İclal Aydın

İclal Aydın

Yazar
8.4/10
2.380 Kişi
·
8.561
Okunma
·
549
Beğeni
·
16571
Gösterim
Adı:
İclal Aydın
Unvan:
Türk Oyuncu, Yazar, Gazeteci ve Sunucu
Doğum:
Nevşehir, Türkiye, 14 Eylül 1971
14 Eylül 1971'de Memur olan ailesinin o dönemde Nevşehir'de görevde olmaları nedeniyle Nevşehir'de doğdu. İlköğretim, lise ve yüksek öğreniminin bir kısmını Ankara’da tamamladı. Ortaokul ve lise yıllarını yazarak ve tiyatro çalışmaları yaparak geçirdi. Orta üçüncü sınıftan itibaren bir yandan okuyup bir yandan çalışmaya başladı. 1989 yılında Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü'nü kazandı. 2. sınıfta okulu bırakıp Berlin'e yerleşti. Berlin’de profesyonel tiyatro çalışmaları yaptı, çeşitli sosyal çalışmalara ve workshop'lara katıldı. 1996 yılında kesin bir kararla tiyatroyu bıraktı ve Türkiye'ye döndü.

1997 yılında televizyona geçti. Rol aldığı Sıcak Saatler dizisi çok sevildi. HBB'de gündüz kuşağında, "2'den 4'e" adında kadınlara yönelik bir program sundu. Bir süre Kanal D'de, 1998-2000 yılları arasında da Radyo D, Radyo Cumhuriyet, Radyo Kent, BRT FM'de program yaptı. Çeşitli dizilerde oynadı.

1990 yılından beri Tiyatro ve televizyon projeleri üretiminde metin yazarlığı da yapan Aydın’ın ilk kitabı Hayat Güzeldir 2001 yılında okurla buluştu. Ardından Bitmiş Aşklar Emanetçisi (2003), Yaz Bitmesin (2004), Gördüğüme Sevindim (2005), Evlerin Işıkları Bir Bir Yanarken (2009), Senin Adın Bile Geçmedi(2009) isimli kitapları yayımlandı.

2003-2005 yılı arasında haftalık bir kadın dergisinin yayın yönetmenliğini yaptı. Söyleşiler ve günlük köşe yazıları yazan ve medya-yazın alanında üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve vakıflar tarafından pek çok ulusal ödüle layık görülen İclal Aydın televizyon ve sinema oyunculuğuna da devam etmektedir

Aldığı Ödüller

2007 Karadeniz Teknik Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Kulübü

En beğenilen yazar

2008 Rotary Kulübü

Özel Meslek Ödülü

2006-2007 Rotary Kulübü / Ulus

Üstün Meslek Ödülü Basın

2005 Mavigün Koleji

Yılın En İyi Köşe Yazarı

2005-2006 İstek Vakfı

Yılın Yazarı Ödülü

2005 İstanbul Üniversitesi

Yılın En İyi Yazarı

2005-2006 Rotary

Meslek Özel Ödülü Basın

2005 İstanbul Üniversitesi Ö.K.M. Bilgi Kulübü

Yılın En İyi Yazarı

2005 Oriflame

En başarılı Kadınlar Edebiyat Ödülü

2004 Capitol

Ziyaretçilerin en çok beğendiği kadın gazeteci-yazar

2004 BJK Koleji

Basında Yılın Annesi

2003 Radyo Gazetecileri Derneği

Medyanın en iyileri En iyi kadın programı (Hayat Güzeldir)

2003 Avon

10. Yıl En başarılı kadın gazeteci

2003 İstanbul Teşvikiye Rotary Kulübü

Meslekte Başarı Ödülü

2003 II. Magazin Gazetecileri Derneği

Altın Objektif Özel Halk Ödülü

2003 Fatih Üniversitesi

Genç Kuşak Özel Onur Ödülü

2002-2003 Uluslararası Rotary

Özel Meslek Ödülü

2002 Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi

En Beğenilen Sabah Kuşağı Programı Hayat Güzeldir

2002 Nişantaşı Nuri Akın Anadolu Lisesi

Yılın Köşe Yazarı

2002 Uludağ Onkoloji Dayanışma Derneği

Yaşam Motivasyon Ödülü

2002 Tepedekiler Yılın Kitabı

Hayat Güzeldir

2001 Kaimi İletişim Ödülleri İzmir Anadolu Lisesi

En iyi gündüz kuşağı program sunucusu

2001 İnci Abla Koleji

Yılın En Sevilen Kadın Oyuncusu

2001 İstanbul Mizah Tiyatrosu

3. Liselerarası Tiyatro Festivali IMT Özel Ödülü

2000 İstanbul Mizah Tiyatrosu

2. Liselerarası Tiyatro Festivali
Eski insanlar bir başkaydı.Hesapsızdı ilişkiler,dostluklar.Samimiyetle koşardı herkes bir birinin yardımına.Allah o adamcağızdan razı olsun.Yaşıyor sa ayağına taş değmesin, öldüyse Allah rahmet eylesin...
İclal Aydın
Sayfa 27 - Artemis
372 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Uc kiz kardesin hayatlarinin anlatildigi bu kitapta ders alinacak o kadar cok sey varki. Aile bagi, hayvan sevgisi, kanserle mucadele, eski aşklarin guzelligi ve yureginize dokunacak pek cok konuyu iceriyor. Imrenerek okuyacaginiz cokta guzel bir aile, aglayarak bazi yerde de gulerek okudum kitabi. Okuyacak olanlara keyif vereceginden eminim. Tavsiye ederim
440 syf.
Kendi ailemi kurduğumda bu kavramın önemini daha iyi anladım. Zira zor bir çocukluk ve gençlik dönemim oldu. Aile kavramı yüreğimde hiçbir zaman tam anlamıyla oturmadı. Küçüktüm bilmiyordum, büyüdüm yine bilemedim. Bir baba evladını neden sevmez, bir anne evlatlarına yapılan haksızlıklara neden susar? Ben kırk yaşındayım, bunların cevabını hiçbir zaman bulamadım. Belki o yüzden hep bir tarafım eksik büyüdüm. O yüzden hep kırılgan, çabuk küsen, çabuk yorulan biri oldum. Güçlüymüş gibi rol yaptım çünkü gerçekten güçlü nasıl olunur bilmiyordum. Hep bana biçilen hayatı yaşadım ki bu sebepten ilk defa hayatımla ilgili kararı kendim vereceğim dediğimde dönülmez hatalar yaptım. Pişmanlıklar, yaşanmamışlıklar, keşkeler hayatımın bir parçası oldu. Aklım başıma sonunda geldi mi, ben de bilmiyorum...

Hayatımdaki bütün olumsuzluklara rağmen aile olmaya çalıştım. Küçük mutluluklarla ayakta kaldım, çocuklarımla birlikte hayatı, aile olmayı yeniden öğrendim. Aile olabilmek için küçük detaylara önem verdim. Mesela benim için sofra çok önemlidir. Ne olursa olsun herkes o masa başında olmalı. Özellikle pazar kahvaltılarında, akşam yemeklerinde bir araya gelinmesi için özen gösterdim. Sofra başında yapılan keyifli sohbetlerle günü güzelleştirmek için uğraştım. Ufak ama güzel detaylar bunlar bence...

İşte bu kitabı okurken en çok o sofra başı sohbetlerini sevdim. Ne olursa olsun aile üyelerinin bir arada olması, birbirlerine kayıtsız şartsız destek vermelerini sevdim... Karışık aile ilişkilerinde bile çıkar yol bulan çözüm odaklı aile büyüklerini sevdim... Yani kısaca sevdim ben bu kitabı.

İclal Aydın'ın okuduğum ilk kitabı. Dili yalın, anlatımı sıcak ve samimi... Bir ailenin karışık, birbiri içine geçmiş hayatlarını en sade şekliyle anlatıyor. Anlatırken yormuyor sizi. Olayları çözmek için kendinizi hırpalamıyorsunuz.

Hikayeyi tam olarak anlamak, bağlantıları daha iyi çözmek için bundan önceki kitapları da okumak gerekiyor. Listeme aldım en kısa zamanda hayatlarına ortak olduğum bu üç kız kardeşin hikayesini baştan okuyacağım.

Sıcak bir aile hikayesi. Aile bağlarının irdelendiği, yapılan kötülüklerin, yaşatılan mutsuzlukların sebebinin ortaya döküldüğü, yüreğinize işleyecek güzel bir hikaye...

Keyifli okumalar...
372 syf.
·Puan vermedi
#iclalaydın ın bu kadar güzel roman yazacağı hiç aklıma gelmemişti. Ben onu hep şiirleriyle deneme yazılarıyla bilirdim. İnsanın gerçekten böylesi bi roman yazabilmesi için pişmesi gerekir ya, çok güzel olmuş.
Şimdi 17-18 yaşında birine okutsan anlayamayacağı, değer bilemeyeceği her satırda salya sümük ağladım. Ve çok ağlamaktan başım kazan gibi.
Okadar güzel bir aile hikayesi ki.
Saf sevgi deriz ya. Öylesi güzel sevginin getirilerini okudum ben.
Aile olmanın tüm yaraları sarmasını, gelen şerleri, gelecek güzel günlerin habercisi olarak kabul eden bir olguyla okudum.
Hani kışın rezervasyon yaparsın yazın gidersin ya tatile. Yaza kadar tatil parasını ödemiş olursun o rahatlıkla doya doy eğlenirsin ya. Onun gibi düşünmek lazım hayatta. Varsa bir müsibet, gelecek daha güzel haberlerin müjdeleyicisi olarak kabul edip benimsediğinde mutluluğun anahtarı aslında.
İnanmak, karşılıksız sevmek, sabır, şükür ve iyi niyet.
Dünya bu güzel duygular sayesinde dönüyor hala. .
.
Kesinlikle okuyun. Bir sayfasında illaki kendinizi bulacağınız sımsıcak bir romandı.
372 syf.
·10 günde
Bence çok güzel bir Aile hikayesi...
Kardeşlik,Annelik,Babalık,evlatlık alma,Vefa,vicdan,Merhamet yeniden doğmak,Kanser iyiliğin ve inancın gücü..
Samimi bir anlatım ve sadelik.
Türkan, dönüş ve Deryayı tanımalı hayat hikayelerini okumalı ve hayatın nasıl iniş çıkışlarla dolu olduğunu tecrübe edinmelisiniz.Harika bir tecrübe olacak..
200 syf.
·7 günde·Puan vermedi
İclal Aydının günlüğü gibi bir kitap. bazen yaşadığı bir anı yada olayı ,bazen de duyduğu bir hikayeyi anlatmış. Kitabın içinde kendinizden bir parça bulabileceğinizden eminim. Her ne kadar yazar cümleleri gereğinden fazla uzatmışsa da okunulası bir kitap.
Bir yerlerde sevgi daima sizi bekler. “Nereden bulacağız peki?” dediğinizi duyar gibiyim. Ne kadar ararsanız arayın o sizin ona gerçekten ihtiyacınızın olduğu an bir şekilde gelip sizi bulacaktır.

Türkân, Dönüş ve Derya’nın hikayesi kaldığı yerden devam ediyor. Üç kız kardeşin ayrılıkları sırları ve gizli kalmış aşkları bir bir gün yüzüne çıkıyor. Kocaman aile gelen sonbaharın ardından yeniden baharın gelip gelmeyeceğini merak ederken tüm yapraklarını bir arada tutmaya çalışıyor.

Aslında bu kitaplar ilgili söylemem gereken çok fazla şey var ama hangisini dile getireceğimi bilmiyorum. Aslında düşüncelerimi söylersem kitapla gerçekten vedalaşmak zorunda kalacağımı düşünüyorum. Şerinin finaline geldiğimizde bizi Kocaman bir aile hikayesinin nasıl son düzlüğüne geldiğini okuyoruz. Ayrılıklar, kayıplar, ölümler ve aşklar arasında hem yollarını kaybetmemeye çalışan hem de yapraklarını dökmemeye çalışan bir aile bu. İşte yazar bu noktada kalemini konuşturarak bam telinize ustaca dokunuyor. Kaleminin büyüsü ve üç kız kardeşin hikayesi gerçek anlamda gözlerini dolduruyor. Şimdi bu noktada kitabı ilgi çekici kılanın ne olduğunu merak ediyorsunuz çünkü bu şekilde çokça kitap var. İclal Aydın bize bu hikayeyi anlatırken kesinlikle bildiğiniz veya okuduğunuz hikayelerden çok farklı bir pay sunuyor. Kitabı okurken hepimizde var olan şeyler kitabın içerisinden tek tek çıkarak kalbinize konuyor. Yan kapınızda belki de sizinle aynı evde yaşayan tanıyıp görmediğiniz hikayeleri usta bir dille bize sunuyor. Böylece kitabı bitirdiğinizde mutlulukla keder içinde bir yerlerde sıkışıp kalıyor ve oradan hiç ayrılmak istemiyorsunuz.
372 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
Yazarın okuduğum ilk kitabı. Açıkçası İclal Aydın'ın kaleminden böyle güzel bir kitap okuyacağımı tahmin etmemiştim. Konusuna gelince; Türkan, Dönüş ve Derya isimli üç kız kardeş Ayvalık'ta çok mutlu bir çocukluk dönemi geçirirler. Daha sonra beklenmeyen olaylar nedeniyle her biri farklı bir yöne savrulur. Yıllar sonra sırlar gün yüzüne çıktığında hayatlarında çok şey değişecektir. Çok güzel bir kitap.
440 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Sevgili İclal Aydın beni kalbimin tam orta noktasından yakaladı sıcacık kocaman bir aile hikayesi bu. Hikayenin dördüncü kitabı. Yanlış hatırlamıyorsam yediye tamamlanacak ve şimdiden bir sonraki kitapta hangi kişilerin hikayesine konuk olacağımızı hangi sır kapılarının açılacağını tahmin eder oldum. Kitabın özetini geçmeyeceğim bende bıraktığı hislere yer vereceğim kısaca. Zira başından beri okunmadıkça havada asılı kalır bazı noktalar. Türkan,Dönüş,Derya odaklı (üç kızkardeş) anlatılan hikâye yine kalplere dokundu. Üzüldüm,sevindim, hüzünlendim, gözyaşı akıttım bunun yanı sıra tam üzülmüşken bir baktım yüzümde tebessüm küçük çapta bir kahkaha yani anlayacağınız duygulararası fırtınada bir yerden diğer yere savruldum. Tüm İclal Aydın kitaplarinda olduğu gibi bitmesin dileklerimle ama bitti bana kaldı yine vuslat .
Kendimi okurken o ailenin bir ferdi gibi hissediyorum

Sadece ve sadece okuyun diyorum o kadar 🤭
.
.
372 syf.
·Puan vermedi
Kitap okumaktan daha çok, kitabı yaşamayı seviyorum. Okurken yaşadığım kitaplardan biri de bu oldu. Bir konuya bağlı kalınmaması ve okurken tahmin edemediğin olayların gelişmesi beni kitaba çeken en büyük etmen. Özet geçmek istemiyorum. Kitabı bizzat okuyup yaşamanızı temenni ediyorum, zira ben kitaba kenetlenip nasıl yaşadıysam sonlarına doğru gözyaşlarıma hakim olamadım. Keyifli okumalar
372 syf.
Türkan, Dönüş ve Derya'nın, üç kız kardeşin hikayesi ve benim için Sadık baba ve Mesut'un aynı zamanda...

Bir anda sizi hikayenin içine alıp Ayvalık ve Cunda'da da dolaştıran, o eskinin hep özlediğimiz ilişkileri içerisinde soluk aldıran, yaşanmışlıklarla da içinizi inceden inceye burkan bir kitap olmakla birlikte, özellikle günlük rutinin bunalmışlığından kaçıp, sığınabileceğiniz bir liman aynı zamanda Üç Kız Kardeş.

Arkadaşlıktan çok kardeşlik yapan tüm kız kardeşlere ithaf edilmiş bu romanda, itiraf etmeliyim ki çok ağladım, ama hikaye öylesine içten, öylesine samimi ve öylesine bizden ki farklı bir sonuç beklenemezdi sanırım...

"Ayvalık'ın denize uzanan taş sokaklarından, nice yaşamlar görüp geçirmiş zeytin ağaçlarından, hayatın kaynağından akan suyundan, eski evlerinden doğmuş bir aile hikayesi Üç Kız Kardeş. Bir mutsuzluk hikayesi değil; neşeli günleri yad ede ede iyiliğe dönüşün hikayesi. İyileşmenin yolculuğu..."

Keyifli okumalar...

Yazarın biyografisi

Adı:
İclal Aydın
Unvan:
Türk Oyuncu, Yazar, Gazeteci ve Sunucu
Doğum:
Nevşehir, Türkiye, 14 Eylül 1971
14 Eylül 1971'de Memur olan ailesinin o dönemde Nevşehir'de görevde olmaları nedeniyle Nevşehir'de doğdu. İlköğretim, lise ve yüksek öğreniminin bir kısmını Ankara’da tamamladı. Ortaokul ve lise yıllarını yazarak ve tiyatro çalışmaları yaparak geçirdi. Orta üçüncü sınıftan itibaren bir yandan okuyup bir yandan çalışmaya başladı. 1989 yılında Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü'nü kazandı. 2. sınıfta okulu bırakıp Berlin'e yerleşti. Berlin’de profesyonel tiyatro çalışmaları yaptı, çeşitli sosyal çalışmalara ve workshop'lara katıldı. 1996 yılında kesin bir kararla tiyatroyu bıraktı ve Türkiye'ye döndü.

1997 yılında televizyona geçti. Rol aldığı Sıcak Saatler dizisi çok sevildi. HBB'de gündüz kuşağında, "2'den 4'e" adında kadınlara yönelik bir program sundu. Bir süre Kanal D'de, 1998-2000 yılları arasında da Radyo D, Radyo Cumhuriyet, Radyo Kent, BRT FM'de program yaptı. Çeşitli dizilerde oynadı.

1990 yılından beri Tiyatro ve televizyon projeleri üretiminde metin yazarlığı da yapan Aydın’ın ilk kitabı Hayat Güzeldir 2001 yılında okurla buluştu. Ardından Bitmiş Aşklar Emanetçisi (2003), Yaz Bitmesin (2004), Gördüğüme Sevindim (2005), Evlerin Işıkları Bir Bir Yanarken (2009), Senin Adın Bile Geçmedi(2009) isimli kitapları yayımlandı.

2003-2005 yılı arasında haftalık bir kadın dergisinin yayın yönetmenliğini yaptı. Söyleşiler ve günlük köşe yazıları yazan ve medya-yazın alanında üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve vakıflar tarafından pek çok ulusal ödüle layık görülen İclal Aydın televizyon ve sinema oyunculuğuna da devam etmektedir

Aldığı Ödüller

2007 Karadeniz Teknik Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Kulübü

En beğenilen yazar

2008 Rotary Kulübü

Özel Meslek Ödülü

2006-2007 Rotary Kulübü / Ulus

Üstün Meslek Ödülü Basın

2005 Mavigün Koleji

Yılın En İyi Köşe Yazarı

2005-2006 İstek Vakfı

Yılın Yazarı Ödülü

2005 İstanbul Üniversitesi

Yılın En İyi Yazarı

2005-2006 Rotary

Meslek Özel Ödülü Basın

2005 İstanbul Üniversitesi Ö.K.M. Bilgi Kulübü

Yılın En İyi Yazarı

2005 Oriflame

En başarılı Kadınlar Edebiyat Ödülü

2004 Capitol

Ziyaretçilerin en çok beğendiği kadın gazeteci-yazar

2004 BJK Koleji

Basında Yılın Annesi

2003 Radyo Gazetecileri Derneği

Medyanın en iyileri En iyi kadın programı (Hayat Güzeldir)

2003 Avon

10. Yıl En başarılı kadın gazeteci

2003 İstanbul Teşvikiye Rotary Kulübü

Meslekte Başarı Ödülü

2003 II. Magazin Gazetecileri Derneği

Altın Objektif Özel Halk Ödülü

2003 Fatih Üniversitesi

Genç Kuşak Özel Onur Ödülü

2002-2003 Uluslararası Rotary

Özel Meslek Ödülü

2002 Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi

En Beğenilen Sabah Kuşağı Programı Hayat Güzeldir

2002 Nişantaşı Nuri Akın Anadolu Lisesi

Yılın Köşe Yazarı

2002 Uludağ Onkoloji Dayanışma Derneği

Yaşam Motivasyon Ödülü

2002 Tepedekiler Yılın Kitabı

Hayat Güzeldir

2001 Kaimi İletişim Ödülleri İzmir Anadolu Lisesi

En iyi gündüz kuşağı program sunucusu

2001 İnci Abla Koleji

Yılın En Sevilen Kadın Oyuncusu

2001 İstanbul Mizah Tiyatrosu

3. Liselerarası Tiyatro Festivali IMT Özel Ödülü

2000 İstanbul Mizah Tiyatrosu

2. Liselerarası Tiyatro Festivali

Yazar istatistikleri

  • 549 okur beğendi.
  • 8.561 okur okudu.
  • 217 okur okuyor.
  • 2.262 okur okuyacak.
  • 66 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları