İlya İlf

İlya İlf

Yazar
8.8/10
13 Kişi
·
15
Okunma
·
5
Beğeni
·
530
Gösterim
Adı:
İlya İlf
Tam adı:
Илья Арнольдович Файнзильберг
Unvan:
Rus yazar
Doğum:
Odessa, Ukrayna, 15 Ekim 1897
Ölüm:
Moskova, Rusya, 13 Nisan 1937
" Sovet Rusiyasında dəlixana normal adamın yaşaya bildiyi yeganə yerdir. Qalanı əsl dəlixanadır. Bolşeviklərlə birgə yaşamaqdansa, adi dəlilərlə yaşamaq daha yaxşıdır. Bunlar ən azından sosializm qurmurlar. "
İlya İlf
Sayfa 184 - Qanun
" Minskdən tutmuş Berinq boğazınadək və Araz üzərindəki Naxçıvandan tutmuş Frans-İosif torpağınadək hər yerdə böyük adamların qohumları icrakomlara girir, stansiya platformalarında düşür və qayğılı halda arabalarda hərəkət edirlər. Onlar tələsirlər. Onların işi çoxdur. "
" Xvorobyov: Sovet hakimiyyəti hər şeyimi aldı, vəzifəmi, ordenlərimi, ehtiramımı və bankda olan pullarımı. O, hətta mənim fikirlərimi də dəyişdi. Lakin, elə sahə var ki, bolşeviklər oraya heç vaxt girə bilməzlər. Bu yuxudur. Gecə mənə rahatlıq gətirəcək. Mən, yuxularımda mənə xoş olan şeyləri görəcəyəm"
İlya İlf
Sayfa 89 - Qanun
Kitap başlarda sıkıcı gelebilir. Sonrasındaysa elimden bırakamıyordum. Okuyacağım başka kitaplarım olmasaydı eğer tüm gün okuyabilirdim.

Beni bu kadar etkileyen kitabın konusunu size de anlatmak istiyorum:

Ölüm döşeğinde olan yaşlı kadın sırrını damadına son nefesinde açmak için yanına çağırıyor. Kadın damadına; Sovyet idaresinin eline geçmesin diye, sahip olduğu 150 bin ruble değerindeki mücevheri, el konulup Huzurevi olarak kullanılan konaklarında; yemek odası takımını oluşturan on iki sandalyeden birinin döşemesi altına gizlettiğini söylüyor. Ve tüm macerada bundan sonra başlamış bulunuyor...

İppolit Matveyeviç ( damat ) kaynanasının cenaze işlerini bile kendi halletmeyerek levezımatçıya devredib “12 sandeyle” nin peşine düşer... Daha hiç mücevherlere doğru yol katetmemişken profesyonel bir dolandırıcı olan Ostap Bender`le karşılaşır. Ostap`ın o üstün, her kesi ikna etme yöntemi sayesinde kendine onu ortak seçer ve yola birlikte devam ederler. Ne yazık ki, işler umdukları gibi gitmez. Sandalyeler`i umdukları yerde bulamazlar. Sandalyeler her biri ayrı ayrı kişilere satılmıştır ve kişiler adeta ülkenin başka bir köşelerine savrulmuşlardır. Tüm bunlarla da kalsa iyi. Ostap ve İppolit bu işte yalnız değillerdir. Kadın ölüm döşeğindeyken günah çıkarmak için papaza her şeyi itiraf eder. Papazsa paranın kokusunu aldığından beri rahat uyku uyuyamaz, o da mücevherlerin peşine düşer...

"Ostap ve İppolit`in yolu, rakipleriyle bazen kesişip bazen ayrılır; Rusya kazan, onlar kepçe sandalyeleri arayıp dururlarken okuru da peşlerinden kahkaha dolu bir yolculuğa çıkarırlar..." Okurken çok gülecekseniz. Kitaptaki karakterler ( sandalyelelerin yeni sahipleri ) hepsi farklı farklı kişilikler. Yazarlar da bunları çok güzel geçire bilmiş okurlara. Onların hepsini tek tek tanıma fırsatı buluyorsunuz ve kahkahalara boğuluyorsunuz.

Bundan başka ; "İlya İlf ve Yevgeni Petrof romanlarında yetkiyi kötüye kullanma, adam kayırma, toplum değerlerine zarar verme gibi uygulama ve davranışlar sert bir eleştirinin hedefi yaparlar."

Eleştri mizah yönünden çok zengin bir eser.
Acaba mücevherler bulunacak mı? Okuyun mutlaka okuyun ! :)
Rus edebiyatının çok bilinmeyen bir klasiği. Bu roman hiciv edebiyatının en güzel örneklerinden birisi olarak kabul edilmektedir. Roman kahramanlarından Ostap Bender isimli büyük dolandırıcı Rus halkını derinden etkilemiş adına müze kurulmuş müthiş bir roman karakteridir.

Yazarın biyografisi

Adı:
İlya İlf
Tam adı:
Илья Арнольдович Файнзильберг
Unvan:
Rus yazar
Doğum:
Odessa, Ukrayna, 15 Ekim 1897
Ölüm:
Moskova, Rusya, 13 Nisan 1937

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 15 okur okudu.
  • 31 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.