Hüseyin Algül Prof. Dr. Hüseyin Algül

Yazar 7,9/10 · 17 Oy · 12 kitap · 38 okunma ·  1 beğeni
*falah *, bir alıntı ekledi.
28 Mar 00:15

Ashaptan Zeyd b. Sabit Hazretlerinin söylediği gibi , " O'nun ahlak ve ahvali uçsuz bucaksız bir Denizdir. ".

Peygamberimizin Şemâili Ahlâk ve Adabı, Hüseyin Algül (Sayfa 194 - Işık yayinevi)Peygamberimizin Şemâili Ahlâk ve Adabı, Hüseyin Algül (Sayfa 194 - Işık yayinevi)
*falah *, bir alıntı ekledi.
28 Mar 00:13

Her Müslüman , zaman şuuruna sahip olmalı ,vaktin nakit olduğunu fark etmeli , zamanın sınırlı ve sonlu olduğunu düşünmeli, ömrün en değerli sermaye olduğunu anlamali, her gün , her gece , dini ve dünyevî görevlerini duyarlılık içinde yapmalıdır.

Peygamberimizin Şemâili Ahlâk ve Adabı, Hüseyin Algül (Sayfa 172 - Işık yayinevi)Peygamberimizin Şemâili Ahlâk ve Adabı, Hüseyin Algül (Sayfa 172 - Işık yayinevi)
*falah *, bir alıntı ekledi.
27 Mar 23:36

Haya , insanın , Allah'a ve insanlara karşı mahcubiyet duyacağı kötü söz ve davranışlardan uzak durmasıdir.

Peygamberimizin Şemâili Ahlâk ve Adabı, Hüseyin Algül (Sayfa 87 - Işık yayinevi)Peygamberimizin Şemâili Ahlâk ve Adabı, Hüseyin Algül (Sayfa 87 - Işık yayinevi)
*falah *, bir alıntı ekledi.
27 Mar 22:58

Peygamberimiz
Rasúl-i Ekrem (s.a.s) uzuna yakın orta boylu , insanlar arasinda hoş ve güzel sayılacak ölçüde irice başlı , bedeninin rengi kirmizimtirak nurânî beyaz idi. Burnunun iki kaşının birleştiği tarafı gayet itidal üzere yüksekçe, gözleri siyah , kaşlarının arası az aralık ,sakalı sıkça ,omuzlarınin arası genişçe, omuz başları geniş ,elleri ayakları kalınca , saçları kumral olup , düz ile kıvircik arasında idi.(Müslim'den rivayet edilmiştir. )
Peygamberimiz'in (s.a.s) saçları genellikle kulak yumuşağina kadar uzanmaktaydi, saçını iki yana doğru ayırarak tarardi, saç sakal bakımını ihmal etmez ,gerektikce yapardi ; saçlarını bazan Hz. Aişe gibi eşlerine tarattığı da olurdu. Yatarken gözlerine sağlık ve tedavi amaçlı sürme çeker,sabah yikardi. İki kürek kemiği arasında peygamberlik mührü ( Bir çeşit sembol ) olduğunu Ashabî Kiram nakletmektedir.

Peygamberimizin Şemâili Ahlâk ve Adabı, Hüseyin Algül (Sayfa 33 - Işık yayinevi)Peygamberimizin Şemâili Ahlâk ve Adabı, Hüseyin Algül (Sayfa 33 - Işık yayinevi)
*falah *, bir alıntı ekledi.
27 Mar 23:01

Peygamberimiz (s.a.s) sağ tarafina , sağ yanı üzere yatarak uyurdu ve şu duayı yapardı :" Ya Rabbi! Beni ,kullarını tekrar diriltecegin günde azabından koru!"

Peygamberimizin Şemâili Ahlâk ve Adabı, Hüseyin Algül (Sayfa 35 - Işık yayınevi)Peygamberimizin Şemâili Ahlâk ve Adabı, Hüseyin Algül (Sayfa 35 - Işık yayınevi)
*falah *, bir alıntı ekledi.
27 Mar 23:30

Merhamet edenlere Allah da merhamet eder. Siz yer yuzundekilere şefkat ve merhamet gösterin ki, göktekiler size merhamet etsinler.

Peygamberimizin Şemâili Ahlâk ve Adabı, Hüseyin Algül (Sayfa 74 - Işık yayinevi)Peygamberimizin Şemâili Ahlâk ve Adabı, Hüseyin Algül (Sayfa 74 - Işık yayinevi)
*falah *, bir alıntı ekledi.
27 Mar 23:18

Peygamber Efendimiz dışardan gelen yabancı konuklara bu derece sıcak ilgi gosterirdi ? Çünkü ,Sevgili Peygambeirmiz'in bildirdiğine grow bur tek kişiyi Islam'a kazanmak , dünyadaki kızıl develere ( maddî kiymeti fazla olan dünyevî imkanlara ) sahip olmaktan değerlidir.

Peygamberimizin Şemâili Ahlâk ve Adabı, Hüseyin Algül (Sayfa 51 - Işık yayinevi)Peygamberimizin Şemâili Ahlâk ve Adabı, Hüseyin Algül (Sayfa 51 - Işık yayinevi)
*falah *, bir alıntı ekledi.
27 Mar 23:23

Sevgili Peygamberimiz , cömertligi, medeniyetlerin inşasında etkili bir haslet olarak nitelendirirken, cimriligi de medeniyetlerin tahribine, yikilisina sebep olan kötü bir huy olarak tanıtır.

Peygamberimizin Şemâili Ahlâk ve Adabı, Hüseyin Algül (Sayfa 69 - Işık yayinevi)Peygamberimizin Şemâili Ahlâk ve Adabı, Hüseyin Algül (Sayfa 69 - Işık yayinevi)
*falah *, bir alıntı ekledi.
28 Mar 00:11

En hayırlı kazanç ,kişinin kendi el emeğiyle kazandigidir; çalışmak ve üretkenlik esas olmalı , tembellikten ve asalak olmaktan kacinilmalidir.

Peygamberimizin Şemâili Ahlâk ve Adabı, Hüseyin Algül (Sayfa 161 - Işık yayinevi)Peygamberimizin Şemâili Ahlâk ve Adabı, Hüseyin Algül (Sayfa 161 - Işık yayinevi)
*falah *, bir alıntı ekledi.
 28 Mar 00:09

Hucurat süresi / 13. Ayet
Ey insanlar ! Doğrusu biz sizi bir erkek bir disiden yarattik ve birbirinizle tanışmaniz için sizi kavimlere ve kabilelere ayırdık. Muhakkak ki Alahattin yanında en değerli olanınız, O'DAN en çok korkaninizdir.

Peygamberimizin Şemâili Ahlâk ve Adabı, Hüseyin Algül (Sayfa 148)Peygamberimizin Şemâili Ahlâk ve Adabı, Hüseyin Algül (Sayfa 148)
*falah *, bir alıntı ekledi.
 27 Mar 23:27

Hz. Ebubekir bir gün sevgili Peygamberimizin yüzüne bakarak, : Ey Allahin Resulu, ihtiyarladin! "Dedi. Bunun üzerine Peygamber Efendimiz, Hz. Ebubekire "Hud ,Vakia, Murselat ,Amme Yetesâelun, Izeşsemsu Küvvirat (süreleri ) beni ihtiyarlatti."diye cevap verdi.

Peygamberimizin Şemâili Ahlâk ve Adabı, Hüseyin Algül (Sayfa 71)Peygamberimizin Şemâili Ahlâk ve Adabı, Hüseyin Algül (Sayfa 71)
*falah *, bir alıntı ekledi.
27 Mar 23:38

Çünkü utanma, cok kapsamli ahlâkî bir kavram olup , iyi olam her şeye yol açan ,olumsuz olan her şeyden de engelleyen bir özelliğe sahiptir.

Peygamberimizin Şemâili Ahlâk ve Adabı, Hüseyin Algül (Sayfa 89 - Işık yayinevi)Peygamberimizin Şemâili Ahlâk ve Adabı, Hüseyin Algül (Sayfa 89 - Işık yayinevi)
*falah *, bir alıntı ekledi.
27 Mar 23:52

Peygamberimiz den bir dua ;
Alalh'im! Her kim , Ümmetimin işinden bir şeyi üzerine alır da onlara zorluk çıkarırsa sen de ona zorluk ver. Her kim de Ümmetimin işlerinden bir şeyi üzerine alıp da onlara lutuf ve merhametle ( aciyarak, iyilik ve guzellikle ) davranırsa sen de ona lutuf ve merhametle muamele et.

Peygamberimizin Şemâili Ahlâk ve Adabı, Hüseyin Algül (Sayfa 96 - Işık yayinevi)Peygamberimizin Şemâili Ahlâk ve Adabı, Hüseyin Algül (Sayfa 96 - Işık yayinevi)
*falah *, bir alıntı ekledi.
27 Mar 23:58

Göz yasarir, kalp mahzun olur. Biz Allahın rızasına uygun olmayan bir söz soylemeyiz. Ey İbrahim , senin ölümün sebebiyle derin bir üzüntü içindeyiz. Bu , Allah in bir emri olmasaydi, vade dolmuş bulunmasaydi sonra gelenler öncekilere kavusmayacak olsaydı , senin ölümüne daha çok uzulurduk oglum.
( Peygamberimizin oğlu İbrahimin ölmesi üzerine dile getirdikleri. )

Peygamberimizin Şemâili Ahlâk ve Adabı, Hüseyin Algül (Sayfa 103 - Işık yayinevi)Peygamberimizin Şemâili Ahlâk ve Adabı, Hüseyin Algül (Sayfa 103 - Işık yayinevi)
*falah *, bir alıntı ekledi.
27 Mar 23:11

Mü 'minlerin birbirlerine şefkatle kucaklamalari, samimi bir sevgi ile birbirlerini sevmeleri, bir binanın tuglalari gibi birlik içinde kenetlenmeleri, sıkıntıda ve rahatlıkta, kederde ve sevinçte,üzüntüde ve neşede, darlikta ve bollukta sarsılmaz bir dayanışma hissiyle birbirlerini desteklemeleri, birbirlerine haset etmemeleri, kin beslememeleri, gururdan kibirden kaçınmalari, gösterişten uzak durmalari, mahviyetli davranmalari onun başlıca tavsiyeleri arasındadır.

Peygamberimizin Şemâili Ahlâk ve Adabı, Hüseyin Algül (Sayfa 41 - Işık yayinevi)Peygamberimizin Şemâili Ahlâk ve Adabı, Hüseyin Algül (Sayfa 41 - Işık yayinevi)
2 /