Henry Cloud

Henry Cloud

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
koseli-arti
coklupaylas
ucnokta_yatay-1
yildiz
8.2
386 Kişi
okuyor-dolu
1.471
Okunma
v3_begen_dolu
37
Beğeni
goz
2.642
Gösterim
Kitaplarını Satın Al
bilgi
Sponsorlu
Unvan
Amerikalı Klinik Psikolog, Yazar
Doğum
Vicksburg, Mississippi, Amerika Birleşik Devletleri, 1956
Yaşamı
Cloud 1956'da Vicksburg, Mississippi'de doğdu. Southern Methodist Üniversitesi'nden onur derecesi ile psikolojide bir BS derecesine ve Biola Üniversitesi'nden (1987) klinik psikolojide doktora derecesine sahiptir. Ayrıca Talbot İlahiyat Fakültesi'nden dersler aldı. ''Boundaries: When to Say Yes, How to Say No to Take Control of Your Life'' kitabının yazarıdır.
Kitabın isminden ve kapak resminden de çok net anlaşılacağı üzere sınırların ne olduğu ve ne olmadığı, sağlıklı sınırların nasıl oluşturulabileceği, yaşamımızı derinden etkileyen aile, arkadaş, eş, çocuk, iş ilişkilerinde sınırlarımızı çizmek ve bu sınırları korumak başlıklarını ele almış oldukça destekleyici bir kitap. Hayır deme sorunu yaşayanlara, sınırlarına saygı gösterilmemiş bir çocukluk geçirmek zorunda kalmış olanlara tavsiye edebilirim. Amaç odaklı bir kitap olduğu için sınırlar konusunda bilinçlenmek hedefiyle okunduğunda 2-3 günde bitebilir, ancak öylesine dikkatimi çekti bir okuyayım dediğinizde aylarca bitiremeyebilir veya yarım bırakabilirsiniz. Konu sınırlar olunca galiba, kitabın dili de biraz sivri geldi bana. Hatta bazı cümleleri okurken yüksekten ve çok büyük harflerle konuşulduğunu hissettim. Kitap Sherrie’nin “Sınırların Olmadığı Yaşamda Bir Gün” başlığı ile gün içerisinde ne kadar hayır diyemediği, sınırlarını belirleyemediği durum varsa örneklendirerek başlar. Neyse ki iyi haber; aldığı destekle birlikte yaşanan öğrenme ve değişme sürecinin sonucunda “Sınırların Olduğu Bir Gün” örnekleri ile biter. Başında ve sonunda yaşadığı sorunlar birebir aynıdır fakat artık sorunlara verdiği tepkiler tamamen farklıdır. Çünkü Sherrie sınırlarını öğrenmiş bir insan olarak bu süreçten çıkmıştır.
kamera
Sınırlar
kamera
Henry Cloud
ucnokta_yatay-1
yildiz
8.3/10 · 1.322 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
315 syf.
·
53 günde
·
Puan vermedi
Sınırlar... Bu küçük kelimenin ifade ettiğini anlam o kadar büyük ki. Fazlasıyla ilgi çekici. Birey olmanın önündeki en büyük engeldir ‘’Sınırlar oluşturamama’’. Bir kişisel gelişim kitabı okunacaksa ‘Sınırlar’ kitabı mutlaka bunlardan biri olmalı. ‘Aidiyet duygusunu nasıl öğreniriz?’ i güzel bir dille anlatıyor bu kitap. İçinde yaşadığımız toplum ve aile değerlerimizden çok kendi değerlerimizin fark etme ve buna öncelik vermemiz gerekiyor. Zayıf Vicdan dürtümüzü olgunlaştırıp, insanlara ‘Üzgünüm, benim de değerlerim var. Ben sana nasıl saygı duyuyorsam sen de bana saygı duymalısın’ diyebilmeliyiz. İçimizdeki yaşadığımız çevrenin etkisiyle oluşan kalıplaşmış değerler, inançlar ve vicdana ‘İçimizdeki Anne-Baba’ diyerek yazar çok güzel bir mesaj veriyor aslında. Bu kitabı okuduğunuzda çevrenizdeki insanların sizi nasıl manipüle ettiklerini fark edeceksiniz. İnsanlarla nasıl iletişim kurmanız gerektiğini anlıyorsunuz. Ve emin olun biraz daha olgunlaşıyorsunuz. Kitap genel olarak güzel yazılmış. Hayattan hikayeler verilerekte yazılanlar somutlaştırılmış. Kişisel gelişim kitabı okumayı sevmeyen biri olarak ben bu kitabı sevdim. Ve kendimde bazı farkındalıklar oluştuğunu gözlemledim. Anlaşılır dille yazılan bu kitabın sizde de farkındalıklar yaratacağını düşündüğümden okumanızı tavsiye ederim.
kamera
Sınırlar
kamera
Henry Cloud
ucnokta_yatay-1
yildiz
8.3/10 · 1.322 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
315 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Hepimizin hayatında anlaşmakta zorluk yaşadığı en az bir insan vardır. Zorluk sebebi kişiden kişiye değişse de, böyle kişilerin bize hissettirdiği bazı ortak duygular vardır; derdinizi anlatamamak, tıkanmak, boşuna konuştuğunuzu fark etmek, suçlanmak, kendinizi engellenmiş ve baskı altında hissetmek bu duygulardan bazılarıdır. Böyle insanların karşısında konuşmaya çalışmaktansa genelde susarız ve sırf onlar söylenmesin, huzur bozulmasın diye onların gerçeklerine boyun eğeriz ya da eğmiş gibi yaparız. Bu tarz insanlar çoğunlukla her şeye müdahale etmeyi seven, insanları kontrol etmekten keyif alan, istemediği en ufak bir şey olduğunda hastalanan, söylenen ya da öfkelenen kişilerdir. Çevresini sürekli kendince yöntemlerle manipüle ederek, her durumu kendi istediği şekile sokmaya çalışırlar. Böyle kişiler, sıradan kişiler olsa belki onlardan uzaklaşabilirsiniz ama bazen bu kişiler eşimiz, ebeveynimiz ya da patronumuz olabiliyor. Bu tarz ilişkilerden uzaklaşamamak ise ruhsal olarak bizi daha çok hırpalıyor. Peki bu ilişkilerde tek suçlu karşımızdaki mi? Onları alttan alarak, idare ederek bizde o sağlıksız durumun devam etmesine sebep olmuyor muyuz? “İyi de alttan almazsam daha da çirkinleşecek” diyorsanız, sağlıklı sınırlar geliştirememişsiniz demektir. “İyi de insan anne babasına, eşine sınır koymaz ki!” diye düşünüyorsanız, bazen asıl sınır koymamız gerekenin onlar olduğunu görebilmeniz gerekir. Çünkü hayatımızın ana ilişkisini onlar oluşturur. Sınırlar nedir? Doğru sınırları nasıl koyarım? Sınır koyamama sebeplerim neler? İnsanlar benim sınırlarımı ne şekilde ihlal ediyor? Bu ihlallerin ne kadar farkında oluyorum? Sınırlarla ilgili tüm cevapları bu kitapta bulabilirsiniz. Bu kitabı okuyunca, aslında size hayatı zehir eden ilişkilerinizin içinde, kendi payınıza düşen yanlış davranışlarınızı fark edeceksiniz.
kamera
Sınırlar
kamera
Henry Cloud
ucnokta_yatay-1
yildiz
8.3/10 · 1.322 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
;