Ian McEwan

Yazar 8,0/10 · 60 Oy · 13 kitap · 133 okunma ·  11 beğeni

Yazarın Bilgileri

  • Yazarın Adı:
    Ian McEwan
  • Unvan:
    Man Booker Ödülü Sahibi İngiliz Roman Yazarı
  • Doğum:
    İngiltere 1948

Yazar İstatistikleri

11 okur beğendi.
60 puanlama · 31 alıntı
1 haber · 1.590 gösterim
133 okur kitaplarını okudu.
167 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
5 okur kitaplarını şu anda okuyor.
3 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Ian McEwan'ın Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Ian McEwan'ın Biyografisi

Ian McEwan (21 Haziran, 1948, -), Man Booker Ödülü sahibi İngiliz roman yazarı.

İngiltere’nin Aldershot kasabasında doğan McEwan çocukluğunun büyük bir kısmını subay olan İskoç babası David McEwan’ın atandığı Doğu Asya, Almanya ve Kuzey Afrika’da geçirdi. Woolverstone Hall School, University of Sussex ve University of East Anglia’da öğrenip gören yazar, Malcolm Bradbury’nin öncülük ettiği “Yaratıcı Yazarlık Kursu”nun ilk mezunlarından biri oldu.
İki kere evlenen McEwan’ın ikinci eşi olan Annalena McAfee The Guardian’ın eleştiri bölümünün eski editörlerindendir. 1999 yılında ilk eşi olan Penny Allen vesayeti tıpkı 15 yaşındaki abisi gibi babaları McEwan’a verilen 13 yaşındaki küçük oğulları ile birlikte kaçtı.[1]
2004’ün Mart ve Nisan aylarında - Britanya Devleti, yazarı Amerika’nın First Lady’si Laura Bush’la yemek yemeye davet ettikten hemen sonra - McEwan’ın Amerika Birleşik Devletleri’ne girişi uygun vizeye sahip olmadığı için reddedildi.[2] Britanya basınında yapılan yayınların arkasından McEwan Birleşik Devletler’e “Sizi hala kabul etmek istemiyoruz ama dışarıda olmanız pek çok uygunsuz yayına sebep oluyor” açıklaması ile kabul edildi.[3] Daha sonra Birleşik Devletler kendisine bir özür mektubu yolladı.[4]
Royal Society of Literature, Royal Society of Arts, American Academy of Arts and Science McEwan’ın üye olduğu bazı gruplardır. 1999 yılında Hamburg’da Alfred Toepher Vakfı tarafından Shakespeare Ödülü’ne layık görüldü. Ayrıca British Humanist Association’ın seçkin destekçilerinden olan McEwan 2000 senesinde İngiliz Şövalyelik Ödülü ile ödüllendirildi.
Ian McEwan, 2002 yılında II. Dünya Savaşı sırasında başka bir aileye evlat olarak verilen bir erkek kardeşe sahip olduğunu öğrendi ve bu hikâye 2007 yılında kamuoyu tarafından duyuldu.[5] McEwan’dan 6 yaş büyük olan ve aynı anne babaya sahip olan duvar ustası David Sharpe, McEwan’ın ebeveynlerinin evlenmeden önce yaşadıkları yasak aşkın meyvesi olarak dünyaya geldi. McEwan’ın annesi aşığıyla ilk kocası savaşta öldükten sonra evlenebildi. Ian ise bu nikahtan birkaç sene sonra dünyaya geldi.

McEwan’ın yayınlanan ilk eseri 1976 yılında Somerset Maugham Ödülü’nü kazandığı kısa hikâyelerinden oluşan İlk Aşk, Son Törenler (First Love, Last Rites, 1975) isimli kitabıdır. Bu kitabı iki ilk roman sayılabilecek The Cement Garden (1978) ve Yabancı Kucak (The Comfort of Strangers, 1981) isimli eserler takip etti. Bu iki roman McEwan’ın edebiyat dünyasında “Ian Macabre” olarak anılmasına sebep oldu.
1997’den yayınlanan ve erotomani hastalığına yakalanmış bir insanı konu alan Sonsuz Aşk (Enduring Love) isimli romanı Man Booker Ödülü aday listesinde yer alamamasına rağmen pekçokları tarafından bir başyapıt olarak nitelendirildi. McEwan Booker Ödülü’nü 1998 yılında Amsterdam’da Düello (Amsterdam) isimli romanı ile aldı. Bir sonraki romanı Kefaret (Atonoment, 2002) de çok büyük beğeni kazandı. Time Dergisi eseri 2002 yılının en iyi romanı ilan etti ve roman Booker Ödülü aday listesine girdi.
2005 yılında yayınlanan romanı Cumartesi’de (Saturday, 2005) başarılı bir beyin cerrahının bir cumartesi günü yaşadıklarını işledi. Romanın ana karakteri olan Cerrah Henry Perowne’un evi Londra’nın merkezinde ünlü bir meydandadır. McEwan da Oxford’dan Londra’ya geri taşındıktan sonra aynı meydanda bulunan evinde yaşamaktadır. “Cumartesi” James Tait Black Memorial Prize ile ödüllendirildi. An itibarı ile son kitabı olan On Chesil Beach, 2007 senesinde çıktı ve aynı sene Booker Ödülü adaylarından biri oldu.
McEwan ayrıca pek çok film senaryosuna, bir adet sahnelenmiş oyuna ve bir oratoryaya imzasını atmıştır. 2007 Ağustos’unda “For You” isimli operanın metinlerini yazmaya başlayan McEwan’ın bu eseri Michael Berkeley tarafından bestelenecek ve 2008 yılı içinde icra edilecektir.2006 yılı sonunda, McEwan’ın büyük beğeni kazanan romanı Kefaret’i Lucilla Andrews’ın otobiyografisi “No Time for Romance”’den yaptığı intihalle yazdığı iddia edildi. Yazar masumiyetini The Guardian’da savundu, Andrews’un çalışmasından Kefaret’i yazdıktan sonra haberi olduğunu söyledi. McEwan, Amerikalı büyük yazar Thomas Pynchon’ın da içinde bulunduğu pek çok önemli yazar tarafından da savunuldu.
İlk romanı The Cement Garden’ın orijinalliği hakkında da yorumlar yapılan McEwan’ı son olarak Claire Henderson-Davis “On Chesil Beach”’de annesinin ismini kullanıp ebeveynlerinin hayat öykülerini anlatmakla suçladı. McEwan bütün bu suçlamaları da reddetmektedir.

Ian McEwan'ın Kitapları Kitap Ekle

8,3/ 10  (24 Oy) ·  49 Okunma
7,7/ 10  (10 Oy) ·  19 Okunma
7,6/ 10  (5 Oy) ·  14 Okunma
8,7/ 10  (6 Oy) ·  12 Okunma
İdefix
7,8/ 10  (6 Oy) ·  11 Okunma
8,0/ 10  (3 Oy) ·  7 Okunma
10,0/ 10  (1 Oy) ·  5 Okunma
6,5/ 10  (2 Oy) ·  4 Okunma
0,0/ 10  (0 Oy) ·  3 Okunma
0,0/ 10  (0 Oy) ·  2 Okunma
crzcarz, bir alıntı ekledi.
28 Tem 2017

Oğlan olsun kız olsun, bir insan için en alçaltıcı şey, iyi bir eğitimden ve düzgün bir işte çalışma onurundan mahrum edilmekti.

Çocuk Yasası, Ian McEwan (Sayfa 16 - YKY)Çocuk Yasası, Ian McEwan (Sayfa 16 - YKY)
crzcarz, bir alıntı ekledi.
28 Tem 2017

Dünyaya düzgün biçimlenmiş uzuvlarının hepsi yerli yerinde gelmek, acımasız değil sevgi dolu bir anne babanın evladı olmak, coğrafi ya da toplumsal tesadüfler sayesinde savaştan ya da yoksulluktan kurtulmuş olmak tamamen şansa bağlıydı. Dolayısıyla rahat rahat erdemli olabilmek de.

Çocuk Yasası, Ian McEwan (Sayfa 29 - YKY)Çocuk Yasası, Ian McEwan (Sayfa 29 - YKY)
crzcarz, bir alıntı ekledi.
28 Tem 2017

Adam onu arayıp bulmuştu, istediği şey herkesin istediği, doğaötesinin değil serbest fikirli insanların verebileceği şeydi. Anlam.

Çocuk Yasası, Ian McEwan (Sayfa 146)Çocuk Yasası, Ian McEwan (Sayfa 146)
Gülşah Güler, bir alıntı ekledi.
21 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Annem eğer bugünü unuttuysa, kalbi gelecekte olduğundandır.

Fındık Kabuğu, Ian McEwan (Sayfa 125)Fındık Kabuğu, Ian McEwan (Sayfa 125)
Gülşah Güler, bir alıntı ekledi.
17 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Acımasız ve amaçsızdır kimya,pişmanlık da duymaz.

Fındık Kabuğu, Ian McEwan (Sayfa 79)Fındık Kabuğu, Ian McEwan (Sayfa 79)
Gülşah Güler, bir alıntı ekledi.
15 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Çünkü sadece masallarda istenmeyen bebekler öksüz kalınca kaderleri düzelir.

Fındık Kabuğu, Ian McEwan (Sayfa 39 - YKY)Fındık Kabuğu, Ian McEwan (Sayfa 39 - YKY)
Kerim Aydın, bir alıntı ekledi.
28 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Jack zor bir soruya verilecek en iyi cevabın bir başka soru olduğunu biliyordu.

Çocuk Yasası, Ian McEwan (Sayfa 21)Çocuk Yasası, Ian McEwan (Sayfa 21)
Gözde Uysal, bir alıntı ekledi.
03 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Evet, ama aslında anoreksi dine biraz benziyor."
Fiona fikrine katılmazmış gibi görünce hazırlıksız açıklamaya koyuldu. "Yani ıstırap çekmeyi istemek, acıya ve fedakarlığa bayılmak, herkesin seni seyrettiğini, önemsediğini, bütün evrenin seninle ilgili olduğunu zannetmek. Seninle ve kilonla."

Çocuk Yasası, Ian McEwan (Sayfa 114)Çocuk Yasası, Ian McEwan (Sayfa 114)
Bütün Alıntıları Göster

Ian McEwan ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

Henüz yorum eklenmedi.