Hüseyin Okur

Hüseyin Okur

YazarÇevirmen
9.1/10
231 Kişi
·
757
Okunma
·
21
Beğeni
·
4276
Gösterim
Adı:
Hüseyin Okur
Unvan:
Yazar
Doğum:
Ankara, 1978
1978 yılında Ankara’nın Çamlıdere ilçesinde doğan yazar, hafızlığın ardından dini ilimler alanında aldığı özel derslerle eğitim hayatına devam eder. Üsküdar İmam Hatip Lisesi ve Anadolu Üniversitesi İlahiyat Programı’nı tamamlar. Semerkand Araştırma Merkezi’nde çalışmalarına devam eden yazarın daha önce yayınlanmış tercüme eserleri ise şöyle: Yöneticilere Altın Öğütler (Gazali), Gençliğe Öğütler (Gazali), Ölüm ve Sonrası (Gazali), Ahiret Hayatı (Gazali), Onu Böyle Sevdiler (Kandehlevi), Onun Güzel Ahlakı (Kandehlevi). Evli ve bir çocuk babası olan yazar İstanbul’da yaşıyor.
"İnsanoğluna beş şeyden hesap sorulmadıkça kıyamet günü hiçbir tarafa hareket etmeyecektir. Ömrünü nerede ve nasıl tükettiğinden, gençliğini nerede yıprattığından, malını nerede kazanıp nerede harcadığından, öğrendiği bilgilerle yaşayıp yaşamadığından."
Her şeyden önce yüce dinimiz İslâm, kadın erkek ayırmaksızın bütün fertleri bulûğ çağına erdiklerinde Allah'ın hükümleriyle muhatap kimseler sayarak, tarihte hiçbir kültür ve medeniyetin vermediği bir pâyeyi onlara vermiştir.
Gençler meyve vermeye hazırlanan bir ağaç gibidir. İlgi gösterilirse en güzel meyveleri alma imkânı vardır.
Hz. Fatıma validemiz evlediğinde tüm eşyası ne kadardı? Kadife bir örtü, kılıfı deriden, içi hurma lifleriyle doldurulmuş bir yastık, bir saklama kabı ve bir de su kırbası vardı.
Hüseyin Okur
Sayfa 20 - Semerkand
Tövbe etmeyen insan kendisine zulmetmiş olur.
"Kim tövbe etmezse işte onlar zalimlerin ta kendileridir." (Hucurât 49/11) anlamındaki ayet bunun delilidir.
Her insanın tövbeye ihtiyacı vardır. Önemli olan hiç günah işlememek değil günahta ısrar etmemektir.

Peygamberimizin (sav) "Günahkârların en hayırlısı tövbe edenlerdir." hadisi buna işaret etmektedir.
"Adalet güzeldir ancak liderlerde olursa daha da güzel olur. Cömertlik güzeldir ancak zenginlerde olursa daha da güzel olur. Vera' (takva) güzeldir ancak âlimlerde olursa daha da güzel olur. Sabır güzeldir ancak fakirlerde olursa daha da güzel olur. Tövbe güzeldir ancak gençlerde olursa daha da güzel olur. Hayâ güzeldir ancak kadınlarda olursa daha da güzel olur."
357 syf.
·10/10
Selâmün Aleyküm,

Yüce Yaradan bizim Yaratıcımız, Sâhibimiz ve gerçek Dostumuzdur. Âhiret O'nunla buluşma yurdumuzdur. Bu kesin bir hüküm, değişmez bir kânûndur. Akıllı kimse, bu buluşmayı inkâr ve ihmâl edemez.

İmam Gazâli (r.a.) 'Âhiret Hayâtı' eserinde üç ana başlığa yer vermiştir. Bunlar: Ölüm, Kabir ve Kıyâmet'tir. Bu başlıklar altında ise bunlara dâir birçok konu işlenilmiştir.

Bir Müslüman olarak hepimizin hayâtında bilmemiz ve Âhiret hayâtımızı ona göre şekillendirmemiz gereken çok kıymetli bir eserdir. Bu dünyâ hayâtında kısa bir süreliğine misâfiriz.. asıl vatanımız olan Diyâr-ı Âhiret'te ise ebediyen kalacağız.. Eserde Âhiret hayâtımız gerçekleriyle en güzel şekilde ve en ince ayrıntısına kadar anlatılmıştır. Değerli kitabımız, İmam Gazâli'nin (r.a.) meşhûr eseri İhyâü Ulûmi'd Dîn'in son bölümüdür.

İnanarak okuyan, hakîkatini anlayan ve gereğince amel eden herkese Cennet ve Allâh'ın (c.c.) cemâlini müjdeleyen bu eserin okunmasını kesinlikle tavsiye eder, hayırlı okumalar dilerim.
96 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Allah'ın dâvasına Rasûlullah (sav) ile birlikte omuz omuza sahip çıkan genç sahâbilerden, ismi çok bilinenlerin bir kısmının örnek hayatlarının -kısmen- anlatıldığı bir güzel bir kitap.

İyi okumalar.
96 syf.
·Puan vermedi
“Allah, gençliğini kendisine itaat yolunda harcayan genci sever.”

En güzel çağımız olan ‘gençliği’ daha iyi anlayabileceğimiz, okunması gereken bir kitap.

Asr-ı Saadet, içerisinde birçok ders alabileceğimiz misalleri taşır. Gençlerin örnek alacağı sahabilerden ve hadislerden bahseder.
İslam’ın yayılmasında Resulullah’a (sav.) asıl desteği veren gençler olmuştur. Bu yolda gençliğimizin kıymetini bilerek güzel ve yararlı işler ortaya koymak duasıyla.. Hayırlı Akşamalar :)
120 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Mezhep nedir, bir mezhebe bağlanmanın gerekliliği, farklılığın rahmet olması, Kur'an yeter diyenler kafasında soru işaretleri bulunanların cevap bulmasına yardımcı bir kitap. merak edenlere
32 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Muhyiddin-i Arabi'nin " Şeceret'ül Kevn " adlı eserinden iktibas edilerek cep kitabı şeklinde hazırlanmış olan ve çeşitli yayınevlerince basımı yapılan bu kitapta;Peygamberimiz ile Şeytan arasında geçmiş olan konuşma ve şeytanın hilelerinden bahsediliyor.

Bir solukta,fakat sizi derin düşüncelere sevk edecek bu kitabı tavsiye eder, iyi okumalar dilerim.
271 syf.
·10/10
Her bir cümlesini ezberleyene kadar , tekrar tekrar ve tekrar okumamız gereken, kıyameti, hesap gününü unuttuğumuz gaflete düştüğümüz anda elimize alıp hep okumamız gereken, bize yol gösterici, asıl gerçeği hatırlatıcı olarak bırakılan boyle guzel eserleri her yıl okumalıyız.

Ahir zamanda yaşamak, sünnet üzere yasamak nefsimize zor gelse de Rabbimiz bize kolaylik versin, nefislerimizi yenmeyi nasip etsin.

Bagislananlardan eylesin bizleri.

Son bölümlere kadar okudukça kalplerimizin korkuyla sıkıştığı, biz ne yapacağız diye düşündüren ama Rabbimizin rahmetinden de ümit kesilmeyecegini son bölümlerde hatırımıza getiren , içimizdeki korku ile kıyamete yaklaşırken hesabını verebilecegimiz işler yapma bilincini ve af edilme ümidimizi kaybetmeyelim insallah.

Rabbim bu korkuyu ,dünya üzerinde içimden alma. Hesap günü ne yapacağım korkusu ile hayatımızı yaşamayı ve hesap günü kolay hesap verenlerden olmayı nasip et.

Ah bu kitap bitince af ve magfiret dilemekten başka ne yapacağız diye düşünmekten başka birşey yapamıyorum.
96 syf.
·Puan vermedi
Ben bu eserleri daha çok yeni nesil gençliğin okuması kanaatindeyim. Lakin eski topraklar da payını almalı ...
Hakiki manada yazılar oldukça etkili ve sohpet tarzında bir üsluba sahip...
Konular ve asıl anlatmak istenilen düşünce çook kalıcı bir şekilde anlatılıyor.
Ahir zamanda oldugumuz bu dönemde bir Asr_ı Saadet te okuyalım
120 syf.
·3 günde·10/10
Uzun zamandır kütüphanemde bulunan lakin hiç elime alıp inceleme zahmetine dahi girmediğim bir kitaptı. Sınav süresince galiba sayfa sayısının azlığı beni cezbetti. Okumadan önce de 1K'da bir göz gezdirdim ve iki kişi dikkatimi çekti.

Biri dini düşüncelerinin değiştirilmesi için kendisine hediye edildiğinden bahseden, bir diğeri Semerkand Yayınevi'ne önyargılarıyla başlayıp son cümlesine kadar bunu savunandı. Neyse işte ikisininde görüşlerini hafızamda kitap bitene kadar yer ettim. Ve sonuç tam bir karalama politikasından ibaret. İnsanların görüşlerine tabi ki saygı duyuyorum ama "görüş" başka, "karalamak" başka bir şey.

Kitapta mezheplerin ve sünnetlerin gerekliliğinden bahsedilmiş. Gayet açık ve yalın bir anlatımla, anlatılmak isteneni çokta güzel geçiriyorlar okuyucuya. Kimse kusura bakmasın ki kitabın hakkı o iki kişinin bahsettiği şeyler olamaz. Bunu neden bu kadar savunduğumu soracak olursanız, bildiğim şeyleri okuduğum için.

Neyse biraz içeriğinden bahsetmek istiyorum. Kur'an-ı Kerim'in son ve büyük rehberi hiç şüphesiz Peygamber Efendimiz'dir (s.a.v)
Kendisinin fiilen veyahut söz ile yaptığı her iş sünnettir. Bunları bildiğinizi biliyorum. Lakin kimi inkarcılar "Kur'an bize yeter!" diyerek, Efendimizin ağzından çıkan her sözün Hakk'tan geldiğini inkara meylederler. Birde bunun üzerine Kur'anı kendilerince çözmeye, tekrar sil baştan hükümlerini araştırmaya başlama cüretinde bulunurlar.
Sünnet, Kur'anın rehberi ve açıklayıcısı hükmünde zaten bu kısır düşüncelerin kendilerini zahmete sokmaları çok yazık..
Bir diğeri mezhep imamlarına bağlanmak zorunda mıyız ?
Siz o sünnetlerin günümüze nasıl ulaştığını zannediyorsunuz, ya da bunu hiç düşünme zahmetine girdiniz mi ?
Dört büyük mezhep imamlarımızı günümüzün hacı hocalarıyla asla bir tutmayınız. Zira kendileri birbirlerinin izinden gitmek için kilometrelerce yol kateden zatlardır, birbirlerinin kuyusunu açmak için kuklalaşan soytarılardan değil.
Kur'anın zenginliği tartışılmaz lakin günümüze ve bundan sonra süregelen günlere bazen sünnetler yetersiz kalabiliyor. Çünkü devrin değişmesiyle sorunlarda değişiyor. (Bunları ramazanda Nihat Hoca'ya sorulan sorulardan da görebilirsiniz)
böyle olunca işin içine fetva meclisi giriyor. Fetva zor iş, ağzından çıkan her hükme esirsin. Mezhep imamlarımızın çoğu hadis rivayetinden bile çekinirlermiş. Artık gerisini siz düşünün.. Namaz ve oruç hatta zekat, bunlara Kur'an da açıklayıcı bir şekilde yer verilmemiş. Çünkü Kur'an hüküm veren , sünnet ise tefsir edendir. Mezhep imamları ise ikisinde de yer almayan sorunlara ictihad ve kıyaslarla hükme varmışlardır. Gelin sizinle kısa ve öz bir mezheplerin gerekliliğini tartışalım.
Kur'an'da şarap içmek haram lakin rakı yazmıyor. Eee ? O zaman rakı içelim şaraptan sakınalım. Oldu canım başka ?? İşte bu gibi sorunlarda kıyas ve ictihad devreye girmek zorundadır. Benden bu kadar dahasını isterseniz okuduğum kitabın piyasa fiyatı 4.90 :)
104 syf.
·5/10
İçerik olarak pek donanımlı (geniş) olmasa da yine de evlilik, yuva hayatına dair pek çok güzel, gerekli, istifadeli malumatı ihtiva eden en azından bir çırpıda okunabilecek çerez kitaplardan. Evlilik hayatımızda kullanmak üzere hem tekrar, hem hatırlatma, hem de az da olsa bazı yeni istifadeli bilgiler edinmek için bir çırpıda okunabilir türde kitaplardan. Kitapla kalın.
357 syf.
·Puan vermedi
Ölüm anını, kabir hayatını, kıyameti ve ahiret hayatını en kapsamlı anlatan eserlerden biri. Bu konuları merak eden ve Kur'an ve hadisler ışığında öğrenmek isteyenler mutlaka okumalı. Ancak din eğitimi açısından belli bir yaşın altındaki çocuklara okutmamak daha doğru olur kanaatindeyim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Hüseyin Okur
Unvan:
Yazar
Doğum:
Ankara, 1978
1978 yılında Ankara’nın Çamlıdere ilçesinde doğan yazar, hafızlığın ardından dini ilimler alanında aldığı özel derslerle eğitim hayatına devam eder. Üsküdar İmam Hatip Lisesi ve Anadolu Üniversitesi İlahiyat Programı’nı tamamlar. Semerkand Araştırma Merkezi’nde çalışmalarına devam eden yazarın daha önce yayınlanmış tercüme eserleri ise şöyle: Yöneticilere Altın Öğütler (Gazali), Gençliğe Öğütler (Gazali), Ölüm ve Sonrası (Gazali), Ahiret Hayatı (Gazali), Onu Böyle Sevdiler (Kandehlevi), Onun Güzel Ahlakı (Kandehlevi). Evli ve bir çocuk babası olan yazar İstanbul’da yaşıyor.

Yazar istatistikleri

  • 21 okur beğendi.
  • 757 okur okudu.
  • 31 okur okuyor.
  • 405 okur okuyacak.
  • 7 okur yarım bıraktı.