Henry Cloud

Henry Cloud

Yazar
8.0/10
165 Kişi
·
512
Okunma
·
18
Beğeni
·
1321
Gösterim
Adı:
Henry Cloud
Unvan:
Amerikalı Klinik Psikolog, Yazar
Doğum:
Vicksburg, Mississippi, Amerika Birleşik Devletleri, 1956
Cloud 1956'da Vicksburg, Mississippi'de doğdu. Southern Methodist Üniversitesi'nden onur derecesi ile psikolojide bir BS derecesine ve Biola Üniversitesi'nden (1987) klinik psikolojide doktora derecesine sahiptir. Ayrıca Talbot İlahiyat Fakültesi'nden dersler aldı.

''Boundaries: When to Say Yes, How to Say No to Take Control of Your Life'' kitabının yazarıdır.
"Öğrenmeniz gereken ilk şey,sınırlar belirlediğiniz için size kızan kişinin asıl sınır sorunu yaşayan kişi olduğudur.Sınırlar belirledikleri için başkalarına kızan kimselerin kişilik sorunları vardir.Bencildirler,dünyanın onlar için var olduğunu zannederler.İnsanları kendilerinin uzantısı olarak görürler.Kişiyi öfkelendiren şey içinde bulunduğu durum değil, başkalarının verecekleri üzerinde hak sahibi oldukları duygusudur"
Henry Cloud
Sayfa 253 - Koridor Yayıncılık
Sherrie,bu kağıtları ona üç hafta önce vermiştim! diye düşündü kızarak.Bu adam kendi işlerini bana yaptırarak kendini nasıl kurtarıyor?

Sherrie hemen sakinleşti"Tabii Jeff.Hiç sorun değil.Umarım yardımcı olabilirim.Ne zamana gerekiyor?"

"dokuz iyi olur.Ve..tesekkür ederim,Sherrie.Başım sıkıştığında ilk aklıma gelen sen oluyorsun.Sana çok güveniyorum"diyen Jeff hızlı adımlarla uzaklaştı

Güvenilir...dürüst...vefalı,diye düşünüyordu Sherrie.(Benden bir şey isteyen insanlar hep beni böyle tanımlıyor.)
Henry Cloud
Sayfa 16 - Koridor Yayıncılık
Sizi istismar eden veya bağımlılığı olan bir kimsenin değiştiğinden Emin olmadan önce o kimseye duygusal olarak açılmak akılsızca bir davranıştır.
İnsanlar gerçekten ne istediklerini bilemeyebiliyor. Örneğin seks düşkünlerinin pek çoğu cinsel deneyimler aramaktadır, ancak gerçekte arzuladıkları, sevgi ve yakınlıktır.
Yumuşak başlı "hayır diyemeyen" pek çok kişi, tehlikeli veya suistimalci bir ilişki içinde olduklarını çok geç fark eder. Ruhsal ve duygusal "radar"ları bozulmuş, kalplerini koruyacak yeteneklerini kaybetmişlerdir.
315 syf.
·7/10
Kitabın dili akıcı ve hızlı okunan bir kitap.
akademik olarak çok fazla bir şey yok biraz içi boş kişisel gelişim kitaplarına benziyor faydalı bilgiler var bu bilgileri 308 sayfa yerine belki 60 sayfada verebilirdi aynı bilgileri farklı senaryolar üzerinden tekrar tekrar anlatmış o kısmı biraz sıkıcı ama bakış açısı ve verdiği mantık bakımından güzel bir kitap ihtiyaç duyanların hayır diyemeyen arkadaşların hayır demekten korkan arkadaşların okumasını tavsiye ederim...
Kitaba puanım 10 üzerinden 7.
315 syf.
·6 günde
Hoşunuza gitmeyen bir şeyi sırf diğerleri istiyor diye yapanlardansınız, hayır demekte zorlanıyorsanız, artık sınır koymayı öğrenmeniz gerektiği anlamına gelir. Benliğinizin koruma kalkanı olan sınırları anlamak, hayatınıza almak ve bunları nasıl yapacağınızı öğrenmek isteyenler için bu kitap rehber niteliğinde.
315 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Dr. John Towsend'in,kendi terapilerinden yola çıkarak kaleme aldığı, kişisel gelişimden ziyade kendimizi kontrol edebilmemizi sağlayacak bilimsel bir eser..

Hayatınız da kimler için yapmak istemediklerinizi sadece karşı taraf kırılmasın diye onaylıyorsunuz. Hayır kelimesinin dürüstlük olduğunu hiç düşündünüz mü? Bu eser de sevilmeme, terk edilme, arkadaş çevresi, eş, çocuklar ve en önemlisi aile bireylerine sadece korkularımızdan dolayı evet deyip, iç dünyanız da sürekli fedakarlık ettiğinizden şikayet edip kendinizi mutsuz ve değersiz hissettiğiniz ile ilgili örneklere yer verilmiş ve neler yapabileceğinize dair pratik öneriler sunulmuş...

Doğduğumuz andan itibaren sınırlarımızın olmasını öğrenmemiz gerektiğini, birey olarak yaşamımızı kendi istediğimiz gibi yönetmemizi, başkaları için sadece fedakarlık eden ama kendi içinde sürekli çatışmalar yaşamanın, insan ruh sağlığı üzerinde ne kadar derin izler bıraktığını bu eseri okurken tekrar düşüneceksiniz...

Sizi yönlendiren hiç kimse sizin özgür olmanızı onaylamayacaktır. Belki çatışmalar yaşayacaksınız fakat bu eser size kendiniz olmayı, sorumluluklarınızın sadece size ait olduğunu hatırlatacak...
315 syf.
·Beğendi·8/10
Ən dəyərli kitablar kateqoriyamda yer alan və "kaşki heç olmasa 3 il əvvəl oxuyardım" dediyim kitablardan biri daha. Bu kitabı belə dəyərli edən nədir? Bəlkə də, həyatımda olan çox böyük bir boşluğu doldurmasına yardım etməsidir böyük ehtimalla. O boşluq nədir bəs?- "Yox" deyə bilməmək, qarşındakılara( tanış, dost, hətta ailə) sınırlarını qoya bilməmək, zatən etməməyə haqqın olan şeyləri etməyən zaman vicdan əzabı hissi( çox yaxın insanlara qarşı) və s. Bu kitab mənə sanki sırf mənim həyatıma baxılaraq yazılmış hissi oyandırırdı). Əksər bölümlərdə özümü görürdüm.
Bir qədər də kiatbın təsviri haqda- 10 bölümdən ibarətdir (Sınırlar və ailə, dostlar, iş və s.). Hər birində bu başlığa uyğun olaraq hər kəsin qarşılaşdığı problemler və onlara həll yolları verilir. Yəni həll yolları dediysəm, əksər "motivasiya" kitabları kimi bunu belə elə, onu elə elə kimi absurd şeylər verilmir. Qarşılaşdığımız problemlərin kökü-yanlış düşüncə tərzimiz ortaya qoyulur. Və sonra onun həlli- yəni düzgün baxış bucağı. Zatən məncə bir kitab insanda etdiyi paradiqma dəyişikliyi sayı qədər dəyərlidir ki, bu kitabda şəxsən mən 4-5 yerdə belə dəyişikliyi hiss etdim (xüsusəndə, diş həkimi ilə bağlı olan misalı deməliyəm)
Kitabdan ən sevdiyim hissələrdən də bəzilərini öz ifadələrimlə vermək istəyərəm:
-Sınırlar nəticələrlə dəstəklənməlidir;
-Bir insan haqqında üzünə deyə bilmədiyin şeyləri 3-cü şəxsin yanında da heç vaxt demə;
-İnsanlara sınırlar qoya bilməməyin səbəbi onların da sınırlarına tolerant yanaşmamaqdır, əgər qarşıdakı insanlara anlayışlı yanaşsan onda o insanların da səni yanlış anlaması qorxusu olmayacaq;
-Hər kəs öz hisslərini-əsəb, inciklik və s. özün sahiblənməlidir. Heç kimin yerinə bu hissləri yaşamayın;
-Sınırlar sevməyi və yaxşılıq etməyi kənara atmaq deyil, əksinə bunları öz azad iradənlə etməyin deməkdir.
Bu qədər. Əgər "yox" deməyi bilməyən biriysəniz, çox faydalı olacağından heç şübhəm yoxdur.
Kitabı açın və "Sınırların olmadığı bir yaşam" adlı hissəni oxuyun. Əgər siz də mənim kimi orada özünüzü görürsüzsə, demək kitabı oxumağın vaxtı çatıb.
XOŞ müatilələr ;)
315 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Hayatınızda "Sınırlar" var mı?
Sınır sizin için ne ifade ediyor?
Hayır demekte zorlanıyor musunuz?
İnsanlar sizden faydalanıyorlar mı?
Bunun cevabı evet ise bu kitabı okumalısınız.
Sınırlar kim olduğunuzu ve kim olmadığınızı gösterir. Hayatınıza yön veren kişisel çizgilerdir. Bu kitapta öğrenecekleriniz hayatınızı değiştirecek.
Sevmediğiniz yemeği yemeyin, istemediğiniz ortamda bulunmayın. Sınırlarınızın içinde kişisel alanınız ve bu alanın içinde duygularınız, yapmak istedikleriniz ve ihtiyaçlarınız, dışında istemedikleriniz vardır. Siz nerede durmak istiyorsunuz?
Seçim sizin..
315 syf.
·10 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kesinlikle herkesin okuması gereken bir kitap. Hayatınızı değiştirecek ve kendizi keşfetmenizi sağlayacak.Sınırlarınızı öğrenip uygulamanız için yol gösterecek
315 syf.
·14 günde·7/10
sevmiyorum kişisel gelişim! konu aslında güzel; sınırlar dediğimiz şeyin sadece hayır demekle ilgisi olmadığını anlatıyor. ama öyle bir anlatıyor ki bilal oğlana anlatır gibi! beni bu tarz kitaplarda sıkan şey o. aynı şeyleri tekrar, tekrar anlatmaları. gelgelelim, eğer insanlara hayır derken zorlanıyorsanız, arkadaşınız borç istediğinde ille de veriyorsanız, eşiniz/partneriniz sevişmek istediğinde istemeseniz bile birlikte oluyorsanız, iş veya şehir değiştirirken ailenizin onayı olmadan bunu yapamıyorsanız, bu dediklerimi yapmadığınızda terk edilmekten ya da sevilmemekten korkuyorsanız vb. durumlar yaşayanlar için okumakta fayda var diye düşünüyorum. bir de çok altını çizdiği bir konu var ki yazarların; destek grupları! ülkemizde çok yaygın bir tedavi metodu değil gibi, diğer yandan Amerikan toplumunda bireysellik/bireyselleşme bu kadar yüceltilen bir olgu iken bunun yanında psikolojik sıkıntılar bu kadar kişiselken, grup terapilerin önemi hakkında bu kadar yazmaları bile bana cesurca geldi.
315 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Psikolojiye ilgi duyuyorsanız, bu kitap okunur derim. Olması gerektiği gibi, başkasına yıktığımız sorumlulukları başkasından alıp bize yükleyen, bizim olmadığı halde yüklendiğimiz başkalarının sorumluluklarını da bizden alıp onlara yükleyen, anlaşılır, akıcı bir kitap.
315 syf.
·89 günde·Puan vermedi
Bu kitabı kesinlikle insanlara hayır diyemeyenlerin okuması gereken bir kitap diyerek basite indirgeyemeyiz. Sağlıklı sınır gelişimini ele alan bir kitap. Arkadaşlarınıza, işinize, eşinize ve hatta kendinize bile sağlıklı sınır çizmenin yollarını çok güzel anlatan bir kitap. Bir kere okudum bitti diyebileceğim bişey değil benim için başucu kitabım olarak yerini aldı. Hayatını kendini başkaları için yormakla geçiren herkese tavsiye ederim.
315 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Kitabın ilk bölümünde yaşamının her alanında kişisel sınır problemi yaşayan bir vaka anlatılıyor.

Bu kişisel sınır problemini anlamak adına güzel bir giriş olmuş.

Sınır kavramı detaylıca işlenilmiş olup, her alanda yaşanabilen sınır sorunlarına değinilmiş ve örneklerle zenginleştirilmiş.

Kişisel sınırı geliştirmek adına önerilere de yer verilmiş.

Konu güzel fakat biraz fazla uzatılmış. Daha sade olsaydı eminim daha güzel olurdu.

Konuya ilgisi olanlar okuyabilir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Henry Cloud
Unvan:
Amerikalı Klinik Psikolog, Yazar
Doğum:
Vicksburg, Mississippi, Amerika Birleşik Devletleri, 1956
Cloud 1956'da Vicksburg, Mississippi'de doğdu. Southern Methodist Üniversitesi'nden onur derecesi ile psikolojide bir BS derecesine ve Biola Üniversitesi'nden (1987) klinik psikolojide doktora derecesine sahiptir. Ayrıca Talbot İlahiyat Fakültesi'nden dersler aldı.

''Boundaries: When to Say Yes, How to Say No to Take Control of Your Life'' kitabının yazarıdır.

Yazar istatistikleri

  • 18 okur beğendi.
  • 512 okur okudu.
  • 72 okur okuyor.
  • 459 okur okuyacak.
  • 25 okur yarım bıraktı.