Giriş Yap

Henri Lefebvre

Yazar
7.9
104 Kişi
Unvan
Fransız sosyolog, entelektüel ve felsefeci
Doğum
Hagetmau, Fransa, 16 Haziran 1901
Ölüm
Navarrenx, Fransa, 29 Haziran 1991
Yaşamı
Henri Lefebvre ( d. 16 Haziran 1901 – ö. 29 Haziran 1991) Fransız sosyolog, entelektüel ve felsefecidir. Daha çok Neo-Marksist olarak bilinir. Biyografi Lefebvre, Hagetmau, Landes, Fransa'da doğdu. Paris Üniversitesi (Sorbonne)'nde felsefe okudu ve 1920 yılında mezun oldu. 1924 yılında beraber çalıştığı Paul Nizan, Norbert Guterman, Georges Friedmann, Georges Politzer ve Pierre Morhange ile "Philosophies" adlı felsefe grubunda bir "felsefi devrim" arayışındaydı. Bu çaba, Fransız Komünist Partisi (FKP)'ne doğru kaymadan önce, Gerçeküstücüler ve diğer gruplarla temasa geçmelerini sağladı. Lefebvre 1928'de FKP'ye katıldı. 1930 - 1940 yılları arasında Lefebvre, felsefe profesörü olarak çalıştı ve 1940'da Fransız Direnişine katıldı. 1944 - 1949 yıllarında Radiodiffusion Française'de yönetici oldu ve Toulouse'da Fransızca radyo yayıncılığı yaptı. Gündelik hayat eleştirileri ilk olarak 1947 yılında basıldığında, COBRA ve Durumcular arasında entelektüel bir etki oluşturdu. 1958'de Lefebvre FKP'den ayrıldı. Daha sonraki yıllarda Arguments ve New Left dergisinde yayın kuruluna katıldı. 1965 yılında Nanterre'deki üniversiteye geçmeden önce, 1961 yılında başladığı Strasbourg Üniversitesi'nde sosyoloji dersleri verdi. Fransızca, İngilizce ve Almanca yazdı. Lefebvre 1991 yılında öldü.
Paranın egemen olduğu bir toplumda emekçilerin yoksulluk içinde kıvrandığı bir avuç zenginin de onların sırtından asalaklık ettiği bir toplumda gerçek özgürlük olamaz …
Reklam
Belge bir tanıktır ve tanıkların çoğu gibi soru sorulmadıkça pek konuşmaya niyetli değildir.
Tarih ve Tarihçi, Marc BlochSayfa 40 - kırmızı
·
«Ancak halka inanan, halkın yaratıcı dehasının canlı pınarına dalan galip gelebilir.
Patoloji insanın yetkinliğine yani yetersizliklerine içkin gözükmektedir. Boşluklar, unutkanlıklar, hatalar bu işleyişin parçasıdır. Yabancılaşmak ve yabancılaşmaktan kurtulmak. Geleceğin en yetkin makineleri mantıksal, söylemsel ve düşünümsel zekaya belki de son derece yaklaşacaktır. Ama unutma gücüne asla sahip olamayacaktır. Unutma gücü yeniden başlamayı sağladığı için mucizevidir.
·
Reklam
Atatürk'le ortak noktaları
Sosyalizmin kurulması için, Lenin'e göre, emek cephesi»nin, askeri cepheden daha az onemi yoktur ve iş kahramanlığı cesaret kadar hürmet edilir şeydir; hatta savaş sonuçlanıp kazanılınca, emek cephesi» esas cephe haline geliyordu.
2
67
664 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42