Hulki Cevizoğlu

Hulki Cevizoğlu

YazarEditör
7.8/10
219 Kişi
·
694
Okunma
·
49
Beğeni
·
2.587
Gösterim
Adı:
Hulki Cevizoğlu
Tam adı:
Mustafa Hulki Cevizoğlu
Unvan:
Türk gazeteci, yazar
Doğum:
Giresun, 1 Mayıs 1958
Mustafa Hulki Cevizoğlu (d.1958, Giresun), Eski DSHP Genel Başkanı. Gazeteci, yazar ve televizyon programcısı olan Cevizoğlu 23 Kasım 2009 tarihinde DSHP Kurucu Genel Başkanı olmuş ve 39 gün başkanlık yaptıktan sonra istifa etmiştir.

Aslen Tirebolu kökenli olan Cevizoğlu, kendisi ile özdeşleşen Ceviz Kabuğu programı ile birçok ödüle layık görülmüştür.

1980 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde 'Siyaset Bilimi' lisansı ve ardından 'İşletmecilik' yüksek lisansını tamamladı.1981'de gazeteciliğe başladığı Hürriyet'te aralıksız 8 yıl çalıştıktan sonra çeşitli basın kuruluşlarında muhabir ve yönetici olarak görev yaptı.1994'te başladığı Ceviz Kabuğu programına 2 yıllık zorunlu ara vermiştir.Ardından Karadeniz TV'de tekrar başlanan program şu an ulusal kanal'da devam etmektedir. 22 Temmuz 2007 Türkiye genel seçimleri'nde Ankara 1. bölgeden bağımsız milletvekili adayı olmuş, fakat seçilememiştir.Demokratik Sol Halk Partisi Genel Başkanı oldu. 13 Ocak 2010 tarihi itibarıyla DSHP genel başkanlığından istifa etti.

Hulki Cevizoğlu, 2011 Türkiye genel seçimlerinde Ankara 1. Bölge'den bağımsız milletvekili adayı oldu. Cevizoğlu, bu seçimlerde adaylık için önce CHP'ye başvurmuş ancak listeye alınmamıştı.
Oluşturulan yanlış ve sahte bilinçle insanlar, toplumsal gerçeklerden uzaklaşabiliyor,karşılaştıkları mevcut durum ne kadar saçma ve akıl dışı olsa da o durumu akılcılaştırma çabasına girerek bambaşka bir insan/toplum olabiliyor.
Mustafa Kemal Sivas'ta kendi yayınladığı ve yazdığı İrade-i Milliye Gazetesinde Türk genci ve milleti için şu gerçeği haykırıyordu:

"TÜRK MİLLETİ YÜKSELMEK VE İLERLEMEK İÇİN MANDAYA ( SÖMÜRGECİLİĞE) DEĞİL, BİR PARÇA BARIŞ BİR PARÇA SAKİNLİĞE MUHTAÇTIR.
TÜRK KÖYLÜSÜ ÇALIŞKANDIR.
TÜRK GENCİ ZEKİDİR.
TÜRK TOPRAKLARI FEYYAZDIR.( ÇOK VERİMLİDİR)
TÜRK DEVLETİ DİLİ DİLİNE, DİNİ DİNİNE UYMAYAN ULUSLARI -DIŞARIDAN KIŞKIRTILIP CESARETLENDİRMESİNE KARŞIN YİNE DE- EŞİT HAKLAR VEREREK YÜZYILLARCA ADALETLE YÖNETMİŞTİR.
TÜRK DEVLETİ MÜCADELE DE SABIRLI VE DENEYİMLİDİR. TÜRK MİLLETİ BUGÜNKÜ HAREKETİ İLE OLGUNLUĞUNU (RÜŞTÜNÜ) KANITLAMIŞTIR.
TÜRKLER SAĞDIR VE UYGARDIR VE YAŞAYACAKTIR, YÜKSELECEK VE ÇOK FAZLA YÜKSELECEKTİR.
Yani, önümüzdeki belgeye bir at gözlüğüyle degil; yabancı gözüyle bakmışız, bilimsel gözle bakamamışız, okuyamamışız, baktığımızı görememişiz.
Hükumet Mustafa Kemal'in rütbe ve nişanlarını da geri almak istedi. O tarihte Tokat'tan Sivas'a gitmekte olan Mustafa Kemal, otomobilinde arkadaşlarına, "Ben onları savaş meydanında, ateşin karşısında aldım, salonlarda ve saraylarda değil!.." dedi
315 syf.
·11 günde·Beğendi·8/10
Bu kitaba üniversitemde doçent olan bir iktisatçı hocamın okumam için vermesiyle başladım tabi insana merak uyandırıyor bir doçent okuyorsa mutlaka yararlı birşeyler arıyor öyle de oldu kitabın içiriğine bakacak olursak Türklerin en eski millet olduğunu ve yazı onlarla geliştiğini söylüyor kitap bir programdan alınma ve programa çok ciddi bilim insanları katılıyor onları okuyunca ben ne biliyorum ki diyip duraksıyorsunuz açıkçası yalnız kitabı anlamak biraz o konularla aşina olmayı gerektiriyor çok fazla bilgi içeriyor ve Kazım Mirşan adında bir tarihçi ömrünü bu işe vermiş çok ciddi araştırmaları olduğunu söylüyor ve belli bir dayanak noktasıda var 9 tane eski Türkçe dili bildigini söylüyor günümüzde bu çok mühim birşey bu adamın yaptığı 10 araştırmanın 1’i bile mevcut bilgiyi değiştirmesini sağlasa bilim adına çok önemli bulgudur baktığımız zaman batı Avrupa’nın en eski uygarlıklarının Yunan uygarlığı olduğunu söylüyor bizde bunu söylediği kabul ediyoruz ama kitaptan bunun böyle olmadığı eleştiriliyor yada Türkiye’de Ermenilerin Türklerden daha önce var olduğu söylüyorlar kitapta yine buna karşı çıkılıyor eğer biz bunları bilim adına kanıtlarsak Avrupa’nın Emel’leri boşa çalacaktık yalnız bunu ne kadar kabul edecekler orası ayrı bir konu bunun için ben sen demeden hepimiz toplumda okuyup araştırmalıyız..
216 syf.
·8/10
Hulki Cevizoğlu ülkemizdeki bölücülük sorununun özellikle 1991 yılında nasıl bir sıçrama yaptığını, dönemin siyasilerince oy uğruna katlanılan hareketlerin sonuçlarının neler olduğunu gerçeklerden yola çıkarak anlatmış kitabında. Kitapta yer alan olaylara ilişkin yazarın yorum ve düşüncelerine ise tamamen katılmaktayım.
216 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Dikkat spoiler içerir.
Yıllarca Ceviz Kabuğu adlı programın yöneticiliğini yapan gazeteci yazarın, Yeniçağ gazetesine yazdığı köşe yazılarından oluşan güzel bir derleme. Kurduğu parti olan Dhsp ve faaliyetleri, Abdullah Gül'ü kayıp trilyon olayında cumhurbaşkanı olmayan önce ifade veririm diyip, mahkeme kararı gelince eleştirmesi, AKP'ye yapılmayan muhalefet, basının Menderes zamanındaki tutumu gibi konularda yazdığı yazılara yer veriliyor. Çoğu yazı 2009 yılına ait olduğu için o dönemin olaylarına daha çok yer veriliyor. DTP ve faaliyetleri, Ergenekon davasında ordunun tutumu, teröristleri koruma ve kollama faaliyeti, 27 Mayıs ile ilgili yapılan söyleşiler, Atatürkçü olmanın ülkemizde neredeyse suç haline gelmesi, olmayan AB üyeliği ve devletlerin bize karşı olan tutumu, Ermenistan ile sınır meselesi, burada Azerbaycan tepki gösterir diye yapılan hareketler, domuz gribi ve aşı konusu, doğru bildiğimiz yanlışlar gibi pek çok konu kısa kısa da olsa anlatılıyor. O döneme ait bir perspektif arayan kişilerin mutlaka okuması gereken kitaplardan biri.
192 syf.
·102 günde·Beğendi·10/10
Kitap okununca görülen şaşırtıcı olmayan gerçek şu.100 yıl önce yaşadıklarımızı 100 yıl sonra yeniden yaşıyoruz Şaşırtıcı olan gerçekse Kurtuluş Savaşında ABD nin rolünün en az İngiliz,Fransız,italyan ve Yunanlılar kadar olduğu ama bunun gizlendiği gerçeği.
330 syf.
·10 günde·7/10
2013-2014 yıllarında Hulki Cevizoğlu'nun yazdığı gazetelerdeki köşe yazılarının derlenmesinden oluşmuş bir kitap.O dönemin derin analizi niteliğinde bir eser.Aynı zamanda o dönemde olan siyasi olayların insanların hafızalarına kazınarak hem unutulmamasını hem de gelecek nesillere aktarılmasını amaçlıyor.Siyasete ilgisi olanlar için günümüz olaylarından bahsetmiyor olsa da,arşiv niteliğinde olacak bir kitap.
345 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Herkese öncelikle merhaba diyorum. Ben zorlukların insanlara olumlu yönde imkanlarda sunduğuna inanan biriyim. İçinden geçtiğimiz Corona salgın dönemi de bizleri büyük oranda eve kapattı ve bir çok şeyden mahrum kaldık ancak bu mahrumiyetin yanında bazı kazanımlarımız oldu. Bu kazanımlarından biri de daha fazla kitap okumamız ve farklı türlere yönelmemiz oldu. Ben de bu süreçte ilk defa röportaj-söyleyişi tarzında bir kitap okumuş oldum ve oldukça memnun kaldım.
Kitapla alakalı yorumlarıma geçmeden önce yazarla alakalı kısacık da olsa sohbetimden bahsetmek istiyorum. On üç Nisan iki bin on dokuzda İzmir TÜYAP Kitap Fuarına arkadaşımla beraber gitmiştik. Muazzam bir kalabalık var içeride. Nefes almak bile zor ancak o kadar çok yayın evi ve yazar oradaki o handikap umurunda olmuyor insanın. O gün fuara gelen yazarlardan biri de Hulki Cevizoğlu idi. Kendisini ara ara takip ederdim ve dönem dönem Ceviz Kabuğu programının eski yayınlarını internet üzerinden izlerdim. Kendisini oldukça başarılı bulduğumu söylemeye gerek yok herhalde. O gün karşımda onu görünce kendisiyle tanışmak istedim ve kendisine selam verdim. El sıkıştık ve kendimi tanıttım. O da tanınan biri olmasına rağmen bir kibarlık gösterip kendisini tanıttı. Bugüne kadar hiçbir yayınını okumadığımı ancak programını izlediğimi ve keyif aldığımı söyledim. Kendisi de bana Ceviz Kabuğu Geçmiş Zaman Olur Ki adlı kitabını okuyarak başlayabileceğimi söyledi. Biz de kitabı orada standtan aldık ve kendisi kitabı imzalama nezaketini gösterdi. Sonrasında gündem üzerine on dakika kadar bir sohbet edip fikir alışverişinde bulunduk ve nihayetinde el sıkışıp ayrıldık. Malum bir kitap stokçusu olduğum için bu güzel söyleyişi kitabını okumaya anca vakit bulabildim.
Gelelim kitaba. Kitapta Aziz Nesin, Sakıp Sabancı, Mustafa Topaloğlu, Aczmendi tarikatı lideri Müslüm Gündüz, Ahmet Hulusi, Bülent Ecevit, Sırrı Sakık, Cem Karaca, Ayvaz Gökdemir, Azimet Köylüoğlu, Yıldırım Aktuna ile olan söyleşiler var. Bu söyleşilerden galiba Aziz Nesin ile olanın tamamı, Cem Karaca, Müslüm Gündüz, Ahmet Hulusi ile olanların çoğunluğu, diğerleri ile olanların belli bir kısmına yer verilmiş. Tabi ki bu söyleyişiler yazarın o dönemde HBB kanalında yayımlanan Ceviz Kabuğu programında yapılmış söyleyişiler.
Ben Aziz Nesin, Aczmendi tarikatı lideri Müslüm Gündüz ve Ahmet Hulusi söyleyişilerini okurken oldukça farklı farklı duygu durumlarına girdim. Düşünün Aziz Nesin ile Madımak olayı konuşulurken yayına o dönemin Sivas Belediye başkanı olan ve şuan Saadet Partisi başkanı olan Temel Karamollaoğlu katılıyor ve üslup bozulmadan tartışıyorlar. Ardından laisizm, fundamantalizm ( kökten dincilik ) konuşurlurken Aziz Nesin ' Ben şeriyatçıyım. ' diyen İBB başkanı Recep Tayyip Erdoğanı eleştiriyor ve yayına Recep Tayyip Erdoğan bağlanıyor. Bu diyalogları okumak çok farklı bir tecrübeydi ve bu söyleyişinin kayıtlarını Youtube de üç parça halinde buldum ve izledim. Aczmendi lideri Müslüm Gündüz uç söylemlerde bulunurken ressam Bedri Baykam ile tartışması oldukça şaşırtıcıydı. Ahmet Hulusi ile yapılan söyleyişi de ise o kadar derinlere indim ki kendi içimde anlatamam çünkü konu din ve dine yaklaşımdı. Ahmet Hulusiyi tanımazdım ama bu söyleyişi sayesinde tanıdım ve kendisiyle alakalı baya bir araştırma yapacağım galiba.
Kitaptaki söyleyişiler oldukça başarılı, döneminin olaylarına ışık tutan ve sonra ki dönemleri nasıl etkileyecek olduğunu gösterecek nitelikte tarihi kayıtlardı bence.
Yazsam yazacak çok şey var ancak daha fazla bilgi vermek istemem çünkü okunması gerektiğini düşünüyorum kitabın.
Herkese bol kitaplı günler.
392 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Mason örgütü kuruldugu yandan bu yana pek çok oyunu oynamaya devam ediyor.Örgüt insanları "Kontrol etmek"için elinden geleni yapıyor.Ritüellerle örgüt kendilerini sağlam himayeye almaya çalışıyor.Mason örgütünden milyonlarca kişiler var,ama bunu sayacak nefesimin yetmeyecegini biliyorum.Bu kitapta da Mason örgünü anlatıyor ve neyin peşinde olduklarını anlatıyor.Kitabı okumanızı tercih ediyorum.Bu kitap sayesinde merak ettiginiz bilgileri bulabilirsiniz....NAGEHAN ELBÜKEN
345 syf.
·10 günde·8/10
Maziden birkaç yaprak okuyarak geçmişi yad etmek böyle birşey.
Kimisini hüzünle kimisini hasretle yad ettiğim insanların Ceviz Kabuğu programında konuk olarak yaptıkları açıklama ve sohbetler var bu kitapta. Faydalı ve belgesel niteliğinde bir yapıt.

Yazarın biyografisi

Adı:
Hulki Cevizoğlu
Tam adı:
Mustafa Hulki Cevizoğlu
Unvan:
Türk gazeteci, yazar
Doğum:
Giresun, 1 Mayıs 1958
Mustafa Hulki Cevizoğlu (d.1958, Giresun), Eski DSHP Genel Başkanı. Gazeteci, yazar ve televizyon programcısı olan Cevizoğlu 23 Kasım 2009 tarihinde DSHP Kurucu Genel Başkanı olmuş ve 39 gün başkanlık yaptıktan sonra istifa etmiştir.

Aslen Tirebolu kökenli olan Cevizoğlu, kendisi ile özdeşleşen Ceviz Kabuğu programı ile birçok ödüle layık görülmüştür.

1980 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde 'Siyaset Bilimi' lisansı ve ardından 'İşletmecilik' yüksek lisansını tamamladı.1981'de gazeteciliğe başladığı Hürriyet'te aralıksız 8 yıl çalıştıktan sonra çeşitli basın kuruluşlarında muhabir ve yönetici olarak görev yaptı.1994'te başladığı Ceviz Kabuğu programına 2 yıllık zorunlu ara vermiştir.Ardından Karadeniz TV'de tekrar başlanan program şu an ulusal kanal'da devam etmektedir. 22 Temmuz 2007 Türkiye genel seçimleri'nde Ankara 1. bölgeden bağımsız milletvekili adayı olmuş, fakat seçilememiştir.Demokratik Sol Halk Partisi Genel Başkanı oldu. 13 Ocak 2010 tarihi itibarıyla DSHP genel başkanlığından istifa etti.

Hulki Cevizoğlu, 2011 Türkiye genel seçimlerinde Ankara 1. Bölge'den bağımsız milletvekili adayı oldu. Cevizoğlu, bu seçimlerde adaylık için önce CHP'ye başvurmuş ancak listeye alınmamıştı.

Yazar istatistikleri

  • 49 okur beğendi.
  • 694 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 343 okur okuyacak.
  • 10 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları