Giriş Yap

Hikmet Bil

Yazar
Çevirmen
8.7
8 Kişi
Unvan
Gazeteci / Hukuk Müşaviri
Doğum
İzmit, 1918
Ölüm
İstanbul, 8 Nisan 2003
Yaşamı
1918 yılında İzmit'te doğan Hikmet Bil, Hürriyet Gazetesi'nde hem gazeteci hem de hukuk müşaviri olarak görev yaptı. 1957'de Beyrut Basın Ataşeliği'ne atandı. 1961 yılında Hürriyet'e geri döndü. Bil son zamana kadar Hürriyet Avrupa baskılarında köşe yazarlığını sürdürdü. Kur'andan hikayeler, Kader Otobüsü, Kıbrıs Olaylarının İçyüzü, Atatürk Sofrası isimli kitapları yazan Hikmet Bil, 1989'da Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü aldı. Kıbrıs Türktür Cemiyeti'nin Kurucu Genel Başkanı da olan Hikmet Bil Gazeteciler Cemiyeti'nin 17 numaralı üyesi.
Yıl 1935... Cumhuriyet'in 12. Kuruluş Yıldönümü kutlamaları yapılacaktır. Gazeteler , milletvekilleri, halk...Bunun için binlerce slogan önerisi atılır ortaya. Sonunda bütün öneriler toplanıp Atatürk'e sunulur... Atatürk , ortaya konan önerileri tek tek okumaya başlar. "Atatürk bizim en büyüğümüzdür!" Üstünü çizer. "Atatürk milletin en yükseğidir!" Üstünü çizer. "En büyük Türk, Atatürk!" Üstünü çizer. "Türk milleti asırlardan beri bağrından bir Mustafa Kemal çıkardı!" Üstünü çizer... Çizer... Çizer... Önüne gelen bütün önerilerin üstünü çizen Atatürk, sonunda şu cümleyi yazar: "Atatürk, bizden biridir!"
Reklam
176 syf.
·
7/10 puan
Kitabı öylesine elime almıştım,merak ediyordum elbette Atatürk'ün normal hayatta neler yaptığını ama ona hizmet eden insanları,uğrunda ölecekleri bir liderin yanında yer almalarını,Atatürk'ün bitmek bilmeyen rakı sevdasını,kuru fasulye ve pilavın bu önemli kişiliğin en sevdiği yemeklerden olmasını,zevkleri olan bir insanı,okullarda verilen Atatürk figürünü (artık verilmeyen dersek daha doğru olur sanırım) daha içsel ve duygusal bir biçimde buldum karşımda,kısacası keyif aldığım kitaplardan bir tanesi,umarım siz de keyifle okursunuz.
Atatürk'ün Sofrası
8.7/10 · 22 okunma