1000Kitap Logosu
Heinz Guderian

Heinz Guderian

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
9.1
74 Kişi
178
Okunma
21
Beğeni
1.866
Gösterim
Unvan
General Heinz Guderian
Yaşamı
Heinz Guderian (17 Haziran 1888; Kulm - Chelmno, Batı Prusya - 14 Mayıs 1954; Schwangau, Allgäu, Bavyera), II. Dünya Savaşı'nda görev almış bir Alman generaldir. Zamanının en iyi komutanlarından ve stratejistlerinden kabul edilir.Tank savaşı üzerine geliştirdiği Yıldırım Savaşı taktiği ile düşman hatlarında sağladığı derin gedikler ve çevirme harekatlarıyla büyük başarılar kazanmıştır. II. Dünya Savaşı'nın sonlarına doğru Adolf Hitler ile anlaşmazlığa düşünce görevden alınmıştır. Anılarını kitaplaştırmıştır. wikipedia
624 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Erinnerungen Eines Soldaten
Kitap, şimdiye kadar kaleme alınmış 2. Dünya Savaşı'nı anlatan en iyi hatıratlardan biri. Yazarı Orgeneral Heinz Guderian, zırhlı birliklerin ve yıldırım harbinin babası olarak kabul edilir. Kitabı kaleme alırken olaylara objektif ve gerçekçi yaklaşmıştır. Bu, o dönem yazılan kitaplarda az rastanmaktadır. Kitapta komuta aracının tepesinden savaş alanının adeta resmini çizmektedir. Bunu haritalar ekleyerek daha da iyi pekiştirmiştir. Kitapta bazı yazışmalara ve diyaloglara da yer verilmiştir. Dikkatli ve konuya biraz hakim bir okuyucu bu diyaloglardan cephe gerisinde en tepeden en alt kademeye kadar olan bütün çelişki ve karmaşayı fark edecektir. Kitap sadece 2. Dünya Savaşı meraklılarının değil, bütün harp tarihi meraklılarının okuması gereken bir eserdir. Çünkü burada anlatılan savaş tarzı eskisinin açıklarını ortaya çıkarıyor. Ayrıca, bu savaş yöntemi, modern dünyadaki savaş anlayışının ve stratejisinin temellerini atmaktadır. Konuyu daha da derinlemesine incelemek isteyenlerin aynı yazarın "Dikkat Tank!" adlı eserini de okumasını şiddetle tavsiye ederim.
Bir Askerin Anıları
Okuyacaklarıma Ekle
6
280 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Blitzkrieg
1918'de Birinci Dünya Savaşı bittiğinde Alman Ordusu'nun mağlubiyetinin sebepleri arasında tankın yeri bir hayli önemlidir. Bu durumun önemini kavrayan yegâne komutanlardan biri de şüphesiz, Guderian'dı. Guderian o zamana kadar hala değişmemiş olan tankların piyade destek araçları olarak kullanılma ekolüne tamamen farklı bir bakış açısı getirmiş ve Blitzkrieg'i ortaya koymuştur. Blitzkrieg Guderian'ın en büyük eseri olmakla beraber onun büyük bir taktisyen ve manevra savaşı uzmanı olduğunu da gösterir. Gerçekten de Almanya'nın 1941 Kasım'ına kadarki muharebelerinde Blitzkrieg'in yadsınamaz bir rolü vardır. Bu kitap, Guderian'ın Blitzkrieg'i anlattığı ve şahsımca en önemli eseridir.
Achtung-Panzer! Dikkat Tank!
Okuyacaklarıma Ekle
1
835 syf.
Bir askeri dehanın anılarını okumak gerçekten onur verici bir duygu. Ama kendisine çok şey borçlu olan Nazi Almanyası'na ve en önemlisi Führer ile yaşadığı fikir ayrılıkları Orduda ki sonunu hazırlamış oldu. Yine de Fransız ve İngiliz kuvvetlerin çok güvendiği Batı duvarını (Maginot hattı) yerle bir eden Blitzkrieg taktiği ile unutulmaz bir efsane olmuştur. Bunca başarı ve askeri dehası olmasına rağmen yaklaşmakta olan sonu önleyememiştir. Kitabında Polonya, Fransa ve Moskova önlerinde ki anılarını okuyacağız özellikle Kiev olayını aydınlatarak anlatması benim çok hoşuma gitti. Nazi partisine katılmamış olması onun hayatta kalmasını sağlamıştır. Bu hareket 1944-1945 arasında ki verimini veya savaştaki amaçlarını etkilemiş olabilir mi ? Sanırım bunu hiç bir zaman öğrenemeyeceğiz.
Bir Askerin Anıları
Okuyacaklarıma Ekle
9