Hüseyin Üzmez

Hüseyin Üzmez

Yazar
8.3/10
28 Kişi
·
94
Okunma
·
3
Beğeni
·
750
Gösterim
Adı:
Hüseyin Üzmez
Unvan:
Yazar
Doğum:
Malatya, 1931
Ölüm:
Eryaman, Etimesgut, 14 Ekim 2014
" Malatyalı bir genç üniversitede arkeoloji bölümünü bitirip,evine gelmiş.Anasına bir türlü arkeolojinin ne olduğunu anlatamıyordu.Anası : Sen abugat değilsin.Hakim değilsin.Toğtur değilsin.Müyendiz değilsin.Ana gurban verene,oğlum !
Hele söyle sen nesin ?
Bak anacığım,ben toprak kazıyorum.Onun altında eski medeniyetlerin kalıntılarını arıyorum.Şehirler,anıtlar,heykeller buluyorum.Kap kacak eşya,eski paralar,bilezikler,gerdanlıklar,insan ve hayvan kemikleri,kafatasları,iskeletleri çıkarıyorum....
Anası dövünmeye başladı...: Uyyy anang öle yavrumm ! Bu kadar ogudung ogudung da sonunda mezarcı mı oldung.?!?!?...."
Bir oyununda rahmetli Muammer Karaca'ya " Dışişleri Bakanı kime derler " ? diye bir soru sormuşlardı.
Rahmetli hiç tereddüt etmeden cevabı yapıştırmıştı :
- " Memleket işlerine dışardan bakana," Dışişleri bakanı " derler..."
454 syf.
·10/10
Necip Fazıl Kısakürek, Osman Yüksel Serdengeçti, Hüseyin Üzmez'in bir cezaevinde kesişen yollarını yer yer hüzün bol bol kahkahayla anlatan harika bir kitap. Tek sorun şu an basımının bulunmaması...Temin edebilenler kesinlikle okumalı.
320 syf.
·48 günde·Beğendi·8/10
Yazar Hüseyin Üzmez bu kitabında yaşamın içinden değişik konuları kendi esprini de katarak okuyucuya sunuyor.Altyapısı olmayan bazı esprileri anlamakta okuyucu güçlük çekebilir ve ayrıca bazı bölümler ( argo ve + 18 ) içeriyor.

Benim bu durum pek hoşuma gitmedi diyebilirim.Ancak her okur bu durumu farklı yorumlayabilir.

Hazırcevap ve espri dağarcığını genişletmek isteyen okurlara tavsiye eder, iyi okumalar dilerim.
454 syf.
necip fazıl kısküreği.osman yüksel serdengeçtiyi.necmettin erbakanı içinde bulacagınız okurken ögreneceginiz şeylerin olacagı bir kitap...
Mehmet Y.
Mehmet Y. Öldürücü ve Güldürücü Gerçekler'i inceledi.
454 syf.
Maalesef bu adamın bir kitabını okumuş bulunmuştum. Yaklaşık 20 yıl önceydi. Vakti zamanında henüz bir lise öğrencisi iken Malatya'da gazeteci Ahmet Emin Yalman'a suikast düzenlemiş bir isim Üzmez. Kitapta ise sağ kesimin bazı yazarlarıyla da olan anılarını anlatıyordu.
368 syf.
·8/10
Yaptığı suikast ile bir dönemin ünlenen isimlerinden Hüseyin Üzmez'in üstün körü hayatını anlattığı,hapishane'de geçirdiği olayları dönemin dindar bakış açısıyla anlattığı bir eserdir. Yazar hakkında çok şey anlatılır kimisi karalama, kimisi hakikattir. Eser psikolojik ve sosyolojik bir değerde taşımaktadır,hapishane psikolojisi nasıl ? Sorusuna cevap aramak istiyorsanız içeri girmenize gerek yok Üzmezi okuyun.
368 syf.
"Düşünüyorum da: Hapishane yıllarından bana ne kaldı? Basit bir ders= Samimi olmak… İnsan samimi olunca sonradan hata yaptığını anlasa bile pişman olmuyor. Ben daha olayın ikinci günü hata yaptığımı anlamıştım" diyen, genç yaşta cezaevine giren yazarın, devrin meşhur fikir adamlarıyla birlikte yaşadığı hatıralar.A.

Yazarın biyografisi

Adı:
Hüseyin Üzmez
Unvan:
Yazar
Doğum:
Malatya, 1931
Ölüm:
Eryaman, Etimesgut, 14 Ekim 2014

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 94 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 36 okur okuyacak.