İbrahim Canan

İbrahim Canan

YazarÇevirmen
8.8/10
28 Kişi
·
147
Okunma
·
18
Beğeni
·
1.362
Gösterim
Adı:
İbrahim Canan
Unvan:
Akademisyen ve Yazar
Doğum:
Karaman, 1940
Ölüm:
İstanbul, 2009
Canan, 1940 yılında Karaman'ın Ermenek ilçesi Küçükkarapınar köyünde doğdu. Canan, ilk öğrenimini Karaman Ermenek ve Konya'da tamamladı. Kayseri ve Akşehir'de orta dereceli okullarda öğretmenlik yaptıktan sonra, 1972 yılında Atatürk Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi'nde öğretim üyesi oldu. Uzun yıllar Paris'te eğitim gören Prof. Dr. Canan'ın en önemli eserleri arasında hadis ilminin en temel kaynağı kabul edilen ''Kütüb-ü Sitte Muhtasarı Tercüme ve Şerhi'' bulunuyor. Canan'ın makaleleri fakülte dergilerinin yanı sıra Diyanet, Hakses, İslam, İslam Medeniyeti, Zafer, Sur, İcmal, Kadın ve Aile, Altınoluk, Okul gibi dergilerde yayımlandı. Canan, ''Resulullah'a Göre Okul ve Ailede Çocuk Terbiyesi'' adlı eseriyle 1979'da Türkiye Milli Kültür Vakfı Ödülü'nü aldı. Akademik kariyerini hadis hocası olarak tamamlayan Prof. Dr. Canan, İlahiyat fakültelerinde öğrencilere hadis dersi verdi.
5)- Ebu Hureyre (radiyallahu anh)'den rivayet edildigine gore
bir gun kendisi carsiya ugrar ve: "Mescidde Resulullah (aleyhissalatu uesselam)in mirasi taksim edilirken ben sizleri burada goruyorum (Bu ne
bicim is, siz de kosun) buyurur. Herkes mescide kosusurr, bir sey
goremeyince: "Taksim edilen bir sey goremedik, sadece bazilari Kur'an
okuyordu" derler. 0 cevabi yapistirir. "iyi ya, Resulullah (aleyhissalatu
vesselam)'in mirasi zaten bu degil mi?" Heysemi, Mecma'u'z-Zevaid'de, Taberani'nin el-Mu'ce'mu'l-Evsat'indan nakleder
"Erkeğin hanımına harcadığı herşey sadakadır", "Erkek hanımına su bile içirse onun ecri vardır", "Kıyamet günü kişinin mizanına konacak ilk şey, ailesinin nafakası için harcadıklarıdır."
Hasan Basri'ye: "Anne-babaya iyilik nedir?" diye sorulunca şu cevabi
vermiştir: "Mulkunde olan her ne varsa onlar için bezledip harcaman,
masiyet olmadikça emirlerine itaat etmendir.
"Adamim birine kiyamet gunu
kucuk gunahlari gosterilir ve hesaba cekilir. Adamcagiz ''buyuk
gunahlarim da ortaya cikacak mahvolacagim" diye dusunurken
Gaffaru'z-Zunub: "su kulumun isledigi her kotuluge karsi bir hasene yazin" diyecek. Beklenmeyen bir lutuf karsisinda adam tamaha kapilacak ve "Benim buyuk gunahlarim da vardi, onlari
goremiyorum, keske onlar da ortaya ciksa da karsiliginda hase·
neler verilse" diyecek." Bu sozleri soylerken Resulullah (aleyhis·
salatu vesselam) o derece guler ki arka disleri bile gorulur."
Her bölgede bir kişi yeterli şekilde bu işi yapsa, geri kalanlardan farz sâkıt olur. Bu hüküm, onun herkese farz olduğuna dâir gelmiş olan hükme münâfi değildir. Zira mezhebimizin görüşü, -farz-ı kifâyenin- bir kısım kimseler tarafından yapılmasıyla geri kalanlardan sâkıt olacağı şeklindedir.
"Resulullah
( aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki:
"Kim haksiz oldugu bir miünakaşayi terkederse kendisine cennetin kenarinda bir ev kurulur. Hakli oldugu bir münakaşayi
terkedene de cennetin ortasinda bir ev kurulur."
Hz. Peygamber (aleyhissalatu
vesselam'in cevabi su: "Eger bu adam kucukk cocugu icin calisiyorsa
Allah yolundadir, anne-babasi icin calisiyorsa Allah yolundadir, nefsinin iffetini korumak icin calisiyorsa Allah yolundadir
ehli icin calisiyorsa icin calisiyorsa Allah yolundadir. Ancak tefahur
Ve ovunmek icin cikmissa tagut (seytan) yolundadir."
Çok oldu bu kitabı okuyalı ancak hayatımda yapmama neden olduğu açı değişikliği nedeni iledir ki çok ekmeğini yemekteyim.

Çocuklar ile ilgili konuların mantalitesini size talim ettiren bir eser.

Hararetle tavsiye ederim. Gerçek bir alimin elinden, sahih kaynaklara dayalı enfes bir eser.
Islâm'in temel kaynağı Kur'anımızdan sonra ikinci kaynak Rasûlullah Aleyhisselâm'ın Sünnetidir bildiğiniz üzere. Kütüb-i Sitte dediginiz 6 kitabın derleme çalışmaları Hadis Tarihi'nin Tezhip Dönemi'nde yapılmıştır. Ibnud-Deybâ'nın başka bir kütüb-i sitte çalışması (Câmiu'l Usul) üzerinde yaptığı Teysiru'l Vusul adlı ihtisar çalışmasını İbrahim Canan Hocamız Rahmetullahi Aleyh Hadis Ansiklopedisi Kütüb-i Sitte adıyla Tercüme ve Şerh etmiştir. Normalde Teysiru'l Vusul'de baz alınan 6 Kitap Buharî ve Müslim'in Sahih'leri, Ebû Davud, Imâm Tirmizî, Imâm Nesâi'nin Sünenleri ve İmâm Mâlik'in Muvatta'sıdır. Ama Canan Hoca Muhatta'nın içerisinde bulunan bütün hadisler zaten 5 kitabın içerisinde de bulunması hasebiyle o, İbni Mâce'nin Sünen'indeki hadislerin Kütüb-i Sitte içerisindekilerle aynı olanlarını çıkarıp Kütüb-i Sitte'de olmayıp da sadece Ibni Mâce'nin Sünen'inde bulunanları Zevâid bir kitapta toplamıştır. Yani Ibni Mâce'nin Kütüb-i Sitte'ye Zevâid'ini de kitaba katarak 6. kitap olarak esas almıştır. Neden 7 kitap olmuyor diye tekrar söyleyelim çünkü Muvatta'daki hadisler zaten Sahihayn ve Sünenler içersinde bulunuyor. Ekstra Zevâid 6. kitap sayılmıştır. :) Umarım anlaşılmıştır. •
-Ansiklopedi 18 cilt olup
10224 sayfadır. Ilk iki cildi Hadis Tarihi ve Usul bilgileri içeriyor yani Ansiklopediyi aldığınızda ekstra tarih ve usul kitabı almanıza gerek kalmaz. :)
•Şimdilik bu kadar bilgi verelim. Daha sonra sıkça paylaşım yapacağım inşâAllah.
*Not: Bu ansiklopedinin bir de malum gazetenin baskısı ile çıkmış hali var ve bir çok evde raflarda duruyor bunu fark ettik şunu söylemiş olalım, o baskıda malum bir şahıstan çok fazla eklemeler ve alıntılar yapıldığını öğrendik ve kıymetli Hadis Hocalarmız da kitabın Akçağ Yayınları'ndaki basımının kullanılması ve tercih edilmesi taraftarı olduklarının bilgisini aldım. Tavsiyedir. Önemlidir.
Arapça kelime çok fazla. Konuyu anlasamda ayrıntıları Anlayamadım.Aynı konuda basit dil ile anlatılan kitapları okumak isterim. Çünkü öğrenilmesi gereken incelikler var.
İslamdaki çocuk haklarından bahseden bir kitap. Ben kafama takılan soruların cevaplarını bu kitapta buldum. Aydınlatıcı. Bizlere toplum olarak anne-babaya saygı öğretiliyor. Tamam anne-baba hakkı ödenmez. İyide bu çocukların hiç mi hakkı yok düşüncesinden yola çıkarak bu kitabı buldum. Daha güzel çocuklar yetiştirebilmek adına okunmalıdır diyorum.
Kutubi Sitte 4.cilt
3 ciltte baslayan cihad bolumunun devami ile basliyor
Cihad bölümü tüm yönleri ile yeterli olarak aciklaniyor.

Cidal ve mira bölümu
Munazara dini konularda görüs beyan etme adabina iliskin kisa bi bölüm

Hac ve umre bölümü
Tüm yönleri ile detayli aciklanmis

Aciklamalar basarili
Sıkıcı degil ve konuyu anlamaya yetecek derinlikte.
Kutubi Sitte 2. Cilt
Okumasi cok eglenceli bir ciltti.
Hemencecik sonuna geldim.
Konulari ilgi cekici

Tefsir bölümü
Münafiklara iliskin hadislerin aciklamalarina dair.
Cinsellikle ilgili alt baslik cok kapsayici
aciklamalari doyurucu

Konularin başinda yer alan makalelar konunun anlamlandirilmasini kolastiriyor

Aciklamalar da Islami eserler disinda kaynaklardan da bahisler olmasi konularin kapsayiciligi ve yol göstericiligini arttirmis

Özetle eser tercumeden ibaret degil
Yazarin cok genis alanlara iliskin calismalarinin sonucu ortaya cikmis
Bu da konulara ilgiyi arttiriyor.
Kutubi Sitte 3.cilt

Cildin yarisi 2. Ciltte baslayan tefsir bolümünün devami
Sureler ile ilgili hadisler tek tek aciklaniyor
Bu bolumde cinler ile ilgili baslik cok kapsamli ve aciklayici

Tevbe bolumu
Ruya bolümü
Iflas bolumü
Olumü temenni bolumu
Cihad bolumleri ile ilgili hadisler ve aciklamalari konulari anlamaya yetecek doyurucu kivamda
Teysîru’l-Vusûl adlı hadis kitabının tercüme ve şerhi niteliğindeki bu eserde, uyduruk kelimeler kullanılmaktan azami ölçüde kaçınılmış, açık ve anlaşılır bir dil kullanılmıştır. Bununla birlikte çeşitli ilimlerde ıstılah denilebilecek bazı hususi ve teknik kelimeler de kullanılmış fakat bunlar yer yer dipnotlarda açıklanmıştır. Mesela bir hadisin şerhinde İbn Hacer’in görüşü Türkçe’ye tercüme edilerek nakledilirken, onun kullandığı tahyîr kelimesi olduğu gibi ifade edildikten sonra dipnotta bu kelime hakkında şu açıklama yapılır: “Tahyîr, bazı hadislerde geldiği üzere, Resûlullah’ın Rabbine dönme ve dünyada uzun müddet kalma hususunda muhayyer bırakılması, fakat O’nun dönmeyi tercihi hadisesidir.” Eserdeki cümleler, takibi zor derecede bir uzunlukta ve gereksiz ölçüde kısa değildir. Aksine ikisinin arasında orta uzunluktadır. Ayrıca cümleler arasında bir tenasüp ve insicam vardır. Bu sebeple kitap, okuyucuyu kendine çekecek ve elinden bırakmasına engel olacak bir üsluba sahiptir.
Tercüme yapanların uyması gereken kurallardan biri hem metne sadık kalmak hem de tercümenin anlaşılır ve açık olmasını sağlamaktır. Bu oldukça zor bir iştir. Bu eserde hadisler Türkçe’ye tercüme edilirken ve hadisleri şerh esnasında faydalanılan kaynaklardaki bilgiler nakledilirken, hem asla bağlı kalmaya ve hem de onların anlaşılır ve açık olmasına çalışılmıştır. Tercümenin anlaşılır olması için, ister istemez bazı hadislere aslında olmayan kelime ve ibareler eklenmiştir. Bu eklemeler önemli olduğu için parantez içerisinde gösterilerek dikkat çekilmiştir. Bunun daha iyi anlaşılması için bir hadisin tercümesini nakledelim: “Hz. Peygamber (s.a.v.) hanımlarına yaklaşmamaya yemin etti (îlâ kararı verdi) ve (bal yemeyi de kendi kendine) haram etti. Böylece helal olan bir şeyi kendisine haram kılmıştı sonra keffâret karşılığında yeminini bozdu”

Yazarın biyografisi

Adı:
İbrahim Canan
Unvan:
Akademisyen ve Yazar
Doğum:
Karaman, 1940
Ölüm:
İstanbul, 2009
Canan, 1940 yılında Karaman'ın Ermenek ilçesi Küçükkarapınar köyünde doğdu. Canan, ilk öğrenimini Karaman Ermenek ve Konya'da tamamladı. Kayseri ve Akşehir'de orta dereceli okullarda öğretmenlik yaptıktan sonra, 1972 yılında Atatürk Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi'nde öğretim üyesi oldu. Uzun yıllar Paris'te eğitim gören Prof. Dr. Canan'ın en önemli eserleri arasında hadis ilminin en temel kaynağı kabul edilen ''Kütüb-ü Sitte Muhtasarı Tercüme ve Şerhi'' bulunuyor. Canan'ın makaleleri fakülte dergilerinin yanı sıra Diyanet, Hakses, İslam, İslam Medeniyeti, Zafer, Sur, İcmal, Kadın ve Aile, Altınoluk, Okul gibi dergilerde yayımlandı. Canan, ''Resulullah'a Göre Okul ve Ailede Çocuk Terbiyesi'' adlı eseriyle 1979'da Türkiye Milli Kültür Vakfı Ödülü'nü aldı. Akademik kariyerini hadis hocası olarak tamamlayan Prof. Dr. Canan, İlahiyat fakültelerinde öğrencilere hadis dersi verdi.

Yazar istatistikleri

  • 18 okur beğendi.
  • 147 okur okudu.
  • 10 okur okuyor.
  • 65 okur okuyacak.
  • 7 okur yarım bıraktı.