
adamın elleri kan
alnı kan
ekmeği kan
Hasan Hüseyin Korkmazgil
Sayfa 95 - Bilgi Yayınevi - 2018
sürün çocukları dağlara
özlemleri öfkeleri sürün dağlara

bir gün göreceksiniz
bir gün vurur yangını yüzlerinize

sürün çocukları dağlara
sürün ve sürdürün bu karanlığı
Hasan Hüseyin Korkmazgil
Sayfa 48 - Bilgi Yayınevi - 2018
139 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Kitapta en beğendiğim şiirin seslendirilmiş halidir. Dinlemenizi tavsiye ederim. https://www.youtube.com/watch?v=BI2zPrpi6Ks

Üzülerek belirtmem gerekir ki Hasan Hüseyin Korkmazgil’i keşfetmem 3 ay önce gibi kısa bir süreye denk geldi. Hayran kaldığım harf dizelerini görebilmek için 8 tane kitabını hemen alıp kısa aralıklarla okumak istedim ve bu ilk okuduğum şiir kitabıydı. Hayatı olarak bildiğim ise kitaptan gördüğüm kadardı 1927’de Sivas’ta doğmuş, eğitim için birkaç il gezmiş ve TCK’nın akıl almaz maddeleri gereğince de meslekten ihraç edilip, kısa bir süreliğine cezaevi ile tanışmış.

“...
baktım
arandım onu
o yoktu oralarda
hepimiz oradaydık
o yoktu oralarda
dedim: görmediniz mi
dediler: yooook yok
...”

Şiirlerinde isyanı bağıran kelimeleri yakalamak çok heyecan vericiydi. Kesinlikle sessiz okunmayacak bir şiir kitabıdır Acıyı Bal Eyledik. Bağıra çağıra okunacak şiirlerde, tonu da yakaladın mı değmeyin okuyanın keyfine.

Özellikle benimsediğim iki adet şiirinden ilki “Her Yerde Birden Olmak” ve kitaba ismini veren “Acıyı Bal Eyledik” şiirleri dönemin gidişatına sitem etmenin şiirsel yolu olarak gözükmekte olup, bu tarz serzenişleri işin ehli yazarlarda pek bir şık durmaktadır.

Edebiyat camiasında şaire dil ustası/işçisi lakabını yakıştıran usta edebiyatçılara bende kendimce bir mahlas ekleyip kendisine “Dilbaz Şair” demek istiyorum. Şiirlerinde içten içten kıkırdayıp, gülmemek elden bile değil. Bazı anlar en derin duyguları yaşatırken, bir iki dize sonra tebessüme boğması beni çok mutlu etti.

Sözün özü; kitap kesinlikle okunulası ve tavsiye edilesidir. Şiirin her bedene ve ruha uymayacağını savunan biri olarak şunu diyebilirim ki; şiir severlerin Hasan Hüseyin’i tanımaması gerçekten çok büyük bir kayıptır.

Sevgi ile kalın…
144 syf.
·5 günde·8/10
Toplumcu/Gerçekçi şiir tarzını sevenlerin, aşina olanların severek okuyacağı bir kitap. Bu tarz şiirleri pek sevmiyor aşk şiirleri tarzında şiirler arıyorsanız bu kitapta umduğunuzu bulamazsınız.

Ben de bu tarzda şiir kitabı çok okumadığım için kitabın bana da pek hitap ettiğini söyleyemem.

Keyifli okumalar dilerim...
176 syf.
·2 günde·10/10
Hasan Hüseyin'in 11. şiir kitabı olan Filizkıran Fırtınası'nda en çok dikkatimi çeken şairin sıkça ölümden bahsetmesidir. Önceki on kitabında çok nadiren karşılaştığım ölüm sözcüğü bu kitapta sıkça kullanılmış. 1981 yılında çıkan kitap şairin son zamanlarının ürünlerindendir. Belki de şair ölümünün yaklaştığını hissetmektedir. Kitabın çıktığı yıllarda annesi ve çok sevdiği dostu Ömer Faruk Toprak'ı kaybeden şair bu ölümlerden de etkilenmiş olabilir.
Şairin beslendiği en büyük damarlardan biri Anadolu Halk Şiiri'dir. Bu kitabında da Anadolu Halk Şairlerine özgü şiirler okudum. Hasan Hüseyin; Yunus Emre'den, Karacaoğlan'dan, Pir Sultan Abdal'dan, Dadaloğlu'ndan, Köroğlu'ndan, Ruhsati'den ve nicelerinden beslenmiş ve şiirini o günün şiirleriyle yoğurabilmiştir.
Dört yıl aradan sonra kitap çıkaran şair dolu dolu bir kitap ile karşılıyor bizleri.
Kitabında en sevdiğim şiiri Hasan Hüseyin'den Maniler kısmı oldu.
196 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
“Bir ayrılık bir yoksulluk bir ölüm.”

#35747374 nolu incelemede yazar hayatını okuduğumuz kitaptan edindiğimiz bilgi kadarını sunduk. Oradan az da olsa yazar hakkında bilgi edinebilirsiniz. Hasan Hüseyin’den ikinci kitabımdı, normalde ilki kadar tat vermez sonrakiler… İşte burada bu tabuyu yıkıyor Hasan Hüseyin.

Şiire doyduk çok şükür! Harfler kelimelere, kelimeler dizelere, dizeler ise kalbe aktı da durdu. Of da dedim ah da dedim. Kitap Hasan Hüseyin’in “başka bir pencereden” adlı önsözüyle başlıyor. Muazzam kalitedeki önsüzü bizlere çocuklardan, ölümlerden ve nice şiirlerden bahsediyor. Önsözü dahi ayrı bir kitap gibiydi; bilgi ve birikimden nasibini almış, acıyı dahi bal eylemiş, şarkılara ve türkülere dizeleri konuk olmuş bir adamın edebi kişiliğini zaten sorgulamak yürek ister.

Hadi her şeyi anladık da güzel ağabeyciğim “Acılara Tutunmak” neyin nesidir. Ne olursa olsun, mutluluk kesinlikle işinin ehlinden çıkan işlerde bellidir. Takdir etmemek elde değildir. Diğer bütün şiirlerinde ise o coşkuyu yaşadım. Bazen güldürdün bazen isen düşündürüp, hüzne boğdu.

Dilini ilk kitabında olduğu gibi yine arı ve sade buldum. Şiirlerinde anlatmak istediğini kısa, öz ve okurunu sıkmadan veriyor. Toplumsal konular, çocuklar, analar, ayrılık, aşk, acı, özlem ve dahi bütün insani duyguları taşıyan şiirlerinle dolu bu kitap ile insan bir kalbi olduğunu anlıyor. Güldüğüm sözlerinde yine bir dolu. Çok bensin. Belki de bu yüzden bu kadar iyi anlaşıyoruz…

Ayrıca Yunus’a, Karacaoğlan’a, halk şiiri ve dahi divana bu kadar düşkün olduğunu yine bu kitapta gördüm. Zaten bu güzel şiirlerinde başka bir açıklaması olamayacağı kanısındayım.

Kitap iki bölümden oluşmaktadır. Acılara Tutunmak ve Umutlara tutunmak. Okurunu şiire doğuracak sağlam bir eserdir. Kitap kapağı ve ismi gerçekten muazzam derecede manalı, lakin ebat olarak hiç kullanışlı değil.

Sözün özü; kitap okunulası ve tavsiye edilesidir. Okurken dizeleri neredeyse yaşattı bana şairimiz.

Sevgi ile kalın.
196 syf.
·2 günde·10/10
Her satırında, her cümlesinde ayrı bir yaşanmışlık var. Ben gerçekten her dizede oturup düşündüm. İnsanın ruhuna, kalbine ve en çok unutulmaya yüz tutan vicdanına sesleniyor. İnsanı, kardeşliği ve mücadeleyi bu şiirlerde bulmak mümkün...

Zaten Ahmet Kaya'nın birçok şarkısının Hasan Hüseyin Korkmazgil şiirlerinden bestelendiğini biliyor olmak beni bu şiir kitabına davet etti.

''Acı çekmek özgürlükse özgürdük ikimiz de...''
379 syf.
·3 günde·9/10
Kitap tek bir şiirden oluşuyor. Bu tarz şiire Korkmazgil nehir şiir adını veriyor.
Tarihe son derece hakim olan Hasan Hüseyin kitabında çokça tarihten faydalanmış tarihi şiirleştirerek anlatmış. Kitabı okurken tarih hakkında bilgi sahibi olmakta fayda var. İlk medeniyetlerden tutun bugünkü tarihe değin gidip geliyor Hasan Hüseyin.
Korkmazgil'in şiirlerinde doğa olmazsa olmazlardan. Doğanın gücünden çokça faydalanan şair doğayı şiirleştirmeyi çok iyi biliyor.
Yunus Emre'den çok güzel alıntılar serpiştiren Korkmazgil yer yer güzel türkülerimizden de alıntılar yapıyor.
Şair bu eserini eşinin memleketi Ağlasun'da yazmıştır. Ağlasun bana kalırsa Korkmazgil için içini doldurabileceğimiz bir simgedir.
196 syf.
·1 günde·10/10
1 saatlik maceram. Her şiirinde ayrı özlem ayrı bilinmişlik ve ayrı yaşanmışlık... toplumcu şiirin bence en iyi temsilcisidir Hasan Hüseyin. Dili o kadar arı ve anlaşılır ki, şiirin tadını okurken anlayabiliyorsunuz. Arada bir açın okuyun derim
176 syf.
·Beğendi·8/10
Şiir üzerine bir inceleme yazmak benim gibi insanlar için hadsizlik sayılabilir. Hasan Hüseyin Korkmazgil’ in okuduğum ilk kitabıdır. Kitaba adını veren şiiri adaşı bir müzisyen olan Hasan Hüseyin Demirel tarafından da bestelenmiştir. Bunun dışında bir çok bestelenmiş şiirin sahibidir Hasan Hüseyin. Amenna, acılara tutunmak, öyle bir yerdeyim ki, haziranda ölmek zor diğer bilinen bestelenen şiirleri...
336 syf.
·2 günde·9/10
Korkmazgil'in dokuzuncu şiir kitabı olan Koçero Vatan Şiiri toplam üç bölümden oluşmaktadır.
Birinci bölümü Olgunlaşan Ağrı'da Koçero Vatan Şiiri adlı uzun bir şiir karşılıyor bizleri. Koçero yaşamını dağlarda sürdürmüş bir eşkıyadır. Alegorik anlatımı seven şair burda da Koçero'yu bir simge olarak kullanıyor bana kalırsa.
İkinci bölümü Başka Bahçelerden'de şair Almanya ve İran'a gitmiş ordaki gözlemlerini şiire aktarmıştır. Almanya'daki emek sömürüsüne, en kötü işlerde Türklerin çalıştırılmasına karşı çıkmış, Almanyada'ki kadınların güzelliğinden de fazlaca etkilenmiştir. İran'a bambaşka bir sevgi duyan şair Ortadoğunun sömürülmesine değinmiş, İran'ın güzelliğini şiirleştirmiştir.
Üçüncü bölümü Yitik Şiirler'de ise Hasan Hüseyin'in 1951-1959 yılları arasında yazdığı ilk şiirleri barındırıyor. Bu bölüm sayesinde şairin zaman içindeki gelişimine tanıklık ediyoruz.

Yazarın biyografisi

Adı:
Hasan Hüseyin Korkmazgil
Unvan:
Türk Şair
Doğum:
Gürün, Sivas, 1927
Ölüm:
Ankara, 26 Şubat 1984
1927'de Sivas'ın Gürün ilçesinde doğmuştur. Hasan Hüseyin, Adana Erkek Lisesi'ni 1948'de, Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü'nü 1950'de bitirdi. Öğretmenliği Göksun'da başladı. Siyasi eylemleri gerekçesiyle öğretmenlikten atıldı, tutuklandı, hüküm giydi. 1955-1960 yılları arasında Gürün ve Sivas'ta arzuhalcilik, tabela ve portre ressamlığı, inşaat işçiliği yaptı.

1960'da İstanbul'a, sonra Ankara'ya yerleşti. Akis dergisinde çalıştı. Bir süre de Forum dergisinin sanat sayfalarını yönetti (1968-1970).Kızılırmak kitabı nedeniyle hakkında 142. maddeden dava açıldı, yargılandı, aklandı.

Lise yıllarında şiir yazmaya başlayan Hasan Hüseyin'in ilk şiiri 1959'da Dost dergisinde çıktı. Bu yıllarda mizahi hikâyeleri de yayımlandı. Kavel (1963) adlı kitabı ile 1964 Yeditepe Şiir Armağanı'nı, Kızılkuğu (1971) ile TRT'nin 1970 Sanat Başarı Ödülü'nü, Filizkıran Fırtınası (1981) ile 1981 Ömer Faruk Toprak Şiir Ödülü'nü ve Nevzat Üstün Şiir Ödülü'nü aldı.

Şair 1983'te beyin kanaması geçirdikten sonra bir yıl bitkisel hayatta yaşadı. 26 Şubat 1984'te evinde yaşama gözlerini yumdu.

Ayrıca Hasan Hüseyin Korkmazgil'in eşi Azime Korkmazgil'den "Bir Oğlum Olacak Adı Temmuz" şiirinde adı geçen Temmuz Korkmazgil (1965) isimli bir oğlu vardır.

Yazar istatistikleri

  • 592 okur beğendi.
  • 1.492 okur okudu.
  • 26 okur okuyor.
  • 755 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları