İmam Buhari

İmam Buhari

Yazar
9.5/10
167 Kişi
·
429
Okunma
·
130
Beğeni
·
5,3bin
Gösterim
Adı:
İmam Buhari
Tam adı:
Muhammed el-Buhârî
Unvan:
Buhara'lı Türk muhaddis
Doğum:
Buhara, Özbekistan, MS 21 Temmuz 810
Ölüm:
Semerkant, Özbekistan, MS 870
Muhammed ibn İsmail el Buhari veya İmam Buhari (d. 21 Temmuz 810, Buhara - ö. 31 Ağustos 869 Hartenk, Semerkand), Buhara'lı Türk birmuhaddistir.

Arap geleneklerine göre adı Ebu Abdillah Muhammed bin İsmail bin İbrahim bin el-Mugîre bin Merdezbehe-l' Cufî el-Buhârî (Arapça: ‏محمد بن إسماعيل بن ابراهيم بن المغيرة البخاري‎ , Muḥammed b. Ismāʿīl b. Ibrāhīm b. al-Muġīra al-Buḫārī al-Ǧuʿfī)'dir. Yazdığı Sahih-i Buhari diye bilinen (Arapça: الجامع الصحيح, al-Ǧāmiʿu ʾṣ-ṣaḥīḥ) eser sonradan Kütüb-i sitte diye anılan serinin ilk kitabını oluşturur.

21 Temmuz 810 yılında günümüzde Özbekistan'da bulunan Buhara şehrinde doğmuştur. 869 yılında ölmüştür. Buhara'da doğduğundan ismi Buhari kalmıştır. Genç yaşta annesinin terbiyesi altında Arapça'yı ve Kur'an'ı öğrenmiştir. Mekke'ye ilk gidişi hac amacıyla, 16 yaşında annesi ve kardeşi ile birlikte olmuş, annesi ve kardesi Buhara'ya dönerken, kendisi ilim ögrenmek istegiyle Mekke'de kalmıştır (Hicri 210/Miladi 825).[1][2] Babasından kalan servet onun hiç kimseye muhtaç kalmadan ilim öğrenmesine vesile olmuştur. İmam olarak anılan Buhari, İslam dininin en büyük muhaddisi sayılır. İslam Peygamberinin vefatından 178 yıl sonra dünyaya gelen Buhari, hadisleri halk içinden duyduğu ve kendi araştırmaları ile oluşturmuştur. Oluşturduğu hadis eserleri sayesinde İslam içerisinde Kuran'ın yanında Hadis düsturunu oluşturan kişi olarak bilinir.
سْــــــــــــــــــــــم- ِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم
Muhakkak ki, sözlerin en doğrusu Allah’ın kelamı, yolların en hayırlısı Muhammed’in (sav) yoludur.
İşlerin en kötüsü ise sonradan uydurulanlardır. Sonradan uydurulup dine sokulan her amel bidat, her bidat sapıklık ve her sapıklık da ateştedir.
İmam Buhari
(Müslim Cuma: 13, Nesai Cuma: 24)
Abdullah İbni Amr’dan rivayet edildiğine göre Peygamber (s.a.v.) şu duayı çok ederlerdi:

“Ey Allah’ım! Senden sıhhat, iffet, emanet, güzel ahlak ve kadere rıza isterim”
Süfyan İbni Useyd'in anlattığına göre, Peygamber (s.a.v.)'in şöyle buyurduğunu işitmiştir:

“Kardeşine bir söz anlatıp da o seni tasdik ederken, senin ona yalan söylemen, hıyanet bakımından çok büyüktür.”
Cerîr’den işitildiğine göre, Peygamber (s.a.v.)’in şöyle dediğini rivayet etmiştir:

“İnsanlara acımayana Azîz ve Celîl olan Allah merhamet etmez.”
746 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Çok kısa bir şekilde açıklamak gerekirse:
İmam Buhari'nin (rh.a) Edebu'l Mufred adlı bu kadim esri okuyan her insan, Şairin dediği ”Peygamber hayatı başlı başına bir medeniyetir” sözünü daha iyi anlayacaktır.

Ne demişler:
Edebe ulaşmadan ilim durağında inilmez.”
Sadece NAMAZ kısmını okudum. O yüzden de puanlama yapmadım. [Salat Kitabı(7.bölüm)den Zekat Kitabı(25.bölüm)e kadar olan hadisleri inceledim.]kitapta "namazın ne olduğu" nasıl kılındığı anlatılmıyor, 'Hadisler olmadan nasıl namaz kılacağız' deniliyor, ancak burdaki hadislerle de kılınamıyor, kitapta namazla ilgili bütün kurallar var,ayrıntılar var( Güneş tutulması durumunda namazın kılınmasına kadar) namazın tanımı yok, anlatımı yok. Aklınızda kalması zor birçok ayrıntı var.

Bir kişinin bile Peygambere "Namaz nedir, bize anlat" şeklinde kurduğu bir cümle bulunmamakta.


"Ben Peygamber-(S)'i işte böyle namaz kılarken gördüm"

Benzeri cümleler var ki bunlardan peygamberin ağzından çıkan cümleler dahi değil.


Bilemiyorum.Belki diğer hadis kitaplarında vardır :))

Hayatında "Namaz" kelimesini duymamış hakkında bir fikri olmayan birinin buradan namaz öğrenmesi imkansız görünüyor.

Bu dini ritüelin UYGULAMALI olarak günümüze geldiği kanaatindeyim, Kuran'da namazın diğer bazı peygamberler tarafından kılındığını da akla getirirsek. Müşriklerin içine şirk karışmış da olsa namazı bildikleri, Kuran'ın namazı bilen bir topluluğa indirildiğini düşünmekteyim.Önyargılı olmamak adına en güvenilir kabul edilen kitaba başvurayım dedim ancak bu kitapta bile olmayan bir şey nasıl savunuluyor anlamış değilim.
746 syf.
·56 günde·Beğendi
İmam Buhârî rahmetullahi aleyhin bu eserini, Mehmet Yaşar KANDEMİR hocamız tarafından iki ciltli olarak Türkçe'ye tercüme edilmiş. Allah kendisinden razı olsun.
Kitap Peygamber efendimiz aleyhisselam'ın ahlakına dair Hadis-i şerifleri içermekte.
Aynı zamanda hadislerin açıklaması, ravisi olan sahabelerin hayatı ve hadisten öğrendiklerimiz bölümleri de mevcut.
Kitap çok kapsamlı ve bir o kadar akıcı..
Çok söz söylemeye gerek yok üzerinde çalışıp emek sarfeden herkesten Allah razı olsun. Ümmetimize kazandırılmış çok güzel bir eser.
Herkesin okumasını çok isterim. Ben çok çok çok beğendim.
650 syf.
·9/10
Kitabın ciltli ve Arapça-Türkçe metin bir arada olanını aldım. Cildi, kağıt kalitesi, dizgisi ve çevirisi çok güzel. Hadislerin tahkik ve tahricleri yapılarak dipnotlarda gösterilmiş. Hadislerin sıhhatleri hakkında müdekkik alimlerin görüşleri de tıpkı Keşfü'l Hafa 'da yapıldığı gibi dipnotlara eklense idi daha iyi olurdu diye düşünüyorum.
746 syf.
·Beğendi·10/10
Selamün aleyküm;

Allah Yaşar Kandemir hocamızdan razı olsun. Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem'in anlaşılması, sünnetinin ihyası için çok mühim hizmetlerde bulunuyor ümmete.

Hadis kitapları düz okunup geçilecek kitaplar değil bence. Kendimize ders yapar gibi günde 1-2 veya 3 başlık okumak daha faydalı olur diye düşünüyorum. Ama istikrarlı bir şekilde her gün okumak lazım.

Ayrica bu eser şerhli olduğu için çok daha faydalıydı. Şerhsiz olarak okuduğumda bazı Hadis-i şerifler zihnimde sorular doğuruyordu. Ama Yaşar Kandemir hocanın şerhi çok açık, sarih, akıcı ve sade olması hasebiyle gerçekten takdire şayan.

Allah İmam Buhari Hazretlerinden de ebeden razı olsun. Allah istifademizi artırsın.
746 syf.
·9/10
Es-selamüaleyküm
El Edebü'l-müfred Efendimizin ahlâkla alakalı hadislerinden oluşuyor. Hazırlayan ve bunu bu ümmete kazandıran büyük hadis âlimi İmam Buhârî'dir(Rahimehullah).
Edebül müfred de şöyle bir husus var ki diğer hadis kitaplarında var mı bilmiyorum lakin burada hadisi rivayet eden sahabenin hayatını kısaca veriyor.Bu benim çok hoşuma gitti en azından okuyup geçmek değilde maneviyat olarak etkilenmemi arttırdı. Bir anne konusunu bile hadislerle öyle derinlemesine anlatıyor ki kendinizle ve annenizle aranız da ki ilişkiyi eminim hesaba çekeceksiniz. En mühimi bir cam gibi dikkat edeceksiniz ki kırılmasın kalbi diye.
Hadis sıralaması şöyle oluyor
Önce ahlâki bir konu, o konuyla alakalı hadis, hadisi rivayet edenin hayatı,hadisin şerhi ve hadisten öğrenmemiz gerekenler.
Hadisi söyleyip geçmek yerine gerçekten akılda kalıcı kılacak bir yöntem olmuş.
Yöntem olarak basite indirgenmiş bunu söyleyebilirim,benim için iyi oldu anlamam çok kolaylaştı çünkü, özellikle bazı hadisleri tam idrak edemediğimde hadis açıklamaları çok işime yaradı.
Konu ahlak işte varın siz düşünün bu kitap bize ne denli lazım diye hele de şu zamanda...
Konu sıralaması şöyle anne-baba hakkı, akraba ziyareti,kız çocuğu yetiştirmek, komşuluk ahlâkı, faziletli işler, dünya-ahiret dengesi,büyüklere saygı-küçüklere sevgi,doğruluk, gayrimenkule yatırım, yumuşak huyluluk,hastalık,erkeklerin ev ahlakı ve som olarakda duâ ile konu başlıkları kapanıyor ancak bu konular alt başlıkları da çokça var değinmedik konu kalmıyor diyebilirim.Okurken çok zevk aldım ve çokça yeni şey öğrendim Rabbim öğrendiklerimle amel etmeyi nasip etsin. Amin.
Sizlere de muhakkak okumanızı öneririm, çok büyük eksiklik olur bu eseri okumamak, Rabbim en kısa zamanda isteyen herkese nasip etsin inşâAllah.
En uyguna nerden alırsak? Ben gonca kitaptan almıştım ve bilirsiniz ki ben heryere sorar en ucuzunu alırım .
Bu arada bu kitabı grupla günde 10 sayfayla okuduk tabii ben 10 sayfaya dayanamadım bitirdim bile.
İkinci cildde görüşmek üzere Allaha emanetsiniz.
.
.
.
#kitap #okudumokuyun #okudumbitti #okuyorum #book #books #bookstagram #maihatunlaokuyorum #efendihz #mahmudustaosmanoglu #ihsansenocak #ihvan #halidiyye #maihatunlaokuyorum #tahlil #tahlilyayinlari #edebulmufred #mehmetyasarkandemir #imambuhari #hadis #ahlak #sosyaldoku #nureddinyildiz #tefsir #peygamberim #Hzmuhammed
742 syf.
·Puan vermedi
İmam Buhari'nin (Rahmetullahi aleyh) ahlak hadislerini topladığı el-edebü'l müfred isimli eseri. İçerisinde tekrarları ile birlikte 1322 hadis bulunmaktadır. Müellifin kitabı yazma amacı Resulullah'ın (sallallahu aleyhi ve sellem) ahlakını insanlara öğretmektir. Kitabın içerisinde hadisler dışında ashabın ve tabiin büyüklerinin de tavsiyeleri bulunmaktadır.

Hadislerin deryasına dalmak ve hayatına hadisler ışığında yön vermek isteyen; ahlakını peygamber ahlakına benzetmek için çaba harcayan herkesin okuması gereken bir eser.
.
.
Camii türünde eser olup 600000 hadisten seçilerek derlenen kitaptır. Camii türü eserler 8 ana kitaptan(iman, ahkam, zühd, adab, tefsir, tarih-siyer-cihad, menakıb, fiten, melahim) oluşup dinin bütün konularını oluşturmaktadırlar. Buhari(ö. 256) butarzda yazılan elimize tam ulaşam eserlerdendir. Bab başlıklarında sened zikretmemiştir. 97 kitap, 3730 bab, 9082 hadis içermektedir. Vahy ile başlar tevhid ile biter.
Bu kitabı bir güzel insanın tavsiyesiyle alıp okudum. Öylesine güzel ki. Nasip olursa, alın okuyun.

Kitap belirli başlıklar altında toplanmış ve ilgili hadisler ona göre ayrılıp düzenlenmiş. Hadisi verip altına açıklamasını yaparak, çıkarılacak dersleri söyleyerek güzel bir şekilde sunuyor.
648 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Bir ahlak,edep,insan ve aile eğitimi kitabı olan ve yazıldığı dönemden itibaren insanların büyük ilgisini çeken " el-Edebü'l - müfred " ,Hz.Peygamber'in yolundan yürümek ve onun ahlakı ile ahlaklanmak isteyen her Müslüman için vazgeçilmez bir kaynağı niteliğinde olan bu kitapta,644 konu başlığı,1322 hadis,ayrıca hadis numarasına göre de indeks mevcut...
Tavsiye eder, iyi okumalar dilerim.

Yazarın biyografisi

Adı:
İmam Buhari
Tam adı:
Muhammed el-Buhârî
Unvan:
Buhara'lı Türk muhaddis
Doğum:
Buhara, Özbekistan, MS 21 Temmuz 810
Ölüm:
Semerkant, Özbekistan, MS 870
Muhammed ibn İsmail el Buhari veya İmam Buhari (d. 21 Temmuz 810, Buhara - ö. 31 Ağustos 869 Hartenk, Semerkand), Buhara'lı Türk birmuhaddistir.

Arap geleneklerine göre adı Ebu Abdillah Muhammed bin İsmail bin İbrahim bin el-Mugîre bin Merdezbehe-l' Cufî el-Buhârî (Arapça: ‏محمد بن إسماعيل بن ابراهيم بن المغيرة البخاري‎ , Muḥammed b. Ismāʿīl b. Ibrāhīm b. al-Muġīra al-Buḫārī al-Ǧuʿfī)'dir. Yazdığı Sahih-i Buhari diye bilinen (Arapça: الجامع الصحيح, al-Ǧāmiʿu ʾṣ-ṣaḥīḥ) eser sonradan Kütüb-i sitte diye anılan serinin ilk kitabını oluşturur.

21 Temmuz 810 yılında günümüzde Özbekistan'da bulunan Buhara şehrinde doğmuştur. 869 yılında ölmüştür. Buhara'da doğduğundan ismi Buhari kalmıştır. Genç yaşta annesinin terbiyesi altında Arapça'yı ve Kur'an'ı öğrenmiştir. Mekke'ye ilk gidişi hac amacıyla, 16 yaşında annesi ve kardeşi ile birlikte olmuş, annesi ve kardesi Buhara'ya dönerken, kendisi ilim ögrenmek istegiyle Mekke'de kalmıştır (Hicri 210/Miladi 825).[1][2] Babasından kalan servet onun hiç kimseye muhtaç kalmadan ilim öğrenmesine vesile olmuştur. İmam olarak anılan Buhari, İslam dininin en büyük muhaddisi sayılır. İslam Peygamberinin vefatından 178 yıl sonra dünyaya gelen Buhari, hadisleri halk içinden duyduğu ve kendi araştırmaları ile oluşturmuştur. Oluşturduğu hadis eserleri sayesinde İslam içerisinde Kuran'ın yanında Hadis düsturunu oluşturan kişi olarak bilinir.

Yazar istatistikleri

  • 130 okur beğendi.
  • 429 okur okudu.
  • 160 okur okuyor.
  • 346 okur okuyacak.
  • 14 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları