Hulki Cevizoğlu

Hulki Cevizoğlu

Yazar
7.7/10
128 Kişi
·
345
Okunma
·
29
Beğeni
·
1.988
Gösterim
Adı:
Hulki Cevizoğlu
Tam adı:
Mustafa Hulki Cevizoğlu
Unvan:
Türk gazeteci, yazar
Doğum:
Giresun, 1 Mayıs 1958
Mustafa Hulki Cevizoğlu (d.1958, Giresun), Eski DSHP Genel Başkanı. Gazeteci, yazar ve televizyon programcısı olan Cevizoğlu 23 Kasım 2009 tarihinde DSHP Kurucu Genel Başkanı olmuş ve 39 gün başkanlık yaptıktan sonra istifa etmiştir.

Aslen Tirebolu kökenli olan Cevizoğlu, kendisi ile özdeşleşen Ceviz Kabuğu programı ile birçok ödüle layık görülmüştür.

1980 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde 'Siyaset Bilimi' lisansı ve ardından 'İşletmecilik' yüksek lisansını tamamladı.1981'de gazeteciliğe başladığı Hürriyet'te aralıksız 8 yıl çalıştıktan sonra çeşitli basın kuruluşlarında muhabir ve yönetici olarak görev yaptı.1994'te başladığı Ceviz Kabuğu programına 2 yıllık zorunlu ara vermiştir.Ardından Karadeniz TV'de tekrar başlanan program şu an ulusal kanal'da devam etmektedir. 22 Temmuz 2007 Türkiye genel seçimleri'nde Ankara 1. bölgeden bağımsız milletvekili adayı olmuş, fakat seçilememiştir.Demokratik Sol Halk Partisi Genel Başkanı oldu. 13 Ocak 2010 tarihi itibarıyla DSHP genel başkanlığından istifa etti.

Hulki Cevizoğlu, 2011 Türkiye genel seçimlerinde Ankara 1. Bölge'den bağımsız milletvekili adayı oldu. Cevizoğlu, bu seçimlerde adaylık için önce CHP'ye başvurmuş ancak listeye alınmamıştı.
Mustafa Kemal Sivas'ta kendi yayınladığı ve yazdığı İrade-i Milliye Gazetesinde Türk genci ve milleti için şu gerçeği haykırıyordu:

"TÜRK MİLLETİ YÜKSELMEK VE İLERLEMEK İÇİN MANDAYA ( SÖMÜRGECİLİĞE) DEĞİL, BİR PARÇA BARIŞ BİR PARÇA SAKİNLİĞE MUHTAÇTIR.
TÜRK KÖYLÜSÜ ÇALIŞKANDIR.
TÜRK GENCİ ZEKİDİR.
TÜRK TOPRAKLARI FEYYAZDIR.( ÇOK VERİMLİDİR)
TÜRK DEVLETİ DİLİ DİLİNE, DİNİ DİNİNE UYMAYAN ULUSLARI -DIŞARIDAN KIŞKIRTILIP CESARETLENDİRMESİNE KARŞIN YİNE DE- EŞİT HAKLAR VEREREK YÜZYILLARCA ADALETLE YÖNETMİŞTİR.
TÜRK DEVLETİ MÜCADELE DE SABIRLI VE DENEYİMLİDİR. TÜRK MİLLETİ BUGÜNKÜ HAREKETİ İLE OLGUNLUĞUNU (RÜŞTÜNÜ) KANITLAMIŞTIR.
TÜRKLER SAĞDIR VE UYGARDIR VE YAŞAYACAKTIR, YÜKSELECEK VE ÇOK FAZLA YÜKSELECEKTİR.
Yani, önümüzdeki belgeye bir at gözlüğüyle degil; yabancı gözüyle bakmışız, bilimsel gözle bakamamışız, okuyamamışız, baktığımızı görememişiz.
"Oysa, hangi istiklâl vardır ki, yabancıların nasihatleriyle, yabancıların planlarıyla yükselebilsin. Tarih böyle bir olay kaydetmemiştir"
Atatürk der ki, "Medeniyet öyle kuvvetli bir ateştir ki, ona kayıtsız olanları yakar mahveder"
Hulki Cevizoğlu
Sayfa 61 - Beyaz yayınları
Hükumet Mustafa Kemal'in rütbe ve nişanlarını da geri almak istedi. O tarihte Tokat'tan Sivas'a gitmekte olan Mustafa Kemal, otomobilinde arkadaşlarına, "Ben onları savaş meydanında, ateşin karşısında aldım, salonlarda ve saraylarda değil!.." dedi
"Acı , ama kötü insan , kötülüğünü ahlakın arkasında saklayabiliyor."
Hulki Cevizoğlu
Sayfa 8 - Ceviz Kabuğu Yayınları 1. Baskı 2014
Amerikan savaş gemisinin Yunan gemileriyle Samsun'u bombalamaya kalkmasının nedeni, Türk askerlerinin dağlardaki Rum çetelerine karşı başlattığı harekattı.
Her zaman olduğu gibi ,ABD eşkıyayı- teröristi değil;teröristten korunmaya çalışan Türkler'i cezalandırıyordu.!...
Hulki Cevizoğlu
Sayfa 70 - Ceviz Kabuğu Yayınları
Attilâ İlhan- Ülkücüler aslında geniş bir konu, fakat kısaca şöyle söyleyeyim.
Onlar Türkçüler'dir, onların asıl adı Türkçüdür; Türk tarihinde de Türkçü olarak görünmüşlerdir ve evvela da bizde değil Rusya'da görünmüşlerdir. Rusya'da ilk defa ortaya çıktılar ve hareketleri yenileşmeci, antiemperyalist bir hareketti; çünkü Rusya'ya karşı, Ruslar'a karşı bir hareketti. Böyle bir hareket Türkiye'de bilahare 194O'lı yıllarda birleşik bir hale gelecek yerde bölündü. Bölünmesinin gerisinde de ne yatıyordu? Almanlar ve Naziler'in parası yatıyordu.
Naziler Türkiye'de bir faşist hareket örgütlemeye karar verdiler ve bunun için içlerinden birkaç tanesini ele geçirdiler ve o yüzden Türkiye'de o zaman ırkçı, Turancı diye bir hareket çıktı. Bu hareketin içinde gelişmiş, yetişmiş olan kişilerden bazıları sonraki Ülkücüler'in mayasını teşkil ettiler.

Ülkücülükle ırkçı Turancılığın gerçek Türkçülükle bir ilgisi yok bence. Çünkü bunlardan bir tanesi Alman emperyalizminin, ikincisi de Amerikan emperyalizminin etkisi altındaydı. Ama salt Türkçüler, yani memleketini, insanlarını seven kişiler, bağımsızlığı seven ve emperyalizme karşı olan kişilerle ne gibi bir meselemiz olabilir ki? Onlarla ancak memleketin bağımsızlığı, memleketin geleceği için aynı safta oluruz. Öyle de olmamız lâzımdır, aynen Mustafa Kemal Paşa'nın vaktiyle yaptığı gibi. Nasıl Mustafa Kemal Paşa, bir tarafında komünistler vardı, bir tarafında Ülkücüler, yani Türkçüler vardı, bir tarafında Müslümanlar vardı, o vardı ve hepsi beraber oldular. Bu devleti öyle kurdu. Şimdi eğer tehlikedeyse öyle savunmak zorundayız, başka yolumuz yok.
315 syf.
·11 günde·Beğendi·8/10
Bu kitaba üniversitemde doçent olan bir iktisatçı hocamın okumam için vermesiyle başladım tabi insana merak uyandırıyor bir doçent okuyorsa mutlaka yararlı birşeyler arıyor öyle de oldu kitabın içiriğine bakacak olursak Türklerin en eski millet olduğunu ve yazı onlarla geliştiğini söylüyor kitap bir programdan alınma ve programa çok ciddi bilim insanları katılıyor onları okuyunca ben ne biliyorum ki diyip duraksıyorsunuz açıkçası yalnız kitabı anlamak biraz o konularla aşina olmayı gerektiriyor çok fazla bilgi içeriyor ve Kazım Mirşan adında bir tarihçi ömrünü bu işe vermiş çok ciddi araştırmaları olduğunu söylüyor ve belli bir dayanak noktasıda var 9 tane eski Türkçe dili bildigini söylüyor günümüzde bu çok mühim birşey bu adamın yaptığı 10 araştırmanın 1’i bile mevcut bilgiyi değiştirmesini sağlasa bilim adına çok önemli bulgudur baktığımız zaman batı Avrupa’nın en eski uygarlıklarının Yunan uygarlığı olduğunu söylüyor bizde bunu söylediği kabul ediyoruz ama kitaptan bunun böyle olmadığı eleştiriliyor yada Türkiye’de Ermenilerin Türklerden daha önce var olduğu söylüyorlar kitapta yine buna karşı çıkılıyor eğer biz bunları bilim adına kanıtlarsak Avrupa’nın Emel’leri boşa çalacaktık yalnız bunu ne kadar kabul edecekler orası ayrı bir konu bunun için ben sen demeden hepimiz toplumda okuyup araştırmalıyız..
188 syf.
·7/10
Bir program düşünün, tekrar yayınlanması için izleyicilerden yoğun talep görüyor. Programa devlet bakanları, Sadi Somuncuoğlu gibi politikacılar, Oktay Sinanoğlu, Yaşar Nuri Öztürk gibi profesörler canlı bağlanıyorlar.
Hulki Cevizoğlu gibi dengine az rastlanır bir gazetecinin yerinde soruları ve sohbetiyle Attila İlhan'ın röportajı çok daha kaliteli bir hal alıyor.

Attila İlhan'ın sadece "aşk şairi" ya da solcu sosyalist bir yazar değil koyu bir Türk milliyetçisi yönüyle de karşılaşacak, tespitlerinin günümüzde de geçerliliğini koruduğunu göreceksiniz.
Türkiye'nin önemli meselelerinin konuşulduğu, daha sonra kitaplaştırılmış bu programı youtube'dan da izleyebilirsiniz. (240p ve 15er dakikalık 12 part halinde)
https://youtu.be/hB_u-QVMUsU
Keyifli okumalar.
216 syf.
·8/10
Hulki Cevizoğlu ülkemizdeki bölücülük sorununun özellikle 1991 yılında nasıl bir sıçrama yaptığını, dönemin siyasilerince oy uğruna katlanılan hareketlerin sonuçlarının neler olduğunu gerçeklerden yola çıkarak anlatmış kitabında. Kitapta yer alan olaylara ilişkin yazarın yorum ve düşüncelerine ise tamamen katılmaktayım.
192 syf.
·102 günde·Beğendi·10/10
Kitap okununca görülen şaşırtıcı olmayan gerçek şu.100 yıl önce yaşadıklarımızı 100 yıl sonra yeniden yaşıyoruz Şaşırtıcı olan gerçekse Kurtuluş Savaşında ABD nin rolünün en az İngiliz,Fransız,italyan ve Yunanlılar kadar olduğu ama bunun gizlendiği gerçeği.
392 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Mason örgütü kuruldugu yandan bu yana pek çok oyunu oynamaya devam ediyor.Örgüt insanları "Kontrol etmek"için elinden geleni yapıyor.Ritüellerle örgüt kendilerini sağlam himayeye almaya çalışıyor.Mason örgütünden milyonlarca kişiler var,ama bunu sayacak nefesimin yetmeyecegini biliyorum.Bu kitapta da Mason örgünü anlatıyor ve neyin peşinde olduklarını anlatıyor.Kitabı okumanızı tercih ediyorum.Bu kitap sayesinde merak ettiginiz bilgileri bulabilirsiniz....NAGEHAN ELBÜKEN
433 syf.
·22 günde·Beğendi·9/10
Hulki Cevizoğlu'nun 1999-200-2001 makalelerinden derlemiş olduğu bir kitabı;yakın tarihi bilmeyen gençlerimiz ve unutan yetişkinlerimiz için aydınlatıcı olmuş. 15 yıl öncesi; Avrupa Birliği'ne girme,Feytullah Gülen,Apo,Cenk Koray,dinlenen telefonlar,enflasyon ...bugün yaşananlarla karşılaştırabileceğiniz daha birçok konu var.Siyasi tarih ağırlıklı ,bilgilendirici bir belge niteliğini taşıyor.
384 syf.
Adından da anlaşılacağı üzere Türkiye nin 68 dönemi kahramanlarının döneme ait açıklamalarını yer aldığımbir kitap. Ceviz kabuğu programına katılıp döneme ait yaşadıklarını, şahit oldukları anılarını paylaşmışlar Sayın Hulki bey de satır satır tüm söylemlerini kitap haline getirmiştir.
İçeriğinde sürekli tekrarlanan bilgilerin yanısıra ismini ilkez duyacağınız kimselerin de düşüncelerini şahit olacaksınız.
Geçmişle yaşanılmaz evet ama geçmişini bilmeyen bir topluluktanda geleceğe dair ne beklenir, düşünceleri ne olur inanın bilemiyorum. Bu sebeple okunulmasını ya bahsi geçen programın izlenmesini tavsiye edebilirim.
Adı üstünde siyaset. Bir taraf aldatırken diğer taraf aldanıyor;keza bir taraf kaybederken diğer taraf kazanıyor. Siyasetin doğasın da olan kocaman bir gerçektir.
Kitap öncesi var olan fikrim - yaptığınız bir davranış ve sözün sonrasında ardında durmayacaksanız yapmayın, söylemeyin - kitap sonrası kafamda netleşmiştir.
68 dönemini yaşayanların bir kısmı bitik dönem diğet bir kısmı da haken devam ettiğini savunmaktadır. Bu tamamen kişisel bir karar olacağı kanısındayım. Herkesin düşüncesi farklı olacaktır. Önemli olan karşımızda ki fikre de saygı duyabilmektir.
Saygılarımla..
224 syf.
·4 günde·6/10
Ceviz kabuğu programının sunucu olan Hulki cevizoğlunun araştırmalarının olduğu bir kitap. Lakin geniş bir inceleme alanı var bu sebepten okumak isteyenlerin kitabı anlamaları için çok yönlü insan olmaları gerekiyor. Anlaşılması zor bir kitap. Tavsiye etmiyorum.
317 syf.
·273 günde·Beğendi·7/10
itiraf etmeliyim ki sürükleyici bir kitap değil kitap sürekli bir bilgi aktarımı içerisinde olduğu için bazen sıkılabiliyorsunuz fakat okunması gereken bir kitap olduğuna inanıyorum çünkü kitap cidden önemli bilgiler içeriyor
345 syf.
Ünlü kişiliklerle yapılmış röportajlara yer verilmiş tabii bu ünlülerin bir döneme farklı açılardan damga vurduğunu unutmamak gerekir.Farklı ve derleyici bi eser.

Yazarın biyografisi

Adı:
Hulki Cevizoğlu
Tam adı:
Mustafa Hulki Cevizoğlu
Unvan:
Türk gazeteci, yazar
Doğum:
Giresun, 1 Mayıs 1958
Mustafa Hulki Cevizoğlu (d.1958, Giresun), Eski DSHP Genel Başkanı. Gazeteci, yazar ve televizyon programcısı olan Cevizoğlu 23 Kasım 2009 tarihinde DSHP Kurucu Genel Başkanı olmuş ve 39 gün başkanlık yaptıktan sonra istifa etmiştir.

Aslen Tirebolu kökenli olan Cevizoğlu, kendisi ile özdeşleşen Ceviz Kabuğu programı ile birçok ödüle layık görülmüştür.

1980 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde 'Siyaset Bilimi' lisansı ve ardından 'İşletmecilik' yüksek lisansını tamamladı.1981'de gazeteciliğe başladığı Hürriyet'te aralıksız 8 yıl çalıştıktan sonra çeşitli basın kuruluşlarında muhabir ve yönetici olarak görev yaptı.1994'te başladığı Ceviz Kabuğu programına 2 yıllık zorunlu ara vermiştir.Ardından Karadeniz TV'de tekrar başlanan program şu an ulusal kanal'da devam etmektedir. 22 Temmuz 2007 Türkiye genel seçimleri'nde Ankara 1. bölgeden bağımsız milletvekili adayı olmuş, fakat seçilememiştir.Demokratik Sol Halk Partisi Genel Başkanı oldu. 13 Ocak 2010 tarihi itibarıyla DSHP genel başkanlığından istifa etti.

Hulki Cevizoğlu, 2011 Türkiye genel seçimlerinde Ankara 1. Bölge'den bağımsız milletvekili adayı oldu. Cevizoğlu, bu seçimlerde adaylık için önce CHP'ye başvurmuş ancak listeye alınmamıştı.

Yazar istatistikleri

  • 29 okur beğendi.
  • 345 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 219 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları