İclal Aydın

İclal Aydın

Yazar
8.2/10
679 Kişi
·
2.551
Okunma
·
246
Beğeni
·
9.295
Gösterim
Adı:
İclal Aydın
Unvan:
Türk Oyuncu, Yazar, Gazeteci ve Sunucu
Doğum:
Nevşehir, Türkiye, 14 Eylül 1971
14 Eylül 1971'de Memur olan ailesinin o dönemde Nevşehir'de görevde olmaları nedeniyle Nevşehir'de doğdu. İlköğretim, lise ve yüksek öğreniminin bir kısmını Ankara’da tamamladı. Ortaokul ve lise yıllarını yazarak ve tiyatro çalışmaları yaparak geçirdi. Orta üçüncü sınıftan itibaren bir yandan okuyup bir yandan çalışmaya başladı. 1989 yılında Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü'nü kazandı. 2. sınıfta okulu bırakıp Berlin'e yerleşti. Berlin’de profesyonel tiyatro çalışmaları yaptı, çeşitli sosyal çalışmalara ve workshop'lara katıldı. 1996 yılında kesin bir kararla tiyatroyu bıraktı ve Türkiye'ye döndü.

1997 yılında televizyona geçti. Rol aldığı Sıcak Saatler dizisi çok sevildi. HBB'de gündüz kuşağında, "2'den 4'e" adında kadınlara yönelik bir program sundu. Bir süre Kanal D'de, 1998-2000 yılları arasında da Radyo D, Radyo Cumhuriyet, Radyo Kent, BRT FM'de program yaptı. Çeşitli dizilerde oynadı.

1990 yılından beri Tiyatro ve televizyon projeleri üretiminde metin yazarlığı da yapan Aydın’ın ilk kitabı Hayat Güzeldir 2001 yılında okurla buluştu. Ardından Bitmiş Aşklar Emanetçisi (2003), Yaz Bitmesin (2004), Gördüğüme Sevindim (2005), Evlerin Işıkları Bir Bir Yanarken (2009), Senin Adın Bile Geçmedi(2009) isimli kitapları yayımlandı.

2003-2005 yılı arasında haftalık bir kadın dergisinin yayın yönetmenliğini yaptı. Söyleşiler ve günlük köşe yazıları yazan ve medya-yazın alanında üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve vakıflar tarafından pek çok ulusal ödüle layık görülen İclal Aydın televizyon ve sinema oyunculuğuna da devam etmektedir

Aldığı Ödüller

2007 Karadeniz Teknik Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Kulübü

En beğenilen yazar

2008 Rotary Kulübü

Özel Meslek Ödülü

2006-2007 Rotary Kulübü / Ulus

Üstün Meslek Ödülü Basın

2005 Mavigün Koleji

Yılın En İyi Köşe Yazarı

2005-2006 İstek Vakfı

Yılın Yazarı Ödülü

2005 İstanbul Üniversitesi

Yılın En İyi Yazarı

2005-2006 Rotary

Meslek Özel Ödülü Basın

2005 İstanbul Üniversitesi Ö.K.M. Bilgi Kulübü

Yılın En İyi Yazarı

2005 Oriflame

En başarılı Kadınlar Edebiyat Ödülü

2004 Capitol

Ziyaretçilerin en çok beğendiği kadın gazeteci-yazar

2004 BJK Koleji

Basında Yılın Annesi

2003 Radyo Gazetecileri Derneği

Medyanın en iyileri En iyi kadın programı (Hayat Güzeldir)

2003 Avon

10. Yıl En başarılı kadın gazeteci

2003 İstanbul Teşvikiye Rotary Kulübü

Meslekte Başarı Ödülü

2003 II. Magazin Gazetecileri Derneği

Altın Objektif Özel Halk Ödülü

2003 Fatih Üniversitesi

Genç Kuşak Özel Onur Ödülü

2002-2003 Uluslararası Rotary

Özel Meslek Ödülü

2002 Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi

En Beğenilen Sabah Kuşağı Programı Hayat Güzeldir

2002 Nişantaşı Nuri Akın Anadolu Lisesi

Yılın Köşe Yazarı

2002 Uludağ Onkoloji Dayanışma Derneği

Yaşam Motivasyon Ödülü

2002 Tepedekiler Yılın Kitabı

Hayat Güzeldir

2001 Kaimi İletişim Ödülleri İzmir Anadolu Lisesi

En iyi gündüz kuşağı program sunucusu

2001 İnci Abla Koleji

Yılın En Sevilen Kadın Oyuncusu

2001 İstanbul Mizah Tiyatrosu

3. Liselerarası Tiyatro Festivali IMT Özel Ödülü

2000 İstanbul Mizah Tiyatrosu

2. Liselerarası Tiyatro Festivali
"Bir insanı sevmekle başlayacak her şey,ve derken karıncaya gelecek sıra."
İclal Aydın
Sayfa 86 - Epsilon Yayınları
SENİ SEVİYORDUM ve senin haberin yoktu.
Saçlarını izliyordum uzaktan, kulağının arkasına düşüşü ve burnun, herkesten başkaydı işte...
Güldüğün zaman yukarıya bakardın; Yukarı kalkan başın ve gülen gözlerin vardı...
Ne güzeldiler sen bilmiyordun...
BEN SENİ SEVİYORDUM...
Kalbime sığmıyordu aklımdan geçenler Duvarlara, vitrin camlarına, kaldırımlara çarpıyorduGeri dönüyordu, çoğalarak
Senin sesini duyduğum masalarda erteliyordum herşeyi, herseyi erteleyişim oluyordun.
Kalp ağrısı oluyordun, Birlikte soluduğumuz sokak isimleri oluyordun, Mevsimler değişiyor ve büyüyorduk, Dönemeçler geçiyor, köprüler göze alıyorduk ve bazen tekin olmayan suların üzerinden atlıyorduk.
Cesurduk...
Ufuk çizgisi maviydi, gün batımı hep turuncu ve kırmızıydı bütün karanfiller...
Ben SENİ SEVİYORDUM sen bilmiyordun...
Sevinçlerim oluyordun arasıra sen hiç bilmiyordun.
Sonra herhangi biri oldun, bütün sevinçlerim bittikten sonra.
Yağmurlar yağdı, serin haziran akşamları.
Derken bir gün uzaktan gördüm seni...
Saçların bana inat başın herseye meydan okuyarak işte yine aynı. Kalbimi acıttı her zamanki gibi...
Değiştik sanıyordum ve sen yine bilmiyordun.
İclal Aydın
Sayfa 98 - Epsilon Yayınları
372 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Uc kiz kardesin hayatlarinin anlatildigi bu kitapta ders alinacak o kadar cok sey varki. Aile bagi, hayvan sevgisi, kanserle mucadele, eski aşklarin guzelligi ve yureginize dokunacak pek cok konuyu iceriyor. Imrenerek okuyacaginiz cokta guzel bir aile, aglayarak bazi yerde de gulerek okudum kitabi. Okuyacak olanlara keyif vereceginden eminim. Tavsiye ederim
372 syf.
·Puan vermedi
#iclalaydın ın bu kadar güzel roman yazacağı hiç aklıma gelmemişti. Ben onu hep şiirleriyle deneme yazılarıyla bilirdim. İnsanın gerçekten böylesi bi roman yazabilmesi için pişmesi gerekir ya, çok güzel olmuş.
Şimdi 17-18 yaşında birine okutsan anlayamayacağı, değer bilemeyeceği her satırda salya sümük ağladım. Ve çok ağlamaktan başım kazan gibi.
Okadar güzel bir aile hikayesi ki.
Saf sevgi deriz ya. Öylesi güzel sevginin getirilerini okudum ben.
Aile olmanın tüm yaraları sarmasını, gelen şerleri, gelecek güzel günlerin habercisi olarak kabul eden bir olguyla okudum.
Hani kışın rezervasyon yaparsın yazın gidersin ya tatile. Yaza kadar tatil parasını ödemiş olursun o rahatlıkla doya doy eğlenirsin ya. Onun gibi düşünmek lazım hayatta. Varsa bir müsibet, gelecek daha güzel haberlerin müjdeleyicisi olarak kabul edip benimsediğinde mutluluğun anahtarı aslında.
İnanmak, karşılıksız sevmek, sabır, şükür ve iyi niyet.
Dünya bu güzel duygular sayesinde dönüyor hala. .
.
Kesinlikle okuyun. Bir sayfasında illaki kendinizi bulacağınız sımsıcak bir romandı.
372 syf.
Türkan, Dönüş ve Derya'nın, üç kız kardeşin hikayesi ve benim için Sadık baba ve Mesut'un aynı zamanda...

Bir anda sizi hikayenin içine alıp Ayvalık ve Cunda'da da dolaştıran, o eskinin hep özlediğimiz ilişkileri içerisinde soluk aldıran, yaşanmışlıklarla da içinizi inceden inceye burkan bir kitap olmakla birlikte, özellikle günlük rutinin bunalmışlığından kaçıp, sığınabileceğiniz bir liman aynı zamanda Üç Kız Kardeş.

Arkadaşlıktan çok kardeşlik yapan tüm kız kardeşlere ithaf edilmiş bu romanda, itiraf etmeliyim ki çok ağladım, ama hikaye öylesine içten, öylesine samimi ve öylesine bizden ki farklı bir sonuç beklenemezdi sanırım...

"Ayvalık'ın denize uzanan taş sokaklarından, nice yaşamlar görüp geçirmiş zeytin ağaçlarından, hayatın kaynağından akan suyundan, eski evlerinden doğmuş bir aile hikayesi Üç Kız Kardeş. Bir mutsuzluk hikayesi değil; neşeli günleri yad ede ede iyiliğe dönüşün hikayesi. İyileşmenin yolculuğu..."

Keyifli okumalar...
210 syf.
·Beğendi·10/10
Değerli Iclal Aydın Seneler önce Hayat güzeldir programında ağırladığı ünlü konuklarıyla ilgili,çocukluğuyla,lise yılları ve 70'ler,90'lar ile ilgili güzel notlar tutup bizlere bunları tatlı betimlemelerle sunmuştur.Açıkçası Beyazıt öztürkle sevgili olduklarını duyunca çok şaşırmıştım.Beni tebessüm ettirense bir gün aglayarak gelip arkadaşına "Bu beyazıtın elleri çok büyük,üstelik 'r'leri söyleyemiyor." Demesiydi.Kendisi de 'r'leri söyleyemeyen biri iken gün gelecek Türkiye tarafından sevilen showmen olacağını bilemezdim diyor.Ben keyif alarak okudum ağırladıkları ünlüler ile ilgili bilgiler de vermiş.
340 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
İclal Aydın'ı çok çok eskiden Radikal'deki(gençler bilmez eski bir gazete)köşe yazılarından takip eder ve yazılarını severdim,hatta kesip sakladığımı hatırlıyorum.Tabi o zamanlar evde bilgisayar falan hayal...Seksenler sonu doksanlar başı...Neyse, sonrasında İclal Aydın'la yollarımız kesişmedi.TV programlarını,dizilerini izlemedim,kitaplarını okumadım.Sonra bir gün Bir Cihan Kafes düştü kucağıma,okudum ve okudukça bu ifadeyi,bu yazarı özlemişim dedim...Üç hatta dört kuşağı anlatmış yazar,bir 50'lere gitmiş bir 2000'lere...Sıkılmadan,çok beğenerek bir günde okudum kitabı.Ellerine,kalemine,kalbine sağlık İclal Aydın...
180 syf.
·10/10
İclal Aydın... (okuduğum ilk kitabı.)

Köşe yazılarını kitaplaştırmış olup hayatın gerçeklerini en güzel cümlelerle ifade edebilmiş.Okurken tüm satırların altını çizmek isteyeceksiniz. Çünkü herkesin kendince bir şeyler bulabileceği bir kitap. Özellikle son yazılarından olan "Bir mutsuzluğun üzerine sevinç kuranlar " temalı yazısı pek gerçekçi...

Yani yapmacıklıktan uzak,anlamlı ve sürükleyici. Okudukça okumak isteyeceksiniz. Yazarın üslubu bir harika. Bir daha İclal Aydın okurmuyum ? Kesinlikle okurum :)
Şimdiden okuyacak olanlara keyifli okumalar diliyorum. #tamnot
372 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
Yazarın okuduğum ilk kitabı. Açıkçası İclal Aydın'ın kaleminden böyle güzel bir kitap okuyacağımı tahmin etmemiştim. Konusuna gelince; Türkan, Dönüş ve Derya isimli üç kız kardeş Ayvalık'ta çok mutlu bir çocukluk dönemi geçirirler. Daha sonra beklenmeyen olaylar nedeniyle her biri farklı bir yöne savrulur. Yıllar sonra sırlar gün yüzüne çıktığında hayatlarında çok şey değişecektir. Çok güzel bir kitap.
372 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Türkan, koruyucu...
Dönüş, birbirlerine yeniden kavuşma..
Derya, onları bekleyen büyük hayat...

Üç kız kardeş.... Üç can... Hepsinin kendine göre iyi kötü bir yaşanmışlıkları oldu. Hayatın acımasız yollarında tabi ki darbeler aldılar. Nasil ki etle tırnak ayrılmaz, onlarda öyle sımsıkı sarıldılar. Yaralansalar bile zamanla ve sabırla birbirlerine merhem olup her zorluğu, acıyı, sıkıntıyı omuz omuza yendiler. Birbirlerine ilaç oldular.

İclal Aydın kızkardeşlerin çocukluklarını, okul zamanlarını, genç kız hallerini, aşklarını, evliliklerini, Dönüş'un ağzından yazmış. Okumaya başladığım andan bitirene kadar dolu dolu hayatımın içindeydiler. Anlatım dili her zaman ki gibi yine beni mest etti. Kulağımda hep İclal Aydın'ın o etkileyici ses tonu vardi. İlk bölümde taşlar yerine oturana kadar biraz bocaladım, ama sonradan öyle bir yerleştiler ki içimde kök saldılar. Ayvalikta baba evinde geçirdikleri günler, çok sevdikleri Mesut, Nezahat hala hepsi ayrı bir renkti. Kızlardan hangisinin hayatı beni etkiledi diye düşünüyorum da ayrım yapamıyorum. Ama şunu söylemeliyim üçüncü bölümde karşılaştığım sürpriz beni şok etti. Hiç tahmin etmediğim bir durumla karşılaştım. En sevdiğim ve zevkle okuduğum sayfalar aile sevgisinin ve birliğinin üstüne basa basa anlatıldığı satırlardı. Özellikle sevgi yoksunu Mesut'u kendi evlatları gibi sımsıkı sarılmaları gözlerimi yaşarttı.

Aile kavramının önemini, sevginin tüm yaraları sardığını, kuşaktan kuşağa aktarılarak kök salmasını çok güzel bir hikaye ile anlatan bu kitabı mutlaka okumalısınız. Ben hala etkisindeyim.
372 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Hayat Güzeldir diye başladım okumaya #İclalAydın ı ama şimdiye kadar okuduklarımdan en çok bunu sevdim ben...Hani böyle olur ya sanki okumuyor da yaşatıyordu bi filmin içinde gibi hissetim kendimi yazan eline düşleyen yüreğine sağlık...
372 syf.
·17 günde·Puan vermedi
Aslında kitap annemin.
Annem sever İclal Aydını çıkar çıkmaz aldı kitabı. Severek bir günde okudu. Anlata anlata biteremedi "sende oku kızım bak çok güzel çok beğeneceksin" ben o sırada başka bir kitap okuduğum için hiç üstünde durmadım. Ta ki annem elime tutuşturana kadar.
İclal Aydın'nın o kadar doğal bir anlatımı var ki sanki bende olayların içerisindeyim hayat dersi niteliğinde bir çok olay barındırıyor.
Sevgi, Aşk, Aile Olmak...
Şimdi bu kadar akıcı bir kitabı ben neden on yedi günde okudum. Olsun sonuçta okudum.
Bitirdiğim bir kitabın beni mutlu etmesi kadar güzel bir duygu yok bence...

Yazarın biyografisi

Adı:
İclal Aydın
Unvan:
Türk Oyuncu, Yazar, Gazeteci ve Sunucu
Doğum:
Nevşehir, Türkiye, 14 Eylül 1971
14 Eylül 1971'de Memur olan ailesinin o dönemde Nevşehir'de görevde olmaları nedeniyle Nevşehir'de doğdu. İlköğretim, lise ve yüksek öğreniminin bir kısmını Ankara’da tamamladı. Ortaokul ve lise yıllarını yazarak ve tiyatro çalışmaları yaparak geçirdi. Orta üçüncü sınıftan itibaren bir yandan okuyup bir yandan çalışmaya başladı. 1989 yılında Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü'nü kazandı. 2. sınıfta okulu bırakıp Berlin'e yerleşti. Berlin’de profesyonel tiyatro çalışmaları yaptı, çeşitli sosyal çalışmalara ve workshop'lara katıldı. 1996 yılında kesin bir kararla tiyatroyu bıraktı ve Türkiye'ye döndü.

1997 yılında televizyona geçti. Rol aldığı Sıcak Saatler dizisi çok sevildi. HBB'de gündüz kuşağında, "2'den 4'e" adında kadınlara yönelik bir program sundu. Bir süre Kanal D'de, 1998-2000 yılları arasında da Radyo D, Radyo Cumhuriyet, Radyo Kent, BRT FM'de program yaptı. Çeşitli dizilerde oynadı.

1990 yılından beri Tiyatro ve televizyon projeleri üretiminde metin yazarlığı da yapan Aydın’ın ilk kitabı Hayat Güzeldir 2001 yılında okurla buluştu. Ardından Bitmiş Aşklar Emanetçisi (2003), Yaz Bitmesin (2004), Gördüğüme Sevindim (2005), Evlerin Işıkları Bir Bir Yanarken (2009), Senin Adın Bile Geçmedi(2009) isimli kitapları yayımlandı.

2003-2005 yılı arasında haftalık bir kadın dergisinin yayın yönetmenliğini yaptı. Söyleşiler ve günlük köşe yazıları yazan ve medya-yazın alanında üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve vakıflar tarafından pek çok ulusal ödüle layık görülen İclal Aydın televizyon ve sinema oyunculuğuna da devam etmektedir

Aldığı Ödüller

2007 Karadeniz Teknik Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Kulübü

En beğenilen yazar

2008 Rotary Kulübü

Özel Meslek Ödülü

2006-2007 Rotary Kulübü / Ulus

Üstün Meslek Ödülü Basın

2005 Mavigün Koleji

Yılın En İyi Köşe Yazarı

2005-2006 İstek Vakfı

Yılın Yazarı Ödülü

2005 İstanbul Üniversitesi

Yılın En İyi Yazarı

2005-2006 Rotary

Meslek Özel Ödülü Basın

2005 İstanbul Üniversitesi Ö.K.M. Bilgi Kulübü

Yılın En İyi Yazarı

2005 Oriflame

En başarılı Kadınlar Edebiyat Ödülü

2004 Capitol

Ziyaretçilerin en çok beğendiği kadın gazeteci-yazar

2004 BJK Koleji

Basında Yılın Annesi

2003 Radyo Gazetecileri Derneği

Medyanın en iyileri En iyi kadın programı (Hayat Güzeldir)

2003 Avon

10. Yıl En başarılı kadın gazeteci

2003 İstanbul Teşvikiye Rotary Kulübü

Meslekte Başarı Ödülü

2003 II. Magazin Gazetecileri Derneği

Altın Objektif Özel Halk Ödülü

2003 Fatih Üniversitesi

Genç Kuşak Özel Onur Ödülü

2002-2003 Uluslararası Rotary

Özel Meslek Ödülü

2002 Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi

En Beğenilen Sabah Kuşağı Programı Hayat Güzeldir

2002 Nişantaşı Nuri Akın Anadolu Lisesi

Yılın Köşe Yazarı

2002 Uludağ Onkoloji Dayanışma Derneği

Yaşam Motivasyon Ödülü

2002 Tepedekiler Yılın Kitabı

Hayat Güzeldir

2001 Kaimi İletişim Ödülleri İzmir Anadolu Lisesi

En iyi gündüz kuşağı program sunucusu

2001 İnci Abla Koleji

Yılın En Sevilen Kadın Oyuncusu

2001 İstanbul Mizah Tiyatrosu

3. Liselerarası Tiyatro Festivali IMT Özel Ödülü

2000 İstanbul Mizah Tiyatrosu

2. Liselerarası Tiyatro Festivali

Yazar istatistikleri

  • 246 okur beğendi.
  • 2.551 okur okudu.
  • 60 okur okuyor.
  • 731 okur okuyacak.
  • 23 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları