İhsan Süreyya Sırma

Yazar 8,7/10 · 186 Oy · 35 kitap · 621 okunma ·  85 beğeni
Kübra A., bir alıntı ekledi.
16 Haz 2017 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Kibar ol konuşmanda hem ses tonuna hâkim ol
Zira merkep rakipsizdir kaba ses yarışında

Halname, İhsan Süreyya Sırma (Sayfa 63 - Beyan Yayınları)Halname, İhsan Süreyya Sırma (Sayfa 63 - Beyan Yayınları)
Hüseyin DEMİR, bir alıntı ekledi.
24 Şub 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hz. İbrahim bu put heykellerini neden kırdı?
Aslında Hz. İbrahim bu heykellerin şahsında, onların, sömürüye dayalı rejimleriyle, iktidarlarıyla mücadele etmek istiyordu. Çünkü onlar, mutlu bir azınlık için, insanlarını ezen rejimlerini, resmi dinleri olan puta tapıcılıkla özdeşleştirmişlerdi. Daha doğrusu bu anlamdaki din, Marks’ın deyimiyle toplumları sömürmek için insanlara içirilen bir afyondu… Yani batıl da olsa bu din, Devlet’in çıkarları için vardı… Dolayısıyla Hz. İbrahim’in kırdığı heykeller, Devletin ideolojisini temsil ediyordu. İşte heykeller(esnam) bu anlamda insanlara zarar veriyordu, onları baştan çıkarıyordu... Çünkü insanlar, o put heykelleriyle büyüleniyor, Devlet’e muti birer kul konumuna getiriliyorlardı.
Böyle değilse, Hz. İbrahim, hiçbir yararı veya zararı olmayan heykelleri kırarak neden başını derde soksun?
Fakat o;ateşe atılma pahasına, insanları köleleştirmiş, onları Nemrut gibi bir diktatöre bağımlı kılan rejimlerinin birer simgesi haline gelmiş/getirilmiş heykelleri kırıyor ve onlara alay etmek için de, bu heykelleri en büyük olan falan heykel-İbrahim onu kırmayarak baltasını onun boynuna asmıştı,- kırdı” diyor…
Hz. İbrahim’in kavminden bazı akıl ve vicdan sahipleri, gerçekleri görüp, kabul ettiler hatta kendi kendilerine zalim olduklarını bile itiraf ettiler. Fakat devletin adamları, çıkarlarını ve sömürüye dayalı rejimlerini tehlikede görünce olaya müdahale ettiler ve gerçekleri görmeye başlayan halkı tekrar kandırarak Hz. İbrahim aleyhine “rejim elden gidiyor!”,”İbrahim vatan hainidir, bölücüdür!” yargalarıyla suçlayıp, cezalandırılmasını istediler: Onu yakın ve ilahlarınıza yardım edin!
Çağdaş kelimelerle ifade edecek olursak rejimin adamları, yani o dönemin kartel medyası konumunda olan şair telaları şöyle bağırıyorlardı:
Aramıza bölücülük sokan İbrahim’i yakın! O vatan haini, gericidir, mültecidir, yobazdır, çağdışıdır! O, heykellerimizi kırarak rejimimizi yıkmak istiyor. Bunun kökü mutlaka dışarıdadır. O dinimizi yıkmak istiyor, ilahlarımıza karşı geliyor, ilkelerimiz hiçe sayıyor… Resmi dinimizi değiştirip, halkı anarşist yapmak istiyor! Rejimin bütün birimleri özverilerini bir araya getirerek heykellerimizi korumalıdırlar.

İslam Öncesi Mekke Dönemi ve Hz. Muhammed, İhsan Süreyya Sırmaİslam Öncesi Mekke Dönemi ve Hz. Muhammed, İhsan Süreyya Sırma
mustafa ak, bir alıntı ekledi.
26 Oca 21:42

Fransızca'da bir atasözü var: Öğretmek ikinci defa öğrenmektir

Neler Sordular, İhsan Süreyya Sırma (Sayfa 50 - BEYAN YAYINLARI)Neler Sordular, İhsan Süreyya Sırma (Sayfa 50 - BEYAN YAYINLARI)
Ben Hakimim Masum Bey, bir alıntı ekledi.
18 Ağu 2017

Müslümanların özellikle, İslam devletlerinin kafirlere karşı tavizsiz yaşadıkları dönemlerde, daima aziz olmuşlar devletleri büyük, insanları adalet içerisinde yaşamışlardır. Fakat ne zaman ki taviz vermeye başlamışlar o zamanlar devletleri küçülmüş, kendileri de zelil olmuştur

Abbasiler Dönemi, İhsan Süreyya Sırma (Sayfa 50 - Beyan Yayınları)Abbasiler Dönemi, İhsan Süreyya Sırma (Sayfa 50 - Beyan Yayınları)
mustafa ak, bir alıntı ekledi.
28 Oca 21:34

Okunacak çok kitap var, fakat insanın ömrü hepsini okumaya yetmez.Akıllı olan ne okuyacağını tespit edendir

Cahız

Neler Sordular, İhsan Süreyya Sırma (Sayfa 108 - BEYAN YAYINLARI)Neler Sordular, İhsan Süreyya Sırma (Sayfa 108 - BEYAN YAYINLARI)
Siyabend, bir alıntı ekledi.
25 Nis 21:09 · Kitabı okudu

— Affedersiniz efendim, Müslüman mısınız? Sakallı küplere binmişti:
— Ulan sakalımı görmüyor musun? Bana Hacı Tiano Ahmed derler, tabi Müslümanım! dedi. Prof. Miyahara,
— Nereye böyle hacı efendi? diye sordu. Hacı,
— Bankaya para yatırmaya gidiyorum, bu sıra iyi faiz veriyorlar! dedi. Bunun üzerine profesör,
— Dininizde faiz haram değil mi? diye sorunca, hacı, sinirli bir şekilde sakalını karıştırarak,
— Orayı karıştırma, içim temiz! Hem bu devirde... dedi.
Profesör sustu.

Pakia Mektupları, İhsan Süreyya Sırma (Sayfa 16)Pakia Mektupları, İhsan Süreyya Sırma (Sayfa 16)
Kübra A., bir alıntı ekledi.
16 Haz 2017 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Dakikalar altındır, kaybedilmeye gelmez.

Halname, İhsan Süreyya Sırma (Sayfa 31 - Beyan Yayınları)Halname, İhsan Süreyya Sırma (Sayfa 31 - Beyan Yayınları)
Kübra A., bir alıntı ekledi.
16 Haz 2017 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Gönül tarumar olmuşsa, akl û fikrim ne yapsın?

Halname, İhsan Süreyya Sırma (Sayfa 90)Halname, İhsan Süreyya Sırma (Sayfa 90)
Siyabend, bir alıntı ekledi.
26 Nis 07:27 · Kitabı okudu

Ya Rabbi bizleri her türlü şirkten kurtarıp, yalnız kendine kul yap.

Pakia Mektupları, İhsan Süreyya Sırma (Sayfa 144 - Beyan Yayınları)Pakia Mektupları, İhsan Süreyya Sırma (Sayfa 144 - Beyan Yayınları)
Siyabend, bir alıntı ekledi.
25 Nis 20:55 · Kitabı okudu

İnsana, layık olduğu şeref ve haysiyeti vermeyen zihniyet, dilerse, sosyoloji tezlerinden piramitler oluştursunlar, vahyin verdiği değeri esirgerseniz insandan, insan hiçbir zaman insanlığını bulamaz.

Pakia Mektupları, İhsan Süreyya Sırma (Sayfa 12 - Beyan Yayınları)Pakia Mektupları, İhsan Süreyya Sırma (Sayfa 12 - Beyan Yayınları)
Gulsum, bir alıntı ekledi.
 20 Mar 22:28 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Nehir medeniyetinde hic birinin diğerini inkarı diye bir şey yoktur.cunku onların herbirsi Allah'ın ayetleriden olduklarının şuurundadırlar.

Nehirlerin Dili, İhsan Süreyya SırmaNehirlerin Dili, İhsan Süreyya Sırma
Eylül Yağmuru, bir alıntı ekledi.
05 Oca 00:26 · Kitabı okudu · İnceledi

"Hele her tarafı münker sarmış, bunun nehyedilmesi de gerekiyorken, köşeye çekilip tesbih çekmenin manası yoktur artık..."

İslami Tebliğin Mekke Dönemi ve İşkence, İhsan Süreyya Sırma (Sayfa 62)İslami Tebliğin Mekke Dönemi ve İşkence, İhsan Süreyya Sırma (Sayfa 62)
mustafa ak, bir alıntı ekledi.
23 Oca 15:37

Ziyaretten maksat ancak duadır,
Bugün bana ise yarın sanadır

Ah Endülüs, İhsan Süreyya Sırma (Sayfa 11 - BEYAN YAYINLARI)Ah Endülüs, İhsan Süreyya Sırma (Sayfa 11 - BEYAN YAYINLARI)