Hermann Broch

Yazar 8,7/10 · 18 Oy · 5 kitap · 50 okunma ·  13 beğeni
missprufrock, bir alıntı ekledi.
27 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Deniz kıyısında yaşayanların aklından, denizin dahil olmadığı tek bir düşünce geçmez, yüksek dağların eteğine yerleşenler için de durum aynıdır: Beyninde yer eden her şey, her ses, her renk, her kuş sesi, her güneş ışığı, kıvrımlarını güneş ışığının tutuşturduğu, binbir renkle boyanan, kayalıklarına seslerin çarptığı hareketsiz dağın büyük sessiz kütlesinin yankısından başka bir şey değildir; öyleyse ruhunun derinliklerinde hep yeniden kuş sesi, renk, güneş ışığı ve gece olan insanın da, o muazzam sessizliğin sonsuz yankısı olması gerekmez mi? Sessizliğin çaldığı, tınlayan ve yankılanan bir enstrüman olması gerekmez mi?

Büyülenme, Hermann BrochBüyülenme, Hermann Broch
Hakan S., bir alıntı ekledi.
27 Eyl 2017

Walter Jens'in Vergilius'un Ölümü için tespiti
Vergilius’un Ölümü’nde Broch, tıpkı Proust, Joyce ve Musil gibi, şiirden bilgilendirme amacıyla yararlanmak ve felsefeyi sanat boyutuna yükseltmek tutkusundadır. Bilgiye ulaşmak için çaba harcayan sanatçı; eylemci; öğretici; artık hiçbir görev yüklenemeyen bir çağın başlıca temsilcisi; Vergilius’un arkasında Hermann Broch vardır.”

Vergilius'un Ölümü, Hermann Broch (Sayfa 18 - İthaki Yayınları)Vergilius'un Ölümü, Hermann Broch (Sayfa 18 - İthaki Yayınları)
Homo sapiens sapiens, bir alıntı ekledi.
09 Haz 2015

Tanrı’dan yansıyan flüt ezgileri; bütün bunlar Vergilius için, yeryüzünü saran gök kubbe gibi, onu sonsuzluğa götürmek üzere kucaklamaya neredeyse hazır bir görüntüden daha ileri bir anlam taşımış mıydı? Doğuştan toprağın adamıydı, yeryüzü hayatının huzurunu seven biriydi; toprağa bağlı bir toplumda geçecek, sade ve güven dolu bir ömre uygun bir insan; kökleri gereği yerleşip kalmasına izin verilmiş, dahası yerleşmeye zorlanmış biri; aynı zamanda da, daha yüce bir kader gereği, yurdundan ne kopabilmiş ne de orada kalabilmiş biri; bu kader, onu ötelere, toplumun dışına sürüklemiş, kalabalıklar içersinde düşünülebilecek en çıplak, en kötü, en vahşi yalnızlığın içine atmıştı; onu kökeninin yalınlığından koparmış, uçsuz bucaksızlığa, gittikçe büyüyen bir çeşitliliğe doğru kovalamıştı; böylece büyüyen, sınırsızlığa açılan, sadece gerçek hayat ile arasındaki uzaklık olmuştu; evet, gerçekten de yalnızca bu uzaklıktı büyüyen: Vergilius, hep kendi tarlalarının sınırlarında gezinmiş, her zaman kendi hayatının sınırboylarında kalmıştı; huzur nedir bilmeyen bir insan; ölümden kaçarken ölümü arayan, eser vermek isterken eserden kaçan biri; bir âşık, ama yine de hep kovalanmaya yargılı, gerek iç gerekse dış dünyanın tutkuları arasında yolunu kaybetmiş, kendi hayatına sadece konuk olabilmiş biri.

Vergilius'un Ölümü, Hermann BrochVergilius'un Ölümü, Hermann Broch
SAKINCALI PIYADE, bir alıntı ekledi.
16 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bir kötülük, dalgaya dönüşmüş bir kötülük, dile getirilemez, kavranılması imkânsız bir kötülük dalgası alanda kaynamaktaydı; bu kötülük elli bin, yüz bin ağızdan kusuluyordu; bu kötülüğü herkes duymaksızın, hatta kötülük olduğunun bilincine bile varmaksızın birbirine haykırmaktaydı; buna rağmen yine herkes, cehennemi çağrıştıran bir kükremeyle, gürültü ve bağırışlarla bu kötülüğü boğmak, uyuşturmak peşindeydi

Vergilius'un Ölümü, Hermann Broch (Sayfa 30)Vergilius'un Ölümü, Hermann Broch (Sayfa 30)
Homo sapiens sapiens, bir alıntı ekledi.
09 Haz 2015

“...Ver hele sağ elini sıkayım,
ver, atam, çekinme sen de kucaklaşmaktan,”
derken dolu dolu yaşlar ıslatıyordu yüzünü bir yandan.
Üç kez uğraştı dolasın kollarım onun boynuna,
üç kez boşa kavuştu eller, kayıp gitti hayal,
tıpkı düş uçuvermiş, esivermiş gibi yel.

Vergilius'un Ölümü, Hermann BrochVergilius'un Ölümü, Hermann Broch
arden, bir alıntı ekledi.
08 Eki 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Ben artık ben olmak istemiyorum; kalbimin en derindeki gölgesizliğinde ve en derin yalnızlığında kaybolmak istiyorum, ve şiirim oraya kadar bana rehberlik etmeli.

Vergilius'un Ölümü, Hermann BrochVergilius'un Ölümü, Hermann Broch
DESTİNA ÖYKÜ, bir alıntı ekledi.
20 Şub 21:52 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Günahla hazırlanan , asla yararlı olmaz.

Büyülenme, Hermann Broch (Sayfa 65 - İthaki)Büyülenme, Hermann Broch (Sayfa 65 - İthaki)
DESTİNA ÖYKÜ, bir alıntı ekledi.
17 Mar 17:52 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Çağrıldığı zaman gitmek gerekir, aksi halde görmezden gelinir insan.

Büyülenme, Hermann Broch (Sayfa 241 - İthaki)Büyülenme, Hermann Broch (Sayfa 241 - İthaki)
DESTİNA ÖYKÜ, bir alıntı ekledi.
16 Mar 01:28 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İnsan, bir başka insana yardım edebilir, fakat kaderini değiştiremez...

Büyülenme, Hermann Broch (Sayfa 216 - İthaki)Büyülenme, Hermann Broch (Sayfa 216 - İthaki)
missprufrock, bir alıntı ekledi.
04 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ben'in son batışını aramak insanın ayrıcalığıdır ve insan için sevmek, kaderi kabul etmektir, onun için sevmek, en gizli olanın farkına varmak, bilenebilir olmayan geleceğin ve unutulmuşluğa gömülmüş geçmişin gizliliğini bir bütün olarak kabul etmektir. İnsan için kendi unutulmuş geçmişi ve karanlık geleceği olarak sevilen gerçek varlık, içinde taşıdığı kendisi için ulaşılmaz olmasına rağmen, sevgiyi paylaşmak için, en gizli olanı açarak, en derin çukura gömülmüş Öz-Ben'i severek ve sevilmeye hazır olarak açıklamak istediği gizliliğin kabuğundan başka bir şey değildir. Aşk, en gizli olanı keşfetmeye çalışır ve en gizli olanı sunarken, nefret gizli ilan hiçbir şeyle ilgilenmez, hiçbir şeyin özüyle ilgilenmez, geçmişle, gelecekle, kaderin gizlilikleriyle ilgilenmez, o sadece gerçek olandan, yüzeyden, görünür biçimde var olandan nefret eder. Sevgi, yorulmak nedir bilmeden, tekrar tekrar en gizli olana ulaşmaya çalışırken, nefret, sadece en görünür olanı, öyle bir istisnasızlıkla görür ki, bütün korkunçluğuna ve acımasızlığına rağmen nefret eden iblis, gülünç ve acemi bir etki yaratmaktan kendini kurtaramaz. Nefret eden, büyüteç adamıdır, birinden nefret ederken, onun yüzeyini, nefret ettiği o başın üzerinde rüzgarın hareket ettirdiği saç telinden, ayak tabanına kadar her şeyini bilir. Bilgi almak istiyorsanız nefret edene başvurun, fakat bilmek istiyorsanız sevene.

Büyülenme, Hermann BrochBüyülenme, Hermann Broch
Deniz Kıran, bir alıntı ekledi.
09 Kas 2017 · Kitabı yarım bıraktı · İnceledi

Bir sonrası olmadığından, bir öncesinin yaşanmışlığı da düşünülemezdi.

Vergilius'un Ölümü, Hermann BrochVergilius'un Ölümü, Hermann Broch
DESTİNA ÖYKÜ, bir alıntı ekledi.
05 Mar 14:26 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

O da benim gibi doktor ,yanı hayalleri olmayan biri.

Büyülenme, Hermann Broch (Sayfa 175 - İthaki)Büyülenme, Hermann Broch (Sayfa 175 - İthaki)
DESTİNA ÖYKÜ, bir alıntı ekledi.
27 Mar 16:28 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ah biz ölümlüler , her zaman düşlerimizin kuyusunun , düşlerimizin uçurumunun çevresinde dolanıyoruz , yukarıya çıkmaya çalışan , aşağıya düşen ...

Büyülenme, Hermann Broch (Sayfa 311 - İthaki)Büyülenme, Hermann Broch (Sayfa 311 - İthaki)