Herbert Schiller

Herbert Schiller

Yazar
8.4/10
5 Kişi
·
13
Okunma
·
2
Beğeni
·
723
Gösterim
Adı:
Herbert Schiller
Tam adı:
Herbert Schiller Irving
Unvan:
Sosyolog
Doğum:
5 Kasım 1919
Ölüm:
29 Ocak 2000
Manipülasyon, topluma hakim seçkinlerin cari durumu sürdürebilmek için kullandıkları ilk araçlardan biri değildir.
Manipülasyona başvurmak, insanların gözünün açılmaya başlaması baskı yöntemleriyle istenilen neticelerin alınmasının artık mümkün olmaması halinde gereklidir.

Yok eğer insanlar yeni doğmuş kedi yavruları gibiyseler, gözleri açılmamışsa, açılacağı da yoksa; ya da sopayla idare edilmeleri imkan dahilinde ise manipülasyona gerek yoktur.
Bireysel pasiflik, eyleme geçmeyi engelleyen bir atalet halidir.

Bu, medyanın ve düzenin düzenbazlarının ulaşmak için didindikleri bir neticedir; sebebi, pasifliğin, statükonun daim kılınmasını garanti etmesidir.
Manipülasyonun pekçok yolu vardır.

Haber akışını kontrol altında tutmak, beyinleri amaca uygun ideallerle doldurmak, bu yollardan en etkin olanları arasındadîr.
Gelişmiş pazar ekonomilerinde pasifliğin biri fiziksel ve biri ENTELEKTÜEL olmak üzere iki boyutu vardır. Bunların her ikisi de zihin yönetim mekanizmasının mesajları ve teknikleri aracılığıyla ustaca sömürülmektedir.
Kapitalist ekonomi, modern iletişim tekniklerini hatalı olarak uygulamaktadır. İletişim teknolojisi bugün kullanıldığı haliyle antienformasyonel mesajlar iletmektedir.
312 syf.
·Beğendi·9/10 puan
1996 yılında okuduğum bu kitabı tekrar okumaya başladım. Medya ve siyaset dünyasının insanlar üzerindeki manipülasyonlarını deşifre eden, alanının en kaliteli eserlerden biri. Ülkemizde bu tarz çok az eser var. Basımı var mı bilmiyorum ama konuya ilgisi olanlar mutlaka okumalı.
283 syf.
·7/10 puan
Biraz komplo teorisi tadında yazılmış ama haklılık payı olduğu kesin. Bazı devletlerin reklamla ve sosyal medya ile yaptıkları veya yapacakları her şeyi meşrulaştırma politikalarından söz eder.

Eskiden devletlerin yaptığını şuan büyük şirketler üstlenmiş durumda. Genelde medya kullanılarak bilinçaltı yönlendirilmeye çalışılır. Şuan tüm gücün parada olduğunu varsyarsak büyük şirketler ürünlerini daha rahat satabilmek için medya organlarında kendi ürünlerini övecek yayınlar üretirler, keza çoğu zaman da çocuklara yönelik olur ve yeni nesli kazanarak uzun yıllar kâr amacı güder.

Aklıma Türkiye'nin pizzayla tanışması geldi. İlk geldiğinde kimse itibar göstermedi tüm İtalyan firmaları kapatmak zorunda kaldı. Yıllar sonra Ninja Kaplumbağalar ile reklamı yapıldı bir daha açıldığında herkes akın akın pizza yemeye başladı. Şuan bizim nesilden pizzayı yemeyen yoktur heralde. Bu silsile halinde devam edecek. Artık reklama ihtiyaçları yok pizzanın reklamını biz çocuklarımıza yapacağız.
Bir nesli kazandığın zaman o nesil senin reklamını bedava yapar.

Herkese iyi okumalar.

Yazarın biyografisi

Adı:
Herbert Schiller
Tam adı:
Herbert Schiller Irving
Unvan:
Sosyolog
Doğum:
5 Kasım 1919
Ölüm:
29 Ocak 2000

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 13 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 28 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.