Hasan Söylemez

Hasan Söylemez

Yazar
9.1/10
37 Kişi
·
67
Okunma
·
12
Beğeni
·
1.166
Gösterim
Adı:
Hasan Söylemez
Unvan:
Gazeteci, fotağrafçı,yazar
Doğum:
1983
Gazeteci Hasan Söylemez , çalıştığı gazeteden istifa etti. Tüm parasını çocuklara dağıttı, kredi kartlarını iptal etti. 11 Temmuz 2010’da bisikletiyle düştü yollara. Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu, Akdeniz, Ege, Trakya’yı dolaşarak Türkiye haritası çizdi. Sekiz buçuk ayda 10 bin 140 kilometre pedal çevirdi. 40 kent, yüzlerce kasaba ve köy gördü.
"Her şeyi bırakıp gitme isteği, aslında kendini değiştirme vaktinin de geldiğini gösteren bir işarettir ve içinde kendine has bir iyimserlik barındırır."
"Eğer insanları yargılarsanız özgür olamazsınız! Fikirleriniz uyuşmasa bile onları anlamaya çalışın, dinleyin, sevin, yaratın, paylaşın, şans ve ilham verin. Nereye giderseniz gidin kendinize dönmek üzere yola çıkarsınız. Ya kendinize dönersiniz ya da yolu kaybeder daha büyük bir çıkmaza girersiniz. Yolu kaybetmemenin tek yolu, ruha dokunmaktır; kendinizin, insanların ve tabiatın ruhuna..."
Hasan Söylemez
Sayfa 159 - Hayy kitap
"Para her şey değildir. Paranın satın alamayacağı çok değerli şeylerin var olduğunu biliyorum. İşte bunlara ulaşabilmenin yolu ise öncelikle paranın bana verdiği "özgüven" ve "güç duygusundan kurtulmam gerekiyor."
Hasan Söylemez
Sayfa 15 - Hayy kitap
"Yolculuk gidilen şehirlere haritada çarpı işareti atmak değildir. Asıl yolculuk, çarpı işaretlerini ruhundaki yaralara yara bandı yapmaktır."
Hasan Söylemez
Sayfa 106 - Hayy kitap
Eğer hiç yaşamadığımız bir duyguyu hissetmek istiyorsak daha önce hiç yapmadığımız bir şey yapmalıyız.
Sokaklara baktığımda ise sürekli bir yerlere yetişme telaşıyla koşuşturan ter makineleri görüyorum.
Çoğu zaman öyle bir acele içerisindeyiz ki sevdiklerimizle sahici bir konuşmaya bile fırsat bulamıyoruz.
Yolculuk öncesi ve yolculuk esnasında herkesin en çok sorduğu sorulardan biriydi; ''Korkmuyor musun?'' Korku, yapamamaktır, olduğun yerde kalmaktır. Her an başıma kötü şeyler gelecek korkusuyla zihnimi meşgul etseydim, bu yolculuğa başlayamazdım. Çünkü korkularla dolu bir kafada hayallere yer yoktur. Ancak korkularımızla yüzleşirsek, karanlık tünellerden kurtulup aydınlık düşlerimize ulaşabiliriz.
En zoru nedir biliyor musunuz? İnsanın kendiyle yüzleşmesidir. Yolculuk esnasında bunu yaşamanız kaçınılmazdır. Bazen kendinizden nefret edersiniz, bazen de gurur duyarsınız. Geçmişinizle, hayatla, insanlarla hesaplaşırsınız. Kendinizle müthiş bir savaş içerisindesiniz. En can acıtıcı darbeleri vurduğunuz gibi, kanayan yaralarınızı da kendiniz tedavi edersiniz.
"Yolculuğumun bana kazandırdığı en güzel şeylerden biriydi, babam hayattayken ona "seni seviyorum" demek."
Hasan Söylemez
Sayfa 206 - Hayy kitap
Tatilin dinlenmek olduğunu sananların, mekanları tüketmeyi gezi sananların, turist olmanın yabancılığını gezgin olmanın samimiyeti sananların, yöresel yolculukları yöre yemeği tatmak sananların, kısacası maddi-manevi tüketmeniz için çırpınan sistemin asıl içinizi tükettiğinin farkında olmayanların öğreneceği çok şey olan kitap.
Bu kitabı bitirdiğim zaman bitirdiğim tek şeyin sayfalar olduğunu anladım. Çünkü bana hayat boyu sürecek cesareti ve özgüveni verdi.


Hasan Söylemez yaklaşık bir yıldır takip ettiğim bir gezgin. Afrika yolculuğunu karış karış takip ettim, o pedal çevirdi ben ise hayallerimle takip ettim onu. Belki de bu yüzden Journey To Dreams adını vermişti yolculuğuna! Hayallere yolculuk, kimin hayali olduğu fark etmiyor; asıl mesele yolculukta gizli, yol ve ol kelimelerinin birleştiği noktada. İşte kitapta da aynen böyle diyor Söylemez; Yolculuk gitmek değil "var olmaktır."

Bu kitapta ise karış karış takip ettiğim yolculuğun daha öncesi; Türkiye'nin 81 ilinin etrafında beş parasız, bisikletle yapılmış yolculuk var.
Kelimelerle anlatamayacağım için sadece alın ve okuyun demek istiyorum. Zaten yalnızca o zaman tam olarak anlatabilirim derdimi...
Büyük şehir hayatından, sabah 9-akşam 5 işinden, her gün her şeyi aynı şekilde yapmaktan bunalmış ve çareyi kendini 5 parasız bisikletle yollara atarak Türkiye'yi gezmekte bulmuş yazarın maceralarını anlatan kitap. Samimi, sıcak, eğlenceli bir şekilde yazılmış. Şahsen kitabı ''Hiç para harcamadan mı gezmiş, hadi canım oradan, öyle şey mi olur'' diyerek, hafiften burun kıvırarak almıştım. Ama okudukça düşüncelerim değişti.
Her ne kadar kitap 6 yıl önce yazılmış ve bu süre zarfında çok şey değişmiş de olsa, Türkiye için, en azıdan Anadolu için hala umut var sanırım. Okuyun ve kendinizi işinizden nasıl istifa edebilirim diye düşünürken bulun :)
şehir hayatından sıkılıp oldukça radikal bir kararla bisikletle Türkiye'yi dolaşmak isteyen Hasan Söylemez'in anıları. Ancak bir okur olarak, ilk yolculuk yaptığı yerleri anlattığı detayları sonlara aynı şekilde bulamadım, sanki kitabın sonlarına doğrugezdiği yerleri daha hızlı ve aceleci anlatmış gibi geldi.
Bisiklet ile Türkiye'yi parasız gezen bir çılgının maceraları da denilebilir. Bir imzalı bir imzasız iki kitabım var kütüphanemde ve şuan Hasan Söylemez Afrika'da. En kısa sürede yeni kitap çıkarmasını temenni ediyorum ve özellikle seyahat etmekten hoşlananlara şiddetle (şiddetin sadece tavsiyesini severim) kitabı tavsiye ediyorum. Kitabın sonundaki telefonla konuşma kısmı hakkında spoiler veremem ama çok duygulanmıştım.
Hasan Söylemez, uyandırıcı insanlardan biri. Kendinizi nasıl bulursunuz, nasıl keşfedersiniz ? Ne için bu hayatta çalışır, çabalar, para kazanırız ? Korkulan sorulara kafa atın. :)
Hasan sahsen tanisma firsati yakaladigim kendi halinde hedefleri hayalleri olan iyi bir insan. Bu kitap onun bisikleti ile yapmis oldugu hayat tecrubelerini gormus oldugu yerleri ve tanimis oldugu insanlari anlatiyor. Hayatin icinden birseyler okumak ve birebir icerisinde yer almak isterseniz guzel bir kitap. Kitabin icinde Hasan'in kendi objektifinden fotografli anilarda var.
Yazar öyle bir anlatmış ki bir gecede Türkiye nin tüm yerlerini gezdim resmen . Kitabın sonuna koyduğu fotagraflar ise efsane,resmen yazar yerine ben gezdim Oldukça başarılı bir anlatıma sahip ve akıcı. İnsanlara ümit,umut, amaç ve örnek oluyor.Burdan tüm kitap severlere sesleniyorum mutlaka okumanız ve kütüphanenizde bulundirmanizi tavsiye ederim.
Fethiye civarında otostop çekerken şans eseri yazarın arabasına bindik. Araç içinde otostop çekmekten, gezilerden laf açıldı ve yazarın daha önce bisiklet ile parasız bir şekilde Türkiye turuna çıktığını ve anılarını yazarak bunu kitaplaştırdığını öğrendik. Ayrılma vakti geldiğinde yazar bize bagajdan çıkardığı kendi kitabını imzalayarak hediye etti. Normalde geziye çıkarken yanımıza pek kitap almayız çünkü hem ağırlık oluyor hem de sırt çantasında ezilip zarar görüyorlar. Sürpriz bir şekilde elimize geçen kitabı gezinin geri kalanında ezilmesin zarar görmesin diye özenle taşıdım. Akşamları çadırda el feneri eşliğinde okudum. Bir yandan gezimizi sürdürürken kitap sayesinde sanki ikinci bir geziye çıkmışım gibi hissettim. Gezmeyi seven ve hayatta yapmak istediklerini erteleyen insanlara cesaret verebilecek harika bir kitap.
Hasan Söylemez'in, kitaptan da anlaşılacağı üzere Türkiye'yi bisikletle gezerken yaşadığı deneyimlerini anlatıyor. Kitap hem otobiyografi tarzında hem de bir iç yaşam öyküsü.yazar yolculuğunda kendini keşfediyor ve yaşama bakış açısı değişiyor. Yazar sayesinde ben de Türkiye'yi dolaşmış gibi oldum. içi yolculuk arzusuyla dolan, ve Türkiye'yi karış karış gezmek isteyenlere tavsiyemdir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Hasan Söylemez
Unvan:
Gazeteci, fotağrafçı,yazar
Doğum:
1983
Gazeteci Hasan Söylemez , çalıştığı gazeteden istifa etti. Tüm parasını çocuklara dağıttı, kredi kartlarını iptal etti. 11 Temmuz 2010’da bisikletiyle düştü yollara. Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu, Akdeniz, Ege, Trakya’yı dolaşarak Türkiye haritası çizdi. Sekiz buçuk ayda 10 bin 140 kilometre pedal çevirdi. 40 kent, yüzlerce kasaba ve köy gördü.

Yazar istatistikleri

  • 12 okur beğendi.
  • 67 okur okudu.
  • 6 okur okuyor.
  • 35 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.