Hüseyin Algül Prof. Dr. Hüseyin Algül

Yazar 7,9/10 · 17 Oy · 12 kitap · 38 okunma ·  1 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

1 okur beğendi.
17 puanlama · 19 alıntı
0 haber · 788 gösterim
38 okur kitaplarını okudu.
20 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
3 okur kitaplarını şu anda okuyor.
0 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Hüseyin Algül'ün Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Hüseyin Algül'ün Biyografisi

1945 Yılında Konya Bozkır’da doğdu.

1964 Yılında Konya İmam Hatip Lisesi’nden, 1968 yılında İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü’nden mezun oldu. 1968–1974 yılları arasında Çanakkale - Biga’da ve İstanbul’da İmam Hatip Liselerinde meslek dersleri ve bazı ortaöğretim kurumlarında Din Kültürü ve Ahlâk Dersleri öğretmenliği yaptı. 1974-1975 öğretim yılında Bursa Yüksek İslâm Enstitüsü’nde “Siyer-i Nebî İslâm Tarihi ve İslâm Mezhepleri Tarihi” öğretim üyeliğine atandı. Yüksek İslâm Enstitüleri 1982 Yılında Yüksek Öğretim Kurumu’na bağlandıktan sonra Uludağ Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi bünyesinde göreve devam etti. Bu süre içinde 1983’te İslâm Tarihi Anabilim Dalı’nda “Doktor”, 1990’da “Doçent”, 1996’da “Profesör” oldu. 1996-2000 yılları arasında “Gazi Üniversitesi Çorum İlâhiyat Fakültesi’nde (Şimdi Hitit Üniversitesi Çorum İlâhiyat Fakültesi)”, 2003-2007 Yılları arasında ise U.Ü. İlâhiyat Fakültesinde dekan olarak görev yaptı. Hâlen, Uludağ Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi’nde İslâm Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi olarak görevini sürdürmektedir.

Evli ve üç çocuk babasıdır.

Yayınlanmış eserlerinden bazıları:

“İslâm Tarihi, (I-III); Âlemlere Rahmet Hazreti Muhammed; Peygamber Efendimizin Şemâili Ahlâk ve Âdâbı; Rahmet Peygamberlerinden Esintiler; Mübarek Gün ve Geceler; Osmanlı Devletinin Kuruluşunda Temel Dinamikler; Bursa’da Metfun Osmanlı Sultanları ve Emir Sultan; İstanbul’un Fethi ve Fatih; Eyyûp Sultan’dan Fatih’e Kutlu Yolculuk”.

Ayrıca, U.Ü. İlâhiyat Fakültesi Dergisi, Diyanet İlmî Dergi ve İSTEM başta olmak üzere çeşitli dergilerde, Yeni Türkiye Yayınlarının “Osmanlı ve Türkler Serisi”nde, Türk Tarih Kurumu Yayınları’nda, “Tarihi Kültürü ve Sanatıyla Eyüp Sultan Sempozyum Serisi”nde (I-IX), Diyanet Vakfı’nca basılan “Kutlu Doğum” ve diğer bazı “Sempozyum” kitaplarında makale ve tebliğleri vardır.
*falah *, bir alıntı ekledi.
28 Mar 00:15

Ashaptan Zeyd b. Sabit Hazretlerinin söylediği gibi , " O'nun ahlak ve ahvali uçsuz bucaksız bir Denizdir. ".

Peygamberimizin Şemâili Ahlâk ve Adabı, Hüseyin Algül (Sayfa 194 - Işık yayinevi)Peygamberimizin Şemâili Ahlâk ve Adabı, Hüseyin Algül (Sayfa 194 - Işık yayinevi)
*falah *, bir alıntı ekledi.
28 Mar 00:13

Her Müslüman , zaman şuuruna sahip olmalı ,vaktin nakit olduğunu fark etmeli , zamanın sınırlı ve sonlu olduğunu düşünmeli, ömrün en değerli sermaye olduğunu anlamali, her gün , her gece , dini ve dünyevî görevlerini duyarlılık içinde yapmalıdır.

Peygamberimizin Şemâili Ahlâk ve Adabı, Hüseyin Algül (Sayfa 172 - Işık yayinevi)Peygamberimizin Şemâili Ahlâk ve Adabı, Hüseyin Algül (Sayfa 172 - Işık yayinevi)
*falah *, bir alıntı ekledi.
27 Mar 23:36

Haya , insanın , Allah'a ve insanlara karşı mahcubiyet duyacağı kötü söz ve davranışlardan uzak durmasıdir.

Peygamberimizin Şemâili Ahlâk ve Adabı, Hüseyin Algül (Sayfa 87 - Işık yayinevi)Peygamberimizin Şemâili Ahlâk ve Adabı, Hüseyin Algül (Sayfa 87 - Işık yayinevi)
*falah *, bir alıntı ekledi.
27 Mar 22:58

Peygamberimiz
Rasúl-i Ekrem (s.a.s) uzuna yakın orta boylu , insanlar arasinda hoş ve güzel sayılacak ölçüde irice başlı , bedeninin rengi kirmizimtirak nurânî beyaz idi. Burnunun iki kaşının birleştiği tarafı gayet itidal üzere yüksekçe, gözleri siyah , kaşlarının arası az aralık ,sakalı sıkça ,omuzlarınin arası genişçe, omuz başları geniş ,elleri ayakları kalınca , saçları kumral olup , düz ile kıvircik arasında idi.(Müslim'den rivayet edilmiştir. )
Peygamberimiz'in (s.a.s) saçları genellikle kulak yumuşağina kadar uzanmaktaydi, saçını iki yana doğru ayırarak tarardi, saç sakal bakımını ihmal etmez ,gerektikce yapardi ; saçlarını bazan Hz. Aişe gibi eşlerine tarattığı da olurdu. Yatarken gözlerine sağlık ve tedavi amaçlı sürme çeker,sabah yikardi. İki kürek kemiği arasında peygamberlik mührü ( Bir çeşit sembol ) olduğunu Ashabî Kiram nakletmektedir.

Peygamberimizin Şemâili Ahlâk ve Adabı, Hüseyin Algül (Sayfa 33 - Işık yayinevi)Peygamberimizin Şemâili Ahlâk ve Adabı, Hüseyin Algül (Sayfa 33 - Işık yayinevi)
*falah *, bir alıntı ekledi.
27 Mar 23:01

Peygamberimiz (s.a.s) sağ tarafina , sağ yanı üzere yatarak uyurdu ve şu duayı yapardı :" Ya Rabbi! Beni ,kullarını tekrar diriltecegin günde azabından koru!"

Peygamberimizin Şemâili Ahlâk ve Adabı, Hüseyin Algül (Sayfa 35 - Işık yayınevi)Peygamberimizin Şemâili Ahlâk ve Adabı, Hüseyin Algül (Sayfa 35 - Işık yayınevi)
*falah *, bir alıntı ekledi.
27 Mar 23:30

Merhamet edenlere Allah da merhamet eder. Siz yer yuzundekilere şefkat ve merhamet gösterin ki, göktekiler size merhamet etsinler.

Peygamberimizin Şemâili Ahlâk ve Adabı, Hüseyin Algül (Sayfa 74 - Işık yayinevi)Peygamberimizin Şemâili Ahlâk ve Adabı, Hüseyin Algül (Sayfa 74 - Işık yayinevi)
*falah *, bir alıntı ekledi.
27 Mar 23:18

Peygamber Efendimiz dışardan gelen yabancı konuklara bu derece sıcak ilgi gosterirdi ? Çünkü ,Sevgili Peygambeirmiz'in bildirdiğine grow bur tek kişiyi Islam'a kazanmak , dünyadaki kızıl develere ( maddî kiymeti fazla olan dünyevî imkanlara ) sahip olmaktan değerlidir.

Peygamberimizin Şemâili Ahlâk ve Adabı, Hüseyin Algül (Sayfa 51 - Işık yayinevi)Peygamberimizin Şemâili Ahlâk ve Adabı, Hüseyin Algül (Sayfa 51 - Işık yayinevi)
*falah *, bir alıntı ekledi.
27 Mar 23:23

Sevgili Peygamberimiz , cömertligi, medeniyetlerin inşasında etkili bir haslet olarak nitelendirirken, cimriligi de medeniyetlerin tahribine, yikilisina sebep olan kötü bir huy olarak tanıtır.

Peygamberimizin Şemâili Ahlâk ve Adabı, Hüseyin Algül (Sayfa 69 - Işık yayinevi)Peygamberimizin Şemâili Ahlâk ve Adabı, Hüseyin Algül (Sayfa 69 - Işık yayinevi)
*falah *, bir alıntı ekledi.
28 Mar 00:11

En hayırlı kazanç ,kişinin kendi el emeğiyle kazandigidir; çalışmak ve üretkenlik esas olmalı , tembellikten ve asalak olmaktan kacinilmalidir.

Peygamberimizin Şemâili Ahlâk ve Adabı, Hüseyin Algül (Sayfa 161 - Işık yayinevi)Peygamberimizin Şemâili Ahlâk ve Adabı, Hüseyin Algül (Sayfa 161 - Işık yayinevi)
*falah *, bir alıntı ekledi.
 28 Mar 00:09

Hucurat süresi / 13. Ayet
Ey insanlar ! Doğrusu biz sizi bir erkek bir disiden yarattik ve birbirinizle tanışmaniz için sizi kavimlere ve kabilelere ayırdık. Muhakkak ki Alahattin yanında en değerli olanınız, O'DAN en çok korkaninizdir.

Peygamberimizin Şemâili Ahlâk ve Adabı, Hüseyin Algül (Sayfa 148)Peygamberimizin Şemâili Ahlâk ve Adabı, Hüseyin Algül (Sayfa 148)
Bütün Alıntıları Göster

Hüseyin Algül kitap incelemeleri

*falah *, Peygamberimizin Şemâili Ahlâk ve Adabı'ı inceledi.
28 Mar 22:59 · Kitabı okumadı · Beğendi · 9/10 puan

Es selamu aleyküm :)
Peygamberimizi anlatan bu kitapi size tanıtmak isterim. En başta kısa bir şekilde Peygamberimizin hayat hikayesini anlattıktan sonra kitap asıl olarak Peygamberimizin karakterini ve şemaili anlatmaktadır. Beden yapısı,konuşması ,gülmesi, ağlaması, uyumasi, yardım severligi, adaleti, sefkati, vefasi, cesareti , ?musamahasi, ibadet edişi , çocuk sevgisi , anne sevgisi , şakaları , şairlere olan ilgisi ,ic barış ve huzura verdiği önem ,Adabı muâsareti ve peygamber efendimizin günlük hayatına dair bir çok bilgi ve kissalar Sahabelerin anlatisiyla okuyucuya nakledilmistir.
Peygamberimizin siyasi ve peygamberlik hayatı dışında nasıl biri olduğunu ,insanlığa nasıl örnek olduğunu öğrenmek isteyenler için tasviye edeceğim bir kitap.
Okurken kendimizi eksik bulduğumuz yerlerde degistirmemize yardimci olacak bir eser.
Şimdiden herkese keyifli okumalar.
En sevgiliye emanetsiniz , hayrli geceler :)

EMRE YAMAN, Kerbela'yı inceledi.
10 Nis 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · 6/10 puan

Kitap üç bölümden oluşuyor diyebilirim. Kerbela öncesi, dönemde yaşananlar ve sonrası. Hz. Hüseyin'in döneme etkisi, şehit edilmesi, daha sonra yaşanan olaylar ince ayrıntılarıyla anlatılmış.

İslamiyetin o dönemde nasıl karşılandığı ve tepkileri insanın dikkatini çeken bir yapıya sahip. Bir çok şahsın kitapta isminin geçmesi okumayı bazen zorluyor. Dili sade, destansı bir anlatımı var.

Rojhilat Recep As, İslam Tarihi Cilt 1'i inceledi.
23 Oca 2017 · Kitabı okudu · 12 günde

Peygamber efendimiz (sav)'in doğumu ile başlayarak Endülüs Emevi tarihinin sonuna kadar işlenen ilk üç cildi baya iyi.
Konular hakkında genel fikir edinmek, olayların özünü anlamak için çok faydalı. Sayılar ve tarihlerle doldurulmuş diğer kitaplara göre daha sade ve işin aslını ortaya koyması açısından kitaplığımın vaz geçilmezi. Ama ne yazık ki şu an basımı yok. Büyük ihtimalle yakın bir zaman da ilk üç cildinin iki cild olarak düzenlendiği yeni bir basımı piyasaya sürülecek