İlber Ortaylı

İlber OrtaylıBir Ömür Nasıl Yaşanır? yazarı
Yazar
8.0/10
25,3bin Kişi
122bin
Okunma
11,6bin
Beğeni
153bin
Görüntülenme

İlber Ortaylı Gönderileri

İlber Ortaylı kitaplarını, İlber Ortaylı sözleri ve alıntılarını, İlber Ortaylı yazarlarını, İlber Ortaylı yorumları ve incelemelerini 1000Kitap'ta bulabilirsiniz.
Çocuğunuzu, sadece kendisi olduğu, çocuğunuz olduğu için sevin. Bizdeki büyük yanılgılardan biri, insanlarımızın kendi başaramadıkları şeyleri çocuklarından beklemesidir. Bunu yapmayın, çocuklarınıza kendi yükünüzü yüklemeyin.
Sayfa 47 - Kronik KitapKitabı okuyacak
Becerilerinize gerçekten uyan mesleği seçiniz. Kendi kapasitenizin altında çalışmayın; kendinize bol ya da dar gelen bir gömleği giymekten kaçının...
Sayfa 39 - Kronik KitapKitabı okuyacak
Reklam
Toplum hayatında insanlar için esas olan işini iyi yapmaktır. Burnunuz havada olmasın; kimseyi devirmekle, kimsenin yerine geçmeye çalışmakla uğraşmayın; işinize bakın.
Ne yaparsan yap mükemmel olamazsın. Mükemmelliğe ancak yaklaşırsın.
Bazıları ise uyanıktır; kendisine düşmanlık edilmesinin sebebini anlar, önlemini alır, kendini korurdu.
“Cephedeki tüm babaları gördüm ben. Senin baban bundan böyle Cumhuriyet’tir çocuk,” dedi.
Sayfa 103 - Kronik yayıneviKitabı okudu
Reklam
Ne diyordu Tolstoy: Mutlu etmesi kolay ama buna alışık olmayan insanlara faydalı olma imkânı.
…kafanızda sürekli kendinize dair hesaplar ve başkalarına dair şüphelerle yaşarsanız inkıtaya (kesintiye) uğrar ve verimli olamazsınız.
Toplum hayatında insanlar için esas olan, işini iyi yapmaktır. Burnunuz havada olmasın; kimseyi devirmekle, kimsenin yerine geçmeye çalışmakla uğraşmayın; işinize bakın. Bu önemli bir kültürdür.
"Kader, kendimiz ettik, kendimiz bulduk. Bundan sonrasını akıllıca kurtarmaya çalışalım" derler. Bizim kavmin böyle bir zihniyeti benimsemesi zordur,zira evimizde yabancıya pek tahammül edemeyiz.
Reklam
Aslında Ortadoğu’nun her köşesi çatışma tehlikesiyle yüklü.
Never say never
Vatanı illaki kurtaracaksın. Bir başka seçenek yok. Hannibal o dağdan ordusunu aşıracak, Mustafa Kemal Paşa Anadolu'yu kurtaracak. İkisinin de birer hedefi var; o hedefi yerine getiremezlerse ne yaşanacağının farkındalar. Kartaca, Roma'yı yok edemezse kendisi yok olacak. Aynı şekilde, Mustafa Kemal vatanı savunmazsa vatan diye bir şey kalmayacak. İkisi de "Olmaz" ifadesini kabul etmemiştir.
Abdülhamid devrinde Tunus mesela, kesin bir şekilde elimizden çıktı. Mısır büyük ölçüde elimizden çıkıp İngiliz işgaline uğradı.
Çoğu insanın yol açmaya cesareti yoktur. Ya sağa döner ya sola; üçüncü bir yoldan yürümek istemez. Hep hazır yola sapmaya çalışır. Kendi taş yolunu döşeme gayretini bir türlü sarf etmez. Bu bir cüret, cesaret meselesidir. Ama şunu bilin ki azizim, hayatta ancak kendi fillerini Alp Dağı'ndan aşıran, aşırmayı düşleyen insanlar başarılı olur.
1.500 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.