Hasan Saraç

Hasan Saraç

Yazar
8.6/10
28 Kişi
·
78
Okunma
·
5
Beğeni
·
588
Gösterim
Adı:
Hasan Saraç
Unvan:
Yazar
Doğum:
Ankara, 1951
1951 yılında Ankara’da doğdu. Ankara Fen Lisesi ve ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği’ni bitirdikten sonra otuz beş yıl boyunca değişik sektörlerde işveren ve/veya üst düzey yönetici olarak çalıştı. Çeşitli mesleki eğitimlerin yanı sıra 1985-1988 yılları arasında Harvard Business School yöneticilik programlarına katıldı.

İlk Romanı Çapraz Oyun Ekim 2010’da Epsilon tarafından yayınlandı.

Birbiriyle ilintili, iç içe, zaman ve mekânın fantastik danslarına sahne olan yeni romanı üzerinde çalışıyor.

Evli, bir kızı var.
"Kim olursa olsun, bir insanın yaşamakla ölmek arasındaki büyük köprüde çabalaması korkunç bir şeydi... Ölsek ne olacak sanki... Onlara ne? Ben onlar için neyim?"
Kardeşim kitaplığımdan bir kitap çekip rastgele sayfa açtı, bir cümle okudu ve sonuç:
Tanrı'nın verdiği canı, Tanrı adına insanoğlundan almaktan çekinmemişler.
Cam kırıkları gibidir bazen kelimeler: ağzına dolar insanın , sussan acıtır , konuşsan kanatır...
"Ne tuhaftır ki geliriniz belli bir düzeyin altına düşer düşmez, insanlar kendilerinde size uyarıda bulunma ya da sizin için dua etme hakkını görürler."
"Düşünceleri arasına sıkışıp kalmış bir eylemci o durağanlıktan çıkmadan asla mutlu olamaz."
226 syf.
·6 günde·Beğendi·Puan vermedi
Zamanda yolculuk ve gelecekteki Yeni Dünya'dan gelen zaman gezginleri. Kitap öyle alıp götürdü ki beni, acaba gerçekten böyle şeyler olabilir mi düşüncelerine daldım ve inanılmaz keyif aldım. Umarım kitaptaki gibi bir Yeni Dünya'ya sahip olabiliriz
288 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Kitapta dünyaca ünlü 25 yazarın yaşam öyküleri ve eserleri kısa ve öz bir şekilde edebiyarseverler için bir araya getirilmiş. Tabii bunları okurken bir yandan şunu okudum, bunu okuyacağım, bunu ilk defa duyuyorum deyip kendiniz için bir okuma listesi de hazırlarsınız.
Kitapla ilgili ayrıntılar için: http://kitapokurum.blogspot.com.tr/...iyla-yasayanlar.html
283 syf.
·29 günde·Beğendi·10/10
Ben her zaman yazarların, az veya çok  kitaplarında otobiyografik izler taşıdığını düşünürüm. Ve yazarların hayatlarına karşı oldum olası bi merak beslerdim. Uzun uzun biyografi okumayı sevebileceğimi düşünmüyorum. Açıkçası hiç denemedim de çünkü çabuk sıkılan bir yapım var. İşte tam da bu noktada bu kitap benim için biçilmiş kaftan oldu. Stefan Zweig'den Tolstoy'a Sabahattin Ali'den George Orwell'a... 25 seçkin Türk ve Dünya yazarını ele alan ve bunları 6-7 sayfada anlatan harika bi kitaptı. Yazar, yazarları böyle az sayfada anlatmış dediğime de bakmayın o birkaç sayfada yazarların kısa bir biyografisini, hayatlarındaki dönüm noktalarını okuyup, düşünce yapılarını, kendilerine örnek aldığı yazarları öğrenebiliyorsunuz. Bazı eserlerinin içeriği hakkında bilgi edinip, çok güzel alıntılar okuyabiliyorsunuz. Daha önce gözünüze çarpmamış, bilmediğiniz eserleri öğrenip "aaaa bak bunu da alayım çok güzelmiş" diyip onları kitap listenize de ekleyebiliyorsunuz. Kesinlikle çok yönlü bir kitap. Umarım yazarımız bu kitabı seri olarak planlamıştır da yeni yazarlar tanıyıp yeni hayatlara misafir olabiliriz.
226 syf.
·Beğendi·10/10
İTİRAF
Bir Türk yazardan böylesine mükemmel kurgu ve gerçeğin iç içe geçtiği ütopik fantastik, ve bilim kurgunun, kusursuz bir şekilde güçlü anlatımıyla kaleme alınacağını hiç düşünmemiştim. .
.
Okunan her kitap illaki öğretici, satırlar dolusu bilgi, kaynak belirtilmesi, formüller sunması demek değildir.
Bir kitap sizi içine çekmiyor nabzınızı hızlandırmıyor veya duygu yükü ile durup düşündürmüyorsa o kitap size sadece zaman kaybettirmiştir!
.
Kitaba başladığım sadece bir kaç sayfada normal bir hikaye akışını okudum sonrasında heyecan bir sayfada dahi dinmedi.
.
Olay örgüsü öyle kusursuz işlenmiş ki;
Bir kitap düşünün son sayfanın son satırına kadar heyecan hiç düşmüyor ve son cümlesinde kitabı bitiren bir yazar.
.
Geçmişi yerinde inceleme.
Evet keşke “geçmişe gidilebilseydi”
Çoğu zaman okumamı bölüp gerçeklikten uzak bu düşüncelere daldım...
Ne çok şey var geçmişten bilmek istediğimiz
Dünya tarihine yön veren olaylar.
Başlangıç savaşlar, zaferler, kayıplar, buluşlar vs.. vs.
Geçmişi yerinde incelemek
Bu cümle beni öyle etkiledi ki dünya tarihinde kaynaksız şahit olmak istediğimiz o kadar çok olay var ki... evet evet kitabı okurken öyle kapıldım ki hayallerin ardı arkası kesilmedi.
.
Kerim ile Sibel’in ilk telefon konuşmasında başka sayfalara geçmeme rağmen dakikalarca güldüm.:))
Buram buram tarih kokan ve bununla birlikte ütopik bir olay örgüsü, küçük küçük atıfta bulunmalar dokudurmalarla birlikte enfes bir kitap okudum..
.
Çokça düşündürecek yer yer kahkaha attıracak bunlarla birlikte sevginin aşkında aralara serpiştirildiği harika bir kitap.️
Ülkemden Türk bir yazardan bilim kurgu okumak gururlandırdı beni.️
Zaman Gezginleri Hasan Saraç
288 syf.
Eserde, 25 yazarın kısa biyografisi yer alıyor. Kitabi ilgiyle okudum ancak bence yazarların hayat hikayelerinin uzerinden üstünkörü geçilip ağırlık eser anlatımına verilmiş. Elbette her eser, yazarının hayatından büyük izler taşır, kitabin yazarı da bunu hissettirmeye çalışmış. Fakat bazı yerlerde okumadığım ve okumayı düşündüğüm eserlerin anlatıldığı kısımları geçmek zorunda kaldım. Biraz daha geliştirilerek “Yazdıklarıyla Yaşayanlar”ın bir seri olmasını isterim.
288 syf.
·9 günde·Puan vermedi
Bu tarz kitapları edebiyata ilgi duyan biri olarak çok beğeniyorum. İçindeki bilgiler ve eser isimleri bir arada toplandığından her an açıp tekrar tekrar bakılabilir. Kitabın basımı kadar yazarın üslubu ve kişileri ele alış tarzı da bir o kadar başarılı. İçindeki isimlerin hayatları da dikkat çekici bir şekilde işlenmiş. Yazarların kitaplarını edebiyat dünyasına kazandırma yolunda nelerin üstesinden geldiklerini görünce yetkin bir yazar olmanın hiç kolay olmadığını anlıyorsunuz. Sartre, Halide Edip, Stefan Zweig, Tolstoy, Nabokov ve birbirinden kıymetli pek çok ismi bu eserde tekrar severek okuyabilirsiniz.
288 syf.
·Puan vermedi
Yazdıklarıyla Yaşayanlar
.
#uzaydakihayaletyorumluyor .
Yoruma şu sözlerle başlamak istiyorum kitabın bana başta verdiği hissiyat ön sözünde ki bize söylemeye çalıştığı onlarında bizlerden bir farkı olmadığına vurgu yapıp bizlerinde eğer içimizde yazmaya dair bir yatkınlık bir istek var ise bunu yapabileceğimiz aşılıyordu bence.
Daha sonra ise tanıdığımız bir çok ünlü yazarın yaşam ve yazma serüvenlerini bizlere hikayelerinden örnekler vererek aktarıyordu.
Bence kitap bir kere okuyup bırakacağınız bir kitap değil de içinde kitabını okumayı düşündüğünüz yazarı öncelikle açıp okuyup tanıyabilmenizde yardımcı olacak bir kitaptı.
Türk yabancı bir çok yazar eşlik ediyordu kitapta bizlere örnek vermem gerekirse Lev Tolstoy, Haruki Murakami, Peyami Safa, Stefan Zweig, Halide Edip Adıvar, Stephen King… gibi bir çok yazarı yakından tanıyorduk.
Biyografi okumayı sevmeyenlerin bile hoşuna gidebileceği bir kitap bence çünkü çok detay değil de yazarlıklarına vurgu yapan cümleler kullanılmış sıkmayan ve akıcı bir dil ile bizlere aktarmıştı.
Bir çok yazarın yazma aşamaları ve hikayelerinden etkilenecek ve yazarın kitapları ile hiç tanışmadıysanız tanışmak isteyeceksiniz.
Kitabın arka kapağında geçen bir söz ile noktalamak istiyorum yorumumu kesinlikle “ Altını çizdiğiniz cümlelerin sahiplerini, hikayelerinin hikayelerini dinlemek ve yazarların hayatlarına şahit olmak için YAZDIKLARIYLA YAŞAYANLAR bir başucu kitabı.
Hepinize öneriyor ve keyifli okumalar diliyorum.
.
.
.
.
#yazdıklarıylayaşayanlar #portakalkitap #uzaydakiyorumcuhayalet @hasansarac1951 Fatma Aksoy
288 syf.
·10/10
Kitap, Türk ve Dünya Edebiyatından önemli yazarların yazma serüvenini anlatıyor. Yalın ve zarif bir biyografi kitabı olmuş. O hep karşımıza çıkan efsanevi yazarların , yazı hayatları ve ölümleri beni oldukça şaşırtti. Öldükten sonra tüm yazdıklarının yakılmasını isteyen Kafka, Suç ve cezanın dokunaklı hikayesi ile Dostoyevski, Olric'in Oğuz Atayı ve daha birçok hikayenin hikayesi..
232 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Bir sabah uyanan Erol, kendisi ile ilgili hiç bir şey hatırlamadığını görür. Geçmişini hatırlamak için ise ona bir psikolog yardımcı olur. Hipnoz ile. İşte bu hipnozda Erol'un çocukluğundan bu yana yaşadıklarını öğreniyoruz. Ailesine karşı verdiği kendi olma, özgür olma mücadelesi ile yaşadığı aşk acısı birleşince bu duruma düşmüştür. Yıllar geçse de bu travmanın izi devam eder...
https://kitapokurum.blogspot.com.tr/...-13-saat-1-omur.html
172 syf.
·12 günde·Beğendi·9/10
Giriş Gelişme çok güzel. Final daha güzel olabilirdi . İlginç olaylara o kadar alıştık ki okurken şuan saat 02.44 ve uykum kaçmış oturuyorum :) Yazarın ellerine sağlık

Yazarın biyografisi

Adı:
Hasan Saraç
Unvan:
Yazar
Doğum:
Ankara, 1951
1951 yılında Ankara’da doğdu. Ankara Fen Lisesi ve ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği’ni bitirdikten sonra otuz beş yıl boyunca değişik sektörlerde işveren ve/veya üst düzey yönetici olarak çalıştı. Çeşitli mesleki eğitimlerin yanı sıra 1985-1988 yılları arasında Harvard Business School yöneticilik programlarına katıldı.

İlk Romanı Çapraz Oyun Ekim 2010’da Epsilon tarafından yayınlandı.

Birbiriyle ilintili, iç içe, zaman ve mekânın fantastik danslarına sahne olan yeni romanı üzerinde çalışıyor.

Evli, bir kızı var.

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 78 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 60 okur okuyacak.