İlkim Öz

İlkim Öz

Yazar
8.0/10
52 Kişi
·
175
Okunma
·
16
Beğeni
·
3.626
Gösterim
Adı:
İlkim Öz
Unvan:
Türk Psikolog, Yazar
Doğum:
Ankara
İLKİM ÖZ TAN, Ankara’da doğdu. 1986 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nü bitirdikten sonra, çeşitli hastanelerin psikiyatri kliniklerinde klinik psikolog olarak görev aldı. Özel rehberlik ve danışma merkezlerinde psikoterapist ve yönetici olarak çalıştı. Ankara’da yerel bir radyoda kendi konusu ile ilgili bir radyo programını altı yıl boyunca hazırlayıp sunan İlkim Öz Tan, TRT radyo ve televizyonları dahil olmak üzere, pek çok radyo ve TV kanalına uzman konuk olarak halen katılmakta ve ana haber bültenlerinde görüşleri alınmaktadır. Bir derginin düzenlediği panelde gösterilen kısa metrajlı bir filmin senaryosunu yazmıştır. Halen kendisine ait psikolojik danışma merkezinde evlilik ve aile terapisti olarak bireysel psikoterapi, aile danışmanlığı, evlilik terapileri, gençlerle ve çocuklarla psikoterapi çalışmalarını sürdüren İlkim Öz Tan, çeşitli dergilerin yayın ve danışma kurulunda olup, dergi ve gazetelerde çıkan yazılarının yanı sıra, yayımlanmış on altı kitaba da imzasını atmıştır.Çocuklar, aileler ve eşlerle ilgili çalışmalarından dolayı, Türkiye’nin pek çok ili ve ilçesinde konferansları, söyleşileri düzenlenmektedir. Çocuk sahibi olamayan eşlerle, lösemili çocuklar ve aileleriyle uzun yıllar psikoterapi çalışmalarını sürdürmüştür.

“Terapide 5 Soluk” adlı kitabı Türkiye de bir Türk terapist tarafından psikoterapi seanslarının öyküleştirildiği ilk kitap olmuştur. Kadınların ve erkeklerin kişilik yapıları, ilişkilerde ve evliliklerde yaşadıkları sorunları “Erkekler Neden Evlenir?” ile “Kadınlar Neden Evlenir?” adlı yapıtlarında irdelerken, insanın kişilik yapısının, geçmiş yaşantılarının, şimdi içinde bulunduğu şartların ve eş seçimlerinin ne kadar önemli olduğunu vurgulamaktadır. Yazarın bilimsel hayatı, terapileri, evlilik, kadın ve erkekler üzerindeki araştırmaları ve kitapları Alman gazeteci Hans-Joachim Löwer tarafından kaleme alınmış ve Almanya’da yayımlanan “Atatürk’ün Çocukları”(Ataturks Kinder) adlı kitapta yer almıştır.
..aşk uğruna okuldan , ideallerden , hedeflerden vazgeçtim ben . Neye yaradı derseniz , kocaman bir hiç .!
İlkim Öz
Sayfa 17 - bilgi yayınevi
On sekizimde evlendim , aşk uğruna okumadım anlayacağınız .. Şimdiki aklım olsa .. Her neyse .!
İlkim Öz
Sayfa 17 - bilgi yayınevi
Sedat , yani eşim , bana hep ''Sen dünyanın en güçlü kadınısın , seni hiçbir zorluk yıkamaz '' derdi ..

Derken kendisi yıktı ..
İlkim Öz
Sayfa 49 - bilgi yayınevi
İnsan neden yalana gerek duyar ki ?
Ya dürüst ol ya da yalan söylemeni gerektirecek davranışları yapma .
Benim felsefem budur.
İlkim Öz
Sayfa 114 - bilgi yayınevi
Bana , ''Çalışan kadınlar orospu olur . '' diye yalan söylüyor . Ben safım ya , inanacağım hemen . Sırf sokağa çıkmayayım , onun peşine düşmeyeyim diye diyor öyle . Onun dediği doğruysa , çok affedersiniz siz de orospusunuz .
''O zaman İlkim hanım da orospu , neden o zaman beni ona gönderiyorsun .'' dediğimde , ''O okumuş , mesleği var kadının , saçmalama . '' dedi .
Bir an sizi de kıskandım iyi mi !
İlkim Öz
Sayfa 84 - bilgi yayınevi
Yaşarken,sevdiğimiz ve bizi sevenlerin önemine varmadıkça, yaşamanın anlamına varmak da imkansız diye düşünüyorum.
Hayatın, sizin ona yüklediğinizden başka anlamı yoktur... Hayatınıza ne yüklerseniz onu yaşarsınız... Eğer yaşadıklarınızdan mutlu değilseniz, hayatı suçlamak en büyük zaman kaybınız olabilir...
Mutlu gibi görünüyoruz ama asla değiliz . En azından böyle pek çok evlilik biliyorum ben . Çoğu insan mutlu değil ama mutluymuş gibi bir görüntü veriyorlar çevrelerine karşı
Neden böyle yapıyoruz ki ?
Mesela benim boşanmamamın en büyük nedenlerinden biri , çevremizdekiler ne der..!
İlkim Öz
Sayfa 25 - bilgi yayınevi
Birbirinize sevgi ile sarılmaktan kaygılanmayın, sarılın sarılın ömrünüz uzar. Ruhu bunaltan ve ömrü kısaltan sevgisizliktir.
Beş yıllık evliliğimizde , tek eşli olmadığını biliyorum .
Bu noktada da annem devreye giriyor .''Erkektir yapar , yapmayan erkek var mı sanki ? Yüz göz olma sakın , görmezden gel . ''
Ben de görmezden geldim hep .
İlkim Öz
Sayfa 115 - bilgi yayınevi
216 syf.
·Puan vermedi
Spoiler içerir...!
Celladına aşık olmak nedir ?
Sevdiğiniz , değer verdiğiniz , eşiniz sizi üzüyor , aldatıyor , dövüyor ama siz yine de ondan kopamıyor ayrılmak , uzaklaşmak istemiyorsunuz ..
Berbat bir duygu değil mi ?

Psikolog İlkim Öz .. Yanına gelen hastalarının isteği üzerine böyle bir kitap çıkardığını söylüyor .. Kitabın içindeki olaylar tamamen gerçek ( sadece isimler dışında ) ..
Kitabın içinde 6 farklı hayatın 6 farklı sır dolu olayları var .. Gelin hep birlikte bir göz gezdirelim bu olaylar nelermiş ..

İlk olay : Bir erkeğin karısını aldatması ..
Karısını çok seksi , afet , taş gibi bir bayanla ALDATMAYAN bir erkek .. Karısını erkekle , hatta karısının tesadüf eseri çocuğunun doğum günü videosunu dvd ye takacakken cd arşivinin içinden kocasının yanlışlıkla vermiş olduğu cd de erkeklerle aldattığını görüyor .. Okurken ne yalan söylim kadına çok üzüldüm .. İçim parçalandı adeta .. Ne denir ne söylenir bilmiyorum .. Hatta ilkim hanımın terapi esnasında kadına ''Sizi gerçekten çok iyi anlıyorum '' demesine karşılık , kadının '' Hayır ilkim hanım birbirimizi kandırmayalım beni anlamıyorsunuz beni kimse anlayamaz .. Kocamın beni bir bayanla aldatmasını kabul edebilir , suçu kendimde arayabilirim fakat şu halde suçu kimde arayabilirim söyler misiniz bana , kimde , kimde '' diyerek çıkışması bile kadının çaresizliğinin bir göstergesi ..

İkinci olay: Bir sexomanyak kocanın karısını iğrenç fantezilerinin peşinde sürüklemesi fakat yine de karısının onu çeşitli sebepler ile terk edemeyişini konu alan bir yazı ..
Kadının kocası bir akşam eve erkek arkadaşını yemeği davet eder .. Sonra bir anda televizyona yarı erotik yarı porno şeklinde bir film koyarlar .. Derken kadının kocasının aniden çıkarmış olduğu esrardan bir kaç nefes çeker . kadın , kocası , kocasının arkadaşı ..Kadın ne olduğunu bile anlayamadan yatak odasında 3'lü bir ilişkinin ortasında bulur kendini .. Esrarında etkisi ile karşı koymakta zorlanır .. Bazen kadının kocası '' O şeref yoksunu '' karısı ile o adamın ilişkiye girmesini ve onları izlemekten keyif alacağını söyler .. Kadın sabah uyandığında rüya sanar fakat her şey gerçektir maalesef .. Adamın karısına seni seviyorum , başka erkeklerle beni isteğim üzerine ilişkiye girerken seni daha da seveceğim demesi üzerine yurt dışında bile iğrenç ortamlarda bulunurlar .. '' Evlerden ırak bir koca ''

Üçüncü olay :38-40 yaşlarında 4 çocuğu olan , kayın pederi ve kayın validesi ile aynı evde yaşayan fakir bir kadının sonunu! anlatıyor ..
Kadın cahildir , kocasının demesine göre paranoyak olup kendi kendine bir şeyler uydurmaktadır .. Bunlardan kocasını en rahatsız edeni : Kocanın onu aldattığını düşünmesidir .. Kocası ise inkar eder bu durumu . Bir gün adam çalıştığı yerde patronuna eşinin durumundan söz eder .. Bir kaç tahtasının!! eksik olduğunu söyler . Patron daha önceden evlilik terapilerine gittiği ilkim hanıma yönlendirip neyse ücretini vereceğini söyler .. Derken kadın hep şeyi tekrar etmektedir ..''eşim beni aldatıyor '' , fakat bu durumu kocasına sorduğunda inkar etmektedir .. Bir gün ilkim hanım kadının 14 yaşındaki kızını terapiye davet .. Kadının kızı gelir .. Bir annenin kızından duymak isteyeceği en yürek yakan cümleleri döker dudaklarından .. Kız , babasının annesini aldattığını söyler , kulakları ile duyduğunu , gözleri ile babasına gönderilen mesajları okuduğunu söyler .. Derken bir gün kadın kocasının tabancası ile intihar eder .. Dört çocuğun durumu .......

Dördüncü olay : Bir kadın kocasının erkelerle olan videosunu görür ve buna rağmen evliliğini 2. olayda söz konusu olduğu üzere evliliğini bitiremez .. kişiler gerçek , olaylar gerçek sadece hayatlar farklıdır ..

Beşinci olay : Doymak bilemeyen tanımını benimde koyamadığım kendini aşırı seven bir güzellik uzmanı kadının , dengesizlikleri kocasına karşı ilgisizliği yer alıyor ..
Sonunda boşanıyor fakat elbette her zaman atalarımızın dediği gibi '' GİDEN ÇOK ARANIYOR , PİŞMANLIKLAR FAYDA VERMİYOR ''

Altıncı olay 4 kişilik bir kadın arkadaş grubunun , grup terapisindeki , ilk başta sadece kafa dağıtmak için geldikleri fakat sonradan her bilinin sırlarının teker teker döküldüğü bir olay örgüsü sizleri bekliyor ..

Hangi dersleri çıkardım :

Öncelikle İlkim hanıma kitaptan 10 sayfa okuduktan sonra olaylardan çok etkilenip bir e-mail gönderdim : Kitabınızda anlattığınız olaylar tamamen gerçek mi ? Hayal ürünü ya da kurmaca değiller öyle değil mi ?
Verdiği cevap şu oldu özetle : Olaylar tamamen gerçektir sadece kişileri değiştirmek zorunda kaldım , dedi ..

Her çocuk özellikle 2-5 yaş arasında özellikle ilgilenilmeli yukarıdaki kişiler çoğunlukla bu yaşlarda annelerinden dayak , babalarından ,eniştelerinden taciz , annelerinden kişiliksiz sözler görmüşler ..
O yüzden diyorum ki :
Kendiniz geliştirmeden belli bir eğitim seviyesine ulaşmadan çocuk sahibi olmayın .. ileri ki yaşlarda evlatlarınız , evliliklerinde , bilinçaltındaki o kötü olaylar yüzünden sosyal yaşamlarında , eşleri ile büyük sorunlar yaşıyorlar ..
Çocuk olayı çok basit biraz zevk işinizi görecektir ..
Fakat iş eğitim kısmına gelince çocuğunuz büyük kayıplar yaşamasın istiyorsanız lütfen iyi evlatlar yetiştirin .. Sahip olduğunuz çocuklara en iyi şekilde muamele gösterin ..

Yukarıdaki her bir bireyin bilinçaltı bir çöplük kadar pis anlattıklarına bakılırsa ..
Siz bunu çocuklarınıza , geleceğimize yapmayın ..

Okunmalı bence .. Özellikle evli çiftler bu kitabı okumalı ve herkes kendi payına düşen dersi almalıdır ..
189 syf.
·10 günde·Beğendi·7/10
Yine aynı kitabın 'kadın' versiyonu.
Kadınların aşka yükledigi anlamla erkeklerin yüklediği anlamların farklı oluşunun ama beklentilerin "anlaşılmak ve paylaşmak" noktasında birleştiğinin dersini verdi bana bu kitap.
193 syf.
·10/10
Bu kitapta altına erkeğin gerçek yaşananlardan alıntı terapi öyküleri bulunuyor. Bu altı erkek aslında hem terapiste hem de okuyucularla paylaşıyorlar yaşadıkları neşeleri, üzüntüleri, hayal kırıklıklarını ve umutlarını...
Kitap altı farklı bölümden oluşmaktadır aynı zamanda. Yazar kitabında her ne kadar erkeklerin sorunlarını kaleme almışsa da, kadınların da okuması gereken başlıca kitaplardan bence. İlkim Öz insanlara, onların sorunlarına çok akıcı bir üslupla ışık tutuyor kesinlikle. Bu kitap okuyucusuna hiçbir sorunun çözümsüz olmadığını gerçek yaşanmışlıklara dayandırarak, keskin çizgilerle anlatıyor. Psikoloji, İnsan ve Toplum üzerine etkileyici ve insanlığa yön verici bir kitap kaleme aldığı için İlkim Öz'e sonsuz teşekkürler...
193 syf.
·10 günde·Beğendi·8/10
*Kitap İlkim danışmanın danışmalarından aldığı konular üzerine danışanların iç gezintilerinde bazen kendimizi bulabileceğimiz bir kitap.
*Erkeklerin evlilikleri "yasal cinsellik , düzen , sorumluluk.." olarak görmelerinede zaman zaman değinen kitap her insanın ' sevgi, anlama, anlaşılma ' isteğinede değiniyor.
*Kendi iç dünyalarına girmeye çekinen , iç gezintisinden korkan her erkek ve kadının okumasında fayda var diye düşünüyorum.
*Başkasının hayatı, sıkıntısı gibi dinlemek bizim için iyi bir sığınma olacaktır
216 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Evliliklerinde problem yasayan kadinlari anlatmis yazar.insanin kendini kesfetmesi kaybettigi yolunu bulmasina yardimci olacak bir cok ipucuda var aslinda
154 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Her evlilikte karı-koca arasında yaşanan sorunlar olabilir. Ancak kitapta olan danışanların durumu biraz sıradışı. Kitabın ismine bakınca herkesin aklından mutlaka birtakım şeyler geçiyordur. Benimde geçmişti. Ama okurken hiçte tahmin ettiğim gibi olmadı. Kadınların evliliklerinde verdikleri zorlu sınavları çok güzel bir üslupla okuyucuya aktarmış İlkim Öz. Kitabı şaşkınlık ve heyecanla okudum. Bu nedenle de ben tarafından okumanız tavsiyedir dostlar
192 syf.
·Beğendi·8/10
Bayıldım :) çok güzel bir kitaptı hakikatten bir annenin yaşadığı ve yaşayacağı duyguları çok güzel anlatmış. Hemen empatisni yapıp duyguya girebiliyorsunuz... Tabi kızımın bir gün evleneceği kısmında hiç hoş şeyler hissetmedim ama .....:( çok güzel bilgiler veriyor her annenin okuması gerekir...
201 syf.
·10/10
Kesinlikle okunmasi gereken bir kitap. Bazen hayatin aci gerceklerini bazende mutluluklari anlatan bir kitap . Sade ve akici dilde. Saatler icinde bitirilebilen bir kitap.
216 syf.
·3 günde·9/10
Gerçek yaşam öyķülerinin anlatıldığı terapi öyķülerinden oluşan bir kitap,kitapta "celladına aşık olan kadınlar "anlatılıyor.Psikoterapi öykülerinde yaygın bir sendrom olan Stockholm Sendromu'na ışık tutuluyor. Sevme ve sevilme duygusundaki eksiklerin, kisileri büyük çıkmazlara götürmesi neticesinde kişilerin yaşamlarına yaptığı etkileri görüyorsunuz. Terapi öykülerine ilginiz varsa okuyun derim.
193 syf.
·15 günde·Puan vermedi
Keyifle okunmakla birlikte yazarın yaklaşımını biraz "teorik" buldum. Yine de 40'lı yaşların sonunda okuyunca, insana kendini hatırlatması bakımından anlamlı bir içerik.

Yazarın biyografisi

Adı:
İlkim Öz
Unvan:
Türk Psikolog, Yazar
Doğum:
Ankara
İLKİM ÖZ TAN, Ankara’da doğdu. 1986 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nü bitirdikten sonra, çeşitli hastanelerin psikiyatri kliniklerinde klinik psikolog olarak görev aldı. Özel rehberlik ve danışma merkezlerinde psikoterapist ve yönetici olarak çalıştı. Ankara’da yerel bir radyoda kendi konusu ile ilgili bir radyo programını altı yıl boyunca hazırlayıp sunan İlkim Öz Tan, TRT radyo ve televizyonları dahil olmak üzere, pek çok radyo ve TV kanalına uzman konuk olarak halen katılmakta ve ana haber bültenlerinde görüşleri alınmaktadır. Bir derginin düzenlediği panelde gösterilen kısa metrajlı bir filmin senaryosunu yazmıştır. Halen kendisine ait psikolojik danışma merkezinde evlilik ve aile terapisti olarak bireysel psikoterapi, aile danışmanlığı, evlilik terapileri, gençlerle ve çocuklarla psikoterapi çalışmalarını sürdüren İlkim Öz Tan, çeşitli dergilerin yayın ve danışma kurulunda olup, dergi ve gazetelerde çıkan yazılarının yanı sıra, yayımlanmış on altı kitaba da imzasını atmıştır.Çocuklar, aileler ve eşlerle ilgili çalışmalarından dolayı, Türkiye’nin pek çok ili ve ilçesinde konferansları, söyleşileri düzenlenmektedir. Çocuk sahibi olamayan eşlerle, lösemili çocuklar ve aileleriyle uzun yıllar psikoterapi çalışmalarını sürdürmüştür.

“Terapide 5 Soluk” adlı kitabı Türkiye de bir Türk terapist tarafından psikoterapi seanslarının öyküleştirildiği ilk kitap olmuştur. Kadınların ve erkeklerin kişilik yapıları, ilişkilerde ve evliliklerde yaşadıkları sorunları “Erkekler Neden Evlenir?” ile “Kadınlar Neden Evlenir?” adlı yapıtlarında irdelerken, insanın kişilik yapısının, geçmiş yaşantılarının, şimdi içinde bulunduğu şartların ve eş seçimlerinin ne kadar önemli olduğunu vurgulamaktadır. Yazarın bilimsel hayatı, terapileri, evlilik, kadın ve erkekler üzerindeki araştırmaları ve kitapları Alman gazeteci Hans-Joachim Löwer tarafından kaleme alınmış ve Almanya’da yayımlanan “Atatürk’ün Çocukları”(Ataturks Kinder) adlı kitapta yer almıştır.

Yazar istatistikleri

  • 16 okur beğendi.
  • 175 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 108 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.